Opvallende gasten bij The Scene Katie zee IE MELUA Een menselijke berg Bijna met speelse eenvoud de Weekkrant De Faam Woensdag 23 mei 2007 - Pagina 30 In de Italiaanse film Nuovomondo besluit een Siciliaanse familie zich begin 20e eeuw in Amerika te vestigen. De 'nieuwe wereld' blijlrt echter minder rooskleurig dan hen is voorgedaan. Maar dat weet Salvatore Mancuso nog niet als hij besluit om het miserabele en armoedige bestaan op Sicilië op te geven. Foto's van enorm vee en geld dat aan bomen groeit, trekken hem naar het land van ongekende mogelijkhe den: Amerika. Salvatore verkoopt alles - zijn huis, zijn land en zijn vee - om zijn kinderen en bejaarde moeder mee te nemen naar het beloofde land. Daar zal meer werk zijn en meer eten voor iedereen. De beslissing om een nieuw leven te beginnen aan de over kant van de oceaan brengt diepgaande veranderingen in het gezin met zich mee. Op de lange reis ontmoeten ze een mysteri euze Engelse vrouw, waarover Salvatore zich ontfermt. Ondertussen nemen de mooie verhalen over het beloofde land on der de reizigers steeds groteskere vormen aan. Nuovomondo - met hoofdrollen voor Charlotte. Gainsbourg en Vincenzo Amato - won op het filmfestival van Venetië de Ci- nemAwenire Award voor beste film. Te zien vanaf 24 mei. foto: a-film The Scene is weer bij el kaar. En om dat te vieren gaat de Nederlandstalige rockband onder leiding van zanger/gitarist Thé Lau weer op pad voor concerten én komt er een nieuw album uit. Hoe wel nieuw, de cd 2007 bevat vooral oude The Scene-klassie- kers uit het rijke oeuvre, gebracht in een nieuw jasje. Zo ho ren we K's Choice-zangeres Sarah Bettens op Blauw, mag Tom Barman (dEUS) Rigoreus van nieuw elan voorzien en helpt Paskal Jakobsen (BL0F) mee op Iedereen Is Van De