Beleidsplan Zeeland kan beroemde gasten straks zelf onderbrengen Verwennerij Trots Borrel op de Sloecentrale De kunst van het versieren Krajicek Foundation Award Expositie van Wiet Verzamelbeurs F.HWJJNTJiUlDe Faam Woensdag 17 oktober 2007 - Pagina 25 Voor een keer het licht uit door ellen de vriend VLISSINGEN - Walcheren kan tijdens de Nacht van de Nacht genieten van de schoonheid van de duister nis, met alleen het licht van de maan en de sterren. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) roept zowel particu lieren als bedrijven op om de lichten op zaterdag 27 oktober te doven. De ZMF houdt deze actie voor het derde jaar, omdat zij vindt dat de duisternis door de sterk toegenomen hoeveelheid kunst licht wordt bedreigd. Veel van die verlichting is helemaal niet nodig. Waarom moet een recla memast de hele nacht branden en is het werkelijk noodzakelijk dat naast de plaatselijke kerk ook elk advocatenkantoor, uitzend bureau of gemeentehuis met fel le lampen verlicht wordt? Al die verlichting draagt er aan bij dat het in Nederland jaarlijks drie procent lichter wordt. Te veel licht is hinderlijk voor mensen, verstoort het dag- en nachtritme VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen is een groot voor stander van het terugdrin gen van lichthinder en ener gieverspilling. Bij renovaties, en nieuwe plannen van de openbare verlichting wordt gebruik gemaakt van de meest efficiënte lichtbron nen op het gebied van ener giegebruik en beperking van lichthinder. Hiervoor wordt momenteel een beleidsplan openbare verlichting opge steld dat in het najaar aan de Raad wordt aangeboden. van dieren, veroorzaakt onnodig veel energieverspilling en onno dige C02 -uitstoot. Bedrijven en instellingen die mee willen doen, kunnen zich melden en worden genoemd op de landelijke site www.nacht- vandenacht.nl. De gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere doen aÜe drie mee aan de Nacht van de Nacht en gaan deze nacht De schoonheid van de duisternis foto: feuce buonadonna onnodige (sierjverlichting do ven. Tijdens de-Nacht zijn er al lerlei activiteiten. Bij de Sterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg zijn vanaf 19.30 uur doorlopende presentaties over de maan en geluidshinder. Ook is door telescopen de maan te zien. Een ervaren natuurgids laat wandelaars in het natuurgebied Neeltje Jans in Vrouwenpolder kennismaken met de nachtge luiden en nachtdieren. Deelna me is gratis en de start is om 22.00 uur op de hoek van de par keerplaats van Deltapark Neeltje lans. Nachtfotograaf Jan Koe man houdt in het museum Terra Maris in Oostkapelle een works hop nachtfotografie. Tussen 20.00 en 20.45 geeft hij instruc ties en is er een fotopresentatie. Daarna kan iedereen tot 22.00 uur buiten in het bos aan de slag. Aanmelden hiervoor via: 0113 230075. Een boswachter van Staatsbosbeheer vertrekt om 21.00 uur vanaf Terra Maris om de nacht te beleven in de bossen rondom de landgoederen West- hove, Berkenbosch, Kasteel Westhove en het Natuurmuse um. De schrijfster-dichteres Jo hanna Kruit vertelt nachtgedich ten. Ook hiervoor moet aange meld worden via: 0118-582620. Hotel met vijf sterren door ine bloemen KAMPERLAND - Aan de voet van de duinen, aan de noordzijde van de Veerse dam (bij de Banjaard), stond tot eind juni het fa miliehotel Kamperduin. Nu begint hier de bouw voor het in 2009 te openen Grand Hotel Wellness 't Veerse Duin. Dit hotel zal het eerste vijfsterrenhotel van Zeeland zijn. De Zeeuws-Vlaamse familie Jansens, vader Johan, moeder Ineke en zoon Marco zijn de initiatiefnemers van deze aan winst voor Zeeland. Johan, een ondernemer in hart en nieren, viert deze dagen ook het feit dat hij 35 jaar hore caondernemer is. "In 1972 nam ik het toenmalige Café Du Commerce in Cad- zand over van m'n ouders. Ik bouwde het om tot restaurant, hotel en appartementen, sa men met m'n vrouw. We moesten daarvoor wel eerst de brandweerkazerne kopen, ver volgens een hele straat en een huis. In 2000 kocht de familie Hotel Bos en Duin in Oostka pelle. Vernieuwde alle kamers, zalen en restaurant. In 2006 werd besloten de hotelsuites te verkopen aan privé-eigenaren. In een mum van tijd waren alle suites verkocht. Het Wellness Centrum van het hotel wordt ook voor niet-gasten toegankelijk. Dat kunnen toeristen en Zeeu wen zijn, maar ook bijvoor beeld bedrijven