De Bandenshop BANBEN9IIOP Uitnodiging Infoavond VERGADERINGEN 2008 Gratis inloopspreekuur Leenders Advocaten Interesse? Kijk op www.huislijn.nl Nederlands van de kinderen wordt slechter Banden Uitlaten Accu's Hertzweg 30, Middelburg tel. 0118-615126 Het Nederlandse Afdeling Middelburg bij Leenders Advocaten op maandag 24 maart 2008 gaat niet door. Vanaf 31 maart 2008 kunt u weer iedere maandag terecht van 14.00 uur tot 16.00 uur. Paul Krugerstraat 34 4381 WE Vlissingen 0118 - 41 40 79 3e Salsa Conventie in Middelburg ANBO-bijeenkomst Weerbaarheidstrai ning voor jongeren Concurrally bij de Concurrent Ontmoet het Legermuseum Gezellige bingo Lezen TEL: 06 33229966 U zoekt een huis? U vindt een huis! De Faam Woensdag 19 maart 2008 - Pagina 2 Voor al uw bandenuitlaten accu'sremmenschokbrekers en overige reparaties. APK-iaswerk tegen een laag werkplaats tarief. www.debandenshop.nl In Verkoop gebruikte auto's www^dekverkee rsopleidingen.nl Van Doornestrnat 14 4462 EX Goes Goes: 0i 13 - 22 31 40 Middelburg: Ol 18 - 65 15 66 Woont u in Oostkapelle of omgeving en heeft u een zoon of dochter die geboren is tussen 1 juli 2004 en 1 juli 2005 of heeft u één of meerdere oudere kinderen en bent u door verhuizing in de buurt komen wonen? Dan nodigen we u van harte uit op de Eben-Haëzerschool in Oostkapelle op D.V. donderdag 10 april 2008 van 19.30- 20.30 uur. Op deze avond willen wij u graag informatie geven over de aanname- en intake procedure van onze school. Natuurlijk is het tijdens deze avond ook mogelijk om uw kind in te schrijven. Wilt u eerder langs komen voor een oriënterend gesprek kan dat natuurlijk ook. U kunt dan een afspraak maken met dhr. W. van Beek (directeur). Telefoon: 0118-583989. Met een vriendelijke groet van het team van de Eben-Haëzerschool, Christelijke Basisschool op Reformatorische grondslag. Vlaamse Gaai 2, 4356 DC in Oostkapelle. Rode Kruis Klein Vlaanderen 59, 4331 RG Middelburg Tel. 0118-628208 Jaarvergadering maandag 31 maart: jaarverslag en jaarrekening 2007 Algemene Ledenvergadering 8 september werkplan en begroting 2009 De vergaderingen zijn toegankelijk voor leden en vrijwilligers van de afdeling Middelburg. Plaats: Klein Vlaanderen 59, Middelburg. Aanvang: telkens om 20.00 uur De stukken liggen ter vergadering ter inzage. Het bestuur koop huur nieuwbouw Oost Souburg Middelburg V x 88.000 woningen Vlissingen Henri Dunantstraat 9 169.500 k.k. Ad-Jan de Klerk Makelaars www.huislijn.nl Veersche Plein huur€ 925 p.m. Ingrid Sinke Vastgoedbeheer B.V. www.huislijn.nl Wilhelmina Druckerlaan 26 225.000 k.k. Schuitema Makelaars www.huislijn.nl MIDDELBURG - De der de editie van de Salsa Conventie in Middelburg is in aantocht. Op vrijdag 28 en zaterdag 29 maart zijn er workshops, shows van Nederlandse en Bel gische salsagrootheden en demo's. De Salsa Conventie is dit jaar niet op Hemelvaartsdag, zo als in voorgaande jaren. Dat heeft met de meivakantie te maken. Op vrijdagavond kunnen belangstellenden zich inschrijven voor de workshops op zaterdag. De ze worden gegeven door LA- Patrick de Jong, José N van Zoukstyle Dance Company, On2-Conny& Oscar van Newyorksalsa uit België. De workshops zijn tussen 10.00 en 18.00 uur. Ook kan er op vrijdagavond vrij in de zaal geoefend worden. KOUDEKERKE - De ANBO houdt morgen (donderdag 20 maart) vanaf 13.30 uur een bijeenkomst in het ver enigingsgebouw De Cou- burg aan de Duinstraat 4A in Koudekerke. Gast is fysio the rapeut W. Kousemaker die vertelt over het nut van fysio therapie. VLISSINGEN - Stichting Pal ladium houdt vanaf vrijdag 28 maart een serie weerbaar heidstrainingen voor jonge ren van acht tot twaalf jaar. Deze trainingen worden ge geven door de wereldkam pioen karate, Richard Pluij- gers. De trainingen staan in het teken van de veiligheid en het welzijn van het kind en zijn in gymzaal De Hou- tuyn in de wijk Bossenburgh. Na afloop ontvangen de deelnemers een certificaat. Meedoen is gratis. VLISSINGEN - Café de Con current in Vlissingen houdt weer de traditionele Concur rally op eerste paasdag. Voor deze negentiende editie van de puzzeltocht voor auto's kan tussen 12.00 en 13.00 uur ingeschreven worden aan het Bellamypark 22. Daarna kan iedereen aan de rit beginnen. Vanaf 17.00 uur speelt The Old Firm. De prijsuitreiking is om 18.00 uur. Meedoen en toegang is gratis. MIDDELBURG - Tijdens de Middelburgse Antiek- en Verzameldagen bieden des kundigen van het Legermu seum op zaterdag 22 maart adviezen over militaire voor werpen uit particulier bezit. Zij