WINDRUNNERS NIEUWE COLLECTIE SPORTSCHOENEN KLEDING dé Weekkrant De Faam Open dag bij Toerclub Endura Cursus djembé voor beginners SPORTIEF WINDJACK MET CAPUCHON MIDDELBURG GOES Woensdag 8 augustus 2007 - Pagina 7 Wroeten in verleden van het bu door marcel van der voort MIDDELBURG - Archeolo gen hebben op de Middel burgse Mortiere de funda menten van drie oude kruitmolens blootgelegd. Vorige week was het drie keer raak en naar een vierde zoeken ze nog. Niet zonder gevaar voor hun gezond heid. Want in de bodem zit ook asbest. De molens horen bij buskruitfa briek De Eendracht die in de achttiende eeuw in de polder stond. Voor buskruit is zwavel, salpeter en houtkool nodig. Al lemaal eerst fijn gemalen met molenstenen. "Wij denken dat voor het malen paarden zijn ge bruikt. Maar de mogelijkheid dat slaven aan het werk zijn ge zet sluit ik niet uit", zegt de Mid delburgse stadsarcheoloog B. Meijlink. "Het was de tijd van de VOC. Hopelijk levert diepgaand archiefonderzoek informatie op. Misschien vinden wij ke tens." Wellicht ligt er waardevol De konden dankzij hun sche pen makkelijk aan grond stoffen komen. Dus ook aan salpeter, eert ingrediënt voor buskruit. Dat was weer te gé-4 bruiken voor de boten in oorlogstijd. De provincie speelt een belangrijke rol in de vaderlandse geschiede nis. Van 1600 tot 1780 was de Zeeuwse Kamer de tweede van de Verenigde Oost Indi sche Compagnie. Alleen Amsterdam was nog belang rijker. MIDDELBURG - Toerclub Endura in Middelburg houdt op 4 en 18 augustus een open dag van 11.00 tot 15.00 uur. De Toerclub is opge richt door elf gedreven toer- fïetsers. Dat er behoefte was aan een nieuwe club blijkt wel uit het feit dat het leden aantal in korte tijd de dertig dicht is genaderd en de club nog hard groeiend is. Mo menteel zijn ze bezig om een tweede groep te vormen die in een tempo fietst wel ke ook voor de min der getrainde fietser aan genaam Hg aanvoelt. De open K dag is in Mid delburg naast het politiebu reau Achter de houttuinen 12. Stadsarcheoloog B. Meijlink staat midden op de resten van een oude kniitmolen. foto: jaap wolterbeek historisch materiaal in de oude gracht. Meijlink: "Er is veel' troep verdwenen in de gracht rondom het complex. Ik zou daar graag een hap uit nemen. Maar dat is het meest bevuild met asbest. De hedendaagse ge zondheid van de mens gaat bo ven de archeologische waarde." De archeoloog weet dat er in ons land een kleine twintig kruitmolens zijn geweest. "Die zijn allemaal met de grond ge lijk gemaakt. Nog nooit is er een archeologisch onderzoek naar zo'n complex gedaan. Daarom adviseerden wij de gemeente Middelburg om dat wel te doen. Wat wij nu gevonden hebben gaat allemaal weg. Tijdens op gravingen moeten wij juist din gen kapot maken om het te on derzoeken. Soms lukt het om archeologische vondsten te be houden. Dan komt er een speel- tuintje of groenzone bovenop. Maar bij het afwegen van belan gen verliest meestal de archeo logie", vertelt Meijlink. De man die van het wroeten in het verleden zijn werk heeft ge maakt, gebruikt graag de mo derne technologie. "Wij berei den ons goed voor. Dat kan ook op het internet, want we hoeven het wiel niet opnieuw uit te vin den. Dus is er Google. Dat lever de een doctoraal scriptie op van een Belgische student over het vervaardigen van buskruit. Ook hebben wij veel informatie dankzij het Zeeuws Archief. Het is overigens goed dat de men sen belangstelling tonen voor onze ontdekkingen. Voorheen was archeologie vooral iets voor en door archeologen", vindt Meijlink. MIDDELBURG - Djembé Mzungu begint om dinsdag 14 en woensdag 15 augustus een nieuwe cursus djembé voor beginners in Middel burg. Op deze avonden kan er een proefles gevolgd wor den van 19.30 tot 20.30 uur. Inhoudelijk zijn deze lessen erop gericht om de djembé en de Afrikaanse muziek goed te leren kennen, waar bij plezier en samenspel een belangrijke rol spelen. Meer informatie via www.djembe- mzungu.nl. iosmod1 mss @®!<§sftö

de Faam | 2007 | | pagina 7