Jonge zeehond heet Eefje Eerste project technasium Nehalennia Concert in Concurrent dé Weekkrant De Faam 'Geef je hond een vette kluif en laat hem binnenblijven Dolle hond Rust Nieuwe hoofdredacteur breiden territorium uit Mooie primeur voor Stichting Zuidwester Veers gemeentehuis anders geopend Nehalennia is sportactieve school Zorgfusie gaat door Kluif voor de hond door cindy buteun WILHELMINADORP - De ko mende jaarwisseling zullen er weer veel honden van slag zijn door de harde knallen van vuurwerk. Amo van Hamburg en Lémone Vijfhuizen van Honden Opleidings- en Ge dragscentrum Zeeland (HOGZ) geven cursussen en begeleiden eigenaren en hun honden. On dermeer een vuurwerktraining om de hond op een prettige manier oud en nieuw te laten beleven. "Er zijn verschillende redenen waarom een hond bang kan zijn voor vuurwerk",, vertelt Van Hamburg. "Het kan dat de hond als puppy er niet genoeg aan ge wend gemaakt is. Maar het kan ook dat hij of zij een keer flink geschrokken is van geluid". Hij en zijn vriendin geven verschil lende cursussen. De gewone puppycursussen waarin hon den aan anderen en aan een omgeving leren wénnen, maar dus ook vuurwerktraining. "Voor vuurwerktraining moetje een paai" maanden uittrekken", vertelt hij. "We kijken naar de hond, praten met de eigenaar en gaan na waar de knelpunten zitten. Dit doen we overigens bij alle problemen. "Andere aan bieders van cursussen gaan uit van de roedeltheorie: je zou je als leider van de roedel moeten opstellen richting hond. Als "Regelmatig bellen honde neigenaars naar ons als ze problemen hebben met hun hond", zegt Van Hamburg. "Zo belde iemand me omdat diens puppy helemaal gek geworden leek. Hij liep als een dolle door het huis. De hond was hierin niet af te lei den of te corrigeren. Op ver zoek van de eigenaar ben ik daar gaan kijken. Na een uur observeren viel me op dat de hond niet rust te. Iedere doorsnee hond moet zo'n 18 uur rust ne men of krijgen. Dat bleek 5 tot 7 uur. Na tips hoe de hond te be grenzen en verplicht te laten rusten, werd het beestje rus tiger. Het gaat nu hartstikke goed." echte baas, met straffen van dien. Dat is achterhaald. Een hond ziet een mens echt niet als hond." Vanuit deze gedachte proberen hij en zijn vriendin mensen te leren te focussen op belonen van het goede gedrag in plaats van het afstraffen van fout gedrag. "Het is net als met kinderen. Als je steeds reageert op negatief gedrag, blijft dat doorgaan". Vuurwerktraining heeft op heel Amo van Hamburg en Lémone Vijfhuizen van HOGZ Zeeland met twee van hun honden foto: rohalt van amersfoort korte termijn dus geen zin. Zijn er dingen die hondenbezitters kunnen doen om hun hond rustig de jaarwisseling door te laten komen? "Jazeker", zegt Van Hamburg, "In ieder geval zélf innerlijk en uiterlijk rustig blijven. Als de hond bij je komt liggen voor steun: prima. Zorg in ieder geval dat hij of zij tijdig zijn wandeling heeft gehad en uit voorzorg aan de riem. En als het richting twaalf uur gaat: zorg voor afleiding. Geef je hond bijvoorbeeld een over heerlijke kluif en laat hem lek ker binnen." Bloesemremedie Bovendien zijn er zachte mid delen die de hond kunnen hel pen. Zo is er een zogenaamde eerste hulp-bloesemremedie en het voedingssuplement Pro- Quiet. Voor meer informatie: www.hogz.nl of 0113-229477. De opvoeding van een hond lijkt veel op die van een kind, vinden Van Hamburg en Vijfhuizen. Consequent zijn, ongewenst gedrag voorko men, goed gedrag belonen en zorgen voor rust staan daarin centraal. OOST-SOUBURG - Edwin van Laar (36) wordt per 1 maart de nieuwe hoofdredac teur van Omroep Zeeland. Hij volgt Rip Feij op. Van Laar is nu hoofd van de Surinaamse, Antilliaanse en Arubaanse afdeling van de Wereldomroep. Hij komt uit Vlissingen en volgde het Sint Willebrordcollege in Goes. VLISSINGEN - De Undercoverband CIA speelt maandag 31 december in Café de Concurrent in Vlissingeri. CIA bestaat uit vijf Zeeuwse muzikan ten dje naast hun reguliere bands ook plezier be leven aan covers. Zo bewerkten ze onder andere nummers van Robbie Williams, The Golden Ear ring, Herman Brood, Jamiroquai enyele anderen. CIA is: Roeland van Oorschot, Mare Lavooy, Wouter Izeboud, Almer Kaasschieter en Renaldo Tuhuleruw. Aanvang:.16.Ö0 uur. VLISSINGEN - De eerste jonge, grijze zeehond is zaterdag 15 december aangespoeld op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle, ter hoogte van strandpaviljoen Pays Bas. Het diertje is in de Deltawateren ge boren. Het zeehondje is een sterk ver magerd vrouwtje van ongeveer drie weken oud. Ze heeft op dit moment een gewicht van am per vijftien kilo en is door de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren, na het geven van een eerste voe ding, overgebracht naar de Zee hondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen. GroenRijk Mid delburg heeft het diertje, dat de naam Eefje heeft gekregen, ge adopteerd. Dat betekend dat het tuincentrum alle kosten van de verzorging van. Eefje voor haar rekening neemt. Naar ver wachting mag zij over drie maanden weer verder zwem men in de Del tawateren. MIDDELBURG - Bij de meesten van ons zorgt alleen de gedach te aan een rat al voor kippenvel. Het dier heeft nu eenmaal een negatief imago. En terecht Er is zelfs reden temeer voor be zorgdheid nu met name de zwarte rat zijn territorium lijkt uit te breiden. Meer informatie op www.NVPB.org foto: nvpb John Lankhaar van GroenRijk Middelburg geeft Eefje voeding, foto: cor daane MIDDELBURG - In augus tus 2007 is het Technasi- umnetwerk Zuidwest Ne derland van start gegaan. Nehalennia is één van de deelnemende scholen. Op woensdag, 19 december is op de locatie Breeweg 71E het eerste project gepresenteerd. Het technasium is een stroom voor vwo en havo met als be langrijkste doelstelling beter bètaonderwijs. Het nieuwe examenvak Onderzoek en Ontwerpen (O&O) staat cen traal. O&O wordt gegeven van af klas 1 tot en met het eind examen. Daarnaast volgen leerlingen theorievakken. Sa menhang met beroepspraktijk en vervolgopleiding is ëen vast onderdeel van de projectop drachten die bij O&O worden gegeven. De twee technasium- bmgklassen hebben acht we ken aan hun eerste project ge werkt. In de functie van land schapsarchitect hebben ze in opdracht van Stichting Het Zeeuwse Landschap, beheer der van het duingebied Oran jezon, een uitkijktoren voor dit duingebied ontworpen. Het project heeft geleid tot een tentoonstelling van negentien modellen van uitkijktorens met bijbehorende documen tatie. Info: www.technasium.nl Donderdag 27 december - Pagina 24 GOES - Stichting Zuidwes- k ter, een organisatie die zorg ken dienstverlening biedt aan mensen met een j verstandelijke beper- l king, heeft als één van de eerste organisaties in haar werkgebied het volledi ge HKZ-certificaat behaald. Het resultaat is een enorme opsteker voor de organisatie die al enige tijd kampt met organisatorische proble men. HKZ staat voor Har monisatie Kwaliteitsbeoor deling in de Zorgsector (ISO 9001). Externe auditoren van het keurmerkinstituut heb ben de afgelopen maanden alle locaties van Zuidwester bezocht en de protocollen en procedures onderzocht. Bestuursvoorzitter Luc Ken ter is enorm trots op de certi ficering en zijn medewer kers. DOMBURG - Het gemeente huis van Veere in Domburg is op maandag 24 december en beide kerstdagen dinsdag en woensdag 25 en 26 de cember gesloten. Verder is op donderdag 27 en vrijdag 28 december de burgerlijke stand niet geopend. Ook is op maandag 31 december 2007 en Nieuwjaarsdag, dinsdag 1 januari 2008, het gemeentehuis gesloten. Het gemeentehuis is op woens dag 2 januari door een per soneelsbijeenkomst vanaf 10.30 uur weer geopend en telefonisch bereikbaar. MIDDELBURG Nehalennia locatie Kruisweg, heeft op woensdag, 19 december het certificaat sportactieve school ontvangen. Kinderen van 11 tot 14 jaar uit Middel burg kunnen sinds vorig schooljaar deelnemen aan sportmodules op Nehalen nia, in samenwerking met de gemeente, CSW en het CIOS. Tot op heden zijn de modu les outdoor en adventure, kapoeira en djambee geor ganiseerd. Ook worden, in overleg met sportverenigin gen uit Middelburg en om geving, regelmatig sportcli- nics gegeven. Hiernaast heeft Nehalennia een speci aal project aangepast spor ten. Leerlingen van de school kunnen op deze ma nier kennis maken met de beperkingen die mensen met een handicap hebben. Leerlingen van het VMBO kunnen vanaf klas drie kie zen voor het extra vak sport en bewegen (L02) en doen hier eindexamen in. GOES - De zorgorganisaties Zorggroep Ter Weel en Zorg- stroom gaan per 1 januari bestuurlijk fuseren. De nieu we naam blijft heel herken baar: Zorggroep Ter Weel Zorgstroom. Deze twee zorgorganisaties worden met elkaar verenigd zodat ze veel taken samen kunnen oppakken. In de praktijk zal de cliënt er weinig van mer ken. De zorg die beide orga nisaties nu leveren blijft ge lijk. Er zijn met de vakbon den goede afspraken ge maakt over een sociaal plan. De Raad van Bestuur gaat bestaan uit: W. Hurkens, L. Phemambucq en P. de Boe- vere.

de Faam | 2007 | | pagina 24