dé Weekkrant De Faam Johan Sinke Karakter Johan Sinke uit Middelburg is al vijftig jaar Drukke dag voor Lange Jan Roofvogels stelen show Antiek op de Vischmarkt Twice treedt op Tuinmarkt vol met kunstige kunst Schietclub houdt een rommelmarkt Zomerconcert in Moriakerk Finale Panna op het stadhuisplein Toekomst Seizoen Vrienden van de Mossel zetten zich in voor de kwekers en de sector Woensdag 1 augustus 2007 - Pagina 18 Radiodebuut Begin 2002 maakte jazzliefheb ber Sinke zijn radiodebuut bij Cool FM. Hij maakt er een jazz programma en, iedere donder dagavond om de veertien da gen, een vertelprogramma. In gekleurd met zijn favoriete mu ziek, onder de titel Dolend in de Tijd. Inmiddels zijn er honderddertig programma's uitgezonden en die vormen de basis voor het boek dat eind dit jaar verschijnt en dat dezelfde titel als zijn ra dioprogramma krijgt. En de luisteraar van zijn radiopro gramma weet, dat Johan Sinke ook nog over grenzeloze kwali teiten als dichter en verhalen verteller beschikt. Op een zeer speciale en ongeë venaarde wijze kan hij vertellen over het Middelburgse drama rond de bouwput van het nieu we theater. Wanneer jazzmuzikant Jo han Sinke op de praatstoel zit is hij niet meer te stop pen. Vastberaden, nog boordevol ideeën, veelal fanatiek, maar soms ook bitter teleurge steld, vooral in de ontwikke ling van de jazzmuziek. Halve ee door peter vrancken MIDDELBURG - Vorig week end vond in Ahoy in Rotterdam de tweeëndertigste editie van het North Sea Jazzfestival plaats. Middelburger Johan Sin ke, al een halve eeuw jazzmuzi kant, was er niet bij en wilde er ook niet bij zijn. „Ik mis de oude stijlen", zegt Sinke teleurgesteld. „Neem nou Candy Dulfer. Mooie meid, maar echt geen jazzmuzikan- te". Nee, Johan Sinke kijkt nu vooral uit naar het weekend van 1 september, wanneer hij in Serooskerke op Walcheren ex poseert met zijn schitterende fotocollages. Afgelopen weekend was zijn de buut. En Sinke snakt ook naar het "moment, waarop zijn boek met vijfendertig verhalen voor de lokale radiozender Cool FM zal verschijnen, inclusief door hem gemaakte, veelal eigenzin nige fotocollages. „Maar dat zal pas eind van dit jaar zijn", zegt de jubilerende jazzmuzikant. Kleine jongen Sinke ziet de verschillen tussen vroeger en het heden haar scherp. Op muzikaal gebied was er niets toen ik ene kleine jon gen was. Er waren geen oplei dingen, er was geen geld, je moest het allemaal maar zelf uitzoeken. Nu gaan kinderen gelukkig naar een muziekschool Dichter, tekstschrijver, voor malig bandleider, voormalig verslaggever bij het even eens voormalige Zeeuws Dagblad, fotograaf, radio programmamaker, exposi tie-coach, audio-visiueel producent, oprichter van de eerste Zeeuwse Jazzclub, creatief opleider van foto grafen, volgens radiocoryfee Frits Spits „een rasverteUer" en ook nog eens vijftig jaar jazzmuzikant. Dit is een al een halve eeuw! Deze man is ook iemand die op een heldere wijze zijn kri tiek uit op de ontwikkeling van de jazzmuziek. Zie hier het curriculum Vitae van jazzliefhebber Johan Sinke (67). Meer dan voldoende reden om de Middelburger aan hem voor te stellen. en krijgen ze goede opleidin gen". De Middelburger stond feitelijk aan de basis van de Zeeuwse jazz. „Ik speel nu samen met grote jazzmuzikanten, van wie ik vroeger een handtekening vroeg. In de jazzmuziek heerst de gezelligheid, leeftijdsver schillen vallen niet op. Vergelijk dat nu eens met de huidige popmuziek", vraagt Sinke zich af. Vorig weekend was het North Sea Jazzfestival in Rotterdam. „Oude stijlen zie je niet meer. De ech te jazzliefhebber gaat er niet meer naar toe", foto: johan sinke MIDDELBURG - Voor de Lange Jan is donderdag 2 au gustus een drukke dag. Om 13.00 uur is er in de Mid delburgse kerk een middag- pauzedienst. Een wandeling langs diverse kerken start om 13.30 uur vanaf de Lange Jan. Om 15.00 uur is er een miniconcert met orgel, piano en viool. WESTKAPELLE - Roofvogels stelen de show op vrijdag 3 augustus. Bij het Polderhuis in Westka- pelle is er dan vanaf 11.00 uur een roofvogelshow in de tuin van het museum. MIDDELBURG - Antieklief hebbers moeten op donder dag 2 en 9 augustus Middel burg zeker bezoeken. Er is dan een Antiek- en Am bachtenmarkt op de Visch markt. De markt is van 9.