Dé mosselman van Middelburg Gezellige dagen in de Lange Viele in Middelburg Innovatie in de Mosselsector Antiek en ambachten op de Vismarkt Pagina 6 De Vismarkt is een van de sfeervolle plekjes, in Middelburg. Op die plaats wordt in de zomermaan den elke donderdag onder de oude kastanje bomen een ambachten- en antiekmarkt gehou den. In de 35 jaar dat hier tra ditioneel deze markt staat zijn in al die jaren de deelnemers hiervan veel gewisseld, het ene jaar zijn er meer dan het andere, maar de locatie veranderd nooit. Tegenwoordig is er een vaste ploeg van zo'n 12 deelnemers, die met elkaar toch een heel aardig assor timent laten zien. Ook al is het marktje op de Vismarkt niet groot, de bezoeker is erblij mee omdat er vaak toch speciale items te koop worden aangebo den. Ook van ambachts lieden, kunstschilders en andere kunstuitingen kunt u genieten op de Vismarkt. Net zoals van de lekkere koffie met een Zeeuwse bolus op het ter ras. Elke donderdag dus is er een ambachten- en antiekmarkt op de Vismarkt van 09:00 tot 16:00, ook tijdens het Mosselfestival. Drie vrijdagen, 20 en 27 juli en 3 augustus, staan in het teken van gezellig en ouder wets in de Lange Viele. De ondernemers uit de straat hebben de handen ineen geslagen om de zogenoemde Lange Viele Dagen te organi seren. In de hele straat en op de Pottenmarkt hebben de ondernemers op die dagen hun koopwaar uitgestald op kramen. Ook staan er kramen met oude ambachten, die de moeite waard zijn om eens te bekijken. Van prachtig glas werk tot Zeeuwse babbelaars, voor elk wat wils. Verder wordt het gezellig gemaakt met spelletjes voor de jeugd tot 12 jaar. Ook zijn er op de Pottenmarkt diverse behendigheidsspelen en een trampoline. Nog meer spelen zijn er te vinden op de Langevielebinnenbrug, in kra men zijn daar spelen te doen zoals sjoelen en blikken gooien. Ook wordt geschminkt en gegrabbeld. Het geheel wordt opge luisterd met live muziek. Verdere informatie is te vin den op www.winkelstraat- langeviele.nl. Ook de 27e, tij dens het Mosselfestival, zijn de feestelijkheden in de Lange Viele van 11.00 tot 17.00 uur. Tijdens de Mosseldagen Loopt hij drie dagen rond. Velen ken nen hem van gezicht. Maar kennen we hem eigenlijk wel echt? Een interview met de Middelburgse Mosselman Bernard de Munck. Sinds wanneer bent u dé mosselman van de Middelburgse mosselfeesten? "Aankomend jaar wordt mijn vijfde jaar als Middelburgse Mosselman. Ik was uiteraard al redelijk bekend met de Middelburgse horeca, ik kom tenslotte uit Middelburg. Toen vijf jaar geleden mijn voor ganger is overleden ben ik door Barend van de Mug gevraagd om het stokje over te nemen. Dit wilde ik natuurlijk met alle plezier doen, alhoewel ik het eerste jaar toch best wel zenuwachtig was. Nu is die tijd voorbij hoor! Nu geniet ik alleen nog maar!" Doet u nog iets om u voor te bereiden op het festival? "Als eerste ga ik mijn Mosselmanpak halen. Kijken of alles nog een beetje in orde is daarmee, en of ik het nog pas. Dan ga ik wat hore ca zaken af om de een beetje te polsen of ze er al zin in hebben. Een beetje keuvelen over de voorgaande jaren en zo. Ik vind het altijd erg leuk om zo weer veel bekenden tegen te komen. Ook ga ik hopen op een zonnetje, want Mosselfeesten met slecht weer daar houden we natuurlijk niet van. Gelukkig hebben we ieder jaar nog geluk gehad". Hoe komt het datje alles weet over mosselen en al het andere uit de zee? "Ik heb twintig jaar gewerkt bij het ministerie van land bouw en visserij. Ik was daar viskeurmeester. Voor de voedselveiligheid keurde ik met name de vis die bij de groothandels terechtkwa men. Na zoveel jaren leer je heel wat over vis hoor! Lekkere dingen uit de zee hebben voor mij geen gehei men!" Hoe gaat de mosselman door het leven als de mossel feesten voorbij zijn? "Na de Mosselfeesten ben ik vooral erg moe. Ik ga dan eer ste eens een beetje op het gemakje doen en gewoon weer verder met wat ik het hele jaar door doe. Twee jaar geleden ben ik met de VUT gegaan en sindsdien pas ik veel op mijn kleinkinderen