Christmas Fair over de winter van toen na»!ffiffllDe Faam Expositie veteranen Girlz night in Het Palet Nazaten Vlissingse mensenredder zijn trots op hun roots Nichtje Straat Igevuld door Het Kompas Bisschop Muskens neemt afscheid Samenspraakserre officieel geopend Tara greep net mis(s) in Hulst ï- >v, Woensdag 5 december 2007 - Pagina 21 Reünie van Schroevers door marcel van der voort MIDDELBURG - "Op ver jaardagen werd altijd over mijn overgrootvader Jacob Schroevers gesproken", zegt M. Eijgelaar uit Middel burg. Ze is een nazaat van de held die in 1907 samen met zijn vijf zoons vier op varenden heeft gered van het Engelse koopvaardij schip De Doris bij de punt van Westkapelle. Omdat het honderd jaar geleden is houdt de familie zaterdag 15 december een reünie in Vlissin- gen. "De zonen van Jacob had den jonge gezinnen en de vraag was of ze terug zouden komen. Daarom waren de vrouwen niet blij met de reddingsactie", ver telt de achterkleindochter. "De mannen vonden dat ze het moesten doen. Dat heeft altijd impact op de latere familie ge had. Want als het mis was ge gaan zouden er geen nazaten zijn", aldus Eijgelaar. De stoere manen zijn later gehuldigd door Koningin Wilhelmina en de Brit se consul. "Bij mijn opa hingen de medailles in een lijstje aan de muur. Hun heldendaad was re gelmatig onderwerp van ge sprek. Daarmee ben ik opge groeid", zegt de vrouw. "Ik zou in hun plaats zeker niet dezelfde heldendaad verrichten. Mijn ge zin stel ik niet in de waagschaal. Ik zou zeggen: Nu zijn er vijf mensen in nood en straks zijn - De nazaten van mensenred der Jacob Schroevers hou den zaterdag 15 december vanaf 14.00 uur in hotel Pic- card aan de Vlissingse Bad huisstraat een reünie. "Dat vind ik heel leuk", reageert M. Eijgelaar. "Ik heb tijdens de voorbereidingen contact gekregen met een nichtje uit Rotterdam. De bijeenkomst kan de contacten onderling versterken. Er is in het hotel geen speciaal programma. Wel is het leuk als de men sen foto's meenemen", zegt ze. Familieleden die van bui ten Zeeland komen brengen een bezoekje aan het Mu- ZEEum. Daar is een gedeelte van een vitrinekast gewijd aan Jacob Schroevers. De Zeeuwen gaan op zoek naar het ouderlijk huis van Jacob. Informatie: 0118 - 624848. het er tien. Ik vind hun actie moedig en ook een beetje onver antwoord. Ze hebben het met een goed hart gedaan, want zo waren ze", vindt Eijgelaar. In Goes woont de 60-jarige C. Schroevers Hij is de achterklein zoon van de mensenredder die inmiddels een eeuw geleden met gevaar voor eigen leven van af zijn woonplaats Vlissingen de woeste zee is opgegaan. "Ik ben er trots op dat hij dit heeft ge- M. Eijgelaar en C. Schroevers weten dat hun overgrootvader een dapper man is geweest, foto: izaak ver keste. daan. Soms zeg ik: Ik kom uit een heldenfamilie. Toen ik 15 jaar oud was, hoorde ik het verhaal van mijn vader. Het boeide mij niet. Op mijn 25ste kwamen Ja cobs medailles bij ons. Daardoor ging ik er meer over wagen. Jam mer dat mijn opa er nooit over verteld heeft. Dan had ik hem ze ker vragen gesteld. Hij was im mers ook één van de helden aan boord. Maar een bescheiden man. Vervolgens ben ik in het gemeentearchief van Vlissingen gaan spitten en heb ook foto's van ze gezien. Ook het 13-jarige neefje Jacob van de Ketterij speelt een rol in de nooit uitwis- bare herinnering. Schroevers: "Het neefje is als verstekeling meegegaan en heeft waarschijn lijk ook geholpen. Volgend jaar ga ik met pensioen en dan ga ik van alle krantenknipsels en fo to's een boekwerk maken", zegt de achterkleinzoon. Na de heldendaad is aan Ja cob Schroevers beloofd dat een straat naar hem- zou worden genoemd. Dat is nooit gebeurd. Dankzij ach terkleindochter M. Eijgelaar gaat de Vlissingse straat naam commissie bekijken of dit wordt waargemaakt. VLISSINGEN - In de hal van het Vlissingse stadhuis is van 10 tot en met 19 december de tentoonstelling te zien van het ministerie van Defensie, waarin aandacht wordt ge schonken aan de Nederlandse militair tij dens de tweede wereldoorlog, in