s?ïm Sam van Bakergem: nieuwe coördinator Buurtbemiddeling Uitgelicht: Beheerder Brede School Bureau Vrijwillige Inzet Vacatures StichtingWelzijnMiddelburg Informatie Stichting Welzijn Middelburg (SWM) Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baijens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel SWM Centraal Kantoor Vrijlandstraat 33c 4337 EA Middelburg 0118-629004 SWM locatie Molstraat Molstraat 13 4331 SM Middelburg 0118-627537 BoodschappenPlusBus Molstraat 13 4331 SM Middelburg op werkdagen van 9-12 uur 0118-614505 Activiteiten Centrum Middelburg Vrijlandstraat 65 4337 EC Middelburg 0118-613960 Jongerencentrum De Spot Beddewijkstraat 15 4331 LP Middelburg 0118-633229 Jongeren Gebouw Dauwendaele Goudend 2 0118-641175 Skatepark Meker Sportlaan 25 4332 TN Middelburg 0118-640056 Grand Café Buitenrust Buitenruststraat 221 4337 EP Middelburg 0118-610309 't Wijkpunt Nieuw Middelburg Sportlaan 23a 4332 TN Middelburg 0118-681603 Locatie Vlasmarkt 45 4331 PD Middelburg. Hier bevinden zich: Jongeren Informatie Punt 0118 624606 Bureau Welzijn Advies 0118-624989 Bureau Vrijwillige Inzet 0118-626757 Overlast van huisdieren, muziek, onenigheid over parkeren, bot sende leefstijlen, maar ook overlast door spelende kinderen, Sam van Bakergem weet er alles van. Hij is de nieuwe coördina tor Buurtbemiddeling, maar bepaald geen 'groentje'. Bemiddelen zit in zijn genen en aangevuld met zijn jarenlange ervaring bij Woongoed in het bemiddelen tussen diverse partij en heeft Buurtbemiddeling een sterke drijvende kracht binnen gehaald. Die kracht wordt versterkt door een team goed opge leide vrijwilligers, die speciaal een training volgden om hun bemiddelingskwaliteiten verder aan te scherpen. Sam van Bakergem: "Als coördi nator ben je de spil tussen orga nisaties en burgers die conflicten bij buurtbemiddeling aanmel den, maar ook vraagbaak voor je team van vrijwilligers. De conflic ten die wij bemiddelen zijn erg divers. Het gaat om de zoge naamde huis-, tuin- en keuken conflicten zoals overlast, onenig heid of botsende leefstijlen. Door angst, onwetendheid of onmacht bemerk ik vaak dat buren elkaar niet aanspreken, waardoor de zaak escaleert. Een hoog opge lopen en steeds terugkerend con flict laat soms diepe sporen na, mensen worden er letterlijk ziek van." Niet elk conflict is geschikt voor Buurtbemiddeling. Als blijkt dat buren het conflict hebben gepro beerd op te lossen met de honkbal knuppel, bij strafbare zaken of con flicten die met drugs- of alcoholver slaving te maken hebben, blijft buurtbemiddeling letterlijk uit de buurt. Wel kan worden doorverwe zen naar de juiste instanties, of wordt de politie ingeschakeld. Laagdrempelig Nadat een verzoek tot bemiddeling is ontvangen, selecteert Sam twee vrijwilligers die het beste bij de aard van het conflict aansluiten. Zij nemen contact op met beide partijen en pro beren hen te motiveren aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. De laagdrempeligheid van buurtbemiddeling op zich is al een succesfactor. Een medeburger die belangeloos en kosteloos tijd aan jouw probleem wil besteden werkt heel ontwapenend. Buurtbemiddelaars lossen geen pro blemen op maar ze begeleiden en ondersteunen het proces. De belo ning bestaat uit voldoening als buren na een bemiddeling elkaar de hand schudden en goedlachs naar huis gaan. Dat vraagt om specifieke vaardighe den van de buurtbemiddelaars. Goed kunnen luisteren en neutraal blijven, ook al is dat soms lastig. Alle vrijwil ligers krijgen hier een speciale trai ning voor, juist om alle kneepjes van bemiddelen en contact maken onder de knie te krijgen. Elke maand komt het team bij elkaar met de coördina tor om ervaringen uit te wisselen Sam van Bakergem kijkt toe hoe vrijwilligers een situatie oefenen, (foto Ivo Sekhuis) maar ook om door middel van rollen spelen eikaars vaardigheden te ver scherpen. Plezier Sam: "Daar zit veel plezier bij. Vrijwilligers moeten het ook leuk vinden om zich voor Buurt bemiddeling in te zetten. Naar aanleiding van een recente advertentie hebben zich 11 nieu we enthousiaste vrijwilligers aan gemeld, die intussen een training hebben ondergaan bij Paul Tijssen, landelijk organisator van Buurtbemiddelingsprojecten. Het is buitengewoon inspirerend om tot de ontdekking te komen dat alle vrijwilligers dezelfde motiva tie hebben: hun betrokkenheid bij de samenleving waarvoor ze belangeloos hun talenten willen inzetten. Prachtig, want die