Zon, zee, ruimte, rust en Mosselen wist u aar..r Entertainment tijdens het festival ggSZüHffll tea can do that Daar denken mensen aan als ze aan Zeeland denken. Het blijkt regelmatig uit onderzoeken. Mosselen horen bij Zeelandbij de Zeeuwse cultuur. Logisch want Mosselen worden al sinds mensenheugenis in Zeeland gekweekt en gegeten. Gelukkig lusten onze zuiderburen - de Vlamingen en de Walen - er ook wel pap van. Goed voor de mosselkweker, de mosselhandelaar en vele anderen. Dus goed voor de Zeeuwse economie. Het Mosselfestival Middelburg zal dit jaar nog meer bruisen van de activiteiten. Er zijn maar liefst zes vaste plaatsen waar artiesten te vinden zijn. En dan spreken we nog niet eens van de straatartiesten die door de gehele binnenstad de mensen vermaken! Graag tot ziens in Middelburg of in Yerseke op de Vriendendag op 4 augustus. www.lipt Pagina 2 Vrienden van de Mossel De Mosselsector heeft te maken met een flinke tegenwind. De beroemde Europese Vogel- en habitat richtlijn is ook van toepas sing op de kweekgebieden in de Oosterschelde en de Waddenzee. Er ontstaan spanningen tussen de mos selkwekers en natuurbewe- gingen. De Raad van State moet regelmatig uitspraken doen omdat milieu- en natuurbewegingen weer bezwaar maken tegen de door de minister verleende vergunningen om mossel zaad te vissen. Met de minister zijn afspra ken gemaakt om de zaad visserij duurzamer te maken. Daar wordt hard aan gewerkt door weten schappelijke onderzoeken, door experimenten met mosselzaadinvanginstalla- ties en zelfs door mosselk- week die in het laboratori um begint. Met de minister is afge sproken dat de mosselsec tor 15 jaar de tijd krijgt om duurzaam te kweken. Dat lijkt lang, maar er moet veel gebeuren. En in de overgangsperiode moet er ook wel geld verdiend wor den. "De winkel moet tij dens de verbouwing wel open blijven." Anders valt er na de verbouwing niets meer te ondernemen. De stichting Vrienden van de Mossel wil laten zien dat er zeker een maatschappe lijk draagvlak is voor het behoud van de mosselsec tor. Daarvoor zoekt de stichting Vrienden. Kunt u ook worden, voor slechts vijf euro per jaar en bent u ook welkom op de Vriendendag in Yerseke. Om kennis te maken met de mosselsector. Wilt u Vriend worden? Graag. Tijdens het Mosselfestival Middelburg komt u ons tegen kunt u lid worden maar dit kan ook via www.mosselen.nl. Daar vindt u ook heel veel infor matie over de mosselcul tuur. Kort en snel koken de mos selen meer smaak geeft? U openstaande mosselen uit een waterdichte verpak king niet weg hoeft te gooi en? Deze gaan weer dicht tijdens het koken. Mosselen waarschijnlijk niet lijden tijdens het koken, want ze hebben geen hersenen. U altijd een altijd een mos- selpan met dunne bodem moet gebruiken? Zure ingrediënten de mos- selsmaak verhogen? U voor behoud van de fijne smaak geen prei (te sterk) of wortel (te zoet) moet gebruiken? U wel ui, peterselie of bleek selderij voor een fijne smaak kunt gebruiken? De regel "alleen mosselen in maanden met de R" tegen woordig niet meer van toe passing is? Zeeuwse mosselen er onge veer zijn vanaf juli tot maart? Er door koeltransport en waterdichte verpakkingen het hele jaar door (buiten landse) mosselen zijn? - De mossel is rijk aan vita mines en past in veel dië ten? - Het overgebleven mossel vocht bewaard kan worden als smaakmaker? - Nederland een markaan deel van ongeveer 50% heeft op de Belgische mos- selmarkt. Het zijn ook de Nederlanders die ieder jaar het mosselseizoen openen met een openbare verko ping in Yerseke, waar de prijs meteen vastgelegd wordt. De eerste plaats vinden we bij de Graanbeurs op het Damplein. Restaurant de Gouden Bock en la Piccola Italia zullen deze ruimte inrichten als een heus restaurant waar u zult kun nen genieten van verschillen de zeevruchtgerechten. De artiesten die deze maaltijden zullen veraangenamen zijn talenten van Zeeuwse muziekschool. Vanaf 13.00 uur zullen er diverse optre dens zijn bij de Graanbeurs en tot half negen s avonds kunt u hier terecht Ook op het Damplein is er een podium te vinden bij Rockdesert. Dit podium zal voornamelijk gebruikt wor den als podium voor straatar tiesten en muzikanten die alleen zijn. Op die manier worden de artiesten letterlijk een niveau omhoog getild zodat zij ook voor het winke lend publiek goed te zien zijn. De activiteiten op dit podium zullen afgelopen zijn om half negen 's avonds. Eenzelfde functie is het podi umpje op de kruising van de Lange Delft en het Reigerstraatje toebedeeld. Een volgend podium is, net zoals vorig jaar, te vinden op het Koorkerkplein. Dit podi um is bestemd voor Jazzmuzikanten. Niet alleen is er op dit plein Jazz te vin den, ook zullen er straatar tiesten te vinden zijn en diverse kraamhouders die hun waren willen verkopen. U moet dan denken aan typisch Zeeuwse artikelen zoals babbelaars en klompen. Ook hier beginnen de acti viteiten rond de lunch en zullen ze rond half negen afgelopen zijn. Niet voor niets eindigen de activiteiten op het Damplein en het Koorkerkhof om half negen. Dan is het immers lang en breed tijd om te ver trekken naar de straat die aan de basis heeft gestaan van het festival: de Vlasmarkt. Zoals vanouds zal dit 'straatje van verlangen' gonzen en bruisen tijdens het Mosselfestival Middelburg. Aan de entree van de Vlasmarkt wordt een podium geplaatst. Hierop zullen ver schillende bands de avond inluiden. Vanaf 17.00 uur zul len de jonge en lokale bands en solo artiesten voor u optredens verzorgen die lek ker klinken tijdens het mos selen eten en het lange nata- felen. Wanneer ook deze optredens tegen het einde lopen gaat de avond verder aan het einde van de Vlasmarkt. Op het podium daar zullen vanaf 21.30 uur de wat meer gerenommeerde bands de avond knallend afsluiten. Om 23.30 uur zal deze afsluiting plaatsvinden. Alhoewel? Binnenin de cafés in de Vlasmarkt staan ook nog ver schillende acts geprogram meerd. Dit zorgt er voor dat u tot in de late uurtjes kunt genieten van al het heerlijks wat Middelburg te bieden heeft.

de Faam | 2007 | | pagina 26