Nieuw Gui nea, Libanon en Korea. De expositie is op werkdagen te zien van 10 tot 16 uur. MIDDELBURG - Alle meiden van elf tot en met zestien jaar zijn welkom op vrijdag 7 december van 19.00 tot 22.30 uur bij Het Palet in Middel burg. De Wijkvereniging Zuid en Stichting Welzijn Middelburg houden dan een Girlz night. Meisjes kunnen voor 2,00 euro deelnemen aan diverse activiteiten zoals een workshop streetdance, een verzorgend gezichtmasker maken, bonbons ma ken en karaoke. Schoenendozen OOST-SOUBURG - De leerlingen van Het Kompas hebben mee gedaan met Schoenmaatje en een schoenendoos te vullen met schoolspullen, toiletartikelen en speelgoed voor kinderen in ar me landen. De dozen worden rond de kerst uitgedeeld. De Mo lenweg heeft 95 schoenendozen gevuld en de Roerstaat 160. door cindy buteijn HEINKENSZAND - Winke liersvereniging Winbela houdt op 7,8 en 9 december een kerstfair. In de hallen van bloemisterij Wisse aan de Zwake 7 wanen bezoe kers zich in het besneeuwde landschap ten tijde van de "De winter van toen". "Het is het tweede jaar dat we dit doen", vertelt Marijke Rijk. Ze is eigenaresse van tijdschrift- handel Elma en mede initiatief neemster. Op haar toonbank ligt een omvangrijk draaiboek voor deze dagen. "Vorig jaar was het een enorm succes.'Er zijn toen een paar duizend be zoekers geweest. En dat is heel wat." De Heinkenszandse on dernemers zijn te zien in kle ding uit die tijd. Bij de stand houders is er van alles te koop. Er zijn bijvoorbeeld stands met kaartjes, kinderkleding, kerstde coratie, sieraden, make-up, heerlijke appelstrudel, hobby materialen, oliebollen en oud- Hollands snoep. Er is ook een gezellig terras vanwaar mensen op hun gemakje alles kunnen bekijken. Daar is glühwein, erw tensoep en warme chocolade melk. De kerstman loopt er trouwens ook rond én mensen kunnen op de foto in een ar renslee." De Kerstfair is gratis. BREDA - Bisschop Tiny Muskens heeft afgelopen za terdag tijdens een veriering in de kathedraal van Breda afscheid genomen van het bisdom Breda, waaronder Zeeland ook valt. Hij heeft al jarenlang gezondheidspro blemen. Hij was dertien jaar bisschop. Hans van den Hende neemt zijn functie over. MIDDELBURG - De stich ting Gilde Walcheren is in 2003 gestart met het project Samenspraak. Het project richt zich op de integratie van allochtonen in onze sa menleving. Vrijwilligers hel pen nieuwe Nederlanders de Nederlandse taal eigen te maken door alledaagse din gen te ondernemen, zoals boodschappen doen, een bank bezoeken en andere veel voorkomende bezighe den. Het project is goed aan geslagen. Sinds september is er een vaste contactmoge lijkheid: de Samenspraak serre. Zorgcentrum Buiten rust in Middelburg stelt het grand café elke eerste maan dag van de maand beschik baar. VLISSINGEN - Ze is het niet geworden. Maar de ervaring van haar deel name aan de Miss Hulst verkiezing pakken ze haar niet meer af. Tara De Vriend (16) uit Vliss ingen had zich voor de lol opgegeven voor de verkie zing van de mooiste van Hulst. "Ik heb een paar maanden geleden een fotos- hoot gedaan voor het blad Vriendin en mocht tóen zelfs op de voorpagina. Omdat ik zoiets leuk vind om te doen, heb ik me ook voor Miss Hulst aangemeld." De Vlis singse vindt het jammer dat er maar weinig verkiezingen in Zeeland zijn. "Alleen Miss Zeeland volgens mij. En voor andere, landelijke verkiezin gen, moet je een bepaalde lengte hebben en in de buurt van Amsterdam wonen." Ta ra vond de Miss Hulst verkie zing enorm leuk om te doen. Er deden achttien meisjes uit Zeeland en België aan mee. "Ons haar werd heel mooi gestyled door de kapsters van Kapsalon Liliane Wee- maes uit Hulst en we werden professioneel opgemaakt. Ook moesten we op de cat walk oefenen." Anne van Gastel (19) uit Hulst' werd uiteindelijk uitgeroepen tot de allereerste Miss Hulst. Ta ra was de favoriet van het kappersteam van Liliane. "Het is jammer dat ik het niet geworden ben, maar ik heb het geweldig gevonden om mee te doen. Het is een hele ervaring."

de Faam | 2007 | | pagina 21