Storm in uithoek Onze Club Hippisch succes voor Zeeland Outdoor Cultuurhistorie van De Schelde moet behouden blijven Werkgroep Korfbal |Een sport voor de hele familie Kort sport Sprong voorwaarts Bittere pil Sterk toernooi Flnaleveriies Historie Stadswandelingen met de gids Cursussen om in te burgeren Loodsen houden vuurwerkconcert Programma Van mennen tot springen Tulï/'gN'vAliilDe Faam Woensdag 4 juli 2007 - Pagina 18 Trots op de werf door peter vrancken VLISSINGEN - De herinne ring aan scheepswerf De Schelde, die zo'n grote bete kenis heeft gehad voor vele generaties Vlissingers en het aanzien van de stad eeuwen lang zo sterk heeft bepaald moet voor de toekomst le vend gehouden worden. Daarom richtten de Stich tingen Stadsherstel en Ves ting Vlissingen gezamenlijk de Werkgroep Cultuurhisto rie Scheldekwartier op. "We richten ons vooral op de openbare ruimte, waarin de ge schiedenis onderdeel kan wor den van de aankleding. Juist om dat het gebied is omgeven door kades en water kan het maritie me verleden van de stad hier herleven", zegt voorzitter Doeke Roos van de werkgroep. De an dere leden van de werkgroep (al len vrijwilligers) zijn stadshistori- cus R. den Broeder, planoloog en cultuurhistoricus H. Licher, P. Sonke, de samensteller van de Vlissingse cultuurnota en voor malig gedeputeerde Jaap Vente- vogel. "Bij al die kanjers met hun specifieke deskundigheden ben ik maar en kleine jongen", zegt Roos die wel overloopt van een grenzeloze portie enthousiasme. Maar er is ook realisme weet hij. "De gemeente Vlissingen heeft gewoon haast met het ontwikke len van de plannen. De grond is De binnenkort te starten ont wikkeling van de eerste fase van de Vlissingse nieuw bouwwijk Scheldekwartier impliceerde voor de Stichting Stadsherstel en Stichting Ves ting Vlissingen het moment om de koppen bij elkaar te steken en gezamenlijk, in sa menspraak met de gemeente Vlissingen, de Werkgroep Cultuurhistorie Scheldekwar tier op te richten. De werk groep bestaat uit louter vrij willigers, die echter wel heel specifieke deskundigheid in huis hebben eri daardoor in staat zijn om de geschiedenis van de voormalige werfterrei- nen in de ambitieuze toe komstplannen voor de nieuwbouwwijk tot leven te brengen. Inzet is een verant woorde sociaal- en cultuur historische aankleding van de nieuwe wijk. voor veel geleend geld gekocht en daardoor is er een hoge rente last". Daarin schuilt voor de werkgroep een groot gevaar. "De toekomst zal uitwijzen of de haast van de gemeente bijt met onze plannen", meent Roos. De werkgroep is overigens al slag vaardig bezig. "Bij de sloop van De Schelde hebben we de laatste fabrieksklok veilig gesteld. Die klok moet geconserveerd wor den en daarna natuurlijk een Doeke Roos jr (rechts) en Ronald den Broeder voor de oude tandwielfabriek. foto: izaak verkeste mooi plekje krijgen. En van de fabrieksgebouwen van De Schel de hebben we nog postwijzertjes aangetroffen. Vroeger was daar aan te zien of er post was. Het zal toch heel origineel zijn, wanneer die postwijzertjes weer terugke ren in de nieuwe wijk". Finan ciën gaan niet alleen voor de ge meente een belangrijke rol spe len, maar ook voor de werk groep. De werkgroep wil een Fonds Cultuurhistorie Schelde- Korfbal is een traditionele familiesport. Korfbalvereniging Stormvogels doet daar zeker niet voor onder, maar organiseert ook tal van andere activiteiten als een mixtoemooi en een rommelmarkt op zaterdag 23 juni. foto: cor dorland door peter vrancken WESTKAPELLE - Korfbalvereni ging Stormvogels zit ietwat geï soleerd in een uithoek waardoor de aanwas van leden buiten de kustplaats uitermate beperkt is. "We zijn de enige korfbalvereni ging binnen de gemeente Veere. Korfballiefhebbers uit de dor pen van Veere kiezen uiteinde lijk toch voor Middelburg, Vliss ingen of Sint Laurens", zegt se cretaris Van Rooijen. Van Rooijen, inmiddels 65 jaar, kan uitgebreid verhalen over korfbalvereniging Stormvogels. Beter nog, als èr iemand iets over het Westkapelse korfbal kan weten is het de verenigings secretaris wel. Inmiddels is Van Rooijen al 44 jaar secretaris en nog steeds heeft hij er alle ple zier in. "Ik ga nog eens mijn korf- balmemoires schrijven, maar op dit moment heb ik er nog echt geen tijd voor." Naast vele dona teurs telt Stormvogels zo'n 140 actieve, waarvan bijna negentig jeugdleden. "We hebben wat ja ren minder gedraaid, daarvoor zit je in een uithoek. Maar we or ganiseren, naast het korfbal heel veel voor de jeugd. Schoolkorf- baltoemooien, disco- en spel- avonden. Vriendjes en vriendin netjes zijn dan ook welkom en sommigen worden dan wel lid. Gelukkig hebben we ook aan was uit Aagtekerke. We probe ren de leden vast te houden, want we zijn dan wel een korf balvereniging, maar gezellig heid is even belangrijk." Storm vogels is met negen teams actief in de veldcompetitie. In het win terseizoen wordt de clubeer ver dedigd door vijf teams, die daar voor wel twee keer per week moeten trainen in sporthal Cou- burg in Koudekerke. Voor Van Rooijen zal ongetwijfeld een rol zijn weggelegd in de jubileum commissie, die in september van start gaat. Volgend jaar be staat Stormvogels zestig jaar en dat gaat groots gevierd worden. kwartier instellen, waarvoor zij de de medewerking vraagt van de politiek. Het is duidelijk dat deze aanpak alleen slaagt als er een goed politiek en maatschap pelijk draagvlak in de gemeente voor bestaat. In dat geval kan ook medewerking worden ge vraagd van andere overheden (provincie, Europese Unie), be drijfsleven en instellingen en ui teraard de inwoners van Vlissin gen en daarbuiten. Yvonne Wisse veroverde met een verre sprong van 6.10 meter de Nederlandse titel. Het was voor de Vlissingse een nieuw persoonlijk re cord. Op het onderdeel hoogspringen eindigde ze als tweede. De Vlissingse dartster Karin Krappen, eerste en derde op verschillende wereldrang lijsten, is teleurgesteld in de Nederlandse Dartbond, nu ze niet is geselecteerd voor de officieuze wereldkam pioenschappen, die in okto ber in Rosmalen worden ge houden. Krappen loopt het WK mis, omdat ze onvol doende punten heeft ge sprokkeld op nationale kwa lificatietoernooien. Op het geheel gerenoveerde tennispark van Oost-Sou burg wordt deze week het open toernooi alsmede na tionaal rankingtoemooi ge houden. De bezetting is sterk en kent ook een internatio naal karakter, vooral door deelname van talenten van tennisschool Henk van Hulst. Komend weekeinde volgen de ontknopingen in de verschillende klassen. Dammer Bennie Provoost uit Aagtekerke verloor met zijn club Denk en Zet de fi nale om de Nederlandse dambeker voor clubteams. De werkgroep Cultuurhisto rie Scheldekwartier (WCS) is pas tevreden, wanneer de eeuwenlange Vlissingse scheepsbouwhistorie op een aansprekende, leuke en ori ginele manier zal doorklin ken in de te ontwikkelen nieuwbouwwijk. MIDDELBURG - Het Gid- senGilde Middelburg houdt tijdens de zomerva kantie stadswandelingen met het thema Wandelend over water. Dit omdat wa ter zo'n