Failliet gaan is uit Faam Durf verlof te vragen Een beetje meer in 2008 De veelzijdige boer Steeds meer pedaalridders Kastje en muur onder een dak Uitgaven consument Woensdag 5 maart 2008 - Pagina 36 Werken+ Hoe houden we de vergrijzing betaalbaar? "Door langer te werken en in geen geval eerder stoppen dan de huidige pen sioenleeftijd van 65 jaar." Toen dat een paar jaar geleden werd voorgesteld, waren de protesten niet van de lucht. Het verzet lijkt een jaar later echter flink te zijn afgenomen. Volgens onder zoeksbureau Ecorys dat het rap port 'Werkt grijs door?' schreef is de acceptatie sterk gegroeid, denken minder mensen aan eerder stoppen en is de bereid heid om na je 65-ste aan de slag te blijven toegenomen, mits dat in deeltijd kan. De leeftijd waar op men nu verwacht met pen sioen te gaan is in vergelijking met 2006 met bijna vijf maan den gestegen. Vorig jaar oriën teerde 29 procent van de 45- plussers zich op vervroegd stop pen, terwijl dat een jaar eerder nog 45 procent was. "Er is spra ke van een positieve ontwikke ling in de manier waarop werk gevers en werknemers aankij ken tegen langer doorwerken'. Maar er is wel een verdere cul tuuromslag nodig. Het beeld dat werkgevers van ouderen hebben, is nog altijd een belem mering om hen aan te nemen", aldus minister Donner. De afge lopen drie jaar heeft de 'Regie groep GrijsWerkt' werkgevers en werknemers gewezen op de noodzaak om langer door te werken. Onlangs beëindigden zij haai' werkzaamheden met een serie aanbevelingen: De re gering moet nu doorpakken door de pensioenleeftijd stap voor stap te verhoren en inde wet te nemen dat doorwerken na je 65-ste gewoon mag. De fiets blijft buitengewoon populair in Nederland. Er zijn op dit moment ongeveer 18 miljoen fietsen actief in ge bruik, fietsen die ongebruikt op zolder staan niet meegeteld. Het gebruik van de fiets in het woonwerk- en schoolverkeer neemt de laatste jaren geleide lijk toe tot bijna 50 procent. Het afgelopen jaar werden ruim 1,35 miljoen nieuwe fietsen ver kocht en dat is fors meer dan in 2006 en de vierde productiestij ging op rij. Daarbij komt nog dat de gemiddelde prijs van een tweewieler steeg van 550 naar 602 euro. Kansen in het buitenland? Wie zich internationaal wil oriënteren, kan zijn licht opste ken bij de Internationale Han delsdag op Rotterdam Airport op donderdag 3 april vanaf 15.00 uur Motorrijder uitgezonderd Motorrijders gaan niet mee doen aan de kilometerbeprij- zing. Het is te ingewikkeld om motorfietsen uit te rusten met een kastje voor kilometerregis tratie. Motorrijders blijven ge woon motorrijtuigenbelasting en BPM betalen. Meldpunt regeldruk Wie zich stoort aan onduidelijke regelgeving, slechte dienstverle ning of steeds dezelfde gege vens moet aanleveren kan dat doorgeven aan het Meldpunt Regeldruk Bedrijven op de site van het ministerie van Econo mische Zaken. Register gestolen fietsen Via de site www.fietsdiefstalre- gister.nl kan men controleren of een fiets als gestolen geregis treerd staat. Nieuwe aangiftes worden automatisch in het re gister opgenomen. Werkloosheid daalt De werkloosheid onder niet- westerse allochtonen is vorig jaar gedaald van 14,2 naar 8,7 procent. De werkloosheid on der autochtone Nederlanders daalde van 4,3 naar 3,7 procent. Aanpassing AWBZ Raad voor de Volksgezondheid en Zorg adviseert ingrijpende wijzigingen in de AWBZ. De raad stelt onder meer voor om over vier jaar de AWBZ onder te brengen bij zorgverzekeraars. Elet gaat goed met de economie en dus gaan er minder bedrijven failliet. De daling was in alle sectoren merkbaar, dus niet alleen on der de BV's maar onder de vele eenmanszaken en privé-personen. Alles bij elkaar waren het er achtduizend, dat is 13 procent minder dan vorig jaar.-In de horeca was de daling met 43 procent het grootst, terwijl deze branche in 2005 nog een zorgenkind was. In de bedrijfstak vervoer, opslag- en communicatie is het aantal fail lissementen sterk gedaald met 35 procent; vooral voor bedrijven in het goederenvervoer ging het goed met een daling van 45 procent. Het CWI (het voormalige arbeidsbureau), het UWV (Uitvoerings instituut Werknemersverzekeringen) en de gemeentelijke sociale dienst zijn nauw met elkaar verweven en streven er gezamenlijk naar mensen zonder baan weer aan het werk te krijgen. Alleen als dat niet lukt, zorgen zo voor een uitkering. Vooruitlo pend op de samenvoeging van CWI en UWV wil de overheid deze diensten al onder een dak samenbrengen. Spijkenisse gaat nog een stap verder met de opening van het Werk- en Zorgplein waar naast de genoemde diensten ook het Wmo -loket en het Jonge- renloket zijn gevestigd. Ook de vrijwilligerscentrale is er te vinden. Belangrijk voordeel van het plein is dat het uitwisselen van informatie bijdraagt aan effi ciënter werken en dat mensen niet meer van 'het kastje naar de muur' worden gestuurd. Het kan niet op De bereidheid van de consu ment om meer geld uit te ge ven draagt in belangrijke ma te bij aan het succes van de economie. Vorig jaar heeft de winkelier 3,7 procent meer omzet ge boekt in vergelijking met het jaar daarvoor; in 2006 was dat 5,3 procent. De prijzen ste gen vorig jaar met 1,3 pro cent. We kopen steeds meer via het internet; in de laatste twee jaar al meer dan twintig procent. Dat gaat wel ten koste vap de traditionele winkels in de zoge naamde non-food branche (witgoed, elektronica, kleding, meubelen e.d.). Er was in deze sector nog wel wat omzetgroei, maar bedui dend minder dan gemiddeld over alle sectoren. De omzet van de textielsupermarkten en de drogisterijen bleef nagenoeg gelijk. Doen de interwinkels (inclusief de postorderbedrijven) het in de non-food sector zeer goed, als het gaat om de foodwinkels, zijn de supermarkten de win naars en dat ten koste van de speciaalzaken in voedings- en genotmiddelen. Onze nationale onderzoekers, het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft berekend dat van elke euro die we uitgeven er Supermarkten zijn, samen met de internetwinkels, de winnaars in omzetgroei. 85 cent in de kassa van de su permarkten terecht komen. Overigens hebben de non-food winkels in de cadeaumaand de cember, tegen de verwachtin gen in, geen hogere omzet kun nen boeken, terwijl de super markten daarentegen fors meer hebben verkocht. De hele detailhandel heeft het afgelopen jaar flink meer ver kocht. Daarnaast zijn de ver koopprijzen met 1,3 procent ge stegen.

de Faam | 2008 | | pagina 36