Tentoonstelling 60 jaar bolwerken verleden, heden en toekomst Het woord aan raadslid Bart de Ruiter Welkom op de wijktafel Herdenking bevrijding Walcheren rmwaMMiiiPe Faam Woensdag 24 oktober 2007 - Pagina 8 Oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog herdenken op zaterdag 3 november de bevrij ding van Walcheren. Dit gebeurt bij de monumenten op de Sloedam. Op de Sloedam staan drie monumen ten. Het eerste monument is voor de gesneuvelde Franse militairen die in mei 1940 op de Sloedam hebben gevochten. Onderdelen van de Canadese regimenten The Black Watch of Canada, The Calgary Highlanders en Le Régiment de Maisonneuve hebben eind oktober en begin november 1944 felle gevech ten geleverd met Duitse eenheden om Walcheren te bevrijden. De Canadezen werden daarbij geholpen door Schotse troepen van het 1st Batallion The Glasgow Highlanders. Ter nagedachtenis van de in die gevechten gesneuvelde en gewond geraakte geallieerde militairen staan op de Sloedam naast het Franse monument, een Canadees en een Schots monument. Burgemeester Koos Schouwenaar houdt om 10.30 uur een toespraak. Vervolgens is er een minuut stilte ter nagedachtenis. Daarna leggen onder andere het gemeentebestuur van Middelburg, de Arnemuidse scholen en scouting Arnemuiden kransen. Het dossier nieuwbouw A-theater is weer geopend door het college van b&w. Dit onder druk van een raadsmeerderheid. De SGP betreurt dat. Na het debacle van de vorige nieuwbouw aan de Zuidsingel zijn op een goede en verantwoorde manier vele zaken aangepakt. Met als resultaat een gezonde gemeente, die landelijk hoog scoort als het over goed wonen gaat. Helaas, men wil opnieuw besluiten gaan nemen over nieuwbouw. Nodig is dat niet, voorlopig kan de gemeente tien jaar vooruit met het huidige theater. Wij zijn tegen nieuwbouw vanuit onze principiële overwe gingen, dit laat onverlet dat wij ook praktische bezwaren heb ben. Een nieuw theater moet 'aanvullend en onderscheidend zijn ten opzichte van het bestaande aanbod in Zeeland'. Was het A-theater een prestige project, de nieuwe plannen mikken daar ook op, alleen gebruikt men er nu veel meer woorden voor. Men wil niet alleen voor Middelburg bouwen maar ook voor heel Zeeland. Een onderzoek door deskundigen uit de theaterwereld moet de basis vor men voor een uitspraak over het ambitieniveau. Wij constateren een aantal ernstige tekorten in hun analy se. Wij verwachten echt niet zoals zij dat mensen uit Zeeuws-Vlaanderen naar Middelburg zullen komen voor de voorstellingen, net zo min als die uit het noorden en oosten van de pro vincie. Een echt haalbaarheidsonder zoek is niet gebeurd. Duidelijk is wel dat het weer erg duur gaat worden. Wil men 'aanvullend en onderscheidend' zijn, dan komen we zowel voor de investering als de exploitatie flink tekort ten opzichte van de huidige uitgaven. Dit is dus meer tekort dan nu. Voor alle duide lijkheid: elk theater kost de gemeen te geld. Per voorstelling wordt een bijdrage van meer dan 6.000 euro voorzien. En groot bedrag bij meer dan 200 voorstellingen. Elk jaar opnieuw. Hebben we dan geld over voor extra bijdragen? Nee, we hebben niet meer dan een sluitende meerjarenraming en een groot aantal niet vervulde wensen. Bezuinigen was het toverwoord. Grote projecten als de aansluitingen op de N57, Herontwikkeling Rams- burg en Rondom Arnemuiden komen er aan. Kortom, er is genoeg te doen de eerste vijf jaar aan de uitbreiding en verbetering van de gemeente. Plannen voor nieuwbouw van een the ater kunnen we beter tot die tijd laten rusten. Bart de Ruiter Raadslid SGP bderuiter@kliksafe.nl Volgende week zijn er wijktafels in Nieuw- en Sint Joosland, Klarenbeek-Veerspoort en Nieuw Middelburg. De