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Twice al lround music treedt op tij dens de Nachtmarkt in Vliss- ingen. Dat is op vrijdag 3 augustus. De swingende en gerouti neerde band geeft een optre den op het terras van Res taurant Solskin aan de Bou levard van 20.30 tot 00.30 uur. Het repertoire is een mix van muziek van vroeger en nu. Info: www.twiceal- lroundmusic.nl. WESTKAPELLE - In het Pol derhuis in Westkapelle is woensdag 8 augustus- de Tuinmarkt Kunst en Kunstig. Die markt is van 11.00 tot 17.30 uur te bezoeken. MELISKERKE - Meliskerke bruist van de activiteiten tij dens de rommelmarkt op za terdag 1 september aan de Rapenburgweg 16. Er is een luchtkussen, een grabbelton, raadspelletjes en een schiet tent. De markt is van 8.30 tot 16.00 uur. Om 9.30 uur start de verkoop bij opbod. WESTKAPELLE - Nederland- se-, Duitsé-, Russische- en La tijnse liederen, maar ook Ne grospirituals klinken op 1 sep tember door de kerk. Het Zeeuws Mannen Ensemble geeft dan een zomerconcert in de Moriakerk in Westka pelle. Een stijkorkest speelt werken van Vivaldi, Pachelbel en Widor. Het concert begint om 20.00 uur en de entree is 3 euro. VLISSINGEN - De Zeeuwse fi nale van panna voor jongeren van zes tot en met zestien jaar wordt woensdag 15 augustus gespeeld op het Stadhuis plein in Vlissingen. De beste pannaspelers uit de gemeen ten Middelburg, Vlissingen, Goes en Borsele zijn er tussen 14.00 en 17.00 uur te zien. kweken van de mossels maar in het opvissen van het jonge mos selzaad. "De natuur is ons niet goedgezind", licht Dhooge toe. "Er is de laatste jaren weinig zaad gevallen. Een gewone boer kan naar de CZAV om x-kilo zaad, maar wij niet." De mosselsector speelt in op de situatie door te investeren in al ternatieven zoals mosselzaad- invanginstallaties, waarbij mos selzaad opgevangen wordt voordat het op de bodem valt. Dhooge: "Die nieuwe technie ken zijn een prima aanvulling, maar ze kunnen de oude nooit helemaal vervangen." Daar naast zegt hij: "De invloed op de natuur is nul. Je kunt nog zo in novatief zijn, als de natuur niet meewerkt dan houdt het op." Een ander heikel punt in de schelpdiersector zijn de bezwa ren van de milieubeweging. Die vindt dat de natuur zijn gang moet gaan en dat de mosselvis serij de bodem te veel bescha digt. "Wij zijn gewoon boeren onderwater, biologische boeren zelfs, want wij gebruiken geen kunstmest en voegen geen stof fen toe", geeft Dhooge als te genargument. Van Velzen vult hem aan: "Elke mosselkweker is er tot in zijn kleine teen van overtuigd dat hij geen schade toebrengt aan de natuur Het mosselseizoen is vorige week weer van start gegaan. De opbrengst is minder dan vorig jaar en dus zijn de mosselen van 2007 duurder dan die van vorig jaar. De kwaliteit is volgens kenners overigens wel beter dan in 2006. door anoeska gijzel MIDDELBURG/YERSEKE - "Je zoekt vrienden op het moment dat je problemen hebt Als je geen problemen hebt, dan zoek je geen vrienden." Dat zegt Johan van Velzen, secretaris van Stichting Vrienden van de mossel. Samen met mossel kweker Johnny Dhooge en vijf anderen zet hij zich in voor het voortbestaan van de mosselsector, want zon der mosselen is Yerseke een dorp zonder ziel. En wat is Zeeland zonder de mossel? Vrienden van de mossel werd medio 2005 opgericht om meer draagvlak te creëren voor de standpunten van de sector. 'Wees trots op een puur en Ne derlands natuurproduct. Toon uw betrokkenheid. Zorg dat de mosselcultuur kan blijven be staan!' is de oproep van de stichting op visserijdagen en andere evenementen. "Dit jaar gaan we naar Scheveningen, Harlingen en Antwerpen", al dus Van Velzen, "puur om ons verhaal te vertellen en te pro moten." Inmiddels zijn er ruim 5500 sympathisanten. De mosselsector bevindt zich al jaren in een lastig parket. Een vangnet aan regels maakt het voortbestaan moeilijk en de toekomst onzeker. De proble men liggen niet zozeer in het De milieubeweging eist dat er niet gevist wordt tot er we tenschappelijk onderzoek gedaan is naar de gevolgen voor de bodem. De mossel sector heeft niets tegen het onderzoek. "Maar", zegt Van Velzen, "tijdens de verbou wing moet de winkel wél openblijven." Hoe de toekomst van de mos selsector eruitziet, is een groot vraagteken. Dhooge en Van Velzen vrezen voor het doem scenario van de kokkel visserij, die ook van de Waddenzee verdreven is. Daarom gaat de stichting on verstoorbaar door met haar activiteiten. "Want", zegt van Velzen, "het zou mooi zijn als we onszelf konden opheffen. Dat zou betekenen dat we niet meer nodig zijn. Dat is het ultieme doel." Mosselkweker Johnny Dhooge en Johan van Velzen, secretaris van Stichting Vrienden van de mos sel bij het beeld van de Mosselman in Yerseke. foto: anoeska guzel

de Faam | 2007 | | pagina 18