Hogeschool begint lerarenopleiding Vereniging Agenda Podium ■De Faam Woensdag 13 juni 2007 - Pagina 24 Winnende gondel Met hun Venetiaanse gondel doen André en Helen Verwijs aan wedstrijden mee. Voor het tweetal is trainen ook genieten van de natuur foto felice buonadonna door marcel van der voort MIDDELBURG - Het is bij na zomer en de toeristen stromen de provincie bin nen. Langs het Veerse Meer wandelt een gezinnetje. Op eens passeert een Veneti aanse gondel met daarin twee Nederlanders, die staand roeien. André en Helen Verwijs trainen regelmatig op het Veerse Meer met hun Mascareta een oud ty pe gondel die in het verleden vooral door vrouwen werd ge bruikt. "Die is prima geschikt voor de wedstrijden waaraan wij meedoen. Want we willen zo hard mogelijk", zegt de vrouwe lijke helft van het Zeeuwse gon delduo. "Wij hebben onlangs in Venetië meegedaan aan Voga Europa, een driedaags congres met staande roeiers uit onder andere Wenen, Oxford en Ber lijn. Veertig boten deden mee aan de wedstrijd. Wij gingen als eerste over de finish. Nooit ver wacht, vooral omdat er weinig training aan vooraf ging", ver telt ze. In hun huis op Walche ren heerst een Italiaanse sfeer. Passende muziek op de achter grond en maskers aan de muur. Het tweetal heeft enige tijd in Venetië gewodnd. "Daar leer den wij het leven kennen en kwamen wij in contact met roeileraar Giorgio Fasan. Het is absolute topsport met diepe ge heimen die de Venetianen niet snel vertellen. Het leuke van staand roeien is dat je ziet waar je naartoe vaart. Ie kijkt vooruit. Het gaat vooral om techniek. Er komt amper kracht bij kijken. Wij doen soms een spelletje met een zeilboot. Dan staan ze ver baasd hoe snel wij gaan. Ik denk dat onze boot een kleine vijftien kilometer per uur haalt", vertelt André. Hij benadrukt dat het belangrijk is dat de twee roeiers een goede verstandhouding hebben. "Anders kukelt er één het water in", vult zijn vrouw aan. Het tweetal lacht om de dingen die ze meemaken. Zo is U weet het als geen ander: delegeren is controleren. Voor de troepen uit lopen, richting bepalen. Maar dan komt toch dat moment: Dat u zou willen dat u kunt gaan zitten en alles verder vanzelf gaat. Dat moment is nu aangebroken. Met CZ8-I RYS L.E R de Chrysler 300C De auto Waarbij u nog maar éénding hoeft te doen: genie ten. Van z'n robuuste uiterlijk bijvoorbeeld én z'n fenomenale'rijeigenschappen. kom binnenkort eens bij ons langs voor een -onvergetelijke proefrit. Één mid dagje delegeren moet wel lukken, toch? JAN HOP CHRYSLER GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 1 3 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 1 7.00 uur. U rijdt al een Chrysler 300C vanaf 45.800,- inclusief btw/bpm en exclusief kosten rijklaar maken. Leasetarief vanaf 899,- per maand excl. btw, op basis van Operationele Service Lease, 60 mnd, 20.000 km p.j. Gemiddeld verbruik: 8,1 - 12,1 1/100 km (12,3 - 8,3 km/lj. C05-uitsloot: 215 - 287 g/km. Wijzigingen Het is een behoorlijke klus voor André en Helen Verwijs om hun Venetiaanse gondel uit de stalling te krijgen. In Kamperland hebben ze nu een ruimte in ge- bruik, maar mogelijk verhuist de boot naar Walcheren. "Wij hebben er varing opgedaan