Over eigen grenzen kijken Meer bewegen Grip op je dip Verkeersopfriscursus m i Éi Informatie Stichting Welzijn Middelburg (SWM) Vragen Gidsproject Bewegen is goed voor mensen en zeker bewegen op muziek Nordic Walking Discussienota RMO Middelburg Persoonlijke noot 2e jaargang - nummer 14 StichtmgWefzijnMfddeJburg Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baijens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel SWM Centraal Kantoor Vrijlandstraat 33c 4337 EA Middelburg 0118-629004 SWM locatie Molstraat Molstraat 13 4331 SM Middelburg 0118-627537 BoodschappenPlusBus Molstraat 13 4331 SM Middelburg op werkdagen van 9-12 uur 0118-614505 Activiteiten Centrum Middelburg Vrijlandstraat 65 4337 EC Middelburg 0118-613960 Jongerencentrum De Spot Beddewijkstraat 15 4331 LP Middelburg 0118-633229 Jongeren Gebouw Dauwendaele Goudend 2 0118-641175 Skatepark Meker Sportlaan 25 4332 TN Middelburg 0118-640056 Grand Café Buitenrust Buitenruststraat 221 4337 EP Middelburg 0118-610309 't Wijkpunt Nieuw Middelburg Sportlaan 23a .4332 TN Middelburg 0118-681603 Locatie Vlasmarkt 45 4331 PD Middelburg. Hier bevinden zich: Jongeren Informatie Punt 0118 624606 Bureau Welzijn Advies 0118-624989 Bureau Vrijwillige Inzet 0118-626757 In een onlangs uitgesproken inaugurele rede aan de univer siteit van Amsterdam werd aandacht gevraagd voor enkele problemen die nu al zwaar drukken op het budget voor de volksgezondheid en dat in de toekomst nog sterker zullen doen: roken, overgewicht en alcoholgebruik. Jong en oud wordt gewezen op de gevaren die deze zaken met zich bren gen. Dat is goed, betoogt de nieuw hoogleraar sociale genees kunde, maar niet voldoende en ook wat eenzijdig. Want men sen aanspreken op hun gedrag, en dat doe je eigenlijk, gaat voorbij aan het feit dat maatschappelijke factoren als weinig opleiding, geringe bewegingsmogelijkheden en culturele invloeden in sterke mate dat gedrag bepalen. Die factoren zouden we moeten aanpakken. De maatschappij als medicijn (titel van de oratie), zou dan kunnen gaan gelden. Het idee inspireerde me tot het schrijven van het nu volgende. Het valt niet te ontkennen, de gemeente Middelburg werkt op een voortvarende manier aan de uitvoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Wat begon in nota's en verordeningen, wordt lang zamerhand zichtbaar. Jongeren heb ben onderdak gevonden in De Spot. In de wijken verschijnen passende woningen voor ouderen,. Voor wie begeleid boodschappen wil doen, rijdt de Plusbus. Zojuist viel een fol der over buurtbedrijvigheid in mijn brievenbus: een handreiking mij zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Een keus uit een veelheid van WMO- activiteiten waarin de gemeente de hand heeft. Die verdient daarvoor waardering van burgers. Ze krijgt die ook, blijkt uit tevredenheidsonder- zoeken. Tegelijkertijd blijven de WMO-vol- gers vragen stellen: Is dit het nu wat we verwachten van de nieuwe wet? Brengen alle maatregelen en acti viteiten ons straks bij de "civil socie ty", de maatschappij waarin de bur gers omzien naar elkaar, waarin ze het met name voor de zwakkeren onder hen opnemen? Die samenle ving was toch het uiteindelijk doel van de nieuwe wet? Is de gemeente wel voldoende breed bezig? Legt ze niet wat teveel het accent op het treffen van (individuele) voorzienin gen? Vergeet ze niet teveel delen van de (prestatie)velden? De vrees achter deze vragen moet ook aanwezig zijn geweest bij orga nisatoren van een op 18 juni jl. gehouden werkconferentie, ver tegenwoordigers van Scoop, Het Klaverblad en het programma Versterking CliëntenPositie (VCP). Ze gaven de conferentie de titel mee Over eigen grenzen, maar lieten vooral in de ondertitel zien wat ze bedoelden: Grenze(n)loos invulling geven aan de beleidsterreinen van de WMO. Kees Hamann, directeur van de Op donderdagmorgen is een