Gevaarbewijs Fietstocht van Terres 1 de Hommes ZipZap activiteiten voor kinderen Het Jeugd Orkest treedt op in Veere Grote rommelmarkt Nieuwe themaroutes Fiks in Zeeland Rusha's huis Chaim Walcherse stichting zet zich in voor d° mon«n in Aihania Frankel doet het verkeer(d) )door marcel van der voort MIDDELBURG - De Middel burgse kinderkomiek Fran kel heeft op verzoek van Veilig Verkeer Nederland een speciale voorstelling voor de groepen 3 en 4 van de basisschool gemaakt. Vanaf begin september gaat hij weer het land in met 'Frankel doet 't Verkeer (d)' "Iemand van WN zag mij aan het werk. Na een gesprek heb ik een programma geschreven. In middels doe ik 30 voorstellingen per jaar. Het is de bedoeling dat de kinderen op een voor hun leuke manier kennis maken met verkeersregels en hun rol in het verkeer als voetganger of fietser. Opgepimpte rollator In de show maken de leerlingen van de basisschool kennis met verkeersborden. Opeens komt er een oma binnen rollen met haar opgepimpte rollator met een toeter en bellen. Er zit na tuurlijk ook een lolletje in. An ders was ik geen kinderko- Kinderkomiek Frankel trekt volle zalen bij Neeltje Jans met zijn Piratenopleiding. "Het aantal piraatjes dat komt kijken neemt behoor lijk toe", vertelt acteur' Frank Engels lachend. Hij vervolgt: "Met 300 personen in de zaal kan je een behoorlijk feestje bouwen. In 30 minu ten maak ik de kinderen wegwijs in het piratenleven. Er zijn opdrachten in de vorm van liedjes. Als de kin deren het goed doen krijgen ze een Piraten Gevaarbewijs. Het ultieme voor de piraat." Informatie: 0118411602 miek", zegt acteur Frank Engels. De teksten en liedjes heeft hij zelf geschreven. Zijn program ma heeft effect. "Ik denkt dat WN met deze voorstelling een schot in de roos heeft. Samen met de begeleidende lesbrief pakken de kinderen het goed op", aldus verkeersleraar En gels. Chaim zoekt hulp Woensdag 1 augustus 2007 - Pagina 31 WESTKAPELLE - Wie van fiet sen houdt, kan zich op dinsdag 7 augustus uitleven. Dan is de Fietstocht Terres de Hommes in Westkapelle. Het thema is Walchers landschap. De tocht begint om 9.00 uur bij Het Pol derhuis. OOSTKAPELLE - Kinderen kunnen een hele dag spelletjes doen op het strand op woens dag 8 augustus. ZipZap houdt deze dag en zorg ook voor ver voer. Meer info en opgeven: 06- 24121283. De hele zomerva kantie zijn er diverse ZipZapac- tiviteiten voor Middelburgse kinderen. VEERE - Het Jeugdorkest Ne derland treedt op vrijdag 10 au gustus op in Veere. Het beken de orkest geeft om 20.00 uur" een concert in de Grote Kerk in Veere. Violist Daniel Rowland reist als solist mee met het or kest. Componist Klaas de Vries schreef een orkestwerk voor het Jeugdorkest. Meer info: www.jeugdorkest.nl. GRIJPSKERKE - Een grote rommelmarkt met boeken, bloemen, lekkernijen, kleding en nog veel meer, is op zater dag 25 augustus in Grijpskerke. Er is ook een grote verloting. De bazaar begint om 9.00 uur en is op de Kerkring in het dorp. De opbrengst is bestemd voor een ziekenhuis in Oekraï ne. ZOUTELANDE - In de schap pen bij de VW's liggen nieuwe themaroutes van Fiks. Elke route kost 1,50 euro en vomii een voorgeschreven rondje via het knooppuntensysteem. Deze zijn eenvoudig via een kaartje en de huidige borden te fietsen. De routekaartjes be vatten onder andere informa tie over bezienswaardigheden en een kaartbeeld. Op Wal cheren leidt de route de fiet sers langs de bunkers, ter na gedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog. De route start bij het Polderhuismuseum in Westkapelle. In Zuid-Beve land is de bloesemroute om gedoopt tot bloesem- en fruit- route. In het voorjaar is de Zak een paradijs aan bloesem en in dé zomer zijn de verschil lende boomgaarden schitte rend. Minder valide routes Op Schouwen-Duiveland is een route ontwikkeld die her innert aan de water snoodramp. De route gaat langs het