StichtingWelzijnMiddelburg Bewaarnummer: Welzijn is voor ons allemaal Vallen: Onbedoeld veranderen van de lichaamspositie o CURSUSBUREAU SWM Benieuwd Welzijn gaat niet vanzelf Welzijn delen Reageren sJïm .it'1" iw-iwttt Zo als gewoonlijk verscheen er in de maand augustus geen "nor male" Welzijnskrant in De Faam, maar een zogenaamd bewaar nummer met een overzicht van de activiteiten van Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Hebt u het bekeken/gelezen, dat bewaarnummer? Hebt u het bewaard of zit het al bij het oud papier? Hebt u misschien bepaalde activiteiten in uw agenda of op de kalender aangete kend? Omdat u dacht: daar wil ik wel eens aan meedoen of daar wil ik wel eens meer van weten. Of denkt u: al dat welzijnsgedoe is goed voor mensen met enigerlei beperking, maar tot die cate gorie behoor ik godzijdank (nog) niet. Of: leest u die hele Welzijnspagina's in De Faam nooit. Of: zelfs die hele Faam niet. Dan leest u dit dus ook niet en schrijven we onze verhaaltjes voor iemand anders. Niet erg: zo lang er lezers zijn is er hoop voor de redactie van de Welzijnskrant. En: zo lang er deel nemers zijn voor hun activiteiten is het werk van de SWM ook niet voor niks. Toch zijn we ais redactie van de Welzijnskrant benieuwd en nieuws gierig. We stellen onszelf steeds de vraag: wie zou die stukjes die we elke maand schrijven nou eigenlijk lezen. En wat zouden de eventuele lezers er van vinden. En: als er een activiteit in de Welzijnskrant wordt aangekondigd, wie komen dan daar op af. Welzijn is tenslotte iets dat ons allemaal, van baby tot grijsaard, aan gaat. We willen ons in iedere fase van ons leven "een beetje gelukkig" voelen. Daar kunnen we zelf een hoop aan doen. Zéker als we jong en gezond zijn. Als we ouder worden en mis schien te maken hebben of krijgen met functionele beperkingen (handi caps) wordt dat moeilijker. Soms ook zijn er (tijdelijk) factoren in de omge ving die ons welzijn belemmeren. Dan is het goed dat er instanties zijn als de SWM die welzijnsbevorderen- de activiteiten aanbieden. Bijvoorbeeld in de sfeer van het jeugd-en jongerenwerk, buurtbemid deling en wijkcentra. De SWM wil daarbij graag vraaggestuurd te werk gaan: luisteren naar wat er leeft in de wijken en daar het aanbod op afstemmen. In het algemeen speelt voor het verkrijgen en behouden van een gevoel van welbevinden een complex van materiële en immaterië le voorwaarden een belangrijke rol: prettig werk en een goed inkomen, een fijne woning, een goede relatie met je partner, je kinderen, je familie, de buren, een goede gezondheid, een zinvolle besteding van je vrije tijd. Allemaal zaken die voor velen van ons gelukkig vanzelfsprekend zijn. Zaken die ons in staat stellen om een "normaal" leven te leiden, een leven ook zoals we dat grotendeels voor onszelf uitstippelen. Zonder al te veel hulp van "derden". Af en toe eens naar de dokter, soms een tijdje krap zitten, hier en daar wat deukjes in relaties. Maar: al met al een "nor maal" en zelfs redelijk "gelukkig" leven. Plus: het weldadige gevoel dat je dat leven hebt omdat je er zelf veel energie in steekt om het waar te maken. Geluk is voor een deel af te dwingen, zeggen we dan. Je zou kunnen zeggen dat die "gelukkige mensen" dus geen enke le reden hebben om zich voor het werk van SWM te interesseren of om die maandelijkse welzijnspagina's in De Faam te lezen. Dat is voor ons als Welzijnsactiviteiten (foto Ivo Sekhuis) redactie nog maar de vraag. Immers: iedereen kan op gezette tijden wel wat welzijnssteun in de rug gebrui ken en er zijn ook categorieën men sen voor wie een normaal en geluk kig leven, ondanks hun eigen inzet om dat te realiseren, veel moeilijker te bereiken is. De oorzaak kan liggen in beperkingen van fysieke of psychi sche aard, in ontsporingen, negatie ve omstandigheden en ervaringen. Voor die mensen is een steuntje in de rug om een redelijke mate van wel zijn en welbevinden te bereiken onontbeerlijk. De inzet daarbij van vrijwilligers en mantelzorgers (geluk kige mensen met een normaal leven) is niet weg te denken uit het wel zijnswerk. Conclusie: het werk van SWM en de maandelijkse pagina's Welzijnskrant in De Faam zijn van wezenlijk belang voor alle Middelburgers. Zowel voor de vragers als voor de aanbieders van welzijnsondersteunende acti viteiten. Of zien we dat verkeerd? De redactie is benieuwd en nieuwsgierig naar uw reacties. In de vorm van ingezonden brieven of verzoeken om eens te komen praten om te horen hoe u er over denkt. Voor u een mogelijkheid om uw mening te geven, voor ons een gelegenheid om zinvolle artikelen te schrijven voor de volgende nummers van onze Welzijnskrant. De krant wil een forum zijn voor het uitwisselen van ideeën en ervaringen op welzijnsge- bied. De redactie wil de lezers daar actief bij betrekken. Zie hier onze eerste aanzet. Voor redactieadres en namen van redacteuren zie: colofon Jan Lauret wmÊmtÊÊÊmÊÊÊÊÊ—m Vallen is een onbedoelde verandering van de lichaamspositie, die resulteert in het neerkomen op de grond of een ander lager niveau. Zie