lof komt thuis op by the Sea Winnaars FilmXperience en Shorts at Sea Woensdag 19 september 2007 - Pagina 16 DOOR BO VAN SCHEYEN Vrijdag 14 september, laat in de middag. Vlissingen maakt zich op. Honderden vrouwen staan voor de spiegel. Juwelen wor den uit de kluis gehaald en de mooiste creaties, of het nu hau te couture is of niet, worden aangetrokken. Bij de bioscoop worden de laatste instructies doorgegeven aan de beveili ging, en die is dit jaar erg streng. Er worden veel celebrities ver wacht. Waaronder de cast van de openingsfilm Een manier om thuis te komen-Umoja-Li- ve, Blof. Aan de zijgevel prijkt een groot lichtbord met "Wel come To The 9th international filmfestival Film by the Sea". De schemering hult Vlissingen in een witgouden gloed en de arriverende gasten schrijden over de catwalk met rode loper naar de ingang. In de schijnwer pers worden de beroemdheden gefotografeerd, het geflits houdt niet op. Een lieftallige jonge da me verschijnt in een prachtige helblauwe jaren vijftig jurk. "Doron, heet ik", vertelt ze. "De jurk komt uit Antwerpen, zelf uitgezocht". Ze straalt en gaat glimlachend naar binnen. Ook Joyce de Looff uit Vlissingen fla neert samen met haar vriendin over de rode loper. Nog maar een paar uur geleden stond ze boeken te verkopen bij de boek handel. Ze lacht en zegt:'t Was wel haasten hoor, maar het is gelukt en het is fantastisch om Alexandra de Bruijn uit Kapelle, België, en Dieuwertje de Mul uit Vlissingen waren de winnaars van de Filmxperience. De wed strijd Shorts at Sea werd gewon nen door Mark Lindenberg met de film "Bloedeigen Broer". De prijzen werden uitgereikt door Georgina Verbaan en Michiel de Jong. De presentatie was in handen van Escha Tanihatu. 35 teams streden dit jaar om de trofee filmkenner van het jaar 2007. Jac. Goderie en René Mioch stelden afwisselend de vragen aan de filmkenners. Voor de tweede keer won Scarlet Fever met alle honderd vragen goed. Een ongelooflijke prestatie. hier bij te kun- nen zijn". Onder de genodigden bespeuren we een handjevol lo- kale politici en na tuurlijk Karla Peijs, onze nieu we commissaris van de konin gin. Het is haai' eerste FBTS en op de vraag of ze een Blof-fan is antwoordt ze zeer diplomatiek: "De muziek ken ik redelijk, maar wat veel belangrijker is, is dat de jongens van Blof onze ambassadeurs voor Zeeland zijn. Ze zetten Zeeland op de kaart en daar gaat het om". Ter wijl Georgina Verbaan, Peggy Vrijens, Michiel de Jong, René Mioch, Emile Ratelband, Mar jan Berk, Dennis en Bibi de Nooijer en vele anderen de cat walk over glijden staan er heel wat mensen langs de dranghek ken te kijken. Tot onze verba zing bespeuren we daartussen David-Jan Bronsgeest, op dit moment een van de meest ta lentvolle nieuwkomers in film land Nederland. Hij geniet van het kijken. En natuurlijk laten de jongens van Blof op zich wachten, zoals het echte be roemdheden beta amt. Het is één groot kijkfeest. Na de openingswoorden van René Mioch en de voorzitter van het festival drs.Marjet van Zuiijlen en Karla Peijs gaat ie dereen de première beleven van Umoja-Live. Na afloop blijkt dat de muziekfilm op iedereen veel indruk heeft gemaakt. Betsy Schinkel en Paula Schroevers uit Vlissingen hebben genoten en vonden het boeiend om te zien hoe de nummers tot stand zijn gekomen. Toch hadden ze een puntje van kritiek. Ze von den de film iets te lang. Anika van de Woestijne vertelt: "Je gaat de cd beter begrijpen. De mengelmoes van muziek en culturen van over de hele we reld en daar doorheen de mu ziek van Blof verweven is een unieke ervaring." Emile Ratel Paskal Jakobsen samen met Droeh Nankoe band noemt het kunst. "Het zijn muzikanten, avonturiers, zin zoekers van het leven, het is fan tastisch gemaakt en het was speciaal om er 'in' te zitten, een waar spektakel". De dag erop, zaterdag 15 sep tember, trekt de publiekspre- mière van de Blof-film heel veel fans. De reacties op de film zijn lovend. Het concert is in tegen stelling tot het concert de avond daarvoor een waar feest. De echte fans verwelkomen hun idolen met gejoel en gejuich. Het eerste nummer Hart tegen Hart wordt sterk ingezet en de sfeer zit er goed in. En bij 'Har der dan ik hebben kan' gaat het dak eraf. De zaal zingt uit volle borst mee. Blof is thuis geko men. Ook gespot: Georgina Verbaan

de Faam | 2007 | | pagina 16