Pak beginnende schulden snel aan Werken in de natuur: Kooplust groeit goed Natuurbeheerder op alle niveaus Met de fiets minder file "ilv/^llvfiiinDë Faam Woensdag 1 augustus 2007 - Pagina 42 Rekeningen die blijven liggen, roodstand bij de bank en een flinke schuld bij de cre ditcardmaatschappij. Nederlanders heb ben steeds hogere schulden. Reden voor het Nibud (Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting) en de NWK (Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet) om de con sument aan te sporen zo snel mogelijk hun rekeningen te betalen. Beide organisaties merken dat consumenten vaak niet weten hoe ze om moeten gaan met oplopende betalingsachterstanden. Hierdoor blijven rekeningen onnodig lang liggen, met alle gevolgen van dien. De gemiddelde schuld van mensen die professionele hulp krijgen bij hun schul den is de afgelopen vier jaar gestegen van ongeveer 16.000 naar 22.000 euro. Op www.zelQeschuldenregelen.nl leggen het Nibud en de NWK de consument uit welke stappen ze kunnen zetten om in een vroeg stadium zelf tot een oplossing te ko men. De site helpt met het maken van een begroting, het berekenen van de aflos singscapaciteit en biedt diverse.voorbeeld- brieven om met schuldeisers betalingsre gelingen af te spreken. "Ik vind het heerlijk om buiten te werken en wil be slist geen boswachter wor den." Saskia Linssen is dan ook geen boswachter, maar veldmedewerker bij Staats bosbeheer. "Als boswachter zit je tegenwoordig gewoon veel binnen, achter de com puter en in vergadering. Ik ben uitvoerend en werk buiten; vroeger zou dat 'bosarbeider' genoemd worden." Saskia heeft een decennium ge leden een radicale omslag ge maakt door het stadse leven via een tussenstop in Zeeland te verruilen voor werken in de na tuur. "De belangstelling voor de natuur heb ik van huis uit mee gekregen, maar pas in Zeeland ben ik er wat mee gaan doen als vrijwilliger. Dat beviel me zo goed dat ik besloot te gaan solli citeren bij Staatsbosbeheer." Staatsbosbeheer werd in 1899 opgericht om de Nederlandse staatsbossen te beheren en nieuwe bossen aan te leggen. De ontginning van 'woeste grond' stond hoog op de politie ke agenda. Staatsbosbeheer werd verantwoordelijk voor bosbouw op grond die niet ge schikt was voor landbouw. Er was grote vraag naar hout en Nederland was ernstig ontbost. Bosbouw beloofde een goede investering te zijn, die boven dien de verstuivingen van zand gronden zou inperken. In de loop van de twintigste eeuw is het takenpakket van Staatsbos beheer uitgebreid met natuur bescherming, landschapsin- Het gaat economisch goed met Nederland en binnen ons land staat de provincie Utrecht aan kop. Het CBS meldt dat we er met z'n allen vorig jaar 3 procent op voor uit zijn gegaan, maar dat Utrecht 4 procent scoorde. Dat komt vooral doordat in deze provincie de zakelijke dienstverlening (uitzendbu reaus, computerservicebu reaus, accountants, en der gelijke) en groothandel sterk zijn vertegenwoordigd. Beide bedrijfstakken hadden in 2006 de wind fors mee. Flevoland bezet met 3,6 pro cent de tweede plaats en Groningen was in 2006 de enige provincie met een krimpende economie. Dat is volledig toe te schrijven aan de lagere aardgasproductie. Overigens groeit de Rand stad (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland) sneller dan de rest van Nederland. De Randstad is goed voor de helft van de Nederlandse economie. Net als in voorgaande jaren springt de Haarlemmermeer er met een groeicijfer van bij na 5 procent bovenuit; dat komt vooral door Schiphol. Winkeliers hebben in mei on geveer evenveel verkocht als in mei vorig jaar, maar zejheb- ben er bijna twee procent meer mee verdiend. Deze om zetstijging is vooral toe te schijven aan hogere prijzen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Vooral de zogenaamde food- winkels, zeg maar de super markten, groentewinkels, bakkers e.d., deden het erg goed. De prijsstijging bleef be perkt tot een procent, maar er is wel aanzienlijk meer ver kocht. Dat geldt ook voor de winkels in consumentenelektronica. Zij boekten met 6,5 procent de hoogste omzetgroei, terwijl deze winkeliers in april nog een omzetverlies moesten in casseren. Als enige van de non-food- winkels noteerden de kleding winkels in mei een omzetaf- name. In maart en april van dit jaar behaalden deze win kels nog de hoogste groeicij fers, dat is waarschijnlijk het gevolg van het warme en zon nige weer in maart en april waardoor de voorjaarsverko pen naar voren zijn gescho ven. richting, recreatie en groene ge- voor de veldmedewerkers uiter- re vaardigheden zijn tegen- biedsontwikkeling. Jaarlijks is er aard onmisbaar. "Ie moet we- woordig van belang. "Omgaan een beperkt aantal leer/werk- ten dat je voor een 300 jaar oude met het publiek is heel belang- plekken voor nieuwe medewer- jeneverbes staat die je vooral rijk voor ons; ze zien ons toch kers met de juiste opleiding of niet om omhakken", illustreert als de boswachter en kunnen de vooropleiding (vmbo). Kennis is Saskia Linssen. Maar ook ande- gekste dingen vragen." Voor wie in het bezit is van een vmbo -diploma, goed met zijn handen kan werken, zich thuis voelt in de natuur en be reid is overal in het land ingezet te worden biedt Staatsbos beheer de mogelijkheid van een opleidingsplaats. Dat bete kent vier dagen de praktijk ervaren en een dag per week naar school. De selectie heeft dit jaar al plaatsgevonden en de MBO opleiding bij Helicon Opleidingen Apeldoorn start j in september. Helicon verzorgt sinds ongeveer tien jaar de opleidingen tot assistent (niveau 1) of medewerker (niveau 2) op het gebied van bos- en natuurbeheer en in Velp voor de niveau's 3 en 4. Wie eerst eens nader kennis wil maken met werken in de natuur kan zich als vrijwilliger aanmelden bij Staatsbosbeheer. Voor informatie kan men de site raad plegen van Staatsbosbeheer.nl en van Helicon.nl. FOTO: STAATSBOSBEHEER De forens weet er alles van: files en stagnerend openbaar vervoer. De fiets moet de oplossing bieden. Je zou denken dat er in Nederland al genoeg gefietst wordt, maai- voor het woon-werkverkeer is dat nog geen algemeen gebruik. Daar wil Staatssecretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat ver andering in brengen. En wel met het project 'Met de fiets minder file'Daarin heb ben het ministerie, de Fietsersbond en de decentrale over heden elkaar gevonden. Doel van het project is automobi listen te verleiden om voor woon-werkverkeer de fiets te kie zen in plaats van de auto. Er zijn vijf kansrijke fietsroutes geselecteerd in filegevoelige gebieden die op de korte termijn aantrekkelijk zijn te maken voor forenzen. Door het aanbieden van snelle en comforta bele fietsroutes kan de concurrentiepositie van de fiets wor den versterkt. Het gaat om de trajecten: Apeldoorn -Deventer, Den Haag - Zoetermeer, Rotterdam -Delft, Zaandam-Amsterdam en Breukelen-Utrecht

de Faam | 2007 | | pagina 42