Informatieavonden dé Weekkrant De Faam Ideale tas locatie: Weyevlietpiein 7-13 te Vlissingen 28 januari 2008,19.00 - 21.30 uur vwo, havo, mavo 29 januari 2008,19.00-21.30 uur mavo, vmbo Scheldemond College 1 Woensdag 23 januari 2008 - Pagina 49 Zware tas voor brugpieper Vooral brugklassers sjouwen veel boeken mee. foto: jmp wolterbeek. door ellen de vriend MIDDELBURG - Te zware schooltassen lijken niet te leiden niet tot lichamelijke klachten. Wel kan de ma nier van dragen ongemak veroorzaken. Dat blijkt uit onderzoeken die Onderwijs Cultuur en Wetenschap (OCW) heeft laten doen naar het gewicht van de schooltas. Vooral 12- tot 15-jarigen dragen (te) zware schooltassen. In ver gelijking met de bovenbouw hebben ze meer vakken en dus meer boeken. Bovendien zijn jongeren op deze leeftijd relatief klein, licht van gewicht en ma ken ze een groeispurt door. Ge middeld wegen schooltassen zo'n zeven kilo. Dat komt over een met ongeveer veertien pro cent van het eigen lichaamsge wicht van de drager. De laatste jaren is het gewicht van tassen toegenomen door de invoering van de basisvorming met haar vele nieuwe vakken en thema's, de uitgave van meer boeken per vak en zwaardere boeken. Voor al jonge leerlingen hebben bo vendien de neiging om teveel boeken mee te nemen, ook na slagwerken. Soms werken scho len dit in de hand wanneer er onvoldoende naslagwerken op de school aanwezig zijn. Naast boeken nemen scholieren on der andere nog schriften en ringbanden mee, (dikke) agen da's, eten en drinken, diskman, walkmans en mobiele tele foons, make-up en sportkle- ding. In 1998 is door de Commissie Boekentas onderzoek gedaan naar zware schooltassen. Het onderzoek wijst uit dat zware tassen niet noodzakelijkerwijs leiden tot klachten voor nek, mg en schouders. Het IVA-onder- zoek "Hé tas, waar ga je met die brugger naar toe?" uit 2002 be- Hoe ziet een ideale school tas emit? In het eindrapport van de Commissie Boeken tas is een beschrijving van de ideale tas opgenomen: De banden bij een rugtas moeten niet in de schouders striemen, en bij een aktetas niet in de handen; De tas moet voldoende volu me hebben. Is de tas te ruim, dan gaan de boeken schui ven; De schouderbanden moe ten zo dicht mogelijk bij de mg zitten; De tas moet licht en goed verstelbaar zijn, en een heupband hebben; Ook is het raadzaam voor zieningen op de fiets aan te brengen om de schooltas goed te bevestigen. vestigt dit. Als zware tassen al klachten veroorzaken, dan komt dat waarschijnlijk niet door het gewicht van de tas. Vooral de draagwijze van rug tassen en de indrulddng van de schouders en huid -als gevolg van het dragen - kunnen klach ten opleveren. Het is niet uitge sloten dat klachten op langere termijn ontstaan. Gezondheidsrisico's zijn groter voor bepaalde groepen zware tassendragers. Het gaat om leerlingen met een zwakke ge zondheid en/of conditie, leer lingen die een tas asymmetrisch dragen, en leerlingen die een slechte tas hebben. sa *i«las«s_«s Op de foto Jeroen Caris en Evi Baerents. foto: izmk verkeste door miekejanssen VLISSINGEN - Studenten met economie volgen op de Hoge school Zeeland het project Stu dent Company. Zelfstandig on dernemen, zowel nationaal als internationaal, in het engels, betekent een serieuze oefening. Jeroen Caris en Evi Baerents, studerend aan de opleiding In ternational Business Manage ment Studies, zijn meer dan en thousiast over dit project. "Su per!", aldus Jeroen. "Je moet al les zelf regelen. Een goed pro duct verzinnen, businessplan ontwikkelen. Dat moet goedge keurd worden. Zo wordt je los gelaten." Evi: "De meeste van ons willen zelf ondernemen. Ik droom van een eigen hotel, er gens in het buitenland." Jeroen zou graag een bioscoop met theater in oude stijl willen star ten. "Je weet wel, rode pluche, een piccolo, loveseats, lekker overdreven." Maar eerst dat project. Met een groepje van ongeveer tien studenten, moe ten ze komen tot een vernieu wend idee om een product aan de man te brengen. Het idee: een opvallende koffersticker. Dat kwam oorspronkelijk van de band op Schiphol. Iedereen zoekt zich suf naar z'n koffer, deze sticker helpt. Het idee wordt doorgezet op laptops, au to's, vuilnisbakken. Op 30 janu ari worden de stickers in Cine- City na de avondfilm aangebo den. Meer informatie te vinden op www.StickIDsc.com. Op 31 januari 2008 is er nog een extra, algemene informatieavond van 19.30 - 21.30 uur. De open dagen van onze techniekafdeiingen vinden op 25 en 26 januari piaats in Technum, Edisonweg 4a te Vlissingen. doe watje zegt Scheldemond College - Schooi voor VWO, HAVO, MAVO en VIVfBÖ Kijk op www.scheldemondcoiiege.ni. Jij wilt het beste uit jezeif halen. En je zoekt een schooi waar dat mogelijk is. Kom dan naar de informatieavonden van het Scheidemond College. Want hier krijg je de juiste begeleiding, goed onderwijs en zijn de modernste faciliteiten aanwezig. En de sfeer is goed, dat is mooi meegenomen. Doe dus wat je zegt. Maak werk van je toekomst!

de Faam | 2008 | | pagina 49