met het roeien en willen dat met an deren delen. Daarom begin nen wij een vereniging. Met gemeenten en provincie be kijken we hoe we het voor el kaar kunnen krijgen. De bo ten zijn kwetsbaar en moe ten zonder slag of stoot in het water. Vanuit Italië is ons in middels een extra boot aan geboden. Studenten en ook andere roeiliefhebbers zijn welkom", zegt Helen Verwijs. Informatie: h.verwijs@rac.nl. tijdens een tocht een vlag naar de bodem van het meer gegaan en vroeg een voorbijganger die hoorde dat de boot uit Venetië komt of het duo ook kon zingen. André en Helen Verwijs vinden het Veerse Meer een geweldige plek om te gondelen. Helen: "Het is te vergelijken met Venetië. Het water en de geuren en kleuren. Ook kunnen wij hier één zijn met de elementen water, lucht en de natuur. Dat is schitte rend." De Hogeschool Zeeland bindt de strijd aan met het dreigende lerarentekort in de provincie. Door in samenwerking met an dere onderwijsinstellingen tweedegraads opleidingen voor leraren in de regio aan te bieden, komt de hogeschool tegemoet aan de stijgende vraag naar lera ren in de komende jaren in het Voortgezet en middelbaar- Be roepsonderwijs. Vier jaar gele den was het voor het laatst dat leraren en studenten in de pro vincie hun tweedegraads be voegdheid konden halen. Met die bevoegdheid mogen docen ten voor de klas staan in het vm- bo en de onderbouw van havo en vwo. De laatste jaren waren tweedegraders in spe echter aangewezen op Tilburg, Rotter dam of zelfs Utrecht. Die af stand is voor velen een barrière, waardoor het aantal beschikba re leraren steeds verder terug loopt. Het kabinet maakte onlangs be kend extra geld vrij te maken voor de bestrijding van het lera rentekort. Dankzij deze beslis sing én de samenwerking met de lerarenopleidingen van de hogescholen in Utrecht, Rotter dam en Tilburg, kan de HZ de tweedegraadsopleidingen weer in de provincie aanbieden. Projectmanager Maarten An- thonise: "We gaan een stevige tweedegraadsonderwijs-inffast- ructuur bouwen in Zeeland. Niet alleen kunnen bestaande docenten nu eenvoudiger een graad halen, ook wordt het voor bachelor-studenten van de HZ makkelijker. Zij kunnen al tij dens hun opleiding een deel doen en hoeven daarna slechts een half jaar door te studeren. Tevens is het nu ook aantrekke lijk voor geïnteresseerden die momenteel buiten het onder wijs werkzaam zijn. Gezien de betrokken en enthousiaste reac ties van het scholenveld, denk ik dat de HZ op deze wijze een be langrijke bijdrage levert aan de kwaliteit van het Zeeuwse mid delbare onderwijs, zeker op de middellange termijn." DONDERDAG Vlissingen, Open Hof, bijeen komst, 'Genealogie', HCC Zee land, 20 u Oost-Souburg, Woonzorgcentrum Nieuw Bach- tenpoorte, Zeeuwse dag, div. ac tiviteiten, 14.30 u Middelburgh, Scoopera, bijeenkomst, 'Interna tionaal Award for Young People', 9.30-11.30 u Oost-Souburg, Pa- lazzoli Huis, wandeltocht, 13.30 u Middelburg, Koorkerk, mid- dagpauzedienst, 13 u Middel burg, Wandelkerk, wandeling o.l.v. gids, 13.30 u VRIJDAG Biggekerke, Noordweg 4, open tuin, 10-17 u Ritthem, Ramme- kensweg 11open tuin, 10-17 u Middelburg, Sprencklaan 1, open tuin, 10-17 u Middelburg, Michaelsdreef 10, open tuin, 