hier de definitie van een dagelijks voorkomend gebeuren, waarvan vooral ouderen akelige gevolgen ondervin den. De richtlijn Preventie van valincidenten bij ouderen, waarin ik ze tegenkwam, schetst al op de eerste bladzijden de omvang van dat probleem. Enkele cijfers: een op de drie thuiswonende ouderen en de helft van de verpleeghuisbewoners valt minstens eenmaal per jaar; het aantal valincidenten bij 65-plussers over stijgt daarmee in een jaar de 1 miljoen; 89.000 senioren van 55 jaar en ouder worden jaarlijks behandeld op de afdeling Spoed Eisende Hulp vanwege een val in of om het huis; bijna een derde van de ouderen rapporteert een afname in lichamelijk functione ren als gevolg van de laatste val. Allemaal cijfers gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek, ver zameld door een werkgroep van deskundigen, die ook naging hoe het toch komt dat zoveel ouderen vallen en watje eraan kunt doen om dat te voorkomen of te verminderen. Daarmee ben ik dan bij het onder werp waarover ik praat met Nel Jasperse, fysiotherapeut in het Middelburgse Gasthuis. Ze startte een project valpreventie, niet vanuit de geleerde Richtlijn, maar vanuit wat ze zag in haar praktijk. "Drie jaar geleden, ik werkte op De Vliedberg in Koudekerke, behandelde ik veel mensen die als gevolg van een val een arm, been of heup had den gebroken. Als ze naar huis gin gen, werd er verder voor hen eigen lijk niets meer gedaan. Ze werden aan hun lot overgelaten. Ik heb me erin verdiept hoe in die situatie ver andering te brengen en dat heeft geleid tot het project Valpreventie dat ik nu samen met mijn collega's Glansdorp, verpleeghuisarts, en Izeboud, ergotherapeut uitvoer." Wat is het kenmerkende van uw project? Dat we het met z'n drieën doen, dat wil zeggen dat we van drie kanten kijken naar mensen die zich bij ons melden om geholpen te worden. Zelf let ik goed op hun bewegingsappa raat. Zo wil ik erachter komen wat niet goed is in bijvoorbeeld de manier van opstaan en zich voortbe wegen. Ik neem daarvoor ook kleine testjes af. De arts gaat na of er misschien oor zaken voor het vallen zijn die niet zit ten in het bewegingsapparaat, maar te maken hebben met bijvoorbeeld medicijngebruik of met een bepaalde aandoening. De ergotherapeut ten slotte bezoekt de cliënt thuis, om daar risicofactoren op te sporen (losse kleedjes, donkere hoekjes?), maar vooral ook om te kijken hoe mensen dingen doen! Hoe staan ze voor het aanrecht? Hoe pakken ze iets uit de kelderkast?" En het vervolg? "Onze bevindingen proberen we nog in dezelfde week met elkaar te bespreken, om daarna zo gauw mogelijk een advies te kunnen uit brengen. Het kan zijn dat de cliënt is gebaat bij een oefenprogramma van mij; in een ander geval zal de ergo therapeut aanpassingen voorstellen voor de woning of tips geven voor het handiger uitvoeren van bepaalde activiteiten. Het kan zijn dat we als team niets kunnen doen voor de cli ënt, dat de arts hem of haar door stuurt naar een specialist." Hoeveel mensen doen aan uw project mee? "Op dit moment zijn er 4 aanmeldin gen... we kunnen er één per week aan." Het aantal verrast me. Een rapport met overduidelijke cijfers, en dan zo weinig hulpvragers. Ik spreek erover met Wim Heystek, fysiotherapeut van Fysico Middelburg, die ook een pre ventieprogramma aanbiedt. Hoeveel cliënten volgen op dit moment het programma? "Nul. Je zou er goed aan doen de lezers van de Welzijnskrant te wijzen op de eenvoudige test over valpre ventie op de achterkant van onze fol der." De test bestaat uit 5 vragen, waarop steeds een positief of negatief ant woord mogelijk is. Een positief ant woord levert geen punten op, een negatief antwoord 1 punt. Bij een score van 2 punten of meer is het raadzaam je af te vragen of het niet zinvol is contact op te nemen met de aanbieder van een valpreventiepro- gramma. Om genoemde folder te krijgen kunt u contact opnemen met de Fysicopraktijk aan de Veersesingel (tel. 634586); maar ook uw eigen fysiotherapeut zal u over valpreven tie kunnen informeren. Wilt u zich opgeven voor het Gasthuisproject, meld u dan bij Nel Vogel, Stichting Welzijn Middelburg, locatie Molstraat (tel. 627537). Maar rechtstreeks bij Nel Jasperse of Liesbeth Izeboud kan ook! (Tel. Gasthuis: 630630). Chris Stronks Leeskring Voor mensen die graag boeken lezen. Het voordeel van een leeskring is dat u soms boeken leest waar u anders niet aan toe was gekomen. Dag 2e woensdagmorgen v.d. maand vanaf 10 okt. Tijd 10.30- 12.00 uur Cursus "Vrij vormen, gebruiksvoorwerpen en boetseren" voor beginners. U leert de eerste beginselen om zelf een gebruiksvoorwerp te maken. Cursusduur 3 maanden; start 4 oktober Dag/tijd donderdag 10.00 - 11.30 uur Geheugentraining 50+ Technieken om beter te leren onthouden en om uw geest fit en alert te houden. Cursusduur 10 lessen; start 1 oktober Dag/tijd maandag 14.00 - 16.00 uur Inlichtingen en aanmelding tel. 627537 Verder nog aanmelding mogelijk voor Spaanse les, Spaans koken, koken voor mannen 50+ Kleur geven aan grijs bestaan"

de Faam | 2007 | | pagina 29