Y Herstraten Langevielesingel Graffiti het loopt de spui(t)gaten uit! Beleidsnota Wmo De Faam Verdien een spekcheque Wijktafel Arnemuiden Project Stadsvogels, de vogeltrek Woensdag 19 september 2007 - Pagina 13 Fotografie: Mieke Wijnen Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Gemeente Middelburg deelt in november weer spekcheques uit aan bewoners die zich inzetten voor hun straat of wijk. Het is een waardering voor initiatieven waar de buurt iets aan heeft. De cheques staan voor een bedrag van 125 tot 1.500 euro. Kent u iemand die zich dit jaar verdienstelijk heeft gemaakt voor de buurt dan kan u die via een aanmeldingsformulier nomineren. De formulieren moeten voor 15 november bij de afdeling Wijkaanpak binnen zijn. De aanvragen worden beoordeeld door een jury. Meer weten over de spekcheques? Loop dan binnen bij het wijkonder- steuningspunt bij u in de buurt of in de informatiehoek van het stadskan toor. Daar ligt een folder met spelre gels, voorwaarden en aanmeldings formulieren klaar. U kunt ook bellen met Bram van Houte van de afdeling Wijkaanpak, telefoon 67 57 88. Of kijk op www. middelburg.nl onder de knop 'wijk aanpak'. Op maandag 24 september houdt Arnemuiden zijn wijktafel. Deze wordt gehouden in Verenig ingsgebouw de Arne en begint om 20.00 uur. De wijktafel vormt het overleg tussen bewoners, gemeente, de wijkwethou der en diverse maatschappelijke in stellingen. Onderwerp van gesprek op een wijk tafel is de algemene gang van zaken in uw wijk en de leefbaarheid in het bijzonder. Via deze bijeenkomsten heeft u de kans om mee te praten over ontwikkelingen binnen uw wijk. Op de agenda van de wijktafel Arnemuiden staat onder andere de presentatie van de uitbreidingsplan nen van camping De Witte Raaf. De wijktafel is voor iedereen vrij toe gankelijk. Agenda en verslagen van eerder gehouden wijktafels kunt u raadple gen op www.middelburg.nl via de knop 'Wijkaanpak' en dan 'Wijktafels'. r Vogelbescherming Nederland heeft dit jaar stadsvogels in de kijker. Vogels, die typerend zijn voor binnensteden, tuindorpen en stadswijken, plantsoenen, dakgoten en achtertuintjes. Daar komen immers heel wat vogel soorten voor. Of kwamen mis schien wel, want er zijn ook soor ten, die het de laatste jaren in steden wat minder goed doen, zoals de huismus. Middelburg zet zich samen met MIC- MEC Walcheren met acties in voor de stadsvogels in de gemeente. Zo is de actie "nestkasten voor de halve prijs" weer gestart via de Milieu winkel. Afgelopen voorjaar zijn stads- vogelwandelingen georganiseerd^ en zijn de broedvogels geïnventari seerd. Daarover leest u binnenkort meer op deze pagina. Nu aandacht voor een verschijnsel, dat je ook in de stad kunt waarnemen: vogeltrek. Vogeltrek Net als mensen reizen vogels heel wat af. Dat is het hele jaar door, maar valt vooral op in de herfst als grote groepen vogels "trekken". Dat hoeft niet perse over grote afstanden te gaan. Zo wordt vaak een paar kilometer buiten de stad naar voedsel gezocht, terwijl in de stad geslapen wordt. Moet u maar eens opletten 's avonds tegen aan het schemeren zijn vaak grote groepen lawaaiige zwarte vogels te zien. Dat zijn onder meer kauwen, die hun traditionele slaap plaatsen opzoeken, zoals bij Tooren- vliedt of hier en daar langs de vesten. Ook spreeuwen betrekken in groot verband slaapbomen, waar ze met duizenden overnachten. Hoe bijzon der het ook is en hoe vogelgastvrij je ook bent ingesteld, gebiedt de eer lijkheid te zeggen, dat dat niet altijd een pretje voor de omwonenden is. De hele nacht is het een gefluit, geschreeuw, gekwetter van jewelste om van de poep onder de bomen maar niet te spreken. Geregeld wordt overigens van slaapplaatsen ge wisseld. Zo is van de eertijds grote slaap plaats op het Molenwater weinig meer over. Het gezamenlijk over nachten heeft wat voordelen: biedt extra bescherming tegen roofdieren en de kou. Ongetwijfeld is het u opgevallen, dat de gierzwaluwen boven de stad ver dwenen zijn. Al rond half augustus zijn de laatste vertrokken voor hun reis naar Afrika. Zij maken daarbij gebruik van de hogere luchtlagen, die hen richting zuiden stuwt. Ook de stuk of wat huiszwaluwen, die nog in Middelburg broeden (Noord- weg, Brigdamme), zullen een deze weken vertrekken. Dat geldt