10- 17 u Serooskerke, Oostkapelse- weg37, open tuin, 10-17 u Mid delburg, Het Palet, bingo, kinde ren groep 3 t/m 8,19-21 u Ser ooskerke, Hervormde Kerk, zangavond, 19.30u ZATERDAG Biggekerke, Noordweg 4, open tuin, 10-17 u Vlissingen, Adr. Coortelaan 1, Mars rond Wal cheren, 7 u Vlissingen, Lamme- renburg, ringrijwedstrijd, 8 u Vlissingen, St. Arduin Paardoes, wijkdag Paardoes, div. activitei- ten, 9 u Vlissingen, Wijkge- meente Lammerenburg, Pape gaaienburg, bazaar, rommel markt, 9 u Oost-Souburg, KarOr lingische Burg, Highland Games Zeeland, 9.30 u Biggekerke, centrum, rommelmarkt, 9 u Vrouwenpolder, Breezand, Vedi- or Beachsoccer, aftrap 10 u Rit them, Rammekensweg 11, open tuin, 10-17 u Middelburg, Sp rencklaan 1, open tuin, 10-17 u Middelburg, Michaelsdreef 10, open tuin, 10-17 u Serooskerke, Oostkapelseweg 37, open tuin, 10-17 u Oost-Souburg, 't Mo- zaïk, wijkfestival, div. activitei ten, 11-17 u Koudekerke, Dorpsplein 23, tuinverkoop, 11- 16 u Middelburg, Looierssingel 6, rommelmarkt, St. Goed Voor Elkaar, 9-14 u Middelburg, speeltuin Baarsjesstraat, open speeltuin, 13-17 u Meliskerke, Odulphuskerk, bezichtiging kerk, 13.30-16.30 u Vlissingen, St. lacobskerk, zang- en muziek avond, 19.30 u ZONDAG Vlissingen, St. Majoraat, bingo middag 50+, 13.30 u Ritthem, Fort Rammekens, rondleiding, 14 u Middelburg, Lutherse kerk, cantatedienst, 16.30 u Vrou wenpolder, Breezand, Vedior Beachsoccer, llu* Ritthem, Rammekensweg 11, open tuin, 10-17 u Middelburg, Sprenck laan 1, open tuin, 10-17 u Oost- Souburg, Sporthal De Belt, zaal- voetbaltoernooi, 13-18 u Kou dekerke, Dorpsplein 23, tuinver koop, 11-16 u Veere, Kapelle- straat, openluchtdienst, Prote stantse Gemeente, 10 u Oost- Souburg, De Regenboog, line- dance middag, 13 u MAANDAG Middelburg, Markt, antiek-, cu riosa- en boekenmarkt, 11-17 u Vlissingen, Open Hof, cluba vond, I ICC Zeeland, 20 u West- Souburg, Cirkels en handen, workshop mandalatekenen, 13.30-16.30 u, aanmelden: 06- 46496345 Middelburg, Jan Ma- tenliuis, informatieavond, leer-, leesproblemen en dyslexie, 18.30-19.30 u DINSDAG Ritthem, Fort Rammekens, rondleiding, 19.30 u WOENSDAG Vlissingen, Adr. Coortelaan 1, re creatie wandeltocht, 9 u Vliss ingen, Basisschool De Houtuijn, workshop, "Vlieger maken', 13.30-16.30 u Meliskerke, Odulphuskerk, bezichtiging kerk, 13.30-16.30 u DONDERDAG Vlissingen, Ter Reede, Zeeuws Mannenkoor, 19.30 u Middel burg, Koorkerk, Gerard Boot, or gel, miniconcert, 15 u VRIJDAG Vlissingen, Ter Reede, Zeeuws Studentenorkest, concert, 20- 21.30 u Oost-Souburg, De Wijn gaard, Chr. popduo Stonewas- hed, 20 u Kruiningen, Dorps huis, Mandolineorkest Excelsior, voorspeelavond, 19.30 u ZATERDAG Kats, Zeeuwse Rozentuin, Brazi lian Affair, muziek, 14 u Vlissin gen, Ter Reede, Maureen Mac Gillavry en Geert Hoes, akoe stisch concert, 14.30 u Goes, De Hoogte, Het Bevelands Symfo nie Orkest, 20 u Goes, de My the, Sail4Charity, zang, cabaret, benefietavond ZONDAG Vlissingen, Ter Reede, Groot koor Nederland, concert, 12-14 u, en Popkoor d' Accord, con cert, 14.30-16 u Middelburg, Oostkerk, Ton Koopman, oude muziek, 15.30 u WOENSDAG Goes, De Mythe, Musical Vrien den, musical, 20 u

de Faam | 2007 | | pagina 24