Bergingswerk op deWesterschelde ABSOLUTE BODEMPRIJZEN Nu of nooit! Profiteer alleen tijdens het feest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeeüf 1e Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen opd{ stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Ri-jo, Villeroy Boch. 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 t/m 10%. 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek en Hüppe etc. «JARIG BESTAAN Huifakkerstraat 10 Breda Noord Tel.: 076 593 71 00 eweg253a 13-582 13 91 Jan van Halst De Leek Woensdag 6 februari 2008 - Pagina 2 (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)* Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% ballonprikaktie geldt niet voorde netto aanbiedingen. Het bergingsvaartuig Deurloo is in de loop van de jaren vaak in gezet om schepen te bergen op de Westerschelde en elders op de wereld. Het schip is verkocht aan de URS. Inmiddels is de berger doorverkocht naar Vroon in Breskens. foto: gemeentearchief vussingen. Bergingsbedrijf Van den Akker bepaalde jarenlang het gezicht van de Vlissingse Piet Heinkade. fotö: gemeentearchief vussingen VLISSINGEN - Het bergingsbe drijf Van den Akker inspireerde dichters aan de Vlissingse Piet Heinkade. Nieuwsgierigen zijn er vaak een kijkje komen ne men. Het bergen van gezonken schepen, containers uit het wa ter vissen. Niets was te gek voor het bedrijf dat tot aan de Perzi sche Golf werkte. Het is niet vreemd dat maritiem Mu- ZEEum directeur Wilbert Web- er blij is met de 9 albums met fo- to's, krantenknipsels en we tenswaardigheden die aan de tijd van toen herinneren. "Wij proberen de maritieme historie van de Westerschelde in leven te houden. Het is een gevaarlij ke vaargeul. In het verleden kwamen er vaak schepen vast te zitten, die een berger moest los trekken. Wat Van den Akker heeft gedaan is typerend voor dit vaarwater. In de boeken is veel van het werk vastgelegd", aldus Weber. "Als je vroeger het station uitkwam was het bedrijf een herkenningspunt. Een berg schroot, alsof die wilde zeggen: Hier wordt gewerkt. Niet zeu ren. Een ruwe bolster, blanke pit mentaliteit. Helaas is er niets van bewaard gebleven", be treurt de MuZEEum directeur. "Waar zijn de scheepsmodellen en schilderijen gebleven?", vraagt Weber zich af. Mu ZEEum wil een Van den Akker collectie samenstellen. door marcel van der voort VUSSINGEN - "Ik kwam op een tentoonstelling in Maassluis fotoboeken tegen van het voormalige Vlis singse bergingsbedrijf Van den Akker. Die wilden ze graag hebben. Dat vond ik jammer. Want ik wilde lie ver dat het materiaal voor Zeeland behouden zou blij ven. Nu is het in het mari tiem MuZEEum te zien", zegt Piet van der Vlies tevre den. Van den Akker heeft in voor gaande jaren grote indruk ge maakt op de stad en de Vlissin- gers. De daden waren groot en het bedrijfsterrein aan de Piet Heinkade vermaard. Hopen schroot, ankers en kettingen be paalden toen het straatbeeld. De Belgische Unie voor Red- dings- en Sleepdiensten (URS) heeft Van den Akker overgeno men en daarmee verdween eind 2002 de glorie van het over de hele wereld bekende bedrijf uit VHssingem Opvallend ge noeg herinnert amper iets aan Van den Akker. Rijkswaterstaat "In 1983 ging ik bij Rijkswaters taat Zeeland werken. Met Van den Akker hadden wij een door lopende overeenkomst voor het onderzoeken en opruimen van wrakken in de Zeeuwse wate ren. Op een dag kwam een schoenendoos met foto's op ta fel en ik heb die in negen al bums geplakt", zegt de oud- calamiteitencoördinator van Rijkswaterstaat. "Er is altijd met respect voor gezorgd", gaat hij verder. "Na de overname zijn de boeken bij URS terecht geko men en daar was bekend dat ik de maker ben", aldus Van der Vlies. Wellicht vanwege de over name snelheid is veel ander materiaal verdwenen. Ook dat moet boven water komen. "Ik denk dat er bij de oud-werkne mers dingen liggen die aan Van den Akker herinneren. Die zou den mooi passen in een ten toonstelling over het bedrijf', vindt Van der Vlies. Ik weet het, ik ben een leek. En sta als simpele ziel slechts aan de zijkant. Maar op die plek wordt het steeds moeilijker om stevig op je benen te blijven staan. Daarom hoop ik ook dat iemand mij kan helpen. Door uit te leggen hoe het mogelijk is dat je in dit land aangevallen en verkracht kan wor den, maar zelf de gevangenis indraait. Want als het slachtoffer zich tijdens de daad iets te veel ver dedigt, kan het zomaar zijn dat de dader zich on heus bejegend voelt, een aanklacht indient en het slachtoffer plots dader wordt. Van onbegrip begin ik dan al te wankelen. Zo zit ik na afgelopen week met nog meer vraagtekens. Want klopt het dat Peter R. de Vries wél rechtmatig gebruik van een verborgen camera mag maken en de politie niet? Klopt het dat een misdaadverslaggever een tweeënhalf jaar geleden gepleegde misdaad daar door wél op kan lossen en de politie niet? Mag hij als particulier wél een kroongetuige betalen en is de politie gèvangen door de regels? Dat betekent dat het oplossen van misdaden vercommerciali- seert. Het maakt mij nog meer aan het wankelen. En trouwens, kan iemand mij het gedrag uitleg gen van een hoofdverdachte van één van de grootste verdwijningzaken van de laatste jaren? Door heel Amerika op de voet worden gevolgd, door niemand worden geloofd, al maanden ont snappen door de mazen van het juridische net, maar dan toch doodgemoedereerd als een held het Arnhemse nachtleven induiken en als een BN'er laten fêteren en fo tograferen? Ik blijf me over dit soort gedrag ver bazen. Als leek sta ik aan de zijlijn en word uitgela chen door de spelers. Het i: onmogelijk te verwach ten dat de maatschap pij met dit soort men sen zal veranderen. Ik zal zelf moeten veranderen. Binnen kort maar eens bellen met mijn psycholoog. mode mall: piet zomers

de Faam | 2008 | | pagina 2