wijktafels vormen het overleg tussen bewoners, gemeente, de wijkwethouder en diverse maatschappelijke instel lingen, zoals politie, Woongoed en wijkverenigingen. In deze bijeenkomsten wordt de alge mene gang van zaken in uw wijk besproken en de leefbaarheid in het bijzonder. Wijktafels bieden u een kans om mee te praten over de ont wikkelingen binnen de wijk. Wijktafel Nieuw Middelburg Op maandag 29 oktober komt de wijktafel Nieuw Middelburg in het Wijkpunt Unit aan de Sportlaan bij een. Op de agenda staan onder andere de presentatie Kunst in de wijk en nieuwe onderwerpen voor het wijkplan. Wijktafel Klarenbeek-Veersepoort De wijktafel vergadert op dinsdag 30 oktober in het gebouw van de CSW aan de Gen. Eisenhowerlaan. Ook hier staan ondermeer de punten pre sentatie Kunst in de wijk en nieuwe onderwerpen wijkplan op de agenda. Wijktafel Nieuw- en Sint Joosland De bijeenkomst van de wijktafel Nieuw- en Sint Joosland staat op voor dinsdag 30 oktober in het dorpshuis. De kinderraad van de Lonneboot stelt zich voor en het meerjarenplan voor Nieuw- en Sint Joosland en de aanleg van de N57 wordt besproken. Alle drie de bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en de zalen zijn vanaf 19.30 uur open. In november staan de laatste wijkta fels van dit jaar gepland. Op 7 november in de Stromenwijk/'t Zand en op 13 november in de Griffioen. Agenda's en verslagen van eerder gehouden vergaderingen kunt u nale zen op www.middelburg.nl via de knop 'Wijken en dorpen'. De wijktafels zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Op zaterdag 3 november opent wethouder Huub van Klinken de tentoonstelling '60 jaar bolwer ken; verleden, heden en toe komst'. De tentoonstelling laat zien hoe de Middelburgse bol werken vroeger eruit zagen en hoe ze, na de renovatie, eruit gaan zien. De tentoonstelling vindt plaats in de Seismolen en de opening is om 10.00 uur. Naar aanleiding van de boomplant- dag begin dit jaar hadden enkele dames, die de boomplantdag van 60 jaar geleden hebben meegemaakt, een idee om aan de bolwerken nog eens extra aandacht te besteden. In samenwerking met de gemeente Middelburg en de molenaar van de Seismolen is dit plan verder uitge werkt. De expositie is voor het publiek vrij toegankelijk net als de rondleiding in de molen, de wande ling over de bolwerken en de overige activiteiten. Er is gekozen om de tentoonstelling op drie dagen te hou den, waarbij woensdagmiddag 7 november in teken van de jeugd staat. Zaterdag 3 november van 10.00 tot 15.00 uur 10.00 uur: opening door wethouder Van Klinken 10.10 uur: eerste optreden van Middelburgs Huisvrouwenkoor o.l.v. Ineke Olyslager met 'Het lied van de jonge boom' van 4 november 1947 10.20 uur: opening expositie in Seismolen, rondleiding en uitleg over de Seismolen, rondwandeling Bol werken, natuurwerkdag Middelburg, informatie over kastanjeziekte. 11.00 uur: kort verhaal over de Bolwerken en de inundatie 1944 en de gevolgen daarvan door Catalijne van Wijk 11.15 uur: tweede optreden van Middelburgs Huisvrouwenkoor 11.30 uur: einde officiële opening, vervolg rondwandeling en uitleg over bolwer ken en molen. De tentoonstelling is ook geopend op: Woensdag 7 november van 13.30 tot 15.30 uur Deze middag staat in teken van de jeugd met om: 13.30 uur: Josefien Vermet adop teert de Koningslinde 14.00 uur: MICMEC-Walcheren biedt aan de Middelburgse basisscholen het lespakket 'Wonderweb' aan. En verder: een expositie in de Seismolen, bezichtiging en uitleg over de Seismolen.Tevens geeft de gemeentelijke bomenploeg uitleg over werken in en met bomen. Zaterdag 10 november van 10.00 tot 15.00 uur Expositie in Seismolen en uitleg over de Seismolen.

de Faam | 2007 | | pagina 8