r r Horeca laat iedereen gewoon binnen Tentoonstelling van André Sollie 1 III 3 r 4 6 5 Horoscoop Tnlv/"II'ilMnlDe Faam Woensdag 17 o.ktober 2007 - Pagina 30 Duur boerenpilsje. door marcel van der voort OOSTKAPELLE - De boeren op Walcheren kijken van wege het wisselende extre me weer nu al terug op een zwaar jaar. Daardoor heeft de consument het ook niet makkelijk. De graan is door de tegenvallende oogst duurder en daarom zijn er prijsstijgingen te verwach ten voor het pilsje, brood, koekjes en zelfs pasta. "In een brood zit voor 20 cent graan. Ik heb de indruk dat er gebruik wordt gemaakt van de situatie om direct andere kosten door te voeren en zo de prijs te verhogen. Het gebeurt zelden dat die later weer naar beneden gaat", weet J. Sanders van ZLTO Goes "Ik denk niet dat de Zeeuwse opbrengst alleen bepalend is voor de prijsstijgingen. Maar deze ontwikkelingen doen zich ook in een groter gebied voor. Bij de conserven zie ik dat de doperwten in blik straks duur der zijn. Maar de aardappelen zijn in verhouding met vorig jaar goedkoper. Het is een moeilijk groeiseizoen geweest. Echt slecht is het gegaan met de peulvruchten, graszaden en vlas. Graan heeft zo'n 30 pro cent minder opgeleverd", zegt Sanderse. Het is donderdagmiddag en W. Geldof en zijn broer Jan ploegen de akker in Oostkapelle. Voor de ploeg lopen de paarden Lenny en Lobke. Het lijkt op een plaat je uit een geschiedenisboek, maar de broers doen dit regel matig als hobby. "Voor mij per soonlijk is het een matig tot goed jaar geweest. Ik mag niet klagen over de kilo-opbrengst. Behalve die van het graszaad. Dat was slecht", meent W. Gel dof. Hij verbouwt verder gerst, wintertarwe, suikerbieten, aardappelen en uien. En heeft nog wat jong fokvee in het wei land. Op weg naar de volgende agra riër blijkt dat er een schaap is losgebroken. Het dier trekt zich nergens iets van aan en gaat even later genieten van de lek kernijen in een tuin. Het is niet druk op de akkers. De regenval van enkele dagen eerder houdt de boer aan huis. W. Barentser uit Veere is wel druk bezig met de bloemkolen van het drassige land te halen. "Ze hebben soms teveel vocht gekregen. Bij mij valt het gelukkig mee. De bloemkolen zullen in de winkel duurder dan normaal zijn", weet Barentser. VLISSINGEN - Horecaon dernemers in de gemeente Vlissingen springen nogal eens nonchalant om met het toelatingsbeleid. "Voor twaalf uur kom je er altijd in", vertelt Brigitte (19). Zij is niet de enige die zich elk weekend ergert aan het jonge grut dat in de cafés rondloopt. "Ik ga bijna altijd naar Fraggles op de Nieuwendijk. Daar mag je vanaf zestien jaar binnen, maar iedereen komt er voor midder nacht gewoon in. Naar je ID wordt bijna nooit gevraagd en als je vertelt dat je ID nog thuis ligt ofzo dan kun je zo doorlo pen", vertelt Luuk (17). Net als veel andere bezoekers van het café ziet hij de oudere stappers verdwijnen. "Die hebben er geen zin meer in als er kinderen van twaalf, dertien jaar rondlo pen." Zelf ergeren Luuk en zijn vrienden zich ook aan die brug piepers. Niet alleen bij Fraggles spelen zich deze verhalen af, ook bij andere cafés in het cen trum worden de toelatingseisen niet aangehouden. Hetzelfde geluid komt van De Hooizolder in Westkapelle. Jongeren van veertien en vijftien jaar gaan er wekelijks stappen, terwijl het een discotheek is voor zestien plussers. Bij jojo in Zoutelande wordt volgens de jongeren wél vrij streng gecontroleerd. "Je mag daar vanaf veertien jaar naar binnen. Voor iedereen wordt een pasje gemaakt. Als je een rood pasje hebt, mag je geen alcohol drinken; een geel pasje is licht alcoholisch zoals bier en een flugel èh met een zwart pasje kun je 'los' gaan met zelfs wodka en cognac", vertelt een groepje vriendinnen door elkaar*. "Bij Fraggles mag ieder een die binnen is drank halen", vult André (14) lachend aan. De horeca-ondernemers zelf vinden dat zij voldoende doen aan het toelatingsbeleid. MIDDELBURG - Op het Bin nenplein van De Drvkkery zijn de originele tekeningen van André Sollie van het boek 'Een raadsel voor Roosje' te zien tot en met 28 oktober. André Sollie uit Mechelen ont ving voor zijn werk al twee Boe- kenwelpen en een Boekenpauw. Heel bekend is het prentenboek 'Wachten op matroos' waarvoor Ingrid Godon het verhaal be dacht, de illustraties maakte en André de poëtische woorden schreef. Hiervoor ontvingen ze beiden de Gouden