V Woensdag 12 maart 2008 IP MIDDELBURG - De zorg is een veelzijdige sector. Niet alleen zijn er talloze beroepen in uit te oefenen, er zijn ook talloze opleidingen in te volgen. ROC Zeeland biedt opleidingen in de zorg aan. Een van die opleidin gen is de opleiding tandartsassistent. Karlijn Rooms (16) volgt deze opleiding bij het ROC Zeeland. Ze zit op dit moment in haar eerste jaar en heeft dus nog niet zo lang geleden gekozen voor dit beroep. "Tijdens de voorlichtingsrondes op mijn oude school had ik al in teresse voor een opleiding in de zorg. Ik twijfelde tus sen apothekers-, dokters- of tandartsassistent. Ik heb uiteindelijk tijdens een informatieavond van het ROC Zeeland gekozen voor het laatste. Ik weet niet precies waarom, maar het leek mij gewoon het allerleukste. Tot nu toe vind ik het super. Mijn snuffelstage was gewel dig. Ik had echt niet verwacht dat het vak zo uitgebreid was! Toch was het wel even schrikken toen de tandarts bij een patiënt meerdere tanden moest trekken. Maar het schrikt me niet af. Ik heb nu al weer zin in de volgende stage. Tanda'rtsassistent is een beroep met veel zelf standigheid, een hoop doorgroeimogelijkheden en veel menselijke factoren. Ze zeggen niet voor niets: het is altijd lente in de ogen van de tandartsassistente!" Karlijn Rooms volgt een opleiding tot tandartsassistente bij het ROC zeeland, foto: P.R. Door Bo van Scheyen Bij Advies Bemiddeling Thuiszorg Zeeland (ABTZ) is het mogelijk om zelf zorg in te kopen. Het thuiszorg bureau bemiddelt in thuiszorg voor klanten die dit particulier willen inkopen, een Persoonsgebonden budget (PGB) hebben of zorg in Natura ontvangen (ZIN). Het bureau werkt samen met ongeveer 200 zelfstandige zorgprofessionals. Er wordt waarde ge hecht aan kleinschaligheid en korte lijnen. Sylvie van Keeken is zo'n zelfstandige zorgverlener. Ze legt uit dat het voor veel mensen heel belangrijk is dat ze de zorg zelf kunnen inkopen, zelf bepalen op welk tijd stip er zorg nodig is en er op kunnen vertrouwen dat het kleine teams zijn die zorg dragen voor de patiënt in een moeilijke periode. Ze vertelt: "Ik ben A-ver- pleegkundige en doe dit werk al meer dan twintig jaar. De 24-uurszorg trok me ontzettend aan."Je kunt dan echt iets voor iemand betekenen. Geen vluchtig contact. Hierdoor kan iemand ook thuis blijven om verzorgd te worden. Bij dementie of in een terminale fase van het leven kan deze vorm van zorg een uitkomst.zijn. Betrok kenen ervaren een gevoel van ongelooflijke tevre denheid. En dat vind ik geweldig om te kunnen geven". Sylvie van Keeken werkt bij Advies Bemiddeling Thuiszorg Zeeland (ABTZ). foto: Izaak Verkeste Peter van Es uit Veere is bij MEE Zeeland cliëntondersteuner. foto: Izaak Verkeste Door Bo van Scheyen MEE Zeeland helpt volwassenen en kinderen, met een beperking, bij vragen over onderwijs, wonen, werken, vervoer, financiën en nog veel meer. MEE is een lan delijke organisatie die onafhankelijk opereert. Deze is ontstaan uit de eerdere SPD (Sociaal .Pedagogische Dienst). In 2004 is een naamswijziging doorgevoerd. In Zeeland zijn er drie regiokantoren: op Walcheren, in het Oosterscheldegebied en in Zeeuws-Vlaanderen. Peter van Es (49) is bij MEE Zeeland cliëntonderstèu- ner. Mensen met een lichamelijke-, verstandelijke- of chronische aandoening, die met een specifieke vraag kampen, kunnen bij hem terecht. Al meer dan dertig jaar zet hij zich in om deze groep mensen te helpen. Hij vertelt: "Er is in de loop der jaren ontzettend veel ver anderd. Maar één van de belangrijkste ontwikkelingen is toch wel dat mensen met een beperking steeds meer een plaats in de maatschappij gaan innemen. In het verleden lag dat anders, werden ze min of meer uit de samenleving weggehouden. Voor mij als cliëntonder steuner is het heel erg boeiend om, naar aanleiding van een vraag, samen met hen op pad te gaan en een bij drage te kunnen leveren aan het realiseren van een wens. Het is een fantastisch beroep met heel veel uit daging." Door Bo van Scheyen VLISSINGEN - Zeven jaar geleden werkte Linda Lahr (38) uit Vlissingen voor een groot winkelbedrijf in ge zinsmode, eerst als assistent filiaalmanager, daarna als etaleur. Ze vertelt: "De baan was targetgericht en stress vol. Ik vond het niet leuk meer". Ze besloot minder te gaan werken. Een vriendin, werkzaam bij Arduin, wist haar over te halen een dagje mee te gaan naar Paar- dpes in Vlissingen. De kinderboerderij met aangepaste manege waar kinderen en volwassenen met een han dicap heerlijk kunnen genieten beviel Linda wel. Vanaf die eerste dag is ze er niet meer weggegaan. Zelf zegt ze= "Ik kwam eigenlijk voor de dieren, maar het Ieren samen werken met deze mensen geeft zoveel voldoe ning en tevredenheid dat ik er meer mee wilde doen." Na de driejarige opleiding SPW4 met applicatie support is ze nu onder meer werkzaam als 'support werker' bij de kwekerij Overwater in Middelburg en Paardoes in Vlissingen. Daarnaast is Linda Lahr ook persoonlijk as sistent voor een vijftal cliënten van Arduin. "Het is de bedoeling deze mensen, als ze met een vraag zitten, zo veel mogelijk te begeleiden en ze te stimuleren de al ledaagse dingen zelf te doen. En als dat dan lukt dan zie je ze, groeien en opbloeien. Het is een prachtige baan", zegt ze lachend. Linda Lahr werkt hij Arduin, foto: Izaak Verkeste

de Faam | 2008 | | pagina 27