www.omloop.com K dé Weekkrant Het proces Werk De Faam Woensdag 15 augustus 2007 - Pagina 51 Sanny Martincic schildert iconen in Viissingse Onze Lieve Vrouwekerk De achttiende Omloop van Goeree-Overflakkee staat op stapel. Op vrijdag 24 en zaterdag 25 augustus lopen weer honderden mensen het eiland rond. Letterlijk! Van Ooltgensplaat tot Ooltgensplaat, helemaal langs de buitenkant van Goeree-Overflakkee. 110 kilometer over dijken, duinen, strand en slikken. En dit binnen 24 uur. Is dit te ver voor udoe dan mee als estafette team. Even een blokje om: een sportieve prestatie neerzetten. Geheel verzorgd. Kinderen kunnen ook meedoen. Zij lopen op zaterdag 5 tot 15 kilometer, afhankelijk van hun leeftijd. Vanaf Galatheese Haven of Oude-Tonge. Geen zin in zo'n uitdagende wandeltocht, maar wel in een 'gewoon' blokje om? Bezoek dan als toeschouwer de Omloop van Goeree-Overflakkee. Wees welkom om uw vader, moeder, broers, zussen, kinderen, vrienden en buren aan te moedigen. Of om het gewoon eens te zien: 110 kilometer wandelen door het prachtige landschap. Het sponsorgeld door de lopers bijeen gebracht, is dit jaar bestemd voon het nieuwe Ronald McDonald Huis Sophia Rotterdam speeltuin de Flipjes in Ouddorp reddingsstation KNRM aan de Grevelingen tramproject van Stichting Podium voor meer informatie: of 06-30600575 E3STRI 2? HlH'IH nm GMB Een lezing bezorgde Sanny Martincic het iconenvirus. Ze heeft zich inmiddels verschillende tech nieken eigen gemaakt foto: jaap wolterbeek te of eventueel met zachte achtergrondmuziek. Van mijn eerste iconen kan ik geen af stand doen, want je bent er door de intensiteit heel erg mee verbonden. Ik heb ook wel eens op verzoek iconen voor anderen gemaakt, maar dan kun je er gemakkelijker af stand van doen. En eigenlijk schilder je geen iconen, maar schrijf je iconen." Ze toont een schitterend kruisicoon. "Dat is een van mijn laatste iconen en daar heb ik een stukje van mij zelf ingelegd. Het kruisicoon heeft bij ons in huis ook een ereplaats gekregen. Want elk icoon is eigenlijk een venster naar de hemel. Elk icoon heeft voor mij spirituele waarde ter wijl andere mensen het soms alleen als kunst zien." Sanny Martincic en haar werk(zaamheden) zijn nog op 17 augustus en 7 september van 11.00 tot 17.00 uur in de Onze Lieve Vrouwekerk in Vlissingen te bewonderen. Met een loep, een keur aan penselen, een vijftigtal kleur tjes, water en eigeel maakt Sanny Martincic een icoon. De achtjarige vakantiegan ger Sam Hendriksen (8) uit Utrecht kijkt ademloos toe hoe de kunstenares aan het werk is. Venster naar de hemel door peter vrancken VLISSINGEN - Het begon zomaar uit nieuwsgierig heid, toen Sanny Martin cic (53) in 2004 in Oost- Souburg een lezing van pastoraal werker Gerda Keizer over iconenschilde ren bijwoonde. "Ik werd ineens zo enthousiast, dat ik het echt niet meer kon loslaten." Daarna volgde ze cursussen in binnen- en buitenland, verhaalt ze en thousiast over haar hobby en maakt kijkers en luiste raars enthousiast voor ico nen. We treffen Sanny Martincic tij dens de wekelijkse vrijdag openstelling van de Onze Lie ve Vrouwekerk in Vlissingen, waar bezoekers van het kerk gebouw geïnteresseerd de werkzaamheden van de schil deres volgen. "Het is een uit daging voor mij om andere mensen zo enthousiast te ma ken, dat ze het zelf ook eens willen proberen." Het is een secure en veel tijd vergend werk, waarbij een vergrootglas een onmisbaar hulpmiddel is naast de vele verfkleuren en uiteenlopende penseeltjes. De Oost-Souburgse heeft in middels een twintigtal iconen gemaakt, gebaseerd op de Russische techniek, waarbij Het ontstaan van een icoon vergt grofweg een .produc tietijd van zo'n twaalf maan den. "De factor tijd is ge woon onbetaalbaar", zegt Sanny Martincic. Haar part ner zaagt een schoon stuk linden- of perenhout, dat eerst wordt geschuurd, en dan voorzien van kaasdoek met lijm op gelatinebasis. Dagje drogen en dan zeven tot twaalf dagen een kalklaag erop. Daarna volgt een schuurproces van grof naar fijn en wordt de icoon inge tekend. De tekenlijnen wor den gefixeerd met een dun ne wassing. Eventueel wordt bladgoud aangebracht en begint het inkleuren, van donker naar licht. Na negen maanden drogen kan een beschermlaag van lijnolie worden aangebracht. gewerkt wordt met meerdere laagjes verf. Daarnaast is er de Griekse techniek, gebaseerd op kleine streepjes en vooral opvallend door de kleurrijke karakters. In stilte "Als je schildert", legt Sanny Martincic uit, "spelen diepere religieuze gevoelens een grote rol. Het is wel een vorm van mediteren. Het gebeurt in stil- MAKELAARDIJ Rabobank ZORGVERZEKERINGEN AANNEMINGSBEDRIJF KROON ZN. br

de Faam | 2007 | | pagina 51