Griffel. André won er ook de Provinciale prijs voor letterkunde van de stad Ant werpen mee in 2003. Voor meer informatie: www.villakakel- bont.be ïeants- term Griekse letter tover- godin inge kookte bouillon straat T geladen atoom als btjweord w kam peer- vsrMijf Vêfftlf- mg- f 7 8 opdracht bende bomag- Wi lof- waardig latte 9 voor zetsel persoon- liik eerbied lijkvarts hoofd deksel brattd- pnt toet- boem beetö- grarr? heug lijke wering w 10 botte onder tie au» identiek elk bak plaats elpen been wow A zmt V jndo- graad moffelt* ga»g Griekse Setter hard slaan loofboom persoon lijk vtm. rangtel woord f water stand Mfseon- lijk vftw. imi- fetmw- mrtctuig rantars- mm T 2 tenderen bosprrg com 7 8 9 10 Ram Deze week lijkt alles soepel te verlopen in uw persoonlijke omgeving. Een verkeerde zet kan echter een storm van kritiek veroorza ken. In het vooruitzicht liggen prachtige ha vens te wachten, maar die zijn enkel en alleen te bereiken als u de juiste koers vaart. Stier Een vervanging, een materiële zaak of een individu, brengt wat meer leven in de brouwerij. Misschien spoort dit u aan in meer dingen uit uw leven wat veranderingen door te voeren. Een grote verrassing kan u dan ten deel vallen. Tweelingen Exclusieve nieuwtjes kunt u maar lastig voor u houden. Toch is het van het uiterste be lang om dat ene geheim desnoods met u mede te dragen tot in het graf. Alles zal immers op de fundamenten trillen als dit naar buiten komt. Kreeft Hoewel het lichaam aan veroudering onderhevig kan zijn, laat uw geest u zeker nog niet in de steek. Op sommige momenten twij felt u hier aan, maar dat is onnodig. Op een ge geven moment zullen anderen uw geheugen en tact juist weer prijzen. Leeuw Een onbestemd gevoel ergens in uw li chaam dwingt u tot nadenken over gedane za ken. Die introspectie kan mogelijk zeer positief voor u uitpakken. Gecombineerd met de juiste focus kunnen de komende opties nauwelijks in uw nadeel uitvallen. Maagd Het is lastiger om aan de top te blijven dan de top te bereiken. Plaats daarom uw vraagtekens bij de aspiraties die u nog koestert. Voordat u het weet is alles voor niets geweest. Mogelijk kunt u de tijd nuttiger gebruiken. 7l||| Schorpioen Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. Zo is het ook met persoonlijk geluk. Treur niet te lang als u voorbereide pad niet het gewenste resultaat op heeft geleverd. Ook een andere wijze kan, en wellicht zelfs sneller, eën goede uitkomst opleveren. Boogschutter In opgewekte sferen is het goed hande len. Dat lastige gesprek kunt u dan ook het bes te voeren in een gezellige omgeving. Als u de touwtjes in handen heeft en u blijft het in han den houden, kan niemand anders dan u de boel regisseren. Steenbok Met een vleugje vleierij bent u al gauw overtuigd van het gelijk van de ander. In som mige situaties, waarvan u er binnenkort enkele kunt verwachten, is deze opstelling verre van verstandig. Laat uw hersenen het werk doen. :m..N Waterman tfP Vanzelfsprekend gaat u gepassioneerd de strijd tegen groot onrecht aan. Maar deze keer is het verstandig om eerst wat meer mede standers te vinden. Want eer u het weet, kan de tegenstand groter zijn dan u aanvankelijk ver wachtte. M '-\ V^sen Het einde van die lange worsteling komt in zicht, maar in hoeverre u daar gelukkig mee dient te zijn is de vraag. Al snel merkt u waar schijnlijk dat u van de regen in de drup bent ge gaan. Dat kan lichtgeraaktheid in de hand wer ken. In een komende periode haalt u veel voldoening uit het helpen van anderen. Als u dat nu ook al heeft, zal het plezier enkel maar toenemen. Laatje gevoel toe in de be oordeling van verzoeken. Zeeland heeft last van wind en regen. Regel matig zijn de oog sten matig. Daar om kijken de boeren en belangenorganisaties naar nieuwe producten voor het Zeeuwse land. "Per bedrijf is dat verschillend. Er zijn tegenwoordig Zilte teel ten van maatschap Jansen uit Wolphaartsdijk. Ook zijn er boeren met viskweek op het land", aldus J. Sanderse van ZLTO. Japanse onderzoekers hebben rijst gevonden die ge teeld kan worden bij 19 graden tijdens de bloeitijd. Sawa's in de provincie? Sanderse: "Mis schien. Maar op Walcheren moet de rijst zout tolerant zijn. "Boer W. Geldof: "Ik zie dat in Zeeland nog niet van de grond komen." Boer W. Geldof ploegt met de paarden Lenny en Lobke zijn akker. Broer Jan helpt daarbij, foto: izaak verkeste

de Faam | 2007 | | pagina 30