Kennisgeving aanwijzingsbesluiten Natura 2000-gebieden Voordelta (113), Voornes Duin (100) en Duinen Goeree Kwade Hoek (101) landbouw, natuur en voedselkwaliteit De aanwijzingsbesluiten van de drie Natura 2000-gebieden zijn op 27 februari 2008 in de Staatscourant bekendgemaakt. Meer natuur, vitale natuur. Dat is de kern van het natuurbeleid. Een mooi landschap om met plezier in te wonen, werken en recreëren. En ook het leefgebied van ruim 40.000 soorten dieren en planten. Natura 2000 geeft vorm aan dit beleid. Met het aanwijzen van Natura 2000-gebieden worden internationaal belangrijke natuurwaarden in Nederland beschermd. Nederland mag trots zijn op deze, in nationaal én Europees opzicht, bijzondere natuur. Vanwege de intrinsieke en biologische waarden, maar niet alleen daarom. Ook de recreatieve en economische waarden zijn van groot belang en dragen bij aan het welzijn van mensen. Nederland is zuinig op deze natuur en neemt er verantwoordelijkheid voor, onder meer door uitvoering te geven aan de Europese verplichtingen met betrekking tot Natura 2000. De aanwijzing van Natura 2000-gebieden gebeurt op basis van het belang van het gebied als onderdeel van het Europese ecologische netwerk. Op grond van de huidige en toekomstige bijdrage daaraan. Bij het bepalen van de instandhoudingsdoelstellingen van deze gebieden en de verdere uitwerking en planning, is en wordt naast ecologische afwegingen ook rekening gehouden met economische en andere belangen. Het streven is een harmonisch samengaan van belangen waarbij duurzaamheid het kernwoord is. De Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft op 19 februari 2008 van de volgende 3 gebieden de besluiten voor aanwijzing als Natura 2000-gebied vastgesteld: Voornes Duin (100) Duinen Goeree Kwade Hoek (101) Voordelta (113) Deze besluiten zijn genomen op grond van artikel 10a van de Natuurbeschermingswet 1998. Deze wet vormt de Nederlandse uitwerking van de Vogel- en Habitatrichtlijn. Aan deze besluiten is in 2007 de uniforme openbare voorbereidingsprocedure voorafgegaan. Tijdens deze procedure hebben de ontwerpbesluiten ter inzage gelegen. En heeft iedereen de mogelijkheid gehad om een zienswijze in te dienen. Voor de genoemde drie gebieden hebben bijna 170 personen en instanties hier gebruik van gemaakt. De besluiten die nu zijn vastgesteld, zijn gebaseerd op de ontwerpbesluiten en de zienswijzen die daarop zijn binnengekomen. De aanwijzingsbesluiten voor de overige Natura 2000-gebieden worden op een later moment vastgesteld. Op deze overige gebieden is nu nog geen beroep mogelijk. De besluiten Voornes Duin (100) Dit gebied is als een speciale beschermingszone in de zin van artikel 4, vierde lid, van richtlijn 92/43/EEG (Habitatrichtlijn) aangewezen. Voornes Duin is van belang vanwege het voorkomen van de volgende op bijlage I van de Habitatrichtlijn genoemde natuurlijke habitattypen (prioritaire habitattypen zijn met een sterretje aangeduid): H2120 Wandelende duinen op de strandwal met Ammophila arenaria ('witte duinen') H2130 Vastgelegde kustduinen met kruidvegetatie ('grijze duinen')* H2160 Duinen met Hippophaë rhamnoides H2170 Duinen met Salix repens ssp. argentea (Salicion arenariae) H2180 Beboste duinen van het Atlantische, continentale en boreale gebied H2190 Vochtige duinvalleien Bovendien is het gebied Voornes Duin van belang voor de volgende op bijlage II van de Habitatrichtlijn genoemde soorten (prioritaire soorten zijn met een sterretje aangeduid): H1014 Nauwe korfslak H1340 Noordse woelmuis* H1903 Groenknolorchis Verder is het besluit tot aanwijzing van Voornes Duin als speciale beschermingszone in de zin van artikel 4 van richtlijn 79/409/EEG (Vogelrichtlijn) van 24 maart 2000 op een aantal onder delen gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen hebben betrekking op de vogelsoorten waarvoor het gebied is aangewezen. Zo zijn voor dit gebied de volgende soorten van Bijlage I van de Vogelrichtlijn komen te vervallen: de Grote zilverreiger en de Visarend. Daarnaast is er ten opzichte van het ontwerp een aantal kleinere grenswijzigingen toegepast. De beide speciale beschermingszones vormen gezamenlijk het Natura 2000-gebied onder de naam 'Voornes Duin'. Duinen Goeree Kwade Hoek (101) Dit gebied is als een speciale beschermingszone in de zin van artikel 4, vierde lid, van richtlijn 92/43/EEG (Habitatrichtlijn) aangewezen. Duinen Goeree Kwade Hoek is van belang vanwege het voorkomen van de volgende op bijlage I van de Habitatrichtlijn genoemde natuurlijke habitattypen (prioritaire habitattypen zijn met een sterretje aangeduid): H1140 Bij eb droogvallende slikwadden en zandplaten H1310 Eenjarige pioniersvegetaties van slik- en zandgebieden met Salicornia spp. en andere zoutminnende planten H1320 Schorren met slijkgrasvegetatie (Spartinion maritimae) H1330 Atlantische schorren (Glauco-Puccinellietalia maritimae) H2110 Embryonale wandelende duinen H2120 Wandelende duinen op de strandwal met Ammophila arenaria ('witte duinen') H2130 Vastgelegde kustduinen met kruidvegetatie ('grijze duinen')* H2160 Duinen met Hippophaë rhamnoides H2190 Vochtige duinvalleien H6430 Voedselrijke zoomvormende ruigten van het laagland, en van de montane en alpiene zones Tevens is het gebied Duinen Goeree Kwade Hoek aangewezen voor de volgende op bijlage II van richtlijn 92/43/EEG genoemde soorten (prioritaire soorten zijn met een sterretje aangeduid): H1014 Nauwe korfslak H1340 Noordse woelmuis* Verder is het besluit tot aanwijzing van Kwade Hoek als speciale beschermingszone in de zin van artikel 4 van richtlijn 79/409/EEG (Vogelrichtlijn) van 18 november 1994 op een aantal onderdelen gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen hebben betrekking op het benoemen van de vogelsoorten waarvoor het gebied is aangewezen. Zo is dit gebied op grond van artikel 4, eerste lid, van de Vogelrichtlijn voor de volgende soorten van Bijlage I van de Vogelrichtlijn aangewezen: Lepelaar, Brandgans, Kluut, Strandplevier en Rosse grutto en op grond van artikel 4, tweede lid, van Vogelrichtlijn voor de volgende vogelsoorten: Fuut, Aalscholver, Grauwe gans, Bergeend, Wintertaling, Pijlstaart, Slobeend, Scholekster, Bontbekplevier, Zilverplevier, Drieteenstrandloper, Bonte strandloper, Wulp en Tureluur. Daarnaast is er ten opzichte van het ontwerp een aantal kleinere grenswijzigingen toegepast. De beide speciale beschermingszones vormen gezamenlijk het Natura 2000-gebied onder de naam 'Duinen Goeree Kwade Hoek'. Voordelta (113) Dit gebied is als een speciale beschermingszone in de zin van artikel 4fvièrde lid, van de Habitatrichtlijn aangewezen. Voordelta is van belang vanwege het voorkomen van de volgende op bijlage I van richtlijn 92/43/EEG genoemde natuurlijke habitattypen: H1110 Permanent met zeewater van geringe diepte overstroomde zandbanken H1140 Bij eb droogvallende slikwadden en zandplaten H1310 Eenjarige pioniersvegetaties van slik- en zandgebieden met Salicornia spp. en andere zoutminnende planten H1320 Schorren met slijkgrasvegetatie (Spartinion maritimae) H1330 Atlantische schorren (Glauco-Puccinellietalia maritimae) H2110 Embryonale wandelende duinen Tevens is het gebied Voordelta aangewezen voor de volgende op bijlage II van richtlijn 92/43/EEG genoemde soorten: H1095 Zeeprik H1099 Rivierprik H1102 Elft H1103 Fint H1364 Grijze zeehond H1365 Gewone zeehond Verder is het besluit tot aanwijzing van de Voordelta als speciale beschermingszone in de zin van artikel 4 van richtlijn 79/409/EEG (Vogelrichtlijn) van.24 maart 2000 op een aantal onder delen gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen hebben betrekking op de vogelsoorten waarvoor het gebied is aangewezen. Zó zijn voor dit gebied de volgende soorten van Bijlage I van de Vogeïrichtlijn komen te vervallen: het Nonnetje en de Slechtvalk. Ook is het gebied voor de volgende trekvogel komen te vervallen: de Kleine mantelmeeuw. Daarnaast is er ten opzichte van het ontwerp een aantal kleinere grenswijzigingen toegepast. De beide speciale bescher mingszones vormen gezamenlijk het Natura 2000-gebied onder de naam 'Voordelta'. In al deze besluiten zijn voor de habitattypen, habitatsoorten en vogelsoorten, waarvoor het betreffende gebied is aangewezen instandhoudingsdoelstellingen geformuleerd. Deze instand houdingsdoelstellingen vormen het uitgangspunt voor de nog vast te stellen beheerplannen en zijn de natuurwaarden waaraan bij vërgunningverlening wordt getoetst. Hoe kunt u beroep instellen? De Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft op 27 februari 2008 in de Staatscourant bekendgemaakt dat zij de aanwijzingsbesluiten voor de Natura 2000-gebieden Voordelta, Voornes Duin en Duinen Goeree Kwade Hoek heeft genomen. Belanghebbenden die hun zienswijze als bedoeld in artikel 3:15 van de Algemene wet bestuurs recht naar voren hebben gebracht of redelijkerwijs niet verweten kan worden geen zienswijze naar voren te hebben gebracht, kunnen gedurende zes weken beroep instellen. De beroeps termijn vangt aan met ingang van de dag na de dag waarop de besluiten ter inzage zijn gelegd en loopt dus van 29 februari 2008 tot en met 10 april 2008. Om in beroep te gaan moet u een beroepschrift sturen naar: Raad van State Afdeling bestuursrechtspraak Postbus 20019, 2500 EA Den Haag Het ondertekende beroepschrift dient ten minste te bevatten: - uw naam en adres; - de dagtekening; - een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; - een opgave van redenen waarom u zich niet met het besluit kunt verenigen. Voor het instellen van beroep is griffierecht verschuldigd. Voor particulieren is dit vastgesteld op 145,- en voor niet-natuurlijke personen op 288,-. Over de wijze waarop en binnen welke termijn u dit dient te betalen, krijgt u, na indiening van het beroep, bericht van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Waar kunt u de aanwijzingsbesluiten inzien? De besluiten liggen ter inzage van 28 februari 2008 tot en met 10 april 2008. Voor de Natura 2000-gebieden Voordelta, Voornes Duin en Duinen Goeree Kwade Hoek kunt u de aanwijzingsbesluiten en verschillende achtergronddocumenten tijdens de reguliere openings tijden inzien op de volgende locaties: Gemeentehuizen Hellevoetsluis (Oostzanddijk 26), Rotterdam (Coolsingel 40), Westvoorne (Rockanje, Raad huisplein 6), Noord-Beveland (Voorstraat 31), Schouwen-Duiveland (Laan van Sint Hilaire 2), Veere (Traverse l), Vlissingen (Stadhuisplein 20) en Goedereede (Tramlijnweg 2). Vestigingen van de Directie Regionale Zaken van het ministerie van LNV Noord (Groningen, Cascadeplein 6), Oost (Deventer, Verzetslaan 30), Zuid (Eindhoven, Keizersgracht 5) en West (Utrecht, Herman Gorterstraat 55)- Waterschappen Waterschap Hollandse Delta (Dordrecht, Johan de Wittstraat 40) en Waterschap Zeeuwse Eilanden (Middelburg, Kanaalweg l). Provinciehuizen Provincie Zuid-Holland (Den Haag, Zuid-Hollandplein l) en provincie Zeeland (Middelburg, Abdij 6). Nadere informatie Meer informatie over Natura 2000 en gerelateerde onderwerpen vindt u op de website www.minlnv.nl/natura2000. Hier kunt u ook de documenten die ter inzage liggen downloaden. Voor vragen over Natura 2000 of het opvragen van (achtergrond)documenten kunt u op werk dagen van 8.30 uur tot 16.30 uur contact opnemen met het LNV-loket: 0800 - 223 33 22 (gratis).

de Faam | 2008 | | pagina 58