belangrijke rol speelde-bij het ontstaan van Middelburg en water er nu ook nog steeds belang rijk is. De gids start elke vrij dag in juli en op 3 en 10 au gustus om 10.30 uur voor boekhandel De Drvkkery in Middelburg. De wandeling duurt 1,5 uur en kost 5,00 euro. Kinderen betalen 3,00 euro. VLISSINGEN - De gemeen ten Middelburg, Veere en Vlissingen en het Regionaal Opleidingencentrum Zee land (ROC) ondertekenden vorige week (27 juni) in het Vlissingse stadhuis het con tract voor het geven van in- burgeringscursussen. De cursussen hebben als doel de zelfredzaamheid van de nieuwkomers en hun inte gratie in de Nederlandse samenleving te bevorde ren. VLISSINGEN - Het Zeeuws orkest en het Scheldeloods- enkoor houden zaterdag 7 juli een havenconcert. Het muzikale spektakel begint om 12.45 uur en wordt af gesloten door een vuur werk op het evenementen terrein van de Zeeuwse Ma- rinedagen. NIEUW EN ST. JOOSLAND - Bij stal de Kroo in Nieuw en Sint Joosland is deze maand de tweede editie van Zeeland Out door. Een bijzonder evenement, georganiseerd door de Stichting Hippische Sport Zeeland, voor de recreatieve ruiter en de pro fessionele wedstrijdruiter. Springen, dressuur, mennen en entertainment is wat de toe schouwer mag verwachten. Martin de Kroo: "De eerste Zee land Outdoor was een door slaand succes. Elk onderdeel had zijn eigen karakter. Eigenlijk zijn we een paar weken daarna al gestart met de organisatie van de tweede editie." Stal de Kroo is een familiebedrijf die, voor Zee land Outdoor, samenwerkt met de Stichting Hippische Sport Zeeland. Het hippisch sport park van de Kro biedt alle nodi ge faciliteiten. Met een grote arena hippique, met bijzondere rijbodems bijvoorbeeld. "Kijk, het paard loopt hier echt veel makkelijker op. Als atleet loop je ook graag op een goede bodem en niet zomaar op beton." Het biedt optimale condities aan paard en berijder. Juist hierdoor worden ruiters aangetrokken. "Een grote eer is dat hier kwalifi catiewedstrijden worden ge houden. Dat kan maar op en paar plekken in Nederland. Wij zijn geselecteerd voor de KNHS Hippo Zorg Jumping Challenge. Daarom komen hier tijdens Zeeland Outdoor ruiters die punten willen rijden voor Jum ping Amsterdam 2008. "Maar, wij willen altijd ons ei gen karakter behouden. We vin den het belangrijk dat dat ene kleine meisje met haar pony hier in de grote ring kan rijden en dat gebeurt dan ook. Grote namen zijn prettig, maar die kinderen zijn misschien de gro te namen van straks." Op dins dagavond 10 juli kan iedereen komen kijken naar Paard To taal, een show avond waarin al lerlei facetten van paardensport aan de orde komen. Ook wordt een clinic verzorgd, en een kür op muziek gereden. Het men nen is dit jaar nieuw. De men vereniging organiseert dit zelf en er zal met een- en tweespan nen gereden worden. Zeeland Outdoor is van 5 tot en met 15 juli. Een greep uit het programma Zeeland Outdoor 2007: Op don derdag 5 juli B paarden springen en op zondag 8 juli wordt in ternationaal gesprongen. Op diezelfde dag springen ook vetera nen. Op dinsdagavond vindt het Paard Totaal plaats, een enter tainavond voor iedereen. De hele woensdag staat in het teken van de mensport. De dressuur van pony's alle klassen is te zien op 12 juli en op zaterdag 14 juli vinden de dressuur finales B t/m Z2 paarden plaats. En er is een kür op muziek. Tot slot op zon- dag 15 juli is het mogelijk nationaal dressuur ZZ-licht t/m Prixst Georges te zien. Meer info: www.dekroo.nl.

de Faam | 2007 | | pagina 18