volksdansgroep die te weinig leden heeft om door te gaan.Er worden dansen gedanst uit heel veel verschillende landen o.a. Israël, Roemenië, Amerika. Als er in september niemand bijkomt dan houdt de groep op te bestaan. Als u denkt dat wil ik ook wel eens proberen geeft u zich dan op bij de Stichting, tel. 627537. Op woensdagmiddag is er een permanente groep van Nordic Walking lopers. Ze ver trekken vanaf park Toorenvliedt om 14.00 uur. Bij voldoende deelname start een nieuwe groep op 5 september a.s. Vanaf 14.00 uur bij Park Toorenvliedt. Er worden 5 lessen gegeven om de techniek aan te leren. Kosten 25,00. Opgave bij de Stichting, tel. 627537. Openbare Bibliotheek Vlissingen was een van de inleiders op de conferen tie. Zijn bijdrage ging over het Gidsproject, een landelijk project van de gezamenlijke Openbare Bibliotheken, dat een databank wil samenstellen van alle non-profitor- ganisaties. De opzet is zeer breed, het project beperkt zich niet tot zorg- of welzijnorganisaties, maar verza melt ook gegevens van bv. economi sche, educatieve en culturele instel lingen. De Vlissingse bibliotheek neemt Zeeland voor haar rekening. Aan het eind van dit jaar kan de databank worden geraadpleegd. Door wie op zoek is naar bv. een cur sus Italiaans koken, maar ook door een gemeente die een verzoek om subsidie voor zo'n cursus kan afwij zen op grond van het feit dat er al 3 bestaan in een bepaalde regio. Ik weet nog steeds niet of de organi satoren Hamanns boodschap bij het voorbereiden van de conferentie in gedachten hadden. Toch is niet zoveel in te brengen tegen de door hem gekozen invalshoek. Kijken over de eigen grenzen begint met het weet hebben van wat er zoal is te zien. Blijft de'vraag hoe het verder moet als de informatie van het Gidsproject voor burgers beschikbaar is. Anders gezegd: wat hoort er nog meer bij dat "grenzenloos invullen van de WMO?" Mijns inziens kan een vorig jaar ver schenen discussienota van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling ons helpen het begin van een ant woord te vinden. In die nota (titel: Inhoud stuurt de beweging), worden drie scenario's onderscheiden. Ze geven alle drie een (verschillend) antwoord op de vraag: Hoe kan de gemeente de WMO uitvoeren? In het eerste scenario kiest een gemeente ervoor zelf de regie te voe ren bij het uitvoeren van de WMO. In het tweede staan mensen met een beperking centraal en streeft de gemeente ernaar hen stuurman van eigen leven te laten zijn. In het derde scenario ligt het accent op de initia tieven van groepen burners. De gemeente stimuleert hen zulke initia tieven te nemen. Elk scenario wordt uitvoerig beschreven en samen geven ze uitgebreid overzicht van uitvoeringsmogelijkheden voor de WMO. Terug naar de Middelburgse situatie. Het bestuur van deze stad lijkt voor al te hebben gekozen voor het eerste scenario. Daarin is sprake van een brede aanpak, waarin de scheidin gen tussen verschillende beleidster reinen zoveel mogelijk zijn opgehe ven. Instanties op het gebied van wonen, zorg en welzijn werken samen. Veel aandacht is er voor mensen met een beperking, maar wel zó: meedoen met de voorzienin gen voor alle burgers, speciale alleen als dat nodig is. Houden de voorgaande regels nu een waardering of misschien zelfs een veroordeling in? Kan de gemeente de maat worden genomen met de nota in de hand? De samen stellers wijzen dit ten stelligste af. Ons overzicht, zeggen zij, is een handreiking om als gemeente en burgers met elkaar in discussie te gaan. Om met elkaar uit te maken hoe bv. het 4-jarenplan het best kan worden ingevuld. En voegen ze eraan toe: Waarschijnlijk zul je altijd uitkomen bij een mix van onze sce nario's. Iets van een persoonlijke noot tot slot. In het algemeen: Met alle waarde ring voor wat de gemeente Middelburg allemaal doet, het is de discussie die ik