De kermis blijft een fascinatie Maandag 16 juli is Blauwe Maandag De Havenzangers Frank Veldkamp, de kermisfotograaf Als vijfjarig jongetje moesten zijn ouders hem al van het kermisterrein afsleuren. Die liefde voor de kermis is nooit gedoofd, want ook als veertigjarige man is Frank Veldkamp nog steeds helemaal weg van de kermis. Hij heeft er zelfs zijn werk van gemaakt. Frank staat namelijk bekend als dé kermisfotograaf en verzorgt naast fotografie ook druk werk voor exploitanten. Dit jaar kun je zijn werk terug zien op de poster van de Vlissingse kermis en de cover van deze kermiskrant. Voor de Vlissingse horeca staat de kermis synoniem voor een volksfeest. Het is iets waar de Vlissinger echt naar uitkijkt. In sommige steden mag de kermis dan wel niet zo leven, maar in Vlissingen krijg je het met de paplepel ingegoten. Het kan haast niet mooier een optreden van de Havenzangers in een havenstad als Vlissingen. Ze zullen zich er ongetwijfeld thuis voelen. Het optreden van deze feestbeesten vindt plaats op de Nieuwendijk en begint om 20.00 uur. "Het is allemaal begonnen op de kleuterschool in Haarlem", begint Frank zijn verhaal. "Recht tegenover de school stond ieder jaar rond Koninginnedag een kermis. De hele dag zat ik dan met mijn neus tegen het raam aangedrukt. Zo gefascineerd was ik door alles wat er daar op het plein gebeurde. Het kwam ook regelmatig voor dat mijn ouders me kwijt waren en me weer terugvonden midden tussen de attracties." Ook toen Frank ouder werd en leeftijdsgenoten de eens zo interessante kermis links lieten liggen, bleef.bij Frank de fascinatie groeien. "Toen merkte ik pas echt dat ik iets bijzonders heb met de kermis. Terwijl mijn vrienden naar de disco gingen, liep ik over de kermis." Een cadeau van zijn moeder was de volgende bouwsteen voor zijn latere carrière. "Mijn moeder deed me een camera cadeau. Natuurlijk was de kermis een geliefd onderwerp om op de gevoelige plaat vast te leggen. Dit heeft zich steeds verder ontwikkeld en nu ben ik zelfstandig ondernemer en kent iedereen me als de kermisfotograaf." Vak apart Een kermisfotograaf is volgens Frank iets anders dan een fotograaf die een foto maakt van een kermis. Het gaat volgens hem niet alleen om de flitslichten en de imposante attracties, de kermis is een beleving op zich. "Er zijn fotografen die zich richten op, wat ik dan noem, het koude staal. Zij zijn voornamelijk In de cafés en restaurants is dat meteen te merken, het is er dan eerder en langer gezellig. De laatste jaren is het feest zich steeds meer gaan uitbreiden naar buiten. Doordat de gemeente steeds vaker bereid is om verkeers maatregelen te treffen die het flaneren over de kermis mogelijk maakt, komt het ouderwetse kermisgevoel weer helemaal terug. Bij lekker weer is het goed toeven op de terrassen en op de kermis. Natuurlijk kan er een buitje vallen, maar dan is het altijd gezellig schuilen onder de parasols en luifels. Het kon dan ook niet uitblijven dat er tijdens de kermis iets werd geïnteresseerd in de bouwwerken. Dan heb je er ook die voornamelijk oog hebben voor het spektakel zoals de knipperende lichten en snelle attracties. Weer een andere fotograaf richt zich op het gevoel. Zoals bijvoorbeeld een foto van een klein kind met een suikerspin. Ik probeer alle drie die aspecten te zien en vast te leggen. Dat kan ik omdat ik me echt onder de kermismensen begeef. Sommige ken ik al jaren. Door op die manier de sfeer aan te voelen, probeer ik de kermis vast te leggen zoals deze op dat moment is. Het is bij mij dan ook geen twee minutenwerk, ik neem er altijd uitgebreid de tijd voor. Hoe belangrijk het vastleggen van de sfeer en spanning van de kermis is, merk ik wanneer ik een brochure voor een ex ploitant moet maken. Aan de hand van fotoNs en tekst, die overigens ook van mijn hand komt, besluit een organisator of ze de bewuste attractie wel of niet willen plaatsen, juist uit de fotovs moet dan de unieke waarde van de attractie naar voren komen." Kippenvel Na meer dan dertig jaar alle kermissen van Nederland afgestruind te hebben, kun je verwachten dat Frank het nu al lemaal wel een beetje gezien heeft. Nee dus! Het enthousiasme voor het feno meen kermis bevindt zich nog steeds op hetzelfde niveau en er is geen aanwij zing dat dit binnenkort zal veranderen. "Ik heb het al als ik onderweg zo"n stoet kermiswagens zie, dan krijg ik kippenvel en gaat nTn hart sneller kloppen. Hetjs voor mij iets heel bijzonders en dat zal het altijd blijven. De kans is dus groot dat de lezers mij tegenkomen op de Vlissingse kermis." georganiseerd dat bij zou dragen aan deze volkse en gezellig sfeer. De Vlissingse gemeente en horeca en de kermisexploitanten presenteren dan ook met trots de Blauwe Maandag. Op deze maandag tijdens de kermis, dat is er altijd maar één, concentreert de kermis en de horeca zich op het Nederlandse volkslied. Er zullen zangers in de cafés en restaurants te horen zijn en de Dj's draaien enkel Nederlandstalige cd's. Het belooft een gezellige middag en avond te worden met als absoluut hoogtepunt een gratis optreden van de Havenzangers op het kermisterrein. "Straks na tweeën", "Ik sta liever op ski" en noem ze maar op. De Havenzangers hebben sinds hun oprichting begin jaren tachtig talloze hits gehad. Er is bijna geen kroeg of feesttent is Nederland waar hun muziek niet wordt gebruikt om de boel" aan de gang te krijgen. De organisatie van de Blauwe Maandag hoefde dan ook niet lang na te denken toen ze een geschikte publiekstrekker moesten uitkiezen. Een optreden van de Havenzangers is een feest dat al begint bij de eerste tonen. Kermis Vlissingen 13 t/m 22 juli 7

de Faam | 2007 | | pagina 31