worden ouder w|ri inkomen Meer ongediplomeerden in gehandicaptenzorg Jongeren verantwoordelijk voor succes carrière Een droombaan voor een dag Slurptax voor melkkoe dé Weekkrant De Faam Woensdag 12 september 2007 - Pagina 55 Ongediplomeerde medewerkers in de gehandicaptenzorg draai en steeds meer diensten met veel verantwoordelijkheden. Dat constateert NU'91, de grootste beroepsorganisatie voor de ver pleging en verzorging in Nederland. Volgens Rolf de Wilde, cao-onderhandelaar van NU'91, komt het voor dat een werkloze schilder, heftruckchauffeur of bouwvakker een dienst op een afdeling draait. Hij zegt dat steeds meer gedi- polmeerden voor een andere baan kiezen omdat werknemers onder meer weinig inspraak in hun werktijden hebben of een parttime baan krijgen aangeboden in plaats van een fulltime. De woordvoerster van de werkgeversorganisatie Vereniging Ge handicaptenzorg Nederland (VGN) besnijdt dat ongediplomeer den diensten met veel verantwoordelijkheid draaien. Het uit gangspunt is dat al het personeel dat cliënten begeleidt, een op leiding heeft. Bovendien willen personeelsleden volgens de woordvoerster een parttime baan omdat zij hun werk met het op voeden van kinderen willen combineren. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is bezig met een onder zoek naar de kwaliteit van de gehandicaptenzorg. Zij hoopt haar bevindingen laat in het najaar aan staatssecretaris Jet Bussema- ker te presenteren. Heel veel personeelsleden van Feenstra Verwarming bege leidde hij door de laatste jaren naar hun pensioen. Dit na jaar zit het er, na veertig jaar, voor hoofd personeelszaken Klaas Aalders zelf op. Met zo'n 1600 personeelsleden, waarbij een flink deel al lang in dienst is, is leeftijdsbewust per soneelsbeleid voor 'Feenstra Warmte Totaal Zorg' bijna een vereiste. "Zeker bij installatie- en onderhoudsmonteurs ko men rugklachten veel voor," weet Aalders. "Heel veel perso neelsleden'zijn lang in dienst. Dat is mooi maar het heeft ook een nadeel. CV-monteurs hou den het in die functie niet tot hun 62e vol. Als hoofd perso neelszaken moet je dan creatief zijn. Zeker als het om mensen gaat die al 35 jaar bij ons wer ken." Het zijn echter niet alleen de aan zwaar werk gerelateerde klachten, waar Aalders altijd alert op is geweest. "Ook het kantoorpersoneel heeft trainin gen gehad en we hebben finan cieel geïnvesteerd in de onder steuning bij psychische en privé-klachten. Daar moet je als bedrijf direct op inspringen, an ders gaat iemand kapot." Bij zijn aanstaande afscheid wordt Aalders vanuit verschil lende kanten geroemd: een 'goed huisvader', 'organisato risch sterk', 'goedmoedig' en 'zachtaardig'. Voor Aalders zelf hoeft dat niet allemaal. "Ik heb altijd de vraag in mijn achter hoofd gehouden hoe ik wil dat er met mezelf wordt omgegaan. Ik wil daar geen slapeloze nach ten van hebben. Maar ik moet aan de andere kant natuurlijk ook het bedrijfsbelang voor ogen houden." Dat laatste gebeurt in het uiter ste geval ook als er met een Steeds meer ouderen gaart aan de slag vla een uitzend bureau. Dat is gebleken uit een onderzoek van bureau Ecorys, uitgevoerd in op dracht van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU). Vorig jaar was 12 procent van alle uitzendkrachten, oftewel 90.000 mensen, boven tie 45 jaar. Dat is een flinke stijging ten opzichte van de jaren ne gentig toen slechts 3 procent boven die leeftijd was. Een uitzendbaan is voor men sen die moeilijk werk kunnen vinden, steeds vaker een op stap naar een vaste baan. Een kwart van de oudere uit zendkrachten wil echter tijde lijk werk en is niet op zoek naar vaste job. Onder vrouwen is het aandeel 45-plussers als uitzendkracht hoger dan bij mannen. De on derzoekers denken dat het daarbij vaak gaat om herintre ders die via uitzendwerk de