mis. Discussie vooral over elementen uit de scenario's 2 en 3. Die moeten leiden naar een situa tie waarin mensen met een beper king heel gericht hebben geleerd zelf de regie over hun leven te voeren; waarin burgers verbanden zijn aan gegaan in verenigingen, wijkraden en clubs, die vervolgens onderling weer contact zoeken. Beide situaties horen bij de samenleving van op elkaar betrokken leden, die ervoor zorgen dat de zwakken onder hen pas in laatste instantie om onder steuning bij het gemeentebestuur aankloppen. Discussie gewenst dus, maar er ligt in de gemeente ook een proefveld te wachten waarop geoefend kan wor den, waarop aan de discussie een concreet vervolg kan worden gege ven: de groep van asielzoekers die mogen rekenen op een generaal par don. Het is een groep die het MEE DOEN aan onze lokale samenleving nog moet leren. Die begint bij zo ongeveer nul, en juist daarom zo'n dankbare oefengroep vormt. Bij de discussie zowel als bij het con crete vervolg is mijns inziens een centrale rol weggelegd voor de WMO-Adviesraad. Chris Stronks We staan weer aan het begin van de mooiste zomer en de onvergetelijk- ste vakantie. Zomer en vakantie die nu vóór ons liggen, moeten in plezier, in belevenissen, in geluk alle voor gaande overtreffen. Helaas, zo kijkt niet iedereen vooruit. Juist het feit dat familie en vrienden op vakantie zijn, dat instellingen zijn gesloten en verenigingen niet actief zijn, maakt het voor wie niet weg kan soms tot een veel minder gewaardeerd sei zoen, die zomer. Zomerdepressies is het woord dat voor deze mensen werd bedacht en zij lijden er werke lijk aan. Ik diepte wat tips voor ze op. Ze zijn te vinden op de site www.gripopje- dip.nl. Tips om zulke depressies tegen te gaan, maar ook om het minder ernstige piekeren wat minder zwaar te maken. Van die laatste neem ik er hier één op. Om te laten zien wat u ongeveer kunt verwachten bij het bezoeken van genoemde site. Piekerkwartier Je zorgen maken kost veel tijd en energie die je beter kunt beste den aan andere dingen. Spreek met jezelf per dag een 'pieker kwartier' af waarin je bij jouw zorgen mag stilstaan. Als buiten jouw piekerkwartier negatieve gedachten in je opkomen (b.v. 's nachts), schrijf ze dan op een lijstje en laat die gedachten niet toe. Later, in je piekerkwartier, denk je erover. Reserveer elke dag tijd voor jouw piekerlijstje. In de hoop dat u er mij later dank baar voor zult zijn. De tips zijn bedoeld voor mensen tussen de 14 en 25, maar dat gelooft u toch niet! Chris Stronks Het is nog wat vroeg voor het nu volgende bericht maar een volgende keer het net zo uitvoerig aan de orde stellen kan pas in de FAAM van woensdag 19 september en dat is rijkelijk laat voor een cursus die op 24 september wordt gegeven. Waar gaat het om. De Stichting Welzijn Middelburg (SWM) organiseert in samenwerking met 3VO (afd. Middelburg e.o.) een verkeersopfriscursus. Die is bedoeld voor voetgangers, fietsers en automobilisten vanaf 55 jaar. De cursus wordt gehouden in het dienstencentrum van de SWM, Molstraat 13. Aan de orde komen: het hele Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1991ook de regels voor fietsers en voetgangers; een rijvaardigheidstest in eigen auto van één uur, onder leiding van een deskundige rij-instructeur, met voor- en nabespreking (alleen voor men sen met een rijbewijs); een les Meer Bewegen voor Ouderen, opgezet vanuit het idee van vei lig rijden; een ogen- en orentest; gelegenheid tot het stellen van vragen; schriftelijke toetsen om uw kennis en inzichten te testen; een dia- en videopresentatie. De kosten voor de cursus bedragen 25,- en daarin is dan de rijtest begrepen. Nogmaals, 24 september lijkt nog een eind weg, maar het geeft u tijd tot nadenken. En u aanmelden is al mogelijk: SWM Molstraat 13, 4331 SM Middelburg, tel. 627537.

de Faam | 2007 | | pagina 48