ook voor minder opvallen de vogels als zwartkop, tjiftjaf, tuin- fluiter en kleine karekiet, wier zang al lang en breed verstomd is en die zich ook opmaken voor de lange reis rich ting Zuid-Europa en Afrika. In ruil daarvoor krijgen wij dan weer vogels uit Noord-Europa als gasten, zoals de koperwiek en de kramsvo gel. Zo blijft de stad ook in de winter een plek om vogels te kijken. Gemeente Middelburg gaat een schoonwaterriool aanleggen in het gedeelte van de Lange vielesingel tussen 't Zanddorp en de Langevieleweg. Na de aanleg van het schoonwaterriool wordt dit gedeelte opnieuw ingericht en herstraat. Op 25 juni heeft er een informatie avond voor de omwonenden plaats gevonden in het stadskantoor. Uit de zienswijzen van de bewoners is 'er een definitief ontwerp ontstaan. Zo wordt de Langevielsingel her straat in de bestaande klinkerverhar ding en komen op de kruispunten Langevielesingel/Naereboutstraat en Langevielesingel/de Ruijterstraat kruispuntverhogingen. Ook de bestaande kruising de Ruijterstraat/Langevielesingel wordt aangepast In de nieuwe situatie zal de aansluiting haaks op de Lange vielesingel worden gemaakt. Het is de bedoeling dat de oude en bescha digde bomen worden verwijderd en dat tijdens de uitvoering van de werk zaamheden in overleg met de bewo ners er nieuwe bomen voor in de plaats komen. Ook zal er tussen de rijbaan en het trottoir aan de woningzijde een haag van haagbeuk worden geplant. Deze haag zal een maximale hoogte van 60 cm. krijgen. De start voor de werkzaamheden staat gepland voor november. Gemeente Middelburg wil de overlast door graffiti en beklad ding aanpakken en heeft Halt Zeeland gevraagd een preventie project voor het onderwijs op dit thema te ontwikkelen. In de maanden september en okto ber zullen de medewerkers van Halt op de basisscholen een fotoproject uitvoeren. Leerlingen van groep 8 krijgen een les aangeboden over graffiti en zullen de opdracht krijgen om fotocollages te maken waarin zij de oplossing zullen uitbeelden, om in de toekomst de overlast tegen te gaan. Deze collages zullen geëxposeerd worden in 'De Drukkerij' aan de Markt en officieel geopend worden op 9 oktober door burgemeester Koos Schouwenaar. Daarnaast zal Halt Zeeland VMBO- leerlingen van het le en 2e leerjaar bezoeken met een les. Hiervoor heeft Halt een les ontwik keld met als onderdeel de film 'Graffiti'. Het hele project heeft als doel leer lingen bewust te maken van het pro bleem en wat de gevolgen zijn voor hen zelf, hun leefomgeving en de maatschappij. Met de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) zijn gemeenten verant woordelijk geworden voor maat schappelijke ondersteuning. Maatschappelijke ondersteuning omvat activiteiten die het mensen mogelijk maken om mee te doen in de samenleving. Dat kan bijvoorbeeld met vrijwilligerswerk en mantelzorg, maar ook met goede informatie en advies, opvoedingsondersteuning en huishoudelijke hulp. Het begrip maatschappelijke onder steuning is in de Wmo onderverdeeld in negen prestatievelden. Dit zijn negen terreinen die specifiek aan dacht krijgen. Het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS) heeft de kaders aangegeven waarin elke gemeente haar eigen beleid voor de Wmo kan maken. In de concept beleidsnota Wmo wor den de beleidskeuzes die de gemeente Middelburg maakt uitge legd. De gemeente wil haar inwo ners, ketenpartners en vertegen woordigers van zorgvragers uitdruk kelijk betrekken bij de vaststelling van de beleidsnota en de uitwerking van de beleidskeuzes/prestatievel- den. Het gaat per slot van rekening om u, om uw behoeften en wensen, om wat u nodig heeft om goed voor uzelf en uw naasten te kunnen zorgen. Daarom willen wij graag uw mening over de concept beleidsnota horen. Als wij inzicht krijgen in wat u nodig heeft om volop in de samenleving te (blijven) staan, kunnen wij daar in onze nota veelal rekening mee hou den. Wij nodigen u dan ook van harte uit om uw zienswijze op de nota in te dienen. De beleidsnota ligt tot 2 'oktober ter inzage in de informatiehoek van het stadskantoor. U kunt ook een exem plaar opvragen bij Annelies de Rooij Zij is te bereiken op het telefoonnum mer 67 57 96, of per e-mail: a.de.rooij@middelburg.nl. Foto: Jacky Nijsen

de Faam | 2007 | | pagina 13