Roken mag zonder bediening mwagsffffiiDe Faam Meer kinderen beloond Hou houden we Arbeidsmarkt verbeterd Oudere werknemer vergrijzing betaalbaar voor allochtonen gebaat bij flexwet Wonen wordt kostbaar Campagne Verzekeren moet Woensdag 26 maart 2008 - Pagina 39 Een gezin krijgt volgend jaar een kindgebonden budget. Dus meer kinderen betekent meer toeslag. Dit jaar is het bedrag niet afhankelijk van het aantal kinderen, volgend jaar dus wel. Het gezinsinkomen blijft ook meetellen. In 2009 ontvangt men voor het eerst kind 994 eu ro, voor het tweede 305 euro, het derde levert 180 euro op, het vierde 105 en daarna per kind 50 euro. Gezinnen met meer dan één kind gaan er in 2009 op vooruit ten opzichte van dit jaar. Voor het kindge bonden budget is in 2009 903 miljoen euro beschikbaar. Werken+ Sociale contacten zijn belangrijk. Even verlost zijn van de routine van je werk, even geen 'uitda gingen' en collega's met hun 'problemen'. Veel .arbeiders- kunnen daarvan dromen. En na een heerlijke vakantie weer naar je werk gaan is ook niet alles. Toch zijn dat precies de argu menten van mensen zonder werk om wel aan de slag te wil len gaan. Voor niet-werkenden vormen sociale contacten en het hebben van een zinvolle tijdsbesteding de meest ge noemde motieven om te gaan werken. Dat is een van de con clusies die te trekken valt uit een onderzoek naar het zogenaam de onbenut arbeidspotentieel. De onderzoekers van het Soci aal en Cultureel Planbureau en de Raad voor Werk en Inkomen zochten naai" de redenen van mensen om niet te werken of om juist wel te willen werken; wat hen stimuleert of ervan weerhoudt te gaan werken of de arbeidsduur uit te breiden. Van de mensen die geheel of gedeel telijk zijn afgekeurd, wil drie kwart gewoon betaald werk hebben, maar hel liefst geen fulltime baan. Dat geldt ook voor de werklozen die wel aan de slag willen. Een andere ma nier om mensen gemiddeld FOTO ED DEWAERHEUT meer in te zetten is door partti mers te bewegen meer uren te gaan maken. Als ze daartoe be reid zijn, is dat om meer te ver dienen. Verder is nog gekeken naar zieke werknemers; zij dra gen immers ook niet bij aan de arbeid. Daarbij valt op dat iets meer dan de helft naar eigen zeggen sneller aan het werk had gekund wanneer de goede maatregelen waren genomen. Azië helpt Het aantal buitenlandse inves teringen in Nederland - vooral uit Azië - is vorig jaar ten op zichte van 2006 met veertig pro cent gegroeid. Dit zorgde voor zestig procent meer arbeids plaatsen. Unieke kansen Minister Vogelaar van Wonen, Wijken en Integratie onder steunt gemeenten, woningcor poraties en projectontwikke laars via de 'Unieke Kansen Re geling met 4,5 miljoen euro bij de aanpak van energiebespa ring in woningen. Het moet veiliger Staatssecretaris Heemskerk van Economische Zaken wil op kor te termijn met gemeenten en vertegenwoordigers van be drijfsleven zoeken naar manie ren om de veiligheid van kleine re bedrijven te vergroten. Dat is nodig omdat het aantal overval len recentelijk is gestegen. Meer campers en caravans De caravan- en campermarkt heeft in 2008 een uitstekende start gemaakt. De registraties van nieuwe caravans steeg in ja nuari met 3,7 procent ten op zichte januari 2007. Voor campers laat januari een plus van maar liefst 22 procent zien. Vrouwen aan de top Het aantal vrouwen aan de top van de ministeries is de afgelo pen jaren vèrdubbeld tot ruim 18 procent. Het gaat hierbij om functies van bijvoorbeeld direc teur en secretaris-generaal. In 2007 werd in 30 procent van de vacatures voor een directeur een vrouw benoemd. Gezondheidszorg kost veel geld. Dat brengen we met z'n allen op via de zorgverzekeringen. Wettelijk moet iedereen verzekerd zijn. Toch blijken er nog veel mensen onverzekerd rond te lopen, die - als het er op aankomt - wel een beroep doen op de zorg, maar dan op kosten van alle verzekerden. De regering wil daar nu een eind aan maken. Dat begint met meer voorlichting, vooral gericht op de groepen waar de meeste onverzekerden voorkomen: jongeren die 18 jaar worden, allochtonen en kinderen. Daarna volgt actief opsporen van onverzekerden en hen een boe te van 300 euro opleggen. Als dat nog niet helpt wordt men ge woon bij een verzekeraar ingeschreven en de premie geïnd door het in te houden van het salaris of de uitkering. In mei start het ministerie een campagne om werkne mers en ondernemers in de horeca en het publiek te in formeren over het rookver bod per 1 juli. Het rookverbod in de horeca is bedoeld om tabaksgebruik terug te dringen en werkne mers te beschermen tegen gezondheidsschade door meeroken. Over drie maanden is het ge daan met het roken in café's, restaurant de andere horecage legenheden. Het kabinet heeft vorig jaar na veel wikken en we gen de knoop doorhakt en de lobbyisten in zand doen bijten. Maar niet helemaal, want in middels zijn de regels wel wat versoepeld. Uitgangspunt is en blijft dat werknemers in de ho reca dezelfde bescherming krij gen tegen meeroken als ande ren. Maar er mogen nu wel aparte ruimtes komen voor ro kende gasten, als er maar niet bediend wordt. De bepalingen gelden overigens ook voor hore cazaken zonder personeel. Het roken op terrassen is nu ook toegestaan, als het terras niet aan alle kanten is afgesloten. Niet alleen horeca en coffee shops, ook overdekte winkel centra, evenementenhallen, congrescentra en luchthavens moeten vanaf 1 juli rookvrij zijn. De minister werkt momenteel aan een 'Handleiding rookvrije horeca' om werkgevers, beheer- Nu mag het nog. ders, werknemers en vrijwilli gers te informeren over de wijzi gingen. Bij het overtreden van de regels kan de uitbater een boete tege moet zien. Dat is wel wat zuur FOTO ED DEWAERHEUT voor de branche, want Horeca Nederland wil dat ook de roker beboet wordt wanneer deze toch een sigaret opsteekt. Sft&hiutwixle 1fcna«n»tK.-n)cn!en $j§§ cn f, Uik ftSftJjtnBfei -"s Hoe komen gemeenten aan hun geld? Naast een bijdrage van het Rijk zijn het vooral gemeentelijke belastingen zoals OZB (onroe- rendezaakbelasting), rioolrecht en leges. Gemiddeld zijn de kos ten met 4,4 procent gestegen en dat is ruim boven de inflatie. De leges gaan met 11 procent het meest omhoog. Vooral het paspoort en de bouwvergunningen moeten het ontgelden. Ook het riool recht stijgt fors (6,4 procent); dat is nodig om het achterstallig on derhoud weg te werken en de opbrengsten gelijk te trekken met de kosten. De OZB stijgt met ruim 4 procent als gevolg van de her taxatie.

de Faam | 2008 | | pagina 39