ar beidsmarkt weer betreden. Foto: ABU 'Jij moet verder leren dan je neus lang is'. Met deze leus loopt een campagne om schooluitval onder leerlingen tegen te gaan. Aanleiding is de kwalificatieplicht, een aanpassing van de leerplichtwet. Vanaf 1 augustus geldt namelijk dat leerlingen tot hun 18e verjaardag moeten doorleren, tenzij ze al een havo-, vwo- of mbo2-diploma hebben. Staatssecretaris van Bijsterveldt wil duidelijk maken dat jongeren met diploma meer kans hebben op het krijgen en het houden van een baan. "Op dit mo ment zijn er nog steeds teveel jongeren die zonder start kwalificatie van school gaan. De campagne helpt deze vorm van schooluitval tegen te gaan. Juist omdat we el ke jongere hard nodig hebben voor de toekomst!" De kwalificatieplicht hoeft niet meteen te betekenen dat de leerling vijf dagen per week in de schoolbanken zit. Het is ook mogelijk om met combinaties van leren en werken aan de kwalificatieplicht te voldoen, zoals de be roepsbegeleidende leerweg in het mbo. Kijk voor meer info op www.jijmoetverderleren.nl werknemer een onhoudbare si tuatie is ontstaan. "Dan kies ik er liever voor samen een vast stellingsovereenkomst aan te gaan om een WW-uitkering vei lig te stellen. Niemand heeft er wat aan om het voor de recht bank te laten escaleren." Cursussen en speciale aandacht zijn voor de werknemer én voor het bedrijf interessant. "Door trainingen en preventieve acties is het ziekteverzuim door klach ten aan het bewegingsapparaat met 30 procent afgenomen, het verzuim ten gevolge van psychi sche klachten zelfs met zo'n 50 procent." Wanneer heb je plezier in of op je werk? Gaat het vooral om leu ke collega's, doorgroeimogelijkheden of een vet salaris? Deze en veel meer vragen staan centraal op de nieuwe website van CNV Jongeren. Veel jongeren staan aan het begin van hun loop baan, bij het kiezen van baan denken zij vaak als eerste aan ple zier. Want iedereen wil met plezier naar zijn werk gaan, In de praktijk gebeurt dat niet altijd. Dat kan aan veel dingen liggen: iemand zit niet op z'n piek, heeft de verkeerde opleiding geko zen, of misschien biedt het werk te weinig doorgroeimogefijk- heden. CNV wil jongeren er van bewust maken dat ze zelf stap pen kunnen zetten om van hun eigen baan een droombaan te maken. Op de site www.cnvplezierinwerk.nl staan adviezen, maar ook organiseert het CNV Jongeren cursussen en works hops. Nu geeft CNVJongeren mensen de kans hun droombaan voor een dag te winnen, met...bijbehorend salaris. Het CNV wil jongeren zo aan het denken zetten over wat een baan nu een droombaan maakt Wil jij kans maken op je droombaan voor één dag? Tot 14 ok tober kun je meedoen door op www.cnvplezierinwerk.nl het deelnameförmulier in te vullen. De belangenorganisaties van de beroepsrijders lopen massaal te hoop tegen de plannen van het kabinet om de accijnzen op diesel en de bijtelling voor lease auto's te verhogen. "De auto is weer de melkkoe die hij decennia lang is geweest", constateert de RAI Vereniging. "Uit de plannen blijkt niets van de milieudoelstellingen die het kabinet groots heeft aangekondigd in de eerste helft van dit jaar." Ook de BOVAG toont zich fel gekant tegen de plannen. "Als de geluiden kloppen, is dat een zware te genvaller", zegt directeur Koos Burgman. "Samen met de eerdere plannen als slurptax- en bpm-verhoging bete kent dit dat het kabinet de auto weer als melkkoe ge bruikt." Transport en Logistiek Nederland sluit zich bij het protest aan: "Dieselrijders zijn voornamelijk zakelijke rijders die geen meter minder zullen rijden door een mo gelijke verhoging. Het lijkt erop dat de mogelijke dieselac cijnsverhoging niet meer is dan een ordinaire belasting maatregel die enkel de economie schaadt en niets ople vert voor het milieu".

de Faam | 2007 | | pagina 55