Zon, zee, ruimte, rust en mosselen Mosselen van goede afkomst Entertainment tijdens het festival irfrielburfls Mosselfestival Daar denken mensen aan als ze aan Zeeland denken. Het blijkt regelmatig uit onderzoeken. Mosselen horen bij Zeeland, bij de Zeeuwse cultuur. Logisch want mosselen worden al sinds mensenheugenis in Zeeland gekweekt en gegeten. Gelukkig lusten onze zuiderburen - de Vlamingen en de Walen - er ook wel pap van. Goed voor de mosselkweker, de mosselhandelaar en vele anderen. Dus goed voor de Zeeuwse economie. Vrienden van de Mossel Het Mosselfestival Middelburg zal dit jaar nog meer bruisen van de activiteiten. Er zijn maar liefst zes plaatsen waar artiesten te vinden zijn. En dan spreken we nog niet eens van de straatartiesten die door de gehele binnenstad de mensen vermaken! Graag tot ziens in Middelburg of in Yerseke op de Vriendendag Pagina 2 De Mosselsector heeft te maken met een flinke tegenwind. De beroemde Europese Vogel- en habitat richtlijn is ook van toepas sing op de kweekgebieden in de Oosterschelde en de Waddenzee. Er ontstaan spanningen tussen de mos selkwekers en natuurbewe- gingen. De Raad van State moet regelmatig uitspraken doen omdat milieu- en natuurbewegingen weer bezwaar maken tegen de door de minister verleende vergunningen om mossel zaad te vissen. Met de minister zijn afspra ken gemaakt om de zaad visserij duurzamer te maken. Daar wordt hard aan gewerkt door weten schappelijke onderzoeken, door experimenten met mosselzaadinvanginstalla- ties en zelfs door mossel- kweek die in het laboratorium begint. Met de minister is afgespro ken dat de mosselsector 15 jaar de tijd krijgt om duur zaam te kweken. Dat lijkt lang, maar er moet veel gebeuren. En in de over gangsperiode moet er ook wel geld verdiend worden. "De winkel moet tijdens de verbouwing wel open blij ven." Anders valt er na de verbouwing niets meer te ondernemen. De stichting Vrienden van de Mossel wil laten zien dat er zeker een maatschappelijk draagvlak is voor het behoud van de mosselsector. Daarvoor zoekt de stichting vrienden. Kunt u ook worden, voor slechts vijf euro per jaar en bent u ook welkom op de Vriendendag in Yerseke. Hier kunt u kennis maken met de mosselsector. Wilt u vriend worden? Graag. Tijdens het Mosselfestival Middelburg komt u ons tegen en kunt u lid worden, maar dit kan ook via www.mosselen.nl. Daar vindt u ook heel veel infor matie over de mosselcultuur. Ook dit festival worden de Zeeuwse mosselen weer gele verd door Koninklijke Prins Dingemanse. Koninklijke Prins Dingemanse is uiteraard gevestigd in Yerseke, vanouds hét centrum voor de schaal- en schelpdierkweek. Opgericht in 1880 door Jacob Prins, is Prins Dingemanse het toonaangeven de bedrijf in de schaal- en schelpdierenbranche geworden. Op het gebied van mosselen zijn zij de marktleider. Prins Dingemanse levert het hele jaar door heerlijke verse mosselen. Van medio juli tot half april leveren zij Zeeuwse bodemcultuurmosselen. Geen mossel is zo geliefd als de Zeeuwse mossel. Door zijn ken merkende smaak, het verblijf in de Oosterschelde en de wijze van verwerken die uniek is in de wereld, heeft de Zeeuwse mos sel wereldwijd faam verkregen. De Zeeuwse mosselen van Prins Dingemanse worden verwerkt volgens een zorgvuldig proces. De mosselen worden na de vangst meteen verwaterd, waardoor de mosselen zichzelf reinigen. Daarna volgt een serie bewerkingen, zoals het onttros- sen, wassen, schoonblazen, con troleren en selecteren op dikte De eerste plaats vinden we bij restaurant de Gouden Bock op het Damplein. Hier zal regelma tig een straatartiest of muzikant zijn om zijn of