PflOC ®ro*e onrus^ onder UUCd Zeeuwse thuishulpen Zeeuws triatlontalent komt eraan Spelen Faam Woensdag 1 augustus 2007 - Pagina 38 door elly de feijter NICE/GOES - Iedere fietser droomt ervan om ooit eens etappes van de Tour de France te rijden. Zo ook Pe pijn van den Beemt. Hij is één van de veertig deelne mers aan De Uitdaging Ni ce/Goes. Een sponsortoer over 1400 kilometer geor- ganiseero dooi Fietsers voor Fietsers. Pepijn: "Als amateur fietser rijd ik regelmatig bekende etappes. Dit jaar bijvoorbeeld de Amstel- Gold race, de Ronde van Vlaan deren, Limburgs Mooiste en de Marmotte. Maar dat zijn toers van één dag. Wat we vanaf 3 tot en met 11 augustus gaan doen is andere koek. Dan fietsen we acht dagen achter elkaar en leg gen per dag gemiddeld 175 kilo meter af." In de voorbereidingen naar zijn individuele fietstochten reed Pepijn ook de Bloesemroutes en ontmoette daar zijn Zeeuwse collega-fietsers. Pepijn "Daar hoorde ik van de Nice-Goes uit daging en heb me meteen aan gemeld. Mijn hobby uitvoeren en tegelijkertijd een goed doel steunen is een deel van mijn motivatie om mee te doen. Maar natuurlijk komt ook mijn eigen uitdaging om de hoek kij ken. Ik wil kijken of ik het aan kan om acht dagen achtereen lange routes te rijden. Daar kun je eigenlijk niet op trainen, dus je weet niet hoe je lichamelijk zult reageren. Het enige waar ik bang voor ben is om onderweg ziek te worden, je vraagt toch veel van je lijf." De veertig deelnemers zijn ver deeld in vier groepen. De eerste twee zijn oude profs die op snel heid rijden en groep drie en vier die simpelweg de toer uit willen rijden. Pepijn heeft zich bij deze twee ingeschreven: "Voor mij geldt naast de uitdaging ook het Een bijdrage aan SO/VSO De Kring in Goes voor de aanschaf van aangepaste fietsen voor kinderen met een auditieve/communica tieve beperking. Een bijdra ge voor drie Zeeuwse wiel renners die in het najaar van 2007 deelnemen aan de Spe cial Olympics in Shanghai. Een bijdrage om een specia le fiets aan te schaffen voor de zetsienjarige Freek van Benthem uit Goes. Freek is blind en doof en kan daar door alleen commimiceren door middel van aanraking. En als laatste een bijdrage aan de Stichting Fietsers voor Fietsers, die het fietsen voor mensen met een licha melijke of geestelijke beper king ontwikkelen en steu nen. plezier. Het rijden in een groep heeft zijn voordeel. Je bent gelijk gemotiveerd en hebt hetzelfde doel. Dat is fietsen en genieten. Op 11 augustus worden we van af Rilland ingehaald door fami lie, vrienden en mensen met een beperking die de laatste ki lometers met ons meefietsen naar Goes. Dat belooft een hap py end te worden." Weten hoe het Pepijn vergaat tijdens de tocht? Op pepijnvan- denbeent.blogse.nl is elke dag een live-verslag te lezen. Infor matie over de bijzondere fiets tocht van Nice naar Goes is te vinden op de website www.ni- ce-goes.nl. door merian kwakkelaar MIDDELBURG - Sinds de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteu ning (WMO) zijn gemeen ten verantwoordelijk voor de huishoudelijke zorg voor zieken, ouderen en gehan dicapten. Bij Zorgstroom heeft dit geleid tot onrust en een vacaturestop thuishul pen. Tijdelijke dienstver banden met thuishulpen zijn niet verlengd. Wat nu? vragen die zich af. Paul Peters, hoofd personeels zaken bij Zorgstroom. "Vroeger werd op basis van huisbezoe ken beslis i welke zorg iemand nodig had. Sinds de invoering van de WMO bepalen gemeen ten dit.' Mensen krijgen nu-hulp toege wezen op basis van telefoonge sprekken. "Vaak wordt dan be sloten dat een alphahulp voor puur huishoudelijk werk vol doende is. Dit leidt tot proble men. Een groot aantal cliënten heeft een opgeleide thuishulp nodig, in plaats van een alpha hulp." Verschil Het verschil tussen een alpha hulp en thuishulp zit hem in de werkzaamheden. Een alpha hulp is vergelijkbaar met een particuliere hulp. De cliënt is de werkgever en Zorgstroom be middelt tussen cliënt en hulp. Een thuishulp heeft een uitge breider takenpakket. Ze ma naged het huishouden en rap porteert hierover. Ze heeft zicht op de gezondheidssituatie van een