Minder bijstand, meer werk werhinkomen Maatschappelijk Verantwoord C ndememen: Altijd het vakantiegevoel Is er nog plaats voor ons? No win no fee dé Weekkrant De Faam WERK 'Doe wat aan de brandstofprijzen1 Woensdag^ fa'nüa'ri 2008 Pagina 33 "Er zitten minder mensen in de bijstand en er zijn meer mensen aan het werk", is de juichen de boodschap van de regering. Met de daling denkt men totaal 650 miljoen euro te besparen. In september ontvingen 281 duizend huishou dens een bijstandsuitkering en dat zijn er ruim 30 duizend minder dan in 2006. In vier jaar tijd hebben 55 duizend mensen minder bijstand ontvangen. Als belangrijkste reden voor de daling wordt ge noemd dat de gemeenten - die de Wet Werk en Bijstand uitvoeren - er belang bij hebben min der geld uit te geven aan uitkeringen, omdat het overschot in eigen kas blijft, maar een tekort ook uit eigen middelen moet worden aange vuld. Deze financiële prikkel zorgt voor een dui delijke cultuurverandering waarbij gemeenten werk boven uitkering stellen. Maar het is allemaal nog niet genoeg, uiteinde lijk moeten er nog 75 duizend mensen minder van de bijstand leven. Veel mensen vinden het aantrekkelijk om in een recreatiewo ning - zeg maar va kantiehuisje - te wo nen. De woningen liggen veelal prachtig in de natuur en dat is de reden waarom de wet het verbiedt er het hele jaar te wo nen. Bestemmings plannen laten het ook niet toe. De discussie daarover loopt al sinds 2003 toen de regels wer den vastgesteld. Voor bewoners die voor oktober van dat jaar vast in een recreatiewoning woonden, moet een oplos sing gevonden worden. De meeste gemeenten hebben de bewoners duidelijkheid gegeven en maatregelen genomen of is daar druk mee bezig.Minister Cramer van Ruimte en Milieu wil dat ook de resterende bewoners snel duidelijk heid krijgen. Zij zal de gemeenten die de bewoners nog steeds geen uitsluitsel hebben gegeven, een uiterste termijn stellen waarbinnen een oplossing moet zijn gevonden. De gemeente kan in sommige gevallen het bestemmingsplan wijzigingen of bewoners een persoonsgebonden vrijstelling geven. De autolobby en de pomphouders komen in verzet tegen de almaar stijgende brandstofprijzen nu een liter benzine meer dan 1,50 kost. Ze voelen zich gesterkt door de Belgische overheid, die de accijns heeft verlaagd. "Dat moet de Neder landse regering navolgen", vindt de BOVAG. De organisatie protesteert ook tegen alle plannen van de overheid die het autorijden duurder maken. "Door dit soort maatregelen gaan automobilisten over het algemeen niet minder rijden, omdat ze qua werk van een auto afhankelijk zijn. Daarnaast zijn de stijgingen slecht voor de economie en de economische groei. De brandstofprijzen worden name lijk doorberekend in producten en dergelijke", aldus de BO VAG. Is het de voorpret of het gevoel van zekerheid dat mensen er toe brengt om al in januari hun zomervakantie te regelen. Vol gens een representatief onder zoek van Trendbox willen we liever niet voor verrassingen komen te staan en daarom legt mim 40 procent van de Neder landers hun vakantie het liefst ruim van tevoren vast, als het even kan al voor eind januari. Bijna 80 procent van de Nederlanders is van plan om deze zomer op vakantie te gaan en bijna de helft van alle vakan tiegangers weet al lang van te voren waar ze heen willen. Toch is het velen wel eens overkomen dat een gewenste be stemming niet meer beschikbaar was. Bestemming en pe riode zijn onderdelen van de vakantie waar veel mensen het liefst in een vroegtijdig stadium al zekerheid over willen hebben. Last-minute boeking zijn daarom minder populair; slechts één op de tien vakantiegangers maakt er gebruik van. Een deel van de ondervraagden geeft aan voor de zekerheid te overwegen om via een luchthaven in Duitsland of België naar de vakantiebestemming te vertrekken. Zekerheid zoe ken in het kader van je vakantie kent dus vele gedaantes. Om slachtoffers met letselschade zonder dure en risicovolle procedures toch hun recht te laten halen, maakt staatsse cretaris Albayrak van Justitie het binnenkort mogelijk een advocaat inschakelen op basis van een no win no fee -con structie. Dit is dus geen no cure no pay aanpak. Bij no win no fee bepalen cliënt en advocaat vooraf welk honorarium de advocaat in rekening brengt bij winst van de zaak en welk honorarium bij verlies, dat kan ook nul zijn. De rekening is altijd gerelateerd aan het aantal uren dat de advocaat aan de zaak heeft besteed. Vooralsnog gaat het om een experiment met betrekking tot letsel- en overlijdensschadezaken en de schuldvraag mag vooraf niet vaststaan. De Orde van Advo caten zal alle no win no fee zaken aangemeld krijgen en be oordelen, om te voorkomen dat hiervan misbruik wordt ge maakt. No win no'fee kan helpen een vergoeding te krijgen voor letselschade. Deze foto is van een oefening. Foto: Manfred Berrevoets Recreatiewoningen zijn net zo comfortabel, maar liggen mooier. Waar gaan we heen dit jaar en gaat dat ook lukken? Steeds meer Nederlanders - zijniii vergelij king met 4006 weer aan* het werk gegaan. - Argos produceert bio-diesel en bio-ethanol. Door de productie van alternatieve energiebronnen speelt Argos in op de verande rende energiemarkt. Niet alleen maar oog hebben voor winst, maar ook rekening houden met het effect van je bedrijfsactiviteiten op het milieu en oog hebben voor de menselijke aspecten binnen en buiten het eigen bedrijf. Dat heet Maatschappelijk Verantwoord On dernemen (MVO). Er komt steeds meer aandacht voor de nadelen van veel pro ductieprocessen en daannee groeit de be langstelling voor MVO. Er zijn al veel be drijven die het 'ontdekt' hebben. Ook de regering ziet het belang in en wil via het ministerie van Economische Zaken be drijven ertoe aanzetten meer aandacht te besteden aan het maatschappelijke effect van hun activiteiten. Er komt een 'keurmerkenwebsite' die meer inzicht geeft in de waarde van de tal rijke keurmerken en certificaten die over MVO beschikbaar zijn. Per keurmerk is te zien op welke criteria (bijvoorbeeld kin- derarbeid) een product wordt gecontro- leerd. Valse claims op keurmerken kun- I nen door de Consumentenautoriteit wor- den aangepakt, nadat de nieuwe 'Wet on- eerlijke handelspraktijken' inwerking is getreden.

de Faam | 2008 | | pagina 33