De Walcherse sportcentra de Weekkrant Certificering Schokkende Best scorende sportscholen van de sportcentra Fitnesscentra en sportscholen haken gretig in op de nieuwe lifestyle De Faam Woensdag 12 september 2007 - Pagina 47 RPM is een fietsprogramma voor iedereen die wil afslanken. Te volgen bij onder meer Optisport Health Club. foto: izaak verkeste Op Walcheren zijn tenminste twaalf fitness-centra c.q. sport scholen. Hieronder een leden overzicht: Achmea Health- en Spacentre, Vlissingen, (schatting) 2.500. De Gezonde Zaak, Mid delburg, (schatting) 700. Fit for All, Middelburg, 1.250. Fitness Fitaal, Vlissingen, 1.230. Migron Sports, Middelburg, 380. Migron Sports, Vlissingen, 120. Optisport Health Club, Vlissin gen, (schatting) 800. Sportinstituut Smid, Vlissin gen, 750. Fitness-centra zonder website Fitt fo All in Middelburg scoort evenals de Optisport Health Club, Vlissingen op twee van de door De Faam onderzochte items: keurmerk, lid van federatie, duidelijke kosten, intakekos- ten en defibrillator. Ook het Sportinstituut Smid in Vlissingen schoorde twee items. All Sports Bodygym en De Gezonde Zaak in Middelburg voldeden aan een van de onderzochte eisen evenals Fitness Fitaal en Migron sports in Vlissingen. Alle ande re onderzochte sportscholen en -centra op Walcheren scoren niet op bovenstaande punten (aantal sporters geschat) Aerobic Studio Schuttershof, Middelburg, 200. All Sports Bodygym, Middel burg, 500. Fitnesscenter Sportlife, Vliss ingen, 700. Sportpunt Edison, Vlissingen, 400. Op basis van deze cijfers zijn ze ker tienduizend sporters actief, bijna tien procent van de Wal cherse bevolking. Verantwoording van het artikel: Voorafgaand aan ons onder zoek hebben wij, via internet, het aantal fitnesscentra c.q, sportscholen geïnventariseerd. Aan de hand van korte inter views hebben wij, per fitness centrum c.q. sportschool een kort profiel en een schatting van het aantal sporters gemaakt. Daarna hebben wij korte inter viewrondes gehouden met zo wel klanten als instructeurs van de fitnesscentra en sportscho len. Ook zijn adviezen van Eu ropean Fitness Aerobic Asso ciation (EFAA) gebruikt. Aan de hand van deze gegevens zijn vervolgens fitnesscentra en sportscholen met een website uitgenodigd een vragenlijst in te vullen. In Sportschool Smid in Vlissingen wordt hard gewerkt foto: izaak verkeste In de fitnesswereld is de fysie ke belasting veelal hoog, hoe wel veel fitnesscentra zo graag willen benadrukken dat fitness een individuele sport is en -om ook de oudere spor ter te paaien- de sporter zelf het tempo bepaald. Bij deze wervende uitspraken mogen vraagtekens worden ge plaatst, want met name bij de fietsprogramma's die sport scholen aanbieden wordt het tempo veelal gedicteerd door de instructeur. Dan is het schokkend te constateren, dat alleen Fit for All en Opti sport Health Club over een levensreddende Automati sche Externe Defibrillator (AED) beschikken. Steeds meer gemeenten plaatsen een AED in de openbare ruimte en veel sporthallen zijn eveneens voorzien van een AED. Bovendien zijn AED-opleidingen inmiddels ook al via internet beschik baar. Het bleek lang niet altijd mogelijk om inzicht te krijgen in de financiële kanten van een lidmaatschap. Behalve Migron Sports Vlissingen hanteren alle fitnesscentra en sportscholen onduidelijke in- takekosten, die variëren van 15 euro (Sportinstituut Smid) tot 130 euro (Achmea Health- Spacentre in Vlissingen). De klant krijgt hier niets voor terug. Het lijkt een kosten