watersnoodmuse um en gedenkwaardige plaat sen. Tevens is er op het boven ste eiland een route gereali seerd langs het nieuwe plan Tureluur aan de Zuidkust van Schouwen-Duiveland. Ook zijn op Schouwen-Duiveland de eerste Zeeuwse minder va lide routes een feit. Deze zijn opgesteld in opdracht van de gemeente Schouwen-Duive land in samenwerking met het Platform voor mensen een be perking. In Zeeuws-Vlaande- ren is binnenkort de kapelle tjesroute een feit. Deze 'bede-"* vaartstocht' is in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen te fietsen. Jaap van 't Veer zet zich met zijn stichting Chaim in voor het verbeteren van de leefomstandighe den in arme landen foto: izaak verkeste bijvoorbeeld negen mensen En gelse les om hun kansen te ver groten. Als dit loopt, wil ik der gelijke projecten ook in Iran en Pakistan gaan opzetten." De Stichting zoekt vrijwilligers. Het tempo waarin dat gaat, wordt door Van 't Veer bepaald. "Het gaat om de mensen daar, niet om een project te zoeken. Ik bouw een relatie met de vrij williger op. Een paar keer per jaar trek ik naar Albanië en neem ik een vrijwilliger mee om er rond te kijken. Ik neem hem of haar een nacht mee naar bij voorbeeld de Rom bij Skopje om dat mee te maken. Dat is vaak een schok. Natuurlijk zijn we voorzichtig en is het niet ge heel risicoloos. Leeftijd en reli gie van de vrijwilligers doen er niet toe. Wat van groot belang is is de bereidheid om iets te wil len doen voor een ander, re spect en aanvaarding." Geïnteresseerd om vrijwilli ger te worden voor de Stich ting Chaim? Bel dan met J. van 't Veer, telefoonnummer 0118-584521. Of mail naar Chaim@zeelandnet.nl. Bin nenkort opent een eigen website. door mieke janssen MIDDELBURG - Twee Wal cherse vrijwilligers van de Stichting Chaim, hebben van 7 tot en met 14 juli, voor 53 kinderen uit Noord Alba nië een sport en spel week gehouden. "Kinderen die helemaal niets hebben en in een vijandige omgeving hun dagen door moeten zien te komen." Initiatiefnemer Jaap van 't Veer spreekt bewogen over de Stich ting. "Onze vrijwilligers doen dit uit medemenselijkheid. Dat is primair. Deze sport en spel- week, met een christelijke on dertoon, is voor kinderen uit het noorden van Albanië, die uit een sfeer van soms extreme on veiligheid komen." Van 't Veer vertelt dat hij circa tien jaar geleden in het vliegtuig zat en nadacht over zijn toe komst. "Ik vroeg mij af waar ik mijn woord en bewogenheid aan kon geven? Ik gaf al een deel van mijn pensioen aan bepaal de doelen, maar ik wilde meer doen. Toen ben ik zelf begon nen. Ik kwam met enige regel maat in Kosovo en ben toen de grens overgegaan naar Albanië. De armoede, de onveiligheid en de vrouwonvriendelijke omge ving in Noord Albanië vond ik ronduit schokkend. Er is veel werkeloosheid, zeventig tot tachtig procent. En bovendien Bekend is Stichting Chaim geworden met Het huisje van Rusha. Dat is een klein project, gericht op een vrouw met vier kinderen in Bajram Currie in Noord Al banië. De vader zwerft, dr inkt en is werkeloos. Rusha heeft hun twee schapen moeten verkopen en is bang voor bloedwraak. Met haar kinderen leeft zij in angst en ellendige armoede. Rusha looit schapenleer. Haar kin deren struinen de stad af naar oud ijzer in de hoop dat een opkoper daar wat voor wil' geven. Haar woning is een voormalig elektriciteits huisje. Het is er vochtig, er zijn geen voorzieningen. Stichting Chaim heeft haar lot aangetrokken en wil hel pen, door haar huisje op te knappen. is drankmisbruik een groot pro bleem. en is bloedwraak een reële angst." Zo begon Van 't Veer met zijn Stichting Chaim, Hebreeuws voor 'leven'. De projectèn van de stichting richten zich op het verbeteren van het lot van men sen in moeilijke gebieden aan. Als een druppel op een gloeien de plaat. "Ik ben gewoon in Noord Alba nië begonnen. Nu krijgen daar

de Faam | 2007 | | pagina 31