SHOPPING Center panI^nI Mutr-Jè mr dé Weekkrant De Faam SCHLECKER Calgonit Actieverpakking 26 gratis Page -4^ of 3*r\ Documentaire 's-Gravenpolder, 's-Gravenstraat 47 - Middelburg, Gortstraat 60-62 - Oost-Souburg, Kanaalstraat 59 €0.- Euro* verzendkosten Lexmark printer Z1320 Woensdag 22 augustus 2007 - Pagina 21 drie^pupsvMrKNGF Utia bezoekt Middelburg miin - All in 1 26 tabs Was middel 1,5 liter Color Keukenpapier 8 rollen Classic 44 tabs 44 gratis Sudis unieke in het SerVICE £aiCKfn Europa bestel via Internet: www.SCHLECKER.com 1 bestel via telefoon: 0900 7777444 0.20 p/min) v« SCHLECKER brengt het naar uw huisadres |p§§ naar uw SCHLECKER filiaal 01 naar een antler 9ewensl adres Makkelijker kan het niet: Natuurlijk betaalt u minimaal bestelbedrag slechts 15.- Hoge druksnelheid: 22 p/minuut zwart of 16 p/minuut in kleur. Fotoprinter: 4.800 dpi, randloos formaat 10x15 cm. USB 2.0 aansluiting. Best.Nr.: 415549 Advertentie geldig vanaf 22.08.2007 t/m 04.09.2007 zolang do voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. VLISSINGEN - Dankzij het voorbereidings- toernooi ^ethaHeo voor een doel' zaterdag op de velden van Zee- landsport in Vlissingen, kunnen drie pups een opleiding volgen tot blindengeleidehond. In totaal haalden de jonge voetballers 450 euro op. "Wij hadden prima voet- balvveer en van de vier deelnemende verenigin gen deden zo'n zestig voet ballende B-junioren mee", vertelt een tevreden trainer Willem Burghardt. "Er was een goede samenwerking tussen de teams. Hoewel het er tijdens de duels soms stevig aan toe ging. Het is sportief verlopen en dat is gezien de leeftijdsca tegorie positief. Het is dui delijk dat in een club waai de gedragsregels hoog in het vaandel staan, de jon gens sociaal met elkaar omgaan. En dat kan voor hun opvoeding geen kwaad." Op de valreep heeft Zee- landsport besloten ook een pup te adopteren voor KNGF blindengeleidehon den. De drie jonge honden mogen zich nu twee jaar lang laten opleiden. Burg- hardt: "Hierdoor kunnen drie visueel gehandicapten een veiliger, zelfstandiger en plezierig leven leiden. Samen met een trouwe viervoeter en kameraad. Wij zijn blij met een goede opbrengst. De Sponsor Herder B.V. uit Middel burg nam naast de kosten van het toernooi en de be kers ook samen met de jongens van Serooskerke, Noormannen, Zeelandia Middelburg en Zeeland- sport de sponsering van een pup op zich. Daar naast betaalt Toyota de Jonge uit Vlissingen ook de opleiding van een pup. Ik ben alle mensen van deze bedrijven en de voetbal clubs dankbaar voor hun medewerking aan ons toernooi." Zeelandia Middelburg B2 is winnaar van het sportie ve evenement. Seroosker ke BI veroverde de tweede plaats. Derde is Noorman nen BI en de organiseren de club Zeelandsport BI moet genoegen nemen met een vierde plek. door marcel van der voort MIDDELBURG/BRUSSEL - Schrijver René Bersma heeft vorige week dinsdag op liet Middelburgse stadhuis zijn bijzondere elfstedentocht afgesloten. Hij is de maker van het boek 'Titia - de eer ste westerse vrouw in Japan' en presenteerde zichzelf met boek in elke Neder landse gemeente die een Ja panse stedenband heeft. Dus ook in Middelburg, want deze stad heeft een zusterhand met Nagasaki. Nagasaki is ook de plaats waar Titia Bergsma drie maanden woonde. Langer heeft ze het niet volgehou den, want de Japanse over heid heeft haai' liet land uit gezet. Te veel praatjes? Of toch omdat Japan in de ne gentiende eeuw gewoon geen buitenlandse vrouwen duldde? De schrijver die te genwoordig met zijn Japan se echtgenote in Brussel woont, heeft er bijna zijn le venswerk van gemaakt. "Bij het bestuderen van een stamboom kwam ik achter onze familierelatie. Ik ging op zoek en las in geschiede nisboeken over Titia's ver blijf iri Japan. Het riviertje Mevrouw Bersma, schrijver René Bersma, mevrouw Vaandrager-Bergsma en bur gemeester K. Schouwenaar bekijken het boek over Titia. foto: jaap wolterbeek werd gaandeweg een sterke stroom. Ik