Kleinschalige woonvormen zijn vertrouwd voor dementen Tussenvorm Jazz in Brooklyn Vissen terug in water Dauwendaele Praten over dyslexie Kinderkleding- en speelgoedbeurs Bijeenkomst van steun aan Israël Spannende opa Padster is handig kleinschalig wonen bevalt door marcel van der voort MIDDELBURG - Het onder zoek van Cliënt Kwaliteit, dat duidelijk maakt dat fa milieleden van demente renden beter te spreken zijn over kleinschalige woon vormen dan grote instellin gen, bevestigt wat wij zagen en hoorden", zegt directeur Rien Heijboer van deStich- ting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) in Middel burg. De bewoners functioneren be ter en zijn minder onrustig. De omgeving is overzichtelijker en de begeleider kennen ze be hoorlijk. Ook privacy en huise lijkheid doet de mensen goed. Bovendien is het voor de familie makkelijker om een praatje te maken", somt de directeur op. Vooral de opvang van nieuwe bewoners krijgt goedkeuring van familieleden. "De nieiiwe- lingen krijgen goede introductie waaronder informatie over de regels. Het went snel, want de mensen zijn overdag meestal in de huiskamer, hebben snel con tact en hoeven niet lang te zoe ken naar een personeelslid. Ver der vinden ze het fijn om een ei gen kamer te hebben met ver trouwde spulletjes, zoals meu beltjes en fotolijsten. In onze nieuwbouw hebben de bewo ners een eigen douche en toi let", legt Rien uit Er zijn in de kleinschalige woonvorm niet meer dan zes cliënten. "Ge De zorginstellingen op Walcheren zijn tevreden over de kleinschalige woonvormen voor ouderen. foto: p.r. woontes komen beter tot zijn recht. En mensen die ertoe in staat zijn helpen mee om een wasje op te vouwen. Er wordt in de woonvorm gekookt en sa men gegeten", verduidelijkt de directeur. Familieleden zeggen tevreden te zijn omdat begelei ders snel informeren als er iets aan de hand is. En het nieuwe wonen blijkt meer voordelen te kennen. Het personeel voelt zich beter. Rien: "Dat komt doordat ze een beter overzicht hebben en een prettig werk schema. Verder is de begelei ding persoonlijker. SVRZ heeft een kleinschalige woonvorm in de Middelburgse Thibautstraat, twee woningen in Westkapelle en vier groepswoningen bij Simnia in Domburg. "Verder hebben wij plannen om klein schalig wonen te starten in Mid delburg, Vlissingen, Meliskerke, Aagtekerke en Oostkapelle. On ze wens is de mensen in hun ei gen woonplaats te laten wonen. De grootschalige woonvormen gaan verdwijnen", verklaart hij. Cliënt Kwaliteit heeft onder vierhonderd familieleden inter views gehouden en de groot schalige afdelingen zijn vergele ken met de kleine woonvor men. De uitslag van SVRZ komt overeen met de landelijke score. Het kabinet wil kleinschalig wo nen voor dementerenden sti muleren. SVRZ is inmiddels tien jaar met deze vorm bezig. Rien: "Ik denk dat wij één van de kop lopers waren. Sommige instel lingen zijn voorzichtig en terug houdend. Vragen zich af of hun MIDDELBURG - "De erva ringen bij Zorgstroom zijn hetzelfde als die van SVRZ. De familieleden zijn bij ons ook tevreden over klein schalige woonvormen", re ageert manager Michel Quinten van Buitenrust in Middelburg. Bij Zorgstroom is het kleinschalig wonen voor dementeren vergele ken met een grootschalige unit. Daar hebben de men sen ook een eigen slaapka mer. "Voor de bewoners zijn kleinschalige woonvormen de toekomst. De zorg wordt speciaal op hen afgestemd. Financieel is het moeilijk om alles rond te breien. Daarom wordt er gedacht aan een tussenvorm. Kleinschalig wonen met zes woningen bij elkaar. De plannen hiervoor zijn nog niet concreet." medewerkers het trekken. En er zijn financiële risico's, vooral in dorpen. Er is nachtbezetting nodig. Dat zijn behoorlijke kos ten. Wij vinden het bovenal waardevol om mensen in hun eigen wijk of kern te laten wo nen", zegt hij. Al pratende blijkt dat de kleinschalige woonvor men een warm plekje in zijn hart hebben. "Ik kom zelf regel matig in deze woningen. Ik ge niet van de sfeer en activiteiten. Het is een geweldige vooruit gang op vijftien jaar geleden." VLISSINGEN - Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben met hun bedrijfje Padfinder een handige op- bergmogelijkheid gemaakt voor kofïïepads. Het