post om klanten te binden. Een aantal fitnesscentra vers trekte geen opgave van de verschillende abonnements vormen. Toen we vervolgens telefonisch om opgave vroe gen, kregen we slechts een uitnodiging om persoonlijk een bezoek te brengen aan het fitnesscentrum. Volledige openheid, ook op de website, werd alleen gegeven door Fit ness Fitaal. De maandtarie ven variëren van 27,50 tot 45 euro. door peter vrancken VLISSINGEN - Bewegen is goed, het bevordert de ge zondheid en verlengt ou- derdomsgrenzen. Fitness centra en sportscholen ha ken gretig in op de nieuwe lifestyle, groeien gestaag en doen vooral goede zaken. Fitness is booming busi ness. Nu het nieuwe sport- seizoen weer begint deed De Faam onderzoek naar deze branche en bekeek kosten, kwaliteit, en trans parantie binnen de centra. Onze conclusie: de ver schillen zijn, op alle onder zoeksgebieden, enorm. Wanneer je als burger besluit sport te gaan bedrijven, ver wacht je van de sportvereniging of het fitnesscentrum goede trainingen, gedegen begelei ding en betrouwbare appara tuur. Bij de traditionele sportvereni gingen blijkt de deskundigheid uit door sportbonden voorge schreven kaderopleidingen, zelfs voor bestuursleden. Kwaliteitszorg Kwaliteitsontwikkeling en kwa liteitszorg zijn in de huidige maatschappij ijkpunten waar op afgerekend wordt. Klanten - en sporters zijn dat ook - eisen kwaliteit, zoals iedere burger dat ook van de supermarkt ver langt. In de gezondheidszorg, toch wel enigszins gelieerd aan de sportwereld, is kwaliteit zelfs een cruciale rol gaan spelen. In ons onderzoek naar kwaliteit binnen fitnesscentra en sport scholen bekeken wij met name niveau en aard van de met een diploma afgeronde opleidin gen van de aangestelde instruc teurs. Bovendien onderzochten we ook de aansluiting bij natio nale sportbond, sportkoepel NOC*NSF, branchevereniging FitlVak en de aanwezigheid van een kwaliteitskeurmerk. Verontrustend is, dat slechts twee fitnesscentra (All Sports Bodygym en De Gezonde Zaak) alsmede Sportinstituut Smid over een basiskeurmerk be schikken. Optisport Optisport in Middelburg be schikt, als enige in Zeeland zelfs, over een totaal kwaliteits keurmerk. Dit keurmerk wordt door een onafhankelijke, landelijke stichting toegekend nadat aan veel kwaliteitseisen is voldaan. Bij een positieve beoordeling wordt het centrum voor twee jaar gecertificeerd. Onderdeel van de keuring is ook de verplichte onderteke ning van een dopingconve- nant, waarbij fitnesscentrum of sportschool verklaren, te zorgen voor beleid binnen het centrum dat gebruik van dopinggeduide middelen te gengaat, zulks op straffe van het verlies van de erkenning. Migron Sports Er zijn voorbeelden van fit nesscentra waar het accent op krachttrainingen ligt, waar doping(geduide)middelen worden gebruikt en verhan deld. Alle overige fitnesscentra Sportief bezig zijn in De Gezonde Zaak in Middelburg. foto: izaak verkeste toestanden in de sportscholen hebben dus geen kwaliteits keurmerk. Migron Sports in Middelburg claimde in ons onderzoek wel erkend te zijn, maar navraag bij de Stichting Landelijke rkenningsRegeling Fitness (Lerf) leerde het tegendeel. Fit for All Met uitzondering van Fit for All blijken alle fitnesscentra en sportscholen evenmin aangesloten te zijn bij de KNKF, de Koninklijke Neder landse Krachtsport- en Fit nessfederatie. Met uitzonde ring van Fit for All en Sportinstituut Smid zijn de fitnesscentra evenmin lid van de nationale sportkoe pel NOC*NSF.

de Faam | 2007 | | pagina 47