cliënt en ze stimuleert de cliënt. Nathalie Buvlot en Johanneke Meier zijn werkzaam als thuis hulp bij Zorgstroom. Nathalie: "Ik werk hier al zeven jaar met veel plezier, het geeft me vol doening." Johanneke: "Ik ben begonnen als thuishulp en volg een interne opleiding tot hel pende welzijn. Ook ik werk hier met veel enthousiasme." Bang Beiden hebben gemerkt dat de invoering van de wet tot onrust leidt. Nathalie: "Veel cliënten vragen wat er aan de hand is. Het zorgt voor stress. Mensen zijn bang dat wij hen straks niet meer helpen." Johanneke: "Voor veel cliënten is deze situatie echt onduidelijk geworden." Wachtlijsten "De WMO heeft gevolgen voor onze cliënten én medewer kers", stelt- Paul Peters. "Er wordt in de preventie gesneden en mensen krijgen vaak niet de juiste zorg toegewezen. Een thuishulp werkt preventief, ze ziet het als eerste als het slechter gaat met een cliënt. Ze is de oren en ogen van de arts en de verpleegkundige. Als de over heid zo doorgaat, dan leidt dit tot een toename van wachtlijs ten in ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen." Maar ook de huisarts krijgt het dan steeds drukker, denkt Pe ters. "Bovendien ziet de zorg verzekeraar de kosten van on der andere medicijngebruik stijgen." Sinds de Olympische Spelen van Sydney in 2000 is triath lon toegevoegd aan de Olympische Spelen. Tijdens de Spelen wordt er een af stand afgelegd van 1,5 km zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen. Belangrijke wedstrijden in Nederland zijn de triatlons van Holten, Almere en Stein. In Vlissin- gen kan men de sport beoe fenen bij Atletiek- en duur- sportvereniging Dynamica. door merian kwakkelaar VLISSINGEN - Hij geldt als hét Zeeuwse triatlontalent. Hij bewees het maar weer eens op 14 juli toen hij de tweede prijs won in de Kromme Rijn triathlon in Utrecht De 22-jarige Vliss- inger Cesar Beilo telt mee in het Nederlands Studenten Kampioenschap. Triathlon bestaat uit de discipli nes, zwemmen, fietsen en hard lopen. Cesar: "Ik was op zoek naar een sportieve uitdaging. Deze sport beoefen ik ruim an derhalf jaar. Voordat ik hier aan begon, heb ik altijd gevoetbald. Hierdoor had ik al wat conditie opgebouwd. Wat de sport zo in teressant maakt, zit hem vooral c., in het uitdagende aspect." Triathlon is in 1978 bedacht door een aantal Amerikaanse soldaten. Het begon met een weddenschap. Ze konden het niet eens worden welke sport de Cesar Beilo uit Vlissingen traint liever dan dat hij in het weekend lekker doorzakt, foto: pr meeste inspanning leverde: zwemmen, fietsen of lopen. De soldaten besloten om een wed strijd te organiseren waarin de drie disciplines werden afge werkt. Wie deze drie wedstrij den kon winnen, mocht zich de Iron Man (man van staal) noe men. De wedstrijden bleven lang onbekend, totdat de Ame rikaanse media erover ging be richten. Ineens was het bekend en werden er wereldwijd wed strijden georganiseerd. Tijdens een triathlon worden de drie sporten achter elkaar uitge voerd. Eerst wordt er gezwom men, daarna gefietst en dan ge lopen. Een originele triatlon be staat uit 3,8 kilometer zwem men, 180 kilometer fietsen en 42,195 kilometer hardlopen. Tot nu toe heeft Cesar Beilo enkel nog meegelopen aan kwart triatlons, dit is de meest beoe fende afstand. Deze bestaat uit 1,5 kilometer zwemmen, 40 ki lometer fietsen en 10 kilometer lopen. De sporter is zeer gemotiveerd en traint gemiddeld vijfden uur per week. "Het gaat om keuzes maken. Zo kan ik kiezen voor uitgaan tot diep in de nacht of thuisblijven en uitgerust op staan om te trainen. Dan heb ik de keuze snel gemaakt en kies voor het laatste. Trainen vind ik toch belangrijker. Je moet er wel wat voor over hebben." Cesar heeft de afgelopen weken niet stilgezeten. Na de Kromme Rijn wedstrijd is hij nu volop aan trainen voor het volgend triath lon op 5 augustus: de Halve van Antwerpen. Dit is de eerste keer dat hij deelneemt aan een halve triatlon. De Zeeuw hoopt de wedstrijd in vier-en een half uur te voldoen. Pepijn van den Beemt is een van de deelnemers aan De Uitdaging Nice/Goes, foto: jaap wolterbeek

de Faam | 2007 | | pagina 38