beantwoorden alle vra gen van 10.00 tot 16.00 uur in de voorhal van de tent op de Markt, meer informatie staat op de website www.leger- museum.nl. VLISSINGEN - Stichting Pal ladium houdt morgen (20 maart) in het Theo van Doesburgcentrum in Vliss ingen een bingo. Het begint om 13.30 uur en het kost 2,00 euro per deelnemer: Lage cijfers door veelvuldig sms'en DOOR MARCEL VAN DER VOORT MIDDELBURG - Sabine Tamminga (14) loopt over het plein van scholenge meenschap Nehalennia in Middelburg. Ze heeft enkel oog voor haar mobiele tele foon en tikt snel een sms- bericht. De jeugd op Wal cheren is druk doende met telefonische berichten ver sturen en msn'en op het in ternet. Daarom scoort een aantal niet hoger dan een zes bij Nederlands. "Ik verstuur tien keer per dag sms-berichten naar mijn vrien dinnen. Het is leuk, makkelijk en gaat snel. Mijn berichtjes zijn kort, want ik gebruik meestal geen klinkers. Hierdoor hoef ik niet zo vaak te bellen", bekent Sabine. Als de telefoon even rust heeft, dan leeft het meisje zich uit achter de computer. "Ik heb zeventig vrienden op msn en ge bruik dezelfde taal als bij het sms'en. Voor Nederlands heb ik een zes. Dat komt wel door mijn andere woordgebruik", geeft ze toe. Dan verschijnt Daan Hunen (14) bij de school. "Sms'en doe ik vier keer per dag", laat hij we ten. "Ik zit meer op MSN en ge bruik veel afkortingen om de tekst kort te houden. Op het net heb ik zo'n 300 contacten waar mee ik schrijf. Moderne taal ge bruik ik eveneens. Zoals lol of loft. Dat laatste betekent rolling over the floor; als ik ergens om moet lachen. Chillen en vies ge bruik ik niet. Ik heb een 6,5 voor Nederlands. Ik denk dat mijn schrijfvaardigheid minder is, omdat ik veel met MSN bezig ben, maar zeker weet ik het niet", zegt Daan. In de kantine van Nehalennia is Raysha Mar- cusse (12) uit Oost-Souburg be- VLISSINGEN - "Ik neem het woord 'verloederen' niet me teen in de mond, maar het is duidelijk dat vooral het schriftelijk taalgebruik er niet op vooruit gaat", constateert leraar Nederlands Hans van de Velde van het Schelde- mond College in Vlissingen. "Het e-mailen, sms'en en msn'en speelt daar mis schien een rol bij, maai- er is natuurlijk meer aan de hand. Er wordt minder gelezen en lezen is de basis van goed schrijven. De woordenschat laat te wensen over, wat ook met het gebrek aan leeserva ring te maken heeft. Om goed te kunnen schrijven moet iemand kunnen be schikken over veel woor den", reageert hij. zig met haar huiswerk. "Sms'en doe ik veel", reageert ze lachend. "Het is leuk en eensimpele ma nier om met iemand te praten", legt ze uit. Dan geeft ze een voorbeeld van haar sms-taal: "kheb vndaag geen zin om nr school te gaan. Drm blijf k in mn bed", schrijft de scholiere in plaats van: "Ik heb vandaag geen zin om naai' school te gaan. Daarom blijf ik in mijn bed." Twee uur per dag is ze bezig met MSN. Hiermee begonnen toen ze zeven jaar jong was. Dat mag ze alleen van haai' ouders als het huiswerk klaar is. De controle thuis verklaart misschien het goede cijfer bij het vak Neder lands. Raysha is goed voor een acht. Ron Smit (15) heeft 400 MSN-vrienden. "Ik heb niet met iedereen een sterke band. Ik kort veel af en gebruik moderne woorden waaronder d8 en suc6", besluit hij. Voltaweg 15a, 4338 PS Middelburg (Industrieterrein Arnesiein I) www.autocentraletlieo.nl VLISSINGEN Nanette Kneepkens geeft Nederlands in het Scheldemond College in Vlissingen en heeft het taalgebruik in de klas met de leerlingen besproken. "Toe vallig zat ik in een lokaal met havo 3CS. Ik heb de klas ge vraagd hoeveel er gesms't en gemsn't wordt. Waarschijn lijk iets meer dan de helft msn't iedere dag, waar schijnlijk iets minder dan de helft sms't iedere dag; er is een overlappend deel. Een paar kinderen doen geen van beide. Ze zeggen dat ze af kortingen gebruiken, maar voor de meesten geldt dat hun taalgebruik niet afwijkt", aldus Nanette. "Woorden als "chillen" zouden ze niet in op stellen gebruiken. Ze denken dat ik die niet zou begrijpen. Ik antwoordde daarop dat ze woorden moeten gebruiken die in de context passen, in de ene context past 'chillen'; in de andere niet", vult Na nette aan. "Ik merk dat het Nederlands van de leerlingen slechter wordt wat betreft begrijpend lezen en in spellen en formuleren. Ik spijker dat tijdens hun schoolloopbaan bij, maar het blijft zwoegen. Het komt volgens mij niet door sms of msn. Spelen met taal maakt de kinderen juist taalbewust", besluit ze.

de Faam | 2008 | | pagina 2