is een multifunctionele bewaarbus voor onder meer kofïïepads, waarbij de pads aan de on derkant uit de bus gehaald worden. De padster is ge maakt van PVC. Interesse? mail dan naar padfinder@zeelandnet.nl. MIDDELBURG - De Zeeuw se jazzband Moondance speelt zondag 6 april vanaf 17.30 uur in Brooklyn in Middelburg. De jazzband speelt een afwisselend reper toire van jazz en pop. MIDDELBURG - Nu het bag geren in de waterpartijen in Dauwendaele is afgerond, kunnen hengelaars hun vis- stekje weer innemen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den zette afgelopen woens dag in samenwerking met Hengelsport Vereniging Middelburg en de gemeente tweehonderd kilo vis uit. VLISSINGEN - Bij CasAllijn aan de President Roosevelt- laan 744 in Vlissingen is op 7 april een bijeenkomst voor mensen met dyslexie. Er wordt gepraat over niet uit je woorden komen, dingen niet op een rijtje krijgen, het overzicht verliezen en wat voor emoties dit mee kan brengen. Het begint om 20.00 uur en is tot 22.00 uur. Woensdag 2 april 2008 - Pagina 18 VLISSINGEN - De Frans Na- ereboutschool in Vlissingen houdt op woensdagavond 16 april van 18.30 tot 20.30 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs. Tijdens de ze avond wordt tweede hands voorjaars- en zomer kleding verkocht vanaf maat je 80 en divers speelgoed. De beurs is in de school aan de Grote Markt 1 in Vlissingen. MIDDELBURG - De Zeeuw se stichting Steun aan Israël houdt op donderdag 10 april, in de Hoeksteen aan de Rozenburglaan 22 in Mid delburg, een bijzondere bij eenkomst met informatie uit Israël. Op deze avond vertel len medewerkers van het Is raëlische Rode Kruis over hun bijstand bij de ongeluk ken en aanslagen. Zij laten ook een film zien over hun werk. Het begint om 19.45 uur en duurt tot 21.30 uur. MIDDELBURG - Toneel groep De Hollandse Kade brengt vandaag (2 april) de kindervoorstelling Opa's Hoed in de Stadsschouw burg in Middelburg. Tijdens een saai familiefeest gaan broer, zus en neefje stiekem naar de schuur in de tuin. Daar vinden ze in een kist vol hoeden en petten opa's ou de bolhoed. Die rare hoed spreekt tot hun verbeelding. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 6,50 euro. Kaarten via: 0900- 3300033. G32S33MR De Faam Vierhonderd telescoop door: karin ocké MIDDELBURG - Dit jaar is het vierhonderd jaar gele den dat de telescoop werd uitgevonden. Op zaterdag 12 april is de start van 400 laar Telescoop. Het pro gramma staat in het teken van de Werkgroep Astrofo- tografie van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkun de (KNVWS). De opening wordt verricht door burge meester Schouwenaar en gedeputeerde Poppelaars van de provincie Zeeland. "Sacharias Jansen en Hans Lip- perhey uit Middelburg zeggen beiden de telescoop te hebben uitgevonden," vertelt Rijk-Jan Koppejan van Volkssterren wacht Philippus Lansbergen. "Maar Lipperhey was de eerste die patent aanvroeg en zijn te lescoop presenteerde. Hij was degene die de lenzen zodanig had geslepen en gepolijst, dat er een scherp beeld ontstond." Het hele jaar door zijn er activi teiten in en om de Volkssten-en- wacht. Zo is de gevel van het huis van Lipperhey nagebouwd en zijn er kostuums en instru menten uit die tijd. Op het pro gramma staat onder andere een historische astronomische wandeling door Middelburg langs zonnewijzers en gebou wen. In één van de abdijtorens huisvestte ooit een observatori um. Middelburg was in de zes tiende en zeventiende eeuw na Amsterdam de belangrijkste stad van Nederland wat betreft handel en cultuur. Gemeente Middelburg en Provincie Zee land geven financiële steun aan de activiteiten. Alle informatie over het Jaar van de Telescoop is te vinden via www. Invention- ofthetelescope.eu Op Philippus Lansbergen zijn jaarlijks cursussen sterrenkun de voor volwassenen én een jeugdcursus voor kinderen vanaf tien jaar, compleet met astronautenpak. Op vrijdag avond worden met regelmaat lezingen gegeven en bij helder weer kan het publiek een kijkje nemen door de telescoop. Toe gang is gratis. Het hele jaar door zijn er activiteiten in en om de Volkssterrenwacht. Bij helder weer kan het pu bliek een kijkje nemen door de telescoop, foto: karin ocké

de Faam | 2008 | | pagina 18