sjjm Vertrouwen winnen, daar draait het om! De Spot, een centrum in ontwikkeling Bureau Vrijwillige Inzet Vacatures StiehtingWelzijnMiddelburg Informatie Stichting Welzijn Middelburg (SWM) Brede aanpak Graffiti en skaten De straat op! Lastige jongeren? 2e jaargang - nummer 19 Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Thisbe van den Berg Jan Lauret Margot Piscaer Ivo Sekhuis Chris Stronks SWM Centraal Kantoor Vrijlandstraat 33c 4337 EA Middelburg 0118-629004 SWM locatie Molstraat Molstraat 13 4331 SM Middelburg 0118-627537 BoodschappenPlusBus Molstraat 13 4331 SM Middelburg op werkdagen van 9-12 uur 0118-614505 Activiteiten Centrum Middelburg Vrijlandstraat 65 4337 EC Middelburg 0118-613960 Jongerencentrum De Spot Beddewijkstraat 15 4331 LP Middelburg 0118-633229 Jongeren Gebouw Dauwendaele Goudend 2 0118-641175 Skatepark Meker Sportlaan 25 4332 TN Middelburg 0118-640056 Grand Café Buitenrust Buitenruststraat 221 4337 EP Middelburg 0118-610309 't Wijkpunt Nieuw Middelburg Sportlaan 23a 4332 TN Middelburg 0118-681603 Locatie Vlasmarkt 45 4331 PD Middelburg Hier bevinden zich: Jongeren Informatie Punt 0118 624606 Bureau Welzijn Advies 0118-624989 Bureau Vrijwillige Inzet 0118-626757 Formulierenbrigade 0118-624989 Aan het eind van ons gesprek laten de drie opbouwwerkers zich ongewoon positief over hun doelgroep, Middelburgse jongeren, uit. Ongewoon, voor wie de neiging heeft "jeugd" met "lastig" te verbin den. Maar niet onverwacht na de enthousiaste wijze waarop ze over hun werk hebben gesproken. Maaike Simons, Marjolein Kraaijeveld en Jos Wight, drie ambulante jongerenopbouwwerkers van de Stichting Welzijn Middelburg, ruim een uur lang aan het woord over wat ze allemaal doen voor en met jongeren van 11 tot en met 25 jaar. Een impressie van hun werk. Maaike en Marjolein zijn volop bezig met het organiseren van de 4e Ladies Night, die een dag later plaatsvindt. Dit keer in de J'Unit aan de Nassaulaan. "Nu nog een noodgebouw", zegt Maaike, straks gaan we naar het nieuwe jeugdhonk, dat onder het nieuwe winkelcentrum komt. We richten ons op meiden van 12 tot 16, die het thuis even wat minder kun nen vinden; die behoefte hebben aan een ontmoetingsplek waar ze met elkaar leuke dingen kunnen doen; die van hun ouders nog niet alleen naar het café mogen. Te groot voor de speeltuin, te jong voor-de disco, zeg ik wel eens. Voor hen maken we een heel aantrekkelijk programma, dat er elke keer weer anders uit ziet. Dit keer doen we bijvoorbeeld nail- art, je nagels mooi maken, zeepjes maken, vloeibare zeep met een geur tje in allerlei vormen gieten, en kara oke, zeg maar meezingen met muziek, waarbij je de tekst kunt afle zen. En altijd is er ook een fotoshoot: meiden die zich hebben mooi gemaakt, mogen al dan niet verkleed op de foto. Die foto's maken we zelf." Marjolein vult aan: "Voor de meiden waarop wij ons richten is weinig te doen. Door voor hen activiteiten te organiseren, krijgen we ze steeds beter in beeld, weten we waarmee ze bezig zijn. Maar onze aanpak is breed. Onze Ladies Night is voor hen een ontmoetingsplek, maar we zijn ook educatief bezig, waarschuwen voor loverboys. En altijd is er een stand van het JIP (Jongeren- InformatiePunt) waarin wordt inge gaan op vragen waarmee meiden zit ten, over kleding, seksualiteit of pro blemen thuis." Maaike: "Ons doel is dat de meiden zo'n avond zelf organiseren. Zover zijn we met de huidige groep nog niet. Daarvoor is die nog te weinig bij elkaar geweest. De gedachte jongeren zelf actief Op dit moment worden vrijwilligers gezocht voor de volgende vacatures: - gastvrouw bij een verzorgingscentrum - bemiddelingsmedewerker bij een dienstverlenend bureau - collecteleider voor een fonds in Middelburg - vertegenwoordiger voor kopieerservice voor lichamelijk gehandicapten - Voor ondersteuning van en toezicht op leerlingen van de mediatheek CSW Elzenlaan afdeling HAVO-VWO Indien u belangstelling heeft voor één van bovengenoemde vacatures of voor vrijwilligerswerk in het algemeen, kunt u contact opnemen met het Bureau Vrijwillige Inzet, Vlasmarkt 45 te Middelburg, telefoon 0118-626575. Spreekuren: maandag, dinsdag en donderdag middag van 13.00 uur tot 16.00 uur, donderdag ochtend van 9.00 uur tot 12.00 uur. laten zijn, zit ook achter de Kinderraad die we in Nieuw en St. Joosland hebben ingesteld. De raad heeft contact met de wijk, de buurt en de gemeente, denkt mee over hoe het er rond de school of in het dorp uit zou kunnen zien." Noem eens iets heel leuks van je werk. Marjolein: "Voor mij is dat toch het enthousiasme van de meiden. Vooral als je ziet hoe ze aan het eind van een avond weggaan. Uitgelaten vro lijk, adressen uitwisselend. Een enorm verschil met hoe schuchter ze binnenkwamen." Jos heeft zich intussen nauwelijks stil weten te houden, maar eindelijk