van 5 en 2. Ook maak in de zomer twee keer in de week haring schoon op de markt. Op dinsdag in Goes en op donderdag hier in Middelburg. En net als ieder een ga ik graag zoveel moge lijk op vakantie, Frankrijk is mijn favoriet". Wat maakt het Middelburgse Mosselfestival uniek? "Kijk, overal heb je natuurlijk Mosselfeesten en visserijd- agen. En allemaal zijn ze gezellig. Wat de feesten van Middelburg zo uniek maakt is dat het vrij kleinschalig is. Iedereen kent elkaar en alle Middelburgers kennen het Mosselfestival. Hierdoor zijn alle terrassen goed gevuld en dat is naast heel gezellig ook een prachtig gezicht. Leuk is ook dat de ondernemers in 'het straatje van verlangen' zoals we dat noemen, ook echt bezig zijn met de Mosselfeesten" Wat is voor de mosselman het leukste aan het festival? "Het leukste aan het festival vind ik natuurlijk de gezellig heid. De stad bruist dan en uit alle hoeken hoor je geluid en ruik je mosselen. Ik geniet ervan om rond te lopen door de straten en een praatje te maken met de bezoekers. Ik leg ze dingen uit over de mosselen en wijs ze de weg. Ook artiesten help ik op weg en probeer ze te sturen naar plaatsen waar het het beste is dat ze staan. Ik voel me echt de ambassadeur van het festival. Wat ik natuurlijk ook doe is mosselen proeven, hoe meer hoe beter!" Wordt je na het festival her kend op straat "Ja hoor. Niet alleen na het festival maar gedurende het hele jaar. Regelmatig hoor ik op straat: 'hè mosselman, alles goed?' Ik kan daar alleen maar van genieten. Het is toch weer een teken dat de Mosselfeesten én de mosselman gewaardeerd worden door de Middelburgers. Consumptiemosselen worden op een milieu vriendelijke en duurzame wijze gekweekt in de Waddenzee en de Oosterschelde. Als 'grondstof wordt hiervoor mosselzaad (kleine babymossel- tjes) gebruikt. Van oudsher wordt het mosselzaad gevist in de Wadden-zee en de Oosterschelde. Dit mosselzaad groeit na het zaaien op de kweek- percelen in 2 a 3 jaar op tot een consumptiemos sel. Doordat door de politiek beperkingen zijn opgelegd om op mosselzaad te mogen vissen en omdat veel zaad verloren gaat aan de natuur is er een tekort aan mosselzaad ontstaan. Door de mosselkwekers wordt hard gewerkt om de hoeveelheid mosselzaad via alternatieve methoden aan te vullen. De mosselsponsor van het Mosselfestival Middelburg, Koninklijke Prins Dingemanse, doet dit onder andere in de vorm van een mosselzaadinvanginstallatie (ook wel MZI genoemd). Prins Dingemanse is in 2002 samen met de Nederlandse organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) in Den Helder een onderzoek- en ontwikkelingspro ject gestart om op een alternatieve en duurzame wijze mosselzaad in te vangen. Dit project bestond uit een aantal drijvers met daaronder netten welke geplaatst werden in een watergeul tussen Den Helder en Texel. Hiermee is in de daaropvolgende jaren veel kennis en ervaring opgedaan. Uiteindelijk heeft dit onderzoek geleid tot een opzichzelfstaande alternatieve, rendabele en duurzame wijze van grondstofvoorziening. Mossellarven hechten zich namelijk vast op de netten onder de drijvers en groeien uit tot mos selzaad. Dit mosselzaad wordt met een speciale oogstmachine van de netten geschraapt. Het zaad wordt vervolgens uitgezet op de kweekper- celen waar het zaad op de traditionele wijze uit groeit tot een consumptiemossel. Ook de over heid is deze ontwikkeling niet ontgaan en heeft aan dit project van Prins Dingemanse in 2005 subsidie verleend. De verwachting is dat de MZI's in de Waddenzee, maar ook in de Oosterschelde en de Noordzee verder worden uitgebreid. Een verdere verbete ring van de MZI-techniek samen met een opti malisering van de opkweekrendementen maakt d'e toekomst van de mosselzaadinvanginstallatie steeds groter. Prins Dingemanse blijft in de combinatie van historie en innovatie inzetten op een huidige en toekomstige kweek van onze heerlijke Nederlandse mosselen. Want mosselen kweken was en is een duurzame vorm van aqua- cultuur.

de Faam | 2007 | | pagina 30