Tibet Goedkoop leesvoer Ondergedompeld in een ander INDIA eï iland Kiik op het IIKOD Onbekend en onbereikbaar pppQL Op de vlucht voor verleden Met humor op reis Bakvissen met ballen nrawsraiiffffliDe Faam Woensdag 1 augustus 2007 - Pagina 41 Hilarisch. Soms wel een beetje op het ver moeiende af. Heel veel leeftijdsgenoten maken een rondreis, maar niet veel weten er, zoal Janna en Lean, een vermakelijk boek van te maken. Door hun onbevan gen kijk op nieuwe situaties en de veelal vrolijke manier waarmee ze ermee om gaan, komen de twee meiden in heel wat bijzondere situaties terecht. Daarbij ge ven ze ook nog eens een leuk inkijkje in het leven bij hun Ghanese gastgezin met vooral de gastvader Hassan en volgt er een steeds weer humoristische om schrijving van de reis die ze na hun verblijf in Tamale huiswaarts maken. Janna O verbeek Bloem en Lean Baas, Bakvissen met ballen, Rain bow pocket, 12,95 euro. JANNA IEAN ixJIAX K'.-Xt m J/B' De Waddeneilanden hebben al tijd iets van vakantie. Ook als het geen vakantie is. De Wadden zijn anders: de zilte zeegeur, de roep van meeuwen, oneindige zand vlakten, taai helmgras, blonde duintoppen, lieflijke dorpjes en vriendelijke eilanders. In een bundel verhalen van verschillen de Nederlandse auteurs komt dat beeld op verschillende manieren ;J naar voren. Hannemieke Stamperius verza melde de mooiste verhalen over de Wadden van auteurs als Godfried Bomans, Hermine Landvreugd, Karei Glastra van Loon, Kees van Kooten, Tessa de Loo, Vonne van der Meer en Jan Wolkers. Diverse auteurs, Wadden, Pandora pockets, 7,98 euro. Alweer een paar jaar later blikt Simon niet alleen terug op zijn tweede reis maar ook op de periode ervoor. "Het was vooral moeilijk om mezelf ervan te overtuigen dat er ook maar iemand in die reis geïnteresseerd zou zijn. Zelf had ik niet dat idee, maar voor veel mensen was ik toch echt te oud om nog eens zoiets te doen. Aan de andere kant is er de beweging, waarbij mensen langer ge zond blijven en op steeds hogere leeftijd ac tiviteiten ondernemen. Tandartsen met valse tattoo's en Harley's gaan op pad om hun jeugd te herbeleven." Hoewel Simon bij zijn tweede reis een stuk ouder was dan bij de eerste, is bij de verge lijking van de twee boeken de leeftijd slechts van secundair belang. Net als voor Simon zelf, is het voor de lezer vooral inte ressant om te zien hoe de wereld veranderd is. Daarbij word je heen en weer geslingerd tussen een goed gevoel en neerslachtigheid. "Niks was tijdens de tweede reis beter dan bij de eerste," zegt hij weloverwogen. "Som mige dingen waren wel net zo goed. Tijdens mijn reis heb ik vaak de swing gemaakt van optimisme naar pessimisme en weer te rug." De treurigheid van het Afrikaanse continent wordt bijvoorbeeld weer verdreven door talrijke interessante ontmoetingen. "Als je alleen onderweg bent, gebeuren er altijd dingen. Dat is het grote voordeel van alleen onderweg zijn; je maakt veel makkelijker contact met de mensen die je ontmoet." Een veel moeilijker vraag is of Simon, met de wetenschap van nu, de reis van de jaren '70 nu nog zou maken. "Afrika en India had ik sowieso willen zien," zegt hij na lang na denken. "Maar of ik het nog zo zou doen is maar de vraag. Toen was mijn reis een goed onderwerp voor een boek. Ondertussen hebben zoveel mensen een wereldreis op de motor gemaakt." Als het puur om het rei zen gaat, hoeft het voor Simon niet op deze manier. "Je bent constant bezig met trans portproblemen en grensproblemen. Zelfs de grenzen zijn niet interessant meer en heel wat wegen zijn ook saai. Dan kun je veel beter naar een bepaalde plaats gaan en zorgen datje ter plaatse een motor krijgt. Ga naar Bolivia of naar China en zorg dat je zo snel mogelijk ver van de bewoonde wereld vandaan komt. En verder: heb geen ver wachtingen, geen schema en ga, als het even kan, weg met een open einde." Ted Simon, Dromen van Jupiter, Neptunes, 19,95 euro. Bovendien is er bij dezelfde uitgeverij voor 12,50 euro een heruitgave van Jupiters rei zen. JL1JN VISSER Nogal wat reizigers in de richting ft I |jj van Azië rekenen Carolijn Visser tot P 'Wf -f hun favoriete auteurs. Speciaal voor hen is bij Pandora pockets een goedkope uitgave van Tibetaanse f perziken verschenen. Carolijn Vis- V ArnJLIJN VISSER ij ser trok naar Tibet, min of meer in I~|BE~T/\A,fNjSE het (vage) voetspoor van Samuel prp "7IS/C!