werf inkomen n een beetje technisch We worden rijker Het oog wil ook wat Digi-Wijs dé Weekkrant Faam «®ft <^ÜP|k. W Woensdag 22 augustus 2007 - Pagina 24 Hoewel velen dat wellicht niet zo hebben ervaren, konden we volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig jaar met elkaar 4 procent meer uitgeven. Dat is vooral aan de stijgende lonen en goed presterende zelf standigen te danken, maar ook aan de fors gestegen rente- en dividenduitkeringen. Aan pen sioenen ontvingen de huishou dens 7 procent meer en aan so ciale uitkeringen (AOW, WW, bijstand) 2 procent meer. Die extra inkomsten hebben we vooral uitgegeven aan duurza me consumptiegoederen, zoals elektronica, auto's en witgoed. Maar we hebben ook meer uit gegeven dan we verdienden, to taal 6 miljard, en waren we fors meer kwijt aan het nieuwe zorg stelsel. Huishoudens hebben zich ver der voor maar liefst 53 miljard euro meer in de schulden gesto ken, vooral met woninghypo theken. De stijging van de hypo theekschuld is te verklaren uit toegenomen nieuwbouw, nog steeds stijgende huizenprijzen, woningverbetering en overslui- ting van hypotheken. De Groot is naast opticien ook optometrist. Hij legt uit wat het verschil is: "De opticien verkoopt en maakt bril len. Dat doen wij ook; we verrichten oogmetingen en adviseren de klant bij de aanschaf van een bril of con tactlenzen. Dat heeft ook met mode te maken." Dan loopt hij naar enkele ruimtes achter de winkel en toont de medische apparatuur die daar staat opge steld. "De optometrist is veel meer medisch bezig, hij onderzoekt wat er met het oog aan de hand is zoals staar, te hoge oogdruk en dergelijke." Opticien word je'na een gedegen mbo-opleiding, die bij veel ROC's is te volgen (www.roc.nl). Er moet wel wis- en natuurkunde in de vooropleiding zitten en van de aankomend opticiens wordt verwacht dat ze een 'pietje precies' zijn, gevoel voor mode hebben en goed met klanten kunnen omgaan. De optometrist kan kiezen voor het werken in een optiekzaak, zoals De Groot, maar kan ook kiezen voor de puur medi sche kant en in een ziekenhuis aan de slag gaan. De ze opleiding volg je aan een hoge school; de Hoge School Utrecht heeft een gespecialiseerde opleiding (www.hu.nl). Stagiair Patric van Werkhoven demonstreert de diagnosti sche apparatuur. De heer De Groot gaat graag met klanten om Opticien is een ambachtelijk vak en staat op het lijstje van be roepen waarvoor een tekort aan personeel dreigt. De heer De Groot van de gelijknamige Optiek in Hendrik Ido Ambacht ziet dat probleem ook, maar vooral bij de grotere collega's. "Het is voor ons als zelfstandige opticiens nog geen grote zorg, maar het verdient wel aandacht. Ik kan me wel voorstellen dat jon geren niet zo snel voor het vak kiezen, want er komt veel tech niek bij kijken." Die combinatie van techniek en medisch is voor Patric van Werkhoven juist de reden geweest om voor het vak te kiezen. Een prima keuze, want inmiddels is Patric bezig met de stage van zijn hbo -opleiding voor optometrist bij De Groot Optiek, dat een erkend leerbedrijf is. De Groot begon zelf 35 jaar ge leden als opticien en nam uiteindelijk de zaak van zijn toen malige werkgever over. Hij is naast opticien ook optometrist en behoort als zelfstandige ondernemer tot de keten van Oog merk Opticiens. Met overtuiging prijst hij het vak aan bij jon geren. "Het heeft zoveel te bieden, het werken met mensen, de medische kant en niet te vergeten de iet -kant gezien de moderne apparatuur. In onze werkplaats maken we bovendien alle brillen en glazen zelf op maat. Ook voor contactlenzen kun je bij ons terecht." Als optometrist heeft De Groot samen met andere vakbekwame collega's een samenwerkingsovereen komst met het oogziekenhuis. Hij doet onder andere het voor onderzoek en de nabehandeling van mensen die een ooglaser behandeling ondergaan. Na de worklife style en web life style lijkt nu de tijd aangebro ken om een heuse mobiele le vensstijl te ontwikkelen. De markt voor mobieltjes is gesta biliseerd, de kinderziekten zijn verholpen en de nieuwigheid is er vanaf. Kortom, tijd om eens stil te staan bij het gebruik zelf, de voor - en nadelen en de daadwerkelijke effectiviteit van deze niet meer weg te denken innovatie van de afgelopen ja ren. In het magazine Career Co gaat Cox Blom in op alle aspec ten van deze ontwikkeling. Ze belicht de schier onnoemelijke gebruiksmogelijkheden, gaat in op de vraag of we dat allemaal wel nodig hebben en op de on gewenste intimiteiten die het apparaatje veroorzaakt in de vorm van gesprekken die je op straat en de trein wel móet vol gen. Ook gaat ze in op de plaats van het mobieltje in de 24-uurs- economie en op de vraag of we blij moeten zijn met de conti nue bereikbaarheid. Het hele artikel met de nodige tips is te vinden in nummer 2 van Career Co, het magazine dat de aspecten belicht van werkleven en werkbeleving; het kost €2,95. "Hoe Iaat moet ik vertrekken Het ministerie van Verkeer om op tijd bij mijn afspraak te en Waterstaat is een proef zijn," Een belangrijke vraag gestart met één reisplanner voor veel (zakelijke) reizi- voor auto en openbaar ver gers. "Zal ik de auto pakken voer. De reisplanner geeft de of de trein?" reiziger drie opties op basis van reistijd: via het openbaar vervoer, met de auto of met een combinatie van beide vervoersvormen. De reisplanner combineert hiervoor historische file-infor matie met de geplande ver trek- en aankomsttijd en de beschikbaarheid van een par keerplaats in de buurt van een bus- of treinstation. Hier- is voor de reiziger in één oogopslag duidelijk wat de snelste en slimste route is. Verkeer en Waterstaat biedt de reisplanner aan via VanA- naarBeter.nl, de site die in formatie geeft over wegwerk zaamheden en bereikbaar- ■MMÜ Extra inkomsten werden onder andere aan dure auto's besteed.

de Faam | 2007 | | pagina 24