merkte dat nie mand mij iets over haar kan vertellen. Toch vond ik veel. Titia was een exotisch we zen. Ondanks haar korte verblijf zijn er vijfhonderd schilderijen van haar ge maakt", vertelt de schrijver. In zijn naam mist de 'g', die bij Titia wel in de achter naam staat. Is hij werkelijk een nazaat van de wereld beroemde Friezin? "Bij ons is die letter verdwenen. Dankzij een slordige ge meenteambtenaar. Toch komen wij uit dezelfde fa milie", weet de schrijver. Hij is erachter gekomen dat ko ning Willem I Jan Cock Biomhoff naar Japan stuurt om als 'opperhoofd' te gaan werken op de Nederlandse factorij in Decima. Tegen de regels in neemt hij in 1817 zijn vrouw Titia en zoontje Johannes mee. Dat gaat niet zonder slag en stoot. De be volking is in rep en roer. Want buitenlandse vrou wen zijn niet welkom in Ja pan. In het boek van René Bersma staan de gevolgen van haar ingrijpende be zoek Titia probeert aan de "Hopelijk kunnen wij Ti tia Bergsma levend hou den. Daarom zet ik mij zelf volop in en heb het boek geschreven. Ik vraag me soms af waarom wij Nederlanders niet trots op haar kunnen zijn. Het is een vrouw die nooit be smet is geraakt met een koloniaal verleden", vindt schrijver René Bersma. Samen met zijn echtge note was hij vorige week de gast van burgemeester K. Schouwenaar in Mid delburg. De Middelburg se mevrouw Vaandrager- Bergsma mocht daar ook bij zijn. Zij is immers fa milie van Titia. Inmiddels is er ook de 54 minuten durende documentaire 'Verliefd op Titia' ge maakt. De Avro zendt die begin volgend jaar uit. voor haar onbegrijpelijke re gelgeving te ontkomen. Volgens de schrijver is ze nooit rebels geweest. "Ze was ultra conservatief. Het is een vrouw die op het ver keerde moment in Japan is gekomen. Daarom moest ze vertrekken. Kort na haar te rugkomst in Nederland is ze overleden aan de gevolgen van uitputting en verdriet." Showroom: Houtkade 7A, 4463 AC Goes. Tel. 0113-271375. Fax 0113-271376 (bij Sportpunt Zeeland en Praxis) Dansdagen: Zaterdag 13-10 Middelburg zondag 11-11 Rotterdam - 10.30-17.30 uur. Voor aanvraag folder of opgave cursus of kennismakingsles (lc les): 0118-617781 06-51762783 dancinqpathelle@tiscali.nl Website: www.dancingpath.nl Serres Veranda's Overkappingen Kunststof aluminium ramen, deuren en kozijnen Renovatie Vloertegels Grindvloeren Maandagavond Vrijdagochtend: Woensdagavond Vrijdagavond: Middelburg - balletzaal muziekschool - 19.30-21.30 uur. Wekelijks, (kennismakingsles ma. 27-8. Tijdig opgeven - nog beperkt aantal plaatsen) Middelburg - balletzaal muziekschool - 9.30-11.30 uur. Elke 14 dagen, (kennismakingsles vrij. 31-8. Tijdig opgeven) Rotterdam - centrum Djoj - 18.30-20.30 èn 20.45-22.45 uur. Wekelijks. Noordgouwe (Sch.Duivel.)-de Schouw - 19.30-21.30 uur. Om de 2/3 weken. Data zie website, (kennismakingsles vrij. 13-8. Tijdig opgeven) 'The Dancing Path' beoogt het vrijmaken van levensenergie door dans. Je lichaam vindt haar eigen beweging, mits je de controle van je denken kunt loslaten. Wanneer je kunt Zijn in het Nu, en jezelf én datgene vorm geeft wat in je leeft, biedt de dans je mogelijkheden tot transformatie naar lichaam, ziel en geest. Intensieve dans maakt schoon en vult je met energie, wat leidt tot meer helder heid en diepere inzichten in jezelf en je levenssituatie. Het stelt je in staat om boven je beperkte waarneming uit te stijgen en je bewustzijn te verruimen. Een danssessie wordt ingeleid met een meditatie en deelmoment. De ritmes waar op gedanst wordt, gaan van zacht en vloeiend, naar krachtig en opzwepend, en van speels en licht, naar innerlijke stilte. Krachtig geluid daarbij werkt vitaliserend en bevrijdend. Elle van Rooij is een gepassioneerd trainster. Zij begeleidt haar mede mens in de Zoektocht naar Zichzelf. Zij geeft les op diverse locaties in Nederland. (Zie voor meer info over Elle van Rooij en haar werk de website www.dancingpath.nl of vraag de folder aan).

de Faam | 2007 | | pagina 21