haar kunsten vertonen. Een tweede plaats op het Damplein is bij café Rockdesert. Ook deze plaats zal voornamelijk gebruikt worden als podium voor straatartiesten en muzikanten die alleen zijn. Door hier een verhoging te plaatsen worden de artiesten letterlijk een niveautje omhoog getild zodat zij ook voor het winkelend publiek goed te zien zijn. De activiteiten op deze twee plaatsen zullen afgelopen zijn rond half negen 's avonds. Ook de derde plaats, op de kruising van de Lange Delft en het Reigerstraatje bij lun chroom De Variant, zal dienen voor kleinere straat muzikanten en -artiesten. Een volgend podium is te vin den op het Koorkerkplein. Dit podium is bestemd voor jazz- en bluesmuzikanten. Niet alleen is er op dit plein jazz te vinden, ook zullen er straatar tiesten te vinden zijn en diverse kraamhouders die hun waren willen verkopen. U moet dan denken aan typisch Zeeuwse artikelen zoals babbelaars en klompen. Ook hier beginnen de activiteiten rond de lunch en zullen ze rond negen uur afge lopen zijn. Niet voor niets eindigen de acti viteiten op het Damplein en het Koorkerkhof halverwege de avond. Dan is het immers lang en breed tijd om te vertrekken naar de straat die aan de basis heeft gestaan van het festival: de Vlasmarkt. Zoals vanouds zal dit 'straatje van verlangen' gonzen en bruisen tijdens het Mosselfestival Middelburg. Aan de entree van de Vlasmarkt wordt een podium geplaatst. Hierop zullen ver schillende bands de avond inluiden. Vanaf 17.00 uur zullen jonge en lokale bands en solo artiesten voor u optredens ver zorgen die lekker klinken tij dens het mosselen eten en het lange natafelen. Wanneer ook deze optredens tegen het einde lopen, gaat de avond verder aan het einde van de Vlasmarkt. Op het podium daar zullen vanaf 21.30 uur de wat meer gerenommeerde bands de avond knallend afsluiten. Om 23.30 uur zal deze afsluiting plaatsvinden. Alhoewel? Binnenin de cafes in de Vlasmarkt staan ook nog ver schillende acts geprogrammeerd. Dit zorgt er voor dat u tot in de late uurtjes kunt genieten van al het heerlijks wat Middelburg te bieden heeft. en grootte. Volgens een uniek verpakkingsprocédé worden de mosselen gekoeld en verpakt in waterdichte lekvrije verpakkin gen, variërend van 1 tot 10 kilo. De mosselen blijven hierdoor 7 dagen zeevers. Met nog een laat ste controle gaat de verse mos sel na een verwerkingstijd van hooguit een kwartier de wereld in. Op het mosselfestival kunt u uiteraard proeven van deze heerlijke Prins Dingemanse Zeeuwse mosselen. Mosselen van verschillende origines Naast verse Zeeuwse bodemcultuur mosselen levert Prins Dingemanse ook mosse len uit ande re regio's. Deze wor den natuur lijk volgens dezelfde strenge normen gekweekt en geproduceerd als men van onze Zeeuwse mosse len gewend is. Prins Dingemanse levert o.a. ook Canadese, Griekse, Scandinavische en Zeeuwse hangcultuurmosselen, zodat iedereen het hele jaar door kan genieten van heerlijke verse mosselen. Prins Dingemanse mossel zaad invanginstallaties Een baanbrekende innovatie van Prins Dingemanse zijn de mosselzaad-invanginstallaties in de Nederlandse Waddenzee. Met deze installaties kunnen mos sellarven worden opgevangen in een installatie, bestaande uit een drijvende buis met daaronder een fijnmazig net De larven kunnen aan deze netten uit- groeien tot mossel zaad, waarna dit zaad weer uit gezaaid kan I worden op de kweek- percelen. Met deze baan breken de innovatie probeert Prins Dingemanse het tekort aan mosselzaad op te vangen. Kijk voor meer informatie over heerlijke Prins Dingemanse mosselen op www.prinsendingemanse.com.

de Faam | 2008 | | pagina 22