\l van der Putte. De Zeeuwse wereld- Llx/JlxtiN reiziger arriveerde in 1730 in Tibet. -A N D 0 A Wat hij allemaal meemaakte is niet bekend: op een stukje papier liet hij slechts een schets van het gebied ten oosten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa na. Dooi de dominante positie van de Chinezen blijkt het gebied waar Van der Putte ooit rondreisde echter onbereikbaar. En dus moet zij haar verhaal reconstrueren uit de tweede hand. Tijdens een boeddhistische ceremonie in Ihasa ontmoet Visser Dolma, een jonge Tibetaanse die uit ballingschap in India is teruggekeerd. Zij laat zien hoe de Tibetanen hun leven voortzetten in de schaduw van de Chinese bezetting. Daarnaast vertellen Tibetaanse mon niken in het zuiden van India en een gevluchte Tibetaan in de Nepalese hoofdstad Kathmandu hun verhaal. Met daarbij hun ideeën van hoe Tibet zou moeten en kunnen zijn Carolijn Visser, Tibetaanse perziken, Pandora pockets, 7,98 euro. Meer grenzeloos leedvermaak J&M 1 I 1 ||J I W In de serie Rainbow Pockets is met het oog op de vakanties een hele serie reisboeken verschenen. Met prijzen van 4,95 tot 6,95 euro ideaal om mee te nemen. Als je ze natuurlijk niet al voor ver trek gelezen hebt. Uiteenlopend van aanstekelijke korte ver haaltjes in Daar ging m'n string en Meer grenzeloos leedver maak tot De tivee scherven van Frank van Rijn over een bij zondere Aziatische fietstocht. In de meeste boekhandels zullen de boekjes op een tafel uitge stald liggen. Wie ze niet vindt, kijkt op www.rainbow.nl. Op pad gaan met kinderen vraagt iets an ders met alleen volwassenen reizen. In de auto is het al tijd belangrijk een boekje bij de hand te heb ben. En als het even kan ook een verhaal op cd. De Theater kater biedt het allebei, want bij het eerder ver schenen boekje is nu ook een cd beschikbaar. Een boekje, waarin de kater Moze.s in het theater woont en op een avond onverwacht zelf mag meespelen. Als vanzelf komen daarbij moeilij ke woorden als decor en coulissen aan bod, die in het boekje duide lijk worden uitgelicht en een toe lichting krij gen. Op de bij behorende cd vertelt Ivo de Wijs het sprookje de Theaterkater. Bovendien krijgt het jeug dig publiek te horen hoe ze zelf een to neelstuk kun nen maken. Ivo de wijs met illustra ties van Nicol- le van Hurk, de Theaterkater, Ziederis, 17,95 euro (inclusief cd) jder is Ted mythische Bepaald geen vakantie of een plezierreisje. In Motelleven gaan de twee broers Frank en Jerry er vandoor, nadat Jerry in benevelde toestand een dodelijk ongeval heeft veroorzaakt. In korte hoofd- st^ vo^ schild Bach, 16,90 euro. Bijna duizend bladzijden en niet een te veel in een boek over een reis van een wel heel bij zonder soort. Shantaram van Gregory David Roberts is veel meer dan een spannende avonturenroman over valse paspoorten, wapensmokkel en drugshandel. Ook al draagt dat zeker bij aan de vaart, waarmee je het boek leest. De auteur heeft echt wat te vertel len in deze roman, die voor een groot deel autobiografisch is. De ik-figuur vlucht met een vervalst Nieuw-Zeelands paspoort naar India. Als Lindsay, door zijn plaatselijke gids Prabaker afgekort tot Lin, komt hij in contact met een heel an der India, dan waarover in de meeste boeken te lezen is. En helemaal anders dan wat de meeste toeristen bezoeken. Waar de gemiddelde toerist zo snel mogelijk uit Bom bay vertrekt, blijft hij er hangen. Nadat hij het dorp van de ouders van Prabaker heeft bezocht en daar zijn nieuwe naam Shantaram heeft gekregen, neemt hij -noodge dwongen- zijn intrek in een van de sloppenwijken. Al direct breekt er brand uit en kan Lin aan de slag met de grote EHBO-doos die hij met zich meedraagt. De eerste stap naar een hele nieuwe invulling van zijn leven.De omvangrijke roman wordt verfilmd in een Hollywood-productie met Johnny Depp in de hoofdrol. Wie te zijner tijd die film wil zien, kan beter nu maar vast het boek gelezen hebben. Gregory David Roberts, Shantaram, Cargo, 25 euro.

de Faam | 2007 | | pagina 41