motivatie deel ik met ze. Ik kan tot slot zeggen: lukt het niet om een probleem bespreekbaar te maken, wacht niet te lang, neem gerust contact op met buurtbe middeling. Samen komen we er vast uit. Buurtbemiddeling is een samenwer kingsproject van Stichting Welzijn Middelburg, Woongoed Middelburg, Woningbouwvereniging Arnemui- den, de politie en de gemeente Middelburg. Buurtbemiddeling is dagelijks bereik baar op 06 15890020 of via e-mail buurtbemiddeling@welzijnmiddel- burg.nl Thisbe Wessel Sinds januari van dit jaar is ze een bekend gezicht op de Brede School Dauwendaele-Mortiere. Zowel kinderen, ouders als docen ten kunnen met hun vragen bij haar terecht. Toch blijft Rudy van Goudswaard één en al bescheidenheid. Vragen over haar kwa liteiten beantwoordt ze liever niet, hoewel ze zich in de afge lopen maanden ruimschoots bewezen heeft. Rudy begon als huis houdelijk medewerkster in jongerencentrum Midgard. Dit deed ze enthousiast en getrouw. Collega's bemerkten echter dat Rudy nog meer kwaliteiten bezat. Het was wachten op een goede gele genheid om deze te gaan benutten binnen SWM. In Middelburg zijn momenteel diverse Brede School-ontwikkelingen gaande. Rudy van Goudswaard: "Blijf altijd jezelf" (foto Ivo Sekhuis) Op dit moment worden vrijwilligers gezocht voor de volgende vacatures: - opvang van kinderen op scholen tussen de middag, in diverse dorpen op Walcheren - ondersteunen Kinder Kook-club - bezoeken van senioren in de wijk - kinderen voorlezen voor radio-opnames - regio-coördinator voor een landelijke organisatie Indien u belangstelling heeft voor één van bovengenoemde vacatures of voor vrijwilligerswerk in het algemeen, kunt u contact opnemen met het Bureau Vrijwillige Inzet, Vlasmarkt 45 te Middelburg, telefoon 0118-626575. Spreekuren: maandag,"dinsdag en donderdag middag van 13.00 uur tot 16.00 uur, donderdag ochtend van 9.00 uur tot 12.00 uur Rudy: "Een Brede School is geen school op zich, maar een samen werkingsverband van één of meer dere scholen met externe organi saties als wijkverenigingen, politie, Woongoed en welzijnwerk. Een Brede School richt zich op de gehele wijk, dus niet alleen op kin deren, maar ook op jongeren, vol wassenen en ouderen. Ontmoeting en recreatie zijn belangrijke elementen." Op het moment dat de nieuwe Brede School Dauwendaele-Mortiere op startte en een beheerder nodig had, is Rudy gevraagd deze functie te gaan vervullen. Gemotiveerd maar nog enigszins onwennig begon zij aan haar nieuwe taak. Al binnen enkele weken bleek dit een goede beslissing te zijn geweest: Rudy won snel het vertrouwen van alle betrokkenen, zowel intern als extern. Rudy: "Ik bezoek de scholen om er spreekuren te houden, waar zowel ouders als kinde ren meer informatie kunnen krijgen over de activiteiten die binnen de Brede School na schooltijd worden georgani seerd. Ze kunnen zich meteen inschrijven. Mijn taken bestaan verder uit het ontvangen van kinderen, ouders en docenten, maar ook uit het maken van uitnodigingen, posters en flyers". Regelmatig komen medewerkers, zowel vrijwilligers als betaalde krach ten, tot de conclusie dat ze hun werk zaamheden willen uitbreiden of hun taken willen verbreden. Dit vraagt om een goede motivatie en het kunnen omgaan met veranderingen. Rudy: "In het kinderwerk had ik al jarenlan ge ervaring als vrijwilligster. Die kennis kan ik nu gebruiken in mijn huidige werk. Verder heb ik via SWM een cursus Bedrijfs Hulpverlening en Sociale Hygiëne kunnen volgen. En ik ben mezelf aan het verdiepen in diverse com puterprogramma's. Dus al met al is het echt een nieuwe uitdaging". Om een dergelijke verandering van taken goed te laten verlopen biedt SWM begeleiding in het proces. Rudy: "Regelmatig heb ik gesprekken met de coördinator van de Brede School en bespreek ik wat er ver anderd of verbeterd kan worden. Zo ervaar ik voldoende steun om mijn functie goed te kunnen ver vullen Flexibel op situaties inspringen is wel een vereiste. Zo gebeurde het eens dat alle kinderen al aanwezig waren voor een bepaalde activiteit, maar er geen docent bleek te zijn. Rudy heeft daar op zelf de kinderen bezig gehouden. Al met al een druk leven, want Rudy heeft ook een gezin, hobby's als het maken van kaarten en ze is bestuurslid van de Diabetesvereniging Nederland, afdeling Walcheren. Maar Rudy weet het kort samen te vatten: "Als je iets wilt: ga er voor. En blijf vooral jezelf in alles wat je doet!" Thisbe Wessel

de Faam | 2007 | | pagina 28