WIE VEROVERT DE EUROPESE TITEL? HOLLANDS GLORIE OP EK E EURO 2008 :NRIJK-7WITsSFRI Gaat Italië voor de dubbel? Neemt Frankrijk revanche voor haar verloren WK-finale? Zorgt Griekenland op nieuw voor een stunt? Of is het juist Oranje dat twintig jaar na dato weer de Europese titel grijpt? De komen de weken zullen uitkomst op deze vragen gaan brengen. Vast staat dat we een spannend eindtoemooil tegemoet gaan. 7STRIJDEN VOOR KWARTFINALE Vier bekende Nederlanders blikken vooruit op het EK: Oud-wereldkampioene Sprint Nelli Cooman, ex-prof en "TV-analist Jan van Halst, dartswereldkam pioen Raymond van Bameveld en presentator Jochem van Gelder. „Ik ben altijd heel tegendraads, ik denk dat Oranje kampioen wordt." Naast Marco van Basten zijn er tijdens het EK nóg twee Nederlandse bonds- coaches actief. Guus Hiddink gokt op een nieuwe stunt met Rusland en Leo Beenhakker vormt de hoop van Polen. ■■■I TQI n Woensdag 11 juni 2008 - Pagina 34 Op 7 juni openen Zwitserland en Tsjechië de dertiende Europese titelstrijd in het St. Jakobs Park in Basel. Dertig wed strijden later, op zondag 29 juni, vindt de eindstrijd plaats in Wenen en is bekend wie de opvolger van de verrassende titelverdediger Grie kenland wordt. De ploeg van bondscoach Otto Rehhagel is op nieuw een underdog waar nauwe lijks rekening mee wordt gehou den. In een poule met Spanje, Rus land en Zweden lijken de Hellenen bij voorbaat kansloos. De favorieten worden voorname lijk gezocht in poule C. Nederland is één van de vier deelnemers in deze zogenaamde 'groep des doods'. Samen met regerend We- deze broeders in de poule zeker mislopen. Al hoeft dat niet verkeerd uit te pakken. Oranje moet er vanaf de eerste wedstrijd staan en kan geen steek laten vallen. In de poulefase kan de vorm worden opgedaan die nodig is om de titel weer te pakken. Bovendien sneu velt er sowieso een sterk land in de groepsfase. De eindwinnaar plaatst zich overigens niet auto matisch voor het volgende Euro pese eindtoemooi, over vier jaar in Polen en de Oekraïne. Het col lectief in het voormalige Oostblok wordt de derde gezamenlijke or ganisatie, een initiatief waarbij Nederland en België in 2000 de primeur hadden en dat de UEFA reldkampioen Italië, verliezend fi nalist en Euro2000-winnaar Frankrijk en revelatie Roemenië moetende mannen van Marco van Basten strijden voor twee plekken in de kwartfinale. Daarin worden normaliter ook landen als Spanje, Portugal en Duitsland ver wacht. De andere favorieten trof fen een iets gemakkelijkere poule. Dat vormde weer een gevolg van de toewijzing van de groepshoof- den. Omdat de relatief 'zwakste' landen Oostenrijk, Zwitserland en Griekenland samen met Neder land die eer kregen, zou Oranje goed is bevallen. Maar eerst zijn de ogen gericht op Oostenrijk en Zwitserland. De twee Alpenlanden zijn de komen de weken het speelterrein van de beste voetballers van ons conti nent en het episch centrum van het hedendaagse topvoetbal. Het hart van voetbalminnend Europa ligt de komende tijd ook letterlijk in het middelste punt van ons continent. Wat zou er mooier zijn als oranje de overheersende kleur van dit voetbalfeest vormt? Wij wensen u veel plezier toe in de komende voetbalgekke weken! CONCURRENTIE VAN ZES KANDIDATEN Op donderdag 12 december 2002 maakte toenmalig UEFA-president Lennart Johansson op het hoofdkan toor in Genève bekend dat de Europese titelstrijd in 2008 zou plaatsvinden in Oostenrijk en Zwitserland. De twee Alpenstaten kregen van de Europese voetbalbond de voorkeur boven zes andere kandidaten. EERDERE WINNAARS EN GASTLANDEN Het Europees kampioenschap voetbal had voor het eerst plaats in Frankrijk in 1960. De Sovjet-Unie ging destijds met de eerste titel aan de haal. De andere locaties: Spanje (1964, winnaar Spanje) Italië (1968, winnaar Italië) België (1972, winnaar West-Duitsland) Joegoslavië (1976, winnaar Tsjechoslowakije) Italië (1980, winnaar West-Duitsland) Frankrijk (1984, winnaar Frankrijk) West-Duitsland (1988, winnaar Nederland) Zweden (1992, winnaar Denemarken) Engeland (1996, winnaar Duitsland) België/Nederland (2000, winnaar Frankrijk) Portugal (2004, winnaar Griekenland) NOS BRENGT ALLES LIVE De NOS verzekerde zich twee jaar geleden reeds van de uitzendrechten van het Europees Kampioenschap. De publieke omroep troefde toentertijd haar belangrijkste concurrent Talpa af met haar bod. Hoeveel geld de NOS betaalt om alle duels rechtstreeks uit te zenden, is nooit bekend gemaakt. Ook de WK's van 2010 en 2014 liggen al vast bij de NOS. Jan van Halst gaat zijn best doen om elke wedstrijd te volgen. „Het EK is stukken leuker dan het WK, omdat ik meer bekende gezich ten op het veld zie." De kansen van Oranje ziet hij somber in. „We worden derde in de poule. Duits land wordt Europees kampioen." Oostenrijk gaat stunten. „Zij hebben thuisvoordeel en speelden eind maart goed tegen Nederland." Ook Raymond van Bameveld verwacht een derde plek in de poule. „Laten we reëel blijven. Italië pakt de titel en Tsjechië is een gevaarlijke outsi der." Bamey gaat zoveel mogelijk wedstrijden kij ken, ook vanuit Las Vegas waar hij de laatste en belangrijkste dagen van het EK zal doorbrengen. „Als Oranje al zover komt..." nkele opvallende uitspraken van beide oe- fenmeesters in de aanloop naar het EK. Nelli Cooman mist bij Oranje het groepsgevoel en trots. „We hebben meer inzet nodig, ego's opzij zetten en gaan voor het nationale team!" Wel denkt ze dat Nederland Europees kampioen wordt ('als we blessurevrij blijven') en ze gaat ook zeker elke wedstrijd kijken met een sjaaltje op de bank. Als grote verrassingen tipt Nelli gastlanden Oostenrijk en Zwitserland. Jochem van Gelder verwacht dat 'bijna underdog' Nederland er met de cup vandoor gaat. „We heb ben een bijzonder team en in de finale staan we tegenover Tsjechië of Kroatië, alhoewel ik bang ben dat Duitsland ook ver gaat komen. Het zijn net mieren, je moet ze vroeg uitschakelen, anders groeien ze in het toernooi." L#i Nelli Cooman is 's Neerlands beste sprintster van de jaren '80 en '90. Ze werd wereldkam pioen op de 60 meter indoor in 1987 en 1989. Jan van Halst voetbalde bij FC Twente en Ajax. Nu is hij manager commerciële zaken bij Twente en analist van RTL Voetbal. Raymond van Bar- neveld is de beste darter die Nederland ooit heeft gekend. Hij won aanzienlijke prijzen zoals vier keer de Lakeside. Jochem van Gelder presenteerde talrijke (kinder)programma's, zoals Willem Wever. Guus Hiddink: „Deze kwalificatie betekent veel voor het Russi sche voetbal. We zijn aan het bouwen voor de toekomst. Ik hoop dat de verantwoordelijke men sen de infrastructuur en de jeugdopleidingen nu verder ontwikkelen. Ook moeten er betere sta dions komen. Spanje is komende maand duide lijk favoriet in onze groep, wij moeten met Grie kenland en Zweden knokken voor de andere plaats. Wij mogen al blij zijn deel te nemen, daar was een Houdini-act voor nodig. Rusland heeft een jonge ploeg, ik hoop dat ze de komende we ken als jonge honden tekeer durven te gaan en voor een verrassing kunnen zorgen. Daarna moeten we met deze jonge ploeg naar het WK 2010." Leo Beenhakker: „De euforie in Polen was groot na de kwalificatie. Alle deuren zijn open gegaan om een zo optimaal mogelijke voorbereiding te kunnen draaien. Persoonlijk vind ik dit één van mijn grootste successen ooit. Flet is tegelijk een grootse pres tatie van de spe lers. Zij zijn erin geslaagd om op korte termijn een team te vormen. We zijn er ook voor blijven knokken. In het be- VERBLIJF HIDDINK ONZEKER De contractverlenging van Hiddink bij de na tionale voetbalbond is nog steeds niet officieel. In principe loopt de verbintenis tot het WK van 2010, maar de laatste handtekening ontbreekt altijd nog. „Ik weet het probleem niet. Ik zou meer geld en premies willen. Dat is absoluut niet aan de orde. De bal ligt bij de voetbal bond." het niet allemaal makkelijk, om verschillende re denen. Het doet dan dubbel zoveel deugd als je het op zo'n manier kunt afsluiten. Met de loting ben ik hartstikke blij. Het is toch heerlijk om tegen Duitsland, Kroatië en gastland Oostenrijk te mo gen spelen. Hier droom je van."

de Faam | 2008 | | pagina 34