Werk aan het riool Beschermd gezicht Noordweg Duurzame monumenten De Faam Woensdag 16 januari 2008 - Pagina 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middeiburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Fotografie: Mieke Wijnen Foto: Jacky Nijsen Deze week start aannemer M.J. Oomen b.v. met het vervangen van de riolering en de aanleg van een regenwaterriolering in de Arnelaan. De firma Moerland zal volgende week beginnen met de aanleg van een schoonwaterriool en het herinrichten van de Langvielesingel. Het werk in de Arnelaan zal in fases worden uitgevoerd en zal naast het vervangen van de riolering en de aan leg van een regenwaterriolering bestaan uit het vernieuwen van de huisaansluitingen en het aahbréngen van een nieuwe bestrating. De werk zaamheden zullen eind juni 2008 afgerond zijn. Voor meer informatie kunt u bellen met Rob Baarends van het In genieursbureau van de gemeente Middelburg telefoonnummer 67 52 12 of met de heer P. Muit, namens aannemer M.J. Oomen b.v., telefoon nummer 06 512 96 288. Langevielesingel Maandag 21 januari start de firma Moerland de werkzaamheden voor de aanleg van een schoonwaterriool en het herinrichten van de Langevielesingel tussen de Langevieleweg en 't Zanddorp. Het werk wordt in fases uitgevoerd. Eind juli 2008 zullen de werkzaamhe den klaar zijn. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Joost Gabriëlse van het Ingenieursbureau van de gemeen te Middelburg, telefoonnummer 67 53 33 of met de heer J. Martens van het Ingenieursbureau HAS-KONING, die de werkzaamheden namens de gemeente Middelburg begeleid, tele foonnummer 06 510 06 427. Al in de jaren '90 van de vorige eeuw werd gesproken over de unieke lintbebouwingsstructuur aan de Noordweg, van Middel burg tot Sint Laurens en werd nagedacht om dit gebied in aan merking te laten komen voor beschermd stadsgezicht. Het initiatief hiervoor kwam van de Provincie Zeeland. De gemeente kon met dit voorstel instemmen. De pro cedure heeft jaren geduurd, waarin er voor- en tegenstanders waren. De Noordweg ligt op de oude kreek rug die van Oostkapelle via Seroos- kerke naar Middelburg loopt. De weg ligt daardoor iets hoger in het land schap en heeft een -licht kronkelig verloop. De mens vestigde zich van ouds op deze wat hoger gelegen kreekruggen. Deze werden voorna melijk als bouwland en voor tuinbouw gebruikf, maar ook voor de situering van buitenplaatsen. Tegen het einde van de 19de eeuw bestond de be bouwing aan de Noordweg uit enkele boerderijen en buitenplaatsen en het gehucht Brigdamme. De boerderij "Welgelegen" uit de 17de eeuw en de boerderij "Kersenburg" uit de 18de eeuw behoren onder meer tot de oudste bebouwing. Vlakbij Middel burg was de bebouwing dichter. Hier bevond zich de tol tot de stad. Vanaf het eind van de 19de eeuw tot in de jaren dertig van de 20ste eeuw is het tot dan toe open gebied aan weers zijden van de Noordweg steeds ver der dichtgeslibd met bebouwing, waardoor een lintachtige structuur is ontstaan. Deze bebouwing kreeg vooral een woonfunctie. Karakter istiek zijn de zijpaden en -dreefjes, die loodrecht op de Noordweg aan sluiten. Op 5 december 2007 heeft de Minister besloten om het gebied aan te wijzen als beschermd stadsge zicht. Vanaf die datum gelden aanvul lende regels als het gaat om het uiterlijk aanzien van het gebied. Zo is bijvoorbeeld in een beschermd ge bied voor ieder bouwwerk een bouw vergunning nodig. Informatieavond Op 29 januari zal de gemeente Middelburg in samenwerking met de Rijksdienst voor Archeologie Cultuur landschap en 'Monumenten een infor matieavond organiseren. Wilt u meer weten over de beschermde status van de Noordweg en de consequen ties van de bescherming, dan bent u van harte welkom op de informatiea vond op 29 januari om 19.30 uur in het wijkcentrum Van Cittershoff aan de Van Cittersstraat 64 in Sint Laurens. Donderdag 10 januari gingen wethouder Hannie Kool-Blokland (Monu-menten) en wethouder Huub van Klinken (Milieu) het resultaat bekijken van de unieke pilot "Duurzame Monumenten" (DUMO). De eigenaar van het pand 'de Vergulde Schoe' in de- Sint Janstraat 58, de heer Bernard Vercouteren van den Berge, ontving beide wethouders bij hem thuis om de resultaten van twee jaar onderzoek, ont werp en bouw te bekijken. Het monumentale pand 'de Vergulde Schoe' maakt deel uit van een lande lijk project tot het ontwikkelen van een instrument om monumenten op energiegebied duurzaam te maken met respect voor de kwaliteiten van het monument. De gedachte is: als monumenten langer hun functie kun nen behouden, blijft het ook langer bewaard voor het nageslacht. De gemeente Middelburg heeft een bedrag van zevenduizend euro beschikbaar gesteld als tegemoetko ming in de duurzame investeringen voor het pand. Alhoewel het energielabel, tegen woordig veel in het nieuws, niet ver plicht is voor monumenten, kunnen de resultaten van deze pilot dienen als voorbeeld voor andere gebouwen binnen het beschermde stadsgezicht van Middelburg. saties aan deelnamen en werden er biologische hapjes geserveerd. NOS-weerman Erwin Kroll had over belangstelling niet te klagen. Deze middag werden er twee presentaties door hem gegeven. Ook voor kinde ren was er wat te beleven. Theodoor Braaksma ging samen met de kinde ren een waterkwaliteitsonderzoek doen. Daarnaast was er een politiek café waar Middelburgse raadsleden dis cussieerden met vertegenwoordi gers van milieuorganisaties. Gemeente Middelburg bedankt alle organisaties voor hun inzet op de nieuwjaarsbijeenkomst. Speciale dank gaat uit naar water schap Zeeuwse Eilanden voor de geboden gastvrijheid. Ruim zeshonderd belangstellen den namen afgelopen zaterdag een kijkje op de gemeentelijke nieuwjaarsbijeenkomst in het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden. Dit jaar had Middelburg gekozen voor het thema milieu en klimaatverandering. Tijdens de bijeenkomst was er een informatiemarkt waar tal van organi-

de Faam | 2008 | | pagina 9