is hij aan de beurt om over z'n werk te vertellen. Samen met de gemeente probeert hij graffitiplegers hun werk te laten doen waar dat is toegestaan en te voorkomen dat het gebeurt waar het niet mag. Hij legt het verschil uit tus sen graffiti-jam en een graffiti-work shop. Heel enthousiast is hij over "zijn" skateproject Veerse Poort. Skaters zorgden in de aanliggende wijk voor overlast. De oplossing lijkt het ei van Columbus: Ga de wijk in, kijk naar randen en stoepen die de skaters gebruiken en breng die bij elkaar op een skateplein. Niks geen dure bouwsels daar, maar wel precies wat de jongeren willen. "En, zegt Jos, "ik denk dat we mooi binnen de begroting blijven." Als ik hem vraag of de gemeente Middelburg voldoende doet voor jongeren, blijkt hij redelijk tevreden te zijn. "We zijn er nog niet, maar het gaat de goeie kant op!" De drie opbouwwerkers gaan ook de straat op. Twee aan twee zoeken ze contact met jongeren die overlast veroorzaken. Meestal doen ze dat op signalen van buurtbewoners of poli tie. Alle drie benadrukken ze: Wij zijn niet het verlengstuk van wie dan ook. Jos: "Ik zal nooit telefoonnummers van lastpakken aan de politie door geven. Ik probeer wel door met ze te praten problemen op te lossen." Hij relativeert ook direct zijn invloed: "Soms moet ik, als ik een overlast- signaal heb ontvangen, tien keer een wijk in voordat ik iets aantref wat niet kan." Maaike: "Wij proberen het vertrou wen van jongeren te winnen en ik moet zeggen: We zijn herkenbaar voor hen aan het worden!" Maaike Simons, Jos Wight en Marjolein Kraaijeveld (vlnr) (foto Ivo Sekhuis) Hoe ze aankijken tegen de jeugd van tegenwoordig, wil ik tot slot weten. "Heel positief" roepen Jos, Marjolein en Maaike bijna tegelijk. Om daarna met een enkel treffend woord dat nog even toe te lichten. Chris Stronks Tijdens de opening van jongeren kunst- en cultuurcentrum de Spot in maart van dit jaar stond buiten een lange rij te wach ten om een plaatsje te bemachtigen voor het openingsfeest waar onder andere Misty Basement en Nuff Said een optreden gaven in de oranje zaal. Het ultieme bewijs dat er in de hoofd stad van Zeeland grote behoefte was aan een podium van dit formaat met een gevarieerd aanbod met aandacht voor diver se takken van kunst en creatieve uitingsvormen. De gemeen te Middelburg heeft deze behoefte erkend en de financiële mogelijkheden geboden om deze unieke locatie geschikt te maken en in te vullen. Nu, zeven maanden later, wordt elk optreden door gemiddeld honderd belangstellenden bezocht, een prima resultaat. De komende tijd zal de programmering verder worden uitge breid en meer variatie gaan bieden. Theater, dans en muziekworkshops gaan meer aandacht krijgen, want kunst en cultuur zijn brede begrippen die om een even zo brede invulling vragen. In de afgelopen maanden is de zaal verder geoptimaliseerd en de organi satie maakte een professionalise ringsslag, want het werk achter de schermen vergt veel inzet en kundig heid van het Spot-team. Coördinator Tonnie Dieleman: "Voor een optreden op een zaterdag avond ben je 's middags al in touw en heb je al gauw 10 vrij willigers nodig. In totaal zijn er nu 35 enthousiaste vrijwilligers die de bar en de kassa bemensen, licht en geluid verzorgen, koken voor de bands en medewerkers en meehelpen met het organise ren van activiteiten. De vrijwillige medewerkers zij nu gewend aan het werken in de Spot en vormen de basis voor alle activiteiten. Hun enthousiaste gedrevenheid maakt het mogelijk dat de Spot blijft groeien tot een fantastisch cen trum. Een gevarieerd aanbod trekt ook een variatie in groepen jongeren aan. Door hen allen in de Spot een cultu reel 'thuis' te bieden ontstaat een wisselwerking waarbij groepen elkaar beïnvloeden en stimuleren. De programmering kan inspiratie bieden om de eigen interesses uit te breiden of gezamenlijke raakvlakken te zoe ken die tot samenwerking leiden. Het is de bedoeling dat de groep vrij willige medewerkers de komende tijd verder zal uitbreiden. Eigenlijk geldt dat voor de hele Spot: groeien en uit breiden, in de lengte en de breedte. Voor de uitbreiding van het program ma wordt samenwerking gezocht met bestaande Zeeuwse partijen. Veel energie gaat momenteel naar het voeren van verkennende gesprekken met mogelijke partners dan wel naar het verfijnen van de hieraan ontsproten plannen. De Spot wil allerlei partijen die culturele acti viteiten met en voor jongeren orga niseren een plek bieden. Tonnie Dieleman: "Door samen werking wordt de Spot sterker en het aanbod gevarieerder. Er is veel kennis betreffende kunst en cultuur aanwezig in Zeeland, daar willen we graag gebruik van maken. We hoeven het wiel niet opnieuw uit te vinden.informa tie: www.despotmiddelburg.nl. E-mail: info@despor.nl Thisbe van den Berg

de Faam | 2007 | | pagina 26