of clubs die een arrangement boeken. In het centmm treffen we een schoonheidssalon, drie soorten sauna's (Fins, infra rood en bio-), Turks stoom bad, Jacuzzibaden, massage ruimte, enzovoort. Nieuw is ook de sunshower: douche en bruinen tegelijkertijd. Een fitnessruimte ont breekt evenmin. Een to taalconcept voor com- plete luxe en ontspan- ning op elk gewenst mo- J ment van de dag. Johan: "Als je het vergelijkt met toen ik begon, is het haast onvoorstelbaar wat er nu al lemaal mogelijk is, om men sen te verwennen." In 2005 nam Johan Hotel Kam perduin over. De vorige eige naren waren toen al zo'n negen jaar bezig met nieuwe plannen. Johan ging er vol tegenaan en verkreeg afgelopen voorjaar de benodigde vergunningen. Grand Het nieuwe Grand Hotel mag zich 'grand' noemen, omdat al le accommodatie en service aangeboden wordt op vijfster Hier verrijst het Grand Hotel Wellness't Veerse Duin, opening: 2009 ren niveau.Naast 24 riante ho telsuites komen er 55 luxe resi denties, die verkocht gaan wor den. De helft daarvan is al weg. Noord-Beveland mag zich op nog twee hotelaccommodaties verheugen. Als de gemeente raad haar fiat geeft, verschijnt er ten oosten van de Zeeland- brug een complex, waar ook zorg geboden gaat worden. Aan de noordwestzijde van het Veerse Meer komt een semi- drijvend hotel. Johan is niet bang voor concur rentie. "Nee, in het geheel niet. Het is juist goed voor het toe risme als er meer hotels ko men. Bovendien is er straks een inte ressante accommodatie voor beroemde gasten van festivals. Die wijken nu uit naar Amster dam of Antwerpen." Johan is er trots op, dat al acht personen hebben ge solliciteerd. "Da's toch bij zonder dat er nu al mensen zijn die over twee jaar hier willen werken. Van ontbijt- serveerster tot hoogopgelei den." VLISSINGEN-OOST - Delta en Électricité de France (EDF) vierden afgelopen maandag de officiële start van de bouw van de Sloecentrale in Vlissin- gen-Oost. De eerste paal van de gasgestookte energiecen trale ging in juni dit jaar al de grond in. Het belang van de Sloecentrale is voor Delta en EDF beide groot. DELTA kan door de komst van de Sloe centrale voorzien in de steeds groter wordende vraag aan energie. Voor EDF is de Sloe centrale een eerste stap in Ne derland, het hart van de Europese energiemarkt, waai" EDF zich verder wil ontwikkelen. De Sloecentrale wordt gebouwd door Siemens AG en opent in 2009. De cen trale heeft een capaciteit van 870 Megawatt. Dit komt over een met de jaarlijkse energie voorziening van twee miljoen huishoudens. Bij de bouw van de Sloecentrale worden de nieuwste technieken toege past. De centrale stoot ruim 25 procent minder C02 en ruim 40 procent minder Nox uit, dan bestaande elektrici teitscentrales in Nederland. MIDDELBURG - Sugarcraft heeft het in het Engels. De Zeeuwse Volks Universiteit noemt het een workshop sui ker. Geleerd wordt hoe je een taart kunt versieren met dra- grantbloemen van suiker deeg. Ook wordt snoepgoed gemaakt. De workshop is op 6 november van 14.00 tot 17.00 uur aan de Buitenruststraat in Middelburg. Aanmelden: 0118-634800. VLISSINGEN - Richard Kraji cek reikt op 20 februari de prijs uit voor het leukste en meest educatieve sportpro- ject voor kinderen en jonge ren. De winnaar krijgt 10.000 euro en de award. Jongeren, scholen, sportverenigingen, welzijnsorganisaties en ge meenten kunnen naar de prijs meedingen. Zij moeten daarvoor een sportproject be denken waarmee kinderen hun fysiek, mentale en sociale vaardigheden ontwikkelen. Er zijn provinciale voorrondes, waarvan de winnaar duizend euro wint. Inzenden kan tot 1 december. Meer informatie via: www.krajicek.nl/rkfa- ward of 030-2306311. DOMBURG - In Galerie POP te Domburg is tot 5 december een expositie te zien van schil derijen van Wiet Hendrikx. Wiet heeft kleurrijke schilde rijen gemaakt die in eerste op zicht abstract te noemen zijn. Echter, de vormen zijn zo be weeglijk en speels neergezet waardoor ze tot leven komen en zodoende ook naar het fi guratieve neigen. MIDDELBURG - De vereni ging De Verzemelaar houdt zaterdag 20 oktober een grote verzamelbeurs in het Ont moetingscentrum Dauwen- daele in Middelburg. Aan de Vrijlandstraat zijn van 9.00 tot 16.00 uur postzegels, oude ansichtkaarten, munten en allerlei andere verzamelob jecten te koop. De toegang is gratis.

de Faam | 2007 | | pagina 25