Bruin de Weekkrant De Faam Stichting Verkoop dag Israëlische spullen Gratis longfunctie test bij apotheek Kerstmiddag voor senioren Amerikaanse boordschutter even w,,ri Nederlandse bodem Test: Seat Altea XL Freetrack 2.0 TDI 4WD door De Volder en Vos SIGNALEMENT Woensdag 14 november 2007 - Pagina 34 cF T.C. Gibbs (1) en A. Caldwell (r) samen op Zeeuwse bodem, foto: corina de vos Ook aanwezig is de Amerikaan se vrouw A. Caldwell. De bom menwerper waar haar vader in zat, stortte neer in de buurt van Goeree-Overflakkee. Daarna is nooit meer wat van hem verno men. "Ik was toen twee jaar. Ik herinner me niets meer van hem, maar tóch is het mijn va der. Ik hoop op deze manier meer te weten te komen over hem." Gibbs en Caldwell kregen een rondvlucht aangeboden over het gebied waar Gibbs neer stortte. Helaas hangen de wol ken te laag en gaat de vlucht niet door. Caldwell gaat nog wel een rondje mee in het oude, groene vliegtuigje. Het scheert laag over het vliegveld en de piloot draait scherpe bochten. Als ze weer aan de grond staan, steekt Caldwell glunderend twee dui men op. "Thank you. That was great!" Het museum van de stich ting Wings to Victory is te vinden aan de Calandweg in Arnemuiden. De stichting heeft ook een eigen website. Veel informatie is te vinden via www.wingstovictory.nl -of0113-503372. SEROOSKERKE - De Zeeuw se Stichting Steun aan Israël houdt op woensdag 21 no vember een verkoopdag van Israëlische producten. Er zijn sieraden, spelletjes, tex tiel, cosmetica en nog vele andere dingen te koop. De opbrengst is bestemd voor de hulp aan slachtoffers van terreur. Het is aan de Me- ijstraat 32 in Serooskerke van 10.00 tot 21.00 uur. VLISSINGEN - Jaarlijks over lijden in Nederland ruim zesduizend mensen aan COPD. Omdat veel mensen toch niet weten wat COPD is, houdt het Astma Fonds in november een nieuwe cam pagne over deze ernstige en levensgevaarlijke longziekte. Op Wereld COPD dag, 14 november, kunnen mensen op tachtig locaties in Neder land hun longfunctie laten meten. Service Apotheek De Singel in Vlissingen doet hieraan mee. Afspraak via: 0118-412730. OOST-SOUBURG - In de Kwikstaart in Oost-Souburg is op vrijdag 14 december om 14.15 uur een middag in gezellige kerstsfeer. Er wordt geopend met koffie of thee waarna een warm en koud buffet geserveerd word. Ook worden er twee rondjes bin go gespeeld met leuke prij zen. Het kost 18,00 euro per persoon. Aaanmelden; 0118- 461280. Even terug in de tijd door corina de vos ARNEMUIDEN - Een don kergroen vliegtuigje zakt met brullende motor uit het grijze wolkendek en landt op vliegveld Midden Zee land. Dit ter ere van de Amerikaanse schutter T.C. Gibbs. In de Tweede We reldoorlog stortte hij met zijn vliegtuig neer. Gibbs overleefde het ongeluk en landde met zijn parachute op Zeeuwse bodem. Vrijdag bezocht hij die plaats weer. Gibbs vertelt nu, 65 jaar later, zijn verhaal. "Met z'n tienen za ten we op 28 januari 1945 in het vliegtuig. Boven Duitsland wer den we beschoten. We vlogen door tot Zeeland, maar moes ten springen boven Haamstede. Ik belandde naast een boerderij. Ik mocht binnenkomen en kreeg een borrel. Dat was het lekkerste drankje ooit." Na tien minuten nemen Duitsers Gibbs gevangen, ze voeren hem af naar een kamp in Duitsland.Op 29 april 1945 is hij daaruit be vrijd. Vrijdag kwam hij temg bij de boerderij. Op de plek waar het vliegtuig neerstortte, mid den in het bietenland wappert de Amerikaanse vlag. "De men sen in Nederland waren goed voor me. Ik heb hier mooie en Stichting Wings to Victory organiseerde een herinne ringsdag op vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemui den. De nog geen jaar oude stichting wil de in de Tweede Wereldoorlog omgekomen vliegeniers herdenken. "De luchtoorlog is een onderbe licht deel van de Tweede Wereldoorlog. Alleen al bo ven Zeeland stortten bijna 600 vliegtuigen neer", vertelt Joop van Weele, secretaris van Wings to Victory. Bij het vliegveld is ook een klein museum. Daar. zijn allerlei spullen te bewonderen die met de luchtoorlog te maken hebben. De stichting hoopt binnenkort het museum uit te breiden. Wings to Victory bestaat sinds 11 november 2006 officieel. "Het gaat alle maal erg snel. Dat is boven verwachting." minder mooie herinneringen", zegt hij. Eén van de ooggetuigen die destijds het ongeluk zag gebeu ren, had nog een spiegeltje. Dat hadden de schutters bij zich om in geval van nood om hulp te seinen. Gibbs kreeg het spiegel tje, het enige tastbare dat nog van zijn vliegtuig over is. "Dit betekent veel voor me. Ik be waar het voor de rest van mijn leven." Wie eenmaal gewend is aan de bruine kleurstelling in het interieur, zal verder weinig kritiek hebben. De stoelen sluiten goed aan en geven een prima ondersteu ning van bovenbenen en lenden. Het instrumentari um is verdeeld over drie klokken achter het verstel bare stuur. De uitrusting is zeer compleet met vrijwel alle elektrische rimram, zo dat de optielijst relatief kort is. De been- en hoofd ruimte achterin is zeer roy aal, zeker met de bank in de achterste stand. Auto Standaard met laarzen aan! L X B X H: 4.493 x 1.788 x 1.622 mm Wielbasis: 2.576 mm Kentekengewicht: 1.543. kg Trekgewicht geremd: 1.400 kg Motor: viercilinder dieselmotor Cilinderinhoud: 1.968 cm3 Max. vermogen: 125 kW/170 pk bij 4.200 tpm. Max. koppel: 350 Nm bij 1.800 tpm. Van 0 naar 100 km/u: 8,7 sec. Topsnelheid: 204 km/-u Gem. verbruik: 1 op 14,7 km (fabrieksopgave) Prijs geteste versie: 40.395 euro Plus: Prettig rijdende auto met krachtige diesel en lekker veel binnenruimte, vierwielaandrijving met extra mogelijkheden op natte ondergrond. Min: Bescheiden trekgewicht, kleurstelling interieur is wennen. Het is een modetrend dat steeds meer auto's verkrijgbaar zijn in een versie die wat hoger op de poten staat en voor zien is van brede stootranden en stoere bumpers in con trasterende kleuren. Ook Seat doet daaraan mee met de Al tea XL Freetrack, maar deze auto heeft meer in z'n mars dan alleen de uiterlijk toevoegingen. De Altea heeft als MPV aan pop ulariteit gewonnen met de komst van de verlengde XL-ver sie. En die is weer als basis ge nomen voor de Freetrack, die op de 140 pk diesel na ook daadwerkelijk is uitgerust met vierwielaandrijving. En dat be tekent dat de techniek aansluit bij wat het uiterlijk doet ver moeden. De Freetrack is direct herkenbaar aan zijn donkere bumpers die in de spatbordran- den worden doorgetrokken en via de skirts keurig op elkaar aansluiten. Aan de onderkant is zowel voor als achter een alumi nium plaat bevestigd en de auto staat op 17 inch lichtmetalen wielen. Het vijfpersoons interieur is wat vormgeving betreft gelijk geble ven aan de Altea XL, alleen durft Seat in deze versie wat meer met kleur te spelen. Er is geko zen voor een combinatie van donkerbruin met zwart en dat zal voor menigeen even wen nen zijn. De auto biedt volop de ruimte voor zijn passagiers, maar ook voor bagage. De ver schuifbare achterbank vergroot de flexibiliteit en het bagagevo lume bedraagt minimaal 490 li ter. Seat levert de Freetrack in drie motorische varianten. De 2 liter TDI van 140 pk heeft alleen aandrijving op de voorwielen. Vierwielaandrijving is stan daard met de 2 liter TSI (200 pk) en onze 170 pk sterke 2.0 TDI. Deze levert een fors koppel van 350 Nm bij slechts 1.800 tr/min en dat betekent dat de Freetrack al direct bij het wegrijden over tuigend overkomt. Er hoeft rela tief weinig geschakeld te wor den om de gang erin te houden. De diesel is op de achtergrond wel hoorbaar, ómdat deze va riant van de TDI-motor nog steeds gebruik maakt van pompverstuivers. Het gemid delde brandstofverbruik komt in de praktijk op 1 op 12,5 uit. De hogere stand op de wielen heeft nauwelijks invloed op het rijgedrag van de auto. Het hoge re zwaartepunt is niet voelbaar en dat betekent dat de Freetrack vooral comfortabel is, zonder overdadig over te hellen in bochten. De prijzen lopen uit een van 35.395 euro voor de 2WD TDI tot 40.395 euro voor onze TDI 170 pk 4WD.

de Faam | 2007 | | pagina 34