PllTTül ITIPAf 0eroud recept: r Uliivl lllvvi Choucroute Alsacienne r Snelle hulp via Instituut Asbestslachtoffers Snel geholpen Aanmelden dé Weekkrant De Faam 1 6 3 4 2 10 8 9 5 1 23456789 10 Financiële tegemoetkoming bij mesothelioom Alle mensen die door contact met asbest in Nederland de ziekte mesothelioom hebben gekregen kunnen vanaf 1 december 2007 in aanmerking komen voor een tegemoet koming van de overheid. www.asbestslachtoffers.nl Woensdag 5 december 2007 - Pagina 55 godin van de vrede dappere sport artikel watering gast vuilnis hoop insect vrouw vogel- proauct plooi keitje T T T V talrijk sluier oude Italiaan se munt frisheid Hongaar se com ponist lidwoord insect 7 schar nier boeren- roos mond rand voet gewricht open stads ruimte T gravure op welke manier deel van een ei Rus sische heerser de oudste onder wijzen kani- peer- verblijf boomlo ze gras steppe vrouw, zoogdier bepaal de les op school T ogenblik Griekse godin schop samen smelten oude maat muziek noot soort spijker persoon lijk vnw. Japans bordspel muziek noot militair manage ment alcoholi sche vloeistof tijdperk Puzzelland.com Asbest is in Nederland overal gebruikt. Het leek een soort wondermiddel, dat op allerlei manieren is toegepast. Maar uiteinde lijk bleek het slecht voor de gezondheid. Het gebruik van asbest is sinds 1993 verboden, maar het inade men van asbestvezels in het verleden maakt mensen nu nog ziek. Ze kunnen op allerlei manieren met asbest in aanraking zijn geweest. Via het werk, als huisgenoot van iemand die met asbest heeft gewerkt, of door producten waar asbest in zat. Ook is er asbestafval in het milieu terechtgekomen. De meest agressieve asbestziekte is mesothelioom, ook wel borstvlies-, longvlies-, buik vlies- of asbestkanker genoemd. De ziekte heeft een aanlooptijd van soms 30 tot 40 jaar en slaat dan opeens toe. De meeste patiënten overlijden binnen een jaar nadat de ziekte is vastgesteld. Nu ook voor niet-werknemers Voor werknemers met mesothelioom was er al langer een tegemoetko mingsregeling van de over heid. Nieuw is dat per 1 december 2007 ook alle andere slachtoffers met deze ziekte- zoals milieu- slachtoffers- een tegemoet koming kunnen krijgen. De nieuwe regeling wordt uit gevoerd door het Instituut Asbestslachtoffers (IAS) en de Sociale Verzekerings bank (SVB). Schadevergoeding Soms kan een (ex-)werkne- mer met mesothelioom ook in aanmerking komen voor een schadevergoe ding van de (ex-)werkge- ver. Deze moet schadever goeding betalen als hij voor gezondheidsschade van zijn (ex-)werknemer aan sprakelijk is. Het IAS doet onderzoek naar die aan sprakelijkheid en bemiddelt tussen werkgevers en werk nemers. Hierover zijn afspraken gemaakt met het Comité Asbestslachtoffers, organisaties van werkge vers en werknemers, het Verbond van Verzekeraars en de overheid. De bemid deling kan leiden tot een schadevergoeding van €54.133,-. Hoe vraag ik aan? Hebt u de ziekte mesotheli oom? Dan kunt u via het IAS een aanvraag indienen voor een tegemoetkoming van 16.655,-. Dit bedrag geldt voor 2007 en wordt jaarlijks geïndexeerd. Het IAS gaat met u na hoe het contact met asbest heeft plaatsgevonden en advi seert aan de SVB over het recht op een tegemoetko ming. De SVB beslist ver volgens over toekennen en betalen. Meldt u zich zo snel mogelijk aan voor een tegemoet koming bij het Instituut Asbestslachtoffers (IAS). Dat kan telefonisch (070 - 3068770), per e-mail (info@asbestslachtoffers.nl) of per post (postbus 16353, 2500 Bj Den Haag). Meer info: (ex-werknemer Jaap van den Akker vertelt) "Tussen 1966 en 1973 werkte ik als cv-monteur. Met collega's demonteerde ik asbestisolatie om leidingen en ketels. Ik vond het smerig, stoffig spul. Dat het ook schadelijk kon zijn, hoorde ik pas veel later. In juli vorig jaar werd mijn conditie opeens slechter. Ik kreeg ademtekort en voelde me een oude man. De artsen dachten dat het een verwaarloosde longontsteking was. Na ruim drie maanden doorsukkelen, met halve dagen werken en veel slapen, zag de longarts op een scan iets wat hij niet vertrouwde. Toen de uitslag kwam stortte mijn wereld in. Ik was pas 57 en had nog zoveel plannen met mijn vrouw en kinderen. De long arts adviseerde ons om via het IAS een schadevergoe ding te vragen. Ik was in die tijd weliswaar meer geïn teresseerd in pijnbestrijding dan in geld, maar toch heb ik maar eens op de website gekeken. In december meldde ik me bij het IAS aan. Ik was stomverbaasd dat ik vrijwel meteen een tegemoetkoming kreeg. Die snelle hulp heeft me erg goed gedaan." Zuurkool (choucroute) is onlos makelijk met de Elzas ver bonden. Het schijnt zo te zijn dat in de verre oudheid in die streek al gefer menteerde knollen wer den gegeten. Verove raars als de Mongolen en Tarta ren zouden deze ma nier van wit te kool berei den in Europa verspreid heb ben. Want zuur kool is natuurlijk niks anders dan fijn ge sneden witte kool die met zout in een Keulse pot aan het gis ten sloeg dat het een aard was. De omzet ting van zetmeel en suiker in melkzuur zorgt voor de rinse smaak van de zuurkool. Overigens spreken de Elszassers van sürkrüt" of "sürkrüt en dat heeft nauwe verwantschap met het Duitse Sauerkraut. Ingrediënten: Twee kilo zuurkool, twee uien, drie tenen knof look, 200 gram ganzen- of eendenvet, 500 gram kleine aardappelen, halve liter Riesling, liter wa ter, twee kruidnagelen, zes jeneverbessen, een laurierblaadje, wat peterselie, een takje tijm en zo'n 12 peperkorrels. Voor het garnituur kan er nogal gevarieerd wor den, maar gebruikelijk zijn plakjes casselerrib, dikke plakken gerookt ontbijtspek, grove rook worst en Frankfurters. Bereidingswijze: Zuurkool wassen, in een grote pan de gesnipper de ui en knoflook fruiten. De wijn en het water toevoegen en aan de kook brengen. Zuurkool, casselerrib en ontbijtspek en de kruiden toevoe gen en aan de kook brengen. Breng in een andere pan de aardappelen aan de kook en laat op laag vuur de rookworst en de Frankfurters meegaren. Serveren kan op en grote schaal, waarbij de zuur kool wordt omringd door de aardappelen en het vlees. Dat biedt ook de mogelijkheid van een Choucroute Royale: maak midden in de zuurkool een dalletje en zet daar een fles droge mousse rende wijn in waarvan het ijzerdraadje rond de kurk is verwijderd. Door de warmte ontkurkt de fles zichzelf en de wijn sproeit als een paraplu over de schotel. Maar op een gewoon bord kan ook! Anneke Kaiser

de Faam | 2007 | | pagina 55