dé Weekkrant De Faam Pleiadon Opvoedsteunpunten in Zeeland Beurs modeltreinen en auto's Smit Internationale neemt URS over Biljartcompetitie 50+ van start Instrumentmaker Karei Roodenburg kiest voor onalledaagse materialen Woensdag .9 januari 2008 - Pagina 14 door tara de vriend MIDDELBURG - Sinds 1 januari is een groot aan tal van de Zeeuwse op voedsteunpunten over gedragen van Bureau Jeugdzorg naar de GGD Zeeland. De GGD werkt hiervoor samen met Zorgstroom en Allévo. Deze drie partijen wer ken al langer samen op het gebied van jeugdge zondheidszorg. De coördinatie van de op voedsteunpunten in Hulst, Oostburg en Temeuzen lag al bij de GGD. Reimerswaal, Borsele en Middelburg ko men hier bij. In Kapelle en Veere openen er nieuwe opvoedsteunpunten. Het opvoedsteunpunt biedt in formatie, steun, advies en begeleiding. Je kunt er te recht voor grote en kleine vragen, preventief of als je als ouder al problemen er vaart. Vragen over bijvoor beeld slaapgedrag, niet lui steren, druk gedrag, agres sief gedrag, eetproblemen, ruzie tussen kinderen, pu berproblemen, televisie kij ken, echtscheidingsperike len en jaloezie. De steun punten zijn altijd bereik baar, er is geen wachtlijst, je hebt geen verwijsbriefje nodig, het is gratis en altijd in de buurt. HEINKENSZAND - In het congrescentrum De Stenge in Heinkenszand is zater dag 12 januari een model trein ruilbeurs. Er zijn mo deltreinen en toebehoren en zelfs nostalgische blik ken treinen en model auto's. De beurs is van 10.00 tot 15.30 uur. Entree is 1,50 euro. VUSSINGEN - Smit Inter nationale neemt het Belgi sche bergingsbedrijf URS over. Het Rotterdamse be drijf maakte maandag be kend de resterende vijftig procent van de aandelen URS te kopen van eigenaar Fairplay Towage. De totale overnamesom bedraagt 182,5 miljoen euro op basis van de slotkoers van Smit op 28 december. De URS wordt vaak ingeschakeld bij calamiteiten op de Wester- schelde. Het bedrijf nam vijf jaar geleden het Vlis- singse bergingsbedrijf Van den Akker over. DOMBURG - Het KNBB- district Delta Zuid-West (DWZ) houdt dit jaar voor het eerst onder auspiciën van de KNBB de DZW dag competitie voor spelers in de leeftijd van 50 en ouder. Op 14 januari gaat deze bil jartcompetitie van start. De eerste wedstrijd wordt op het thuisadres van B.V. Schuttershof in Domburg gespeeld. Ze spelen tegen B.V. VEGABV uit Oost-Sou burg. De andere deelne mende verenigingen zijn: B.V. De Woelige Werf uit Middelburg en B.V. Arne- muiden. Muziek zit in van alles door mieke janssen MIDDELBURG - De Pleia don is een groot instrument van pvc buizen. Buizen van verschillende lengtes, ge monteerd op een houten pi ramidevormig frame. Tonen die op verschillende manie ren bespeeld kunnen wor den, verschillend kunnen klinken. De Pleiadon wordt bespeeld met houten stok ken met vilten flappen. Het geluid is warm en intensief. Roodenburg: "Je kunt er ge makkelijk gevoel in kwijt. Het klinkt Afrikaans en Oos ters. Dat komt door de vijf tonen die je erop kunt spe len, in plaats van de gebrui kelijke zeven." Een toegan kelijk instrument dat bij voorkeur met z'n tweeën be speeld moet worden. De buizen zijn met de hand ge zaagd. tot z'n recht. Ik zoek dus nog ie mand, met twee mensen op dit instrument spelen is geweldig. Om verschillende redenen. Ik ben geïnteresseerd hoe ande ren erop spelen en ook wat een ander met het instrument doet." Mocht je geïnteresseerd zijn in percussie of gewoon zin heb ben samen met Karei Rooden burg te spelen, bel hem dan op nummer: 06-14126806. Eigen initiatieven zijn welkom. Een website komt-binnenkort. MIDDELBURG - Overal waar geluid in zit, daar kan je iets uithalen. Muziek zit in van alles. Het is het ritme dat muziek tot muziek maakt. In ieder geval vol gens Karei Roodenburg, origineel instrumentmaker uit passie voor geluid wat leidt tot muziek. Al sinds jaren is Karei Rooden burg uit Middelburg bezig met muziek en het maken van bij zondere instrumenten. Opval lend is dat hij kiest voor onalle daagse materialen, zoals beren klauw, aardewerk, zinken pla ten en pvc buizen. Ooit is hij be gonnen met het repareren en restaureren van elektrische gita ren. Langzamerhand is hij te recht gekomen in de meer basic instrumenten. In zijn woonka mer staan verschillende van de ze instrumenten duidelijke aan wezig. Met regelmaat worden ze bespeeld door hemzelf en zijn zonen. "Geluid zit overal in, het is het ritme dat het herken baar als muziek maakt. Ik hoor, net als iedereen, overal geluid, alleen wil ik er iets mee doen. Er is zoveel mooi geluid, bijvoor beeld in buizen. Dan sla ik er nog eens op om vast te stellen of het een mooie klank heeft. Dat doe ik thuis in de schuur of op zolder. Ik heb ook een aparte plek om wat meer uit te probe ren." Al jaren loopt Roodenburg Karei Roodenburg is al jarenlang bezig met muziek en het maken van bijzondere instrumenten. foto: jaap w0lterbeek met ideeën rond, die hij met re gelmaat uitwerkt. Zowel over het maken van instrumenten van bijzondere aard en geluid, als de bijhorende bladmuziek die hij zelf componeert. Bijvoor beeld. Een Franse kruik, van aardewerk, met een gat er inge boord, een vel erover heen ge spannen en vastgezet met ge kleurd touw. Het lijkt op een zo genaamde udu, een bespeelba re vaas met een lange hals. "Waarom zou ik het niet zelf maken? In plaats van het te ko pen. Je ziet hier ook een didgeri- doo staan, gemaakt van een be renklauw die ik ergens in Zee land heb gevonden. Hij is ge droogd, dat duurde ongeveer een half jaar, daarna heb ik hem doorgestoken en geverfd." Roodenburg bespeelt al zijn in strumenten zonder probleem. "Een droom van mij is een eigen percussieband op te richten met enthousiaste mensen. Op mijn of hun eigen instrumen ten. Improviseren is prima, ook heb ik bladmuziek ontwikkeld, dat kan dus ook. Ik schrijf, ont werp en bouw, nu de mensen nog." Aan ideeën geen gebrek. Een van zijn instrumenten is geïnspireerd op de Blue Men, onlangs in Amsterdam te zien. "M'n idee voor een bepaald ins trument lag er al, maar nu raak te ik echt geïnspireerd. Het is een zeer toegankelijk instru ment geworden, ik noem het de 'Plei-a-don', beetje spirituele naam. Het leukst is het om er met z'n tweeën op te spelen, dat komt het instrument het best bos zijn getel door karin ocke MIDDELBURG - De ge meente Middelburg staat op het punt twintig bomen te kappen aan de Nieuw- landsedijk, maar deze loca tie bestaat niet. Volgens hen gaat het dan ook om de bo men aan het nabijgelegen fietspad, de Oude Westelij ke Havendijk. Maar deze lo catie bestaat ook niet. Wim Staat, inwoner van Nieuw en Sint Joosland heeft zich in deze materie verdiept. Nieuws gierig geworden na het lezen over de kapvergunning van een perceel aan de Nieuwlandse- dijk, ging hij op onderzoek uit op het stadskantoor te Middel burg. Uit een bij de stukken ge voegde kaart kon hij afleiden, dat het gaat om bomen langs het fietspad aan de Westelijke Oude Havendijk. Deze loopt pa rallel aan de Nieuwlandseweg, die Nieuw- en Sint Joosland ver bindt met Middelburg. Hij be sloot een bezwaarschrift in te dienen, waarin hij de foute be namingen aangaf, in de eerste instantie om een rectificatie aan te vragen, zodat het bedoelde perceel correct benoemd zou worden. Na intern overleg, zo blijkt uit een schrijven van de gemeente aan Staat, zeggen zij dit niet doen. Ze vinden dat in de vergunning met de daarbij behorende tekening duidelijk is vastgelegd voor welke bomen een kapvergunning is verleend. Dit wordt ook bevestigd door een ambtenaar van de gemeen te Middelburg. Hij vindt dat zij de locatie zo goed mogelijk heb ben benoemd. "De verkeerde naam Oude Westelijke Haven dijk omzetten naar de goede naam Westelijke Oude Haven dijk zou betekenen, dat de hele De gemeente Middelburg wil bomen kappen op een locatie die niet bestaat, foto: jaap wolterbeek procedure opnieuw moet en dat kost te veel tijd." Staat is het hiermee niet eens. "Officieel be staat dit perceel niet. De ge meente staat op het punt om een sprookjesbos te kappen!" Natuurlijk is het heel erg jam mer, dat de laatste bomen langs het fietspad gekapt worden. Het is de enige beschutting daar en er fietsen dagelijks heel wat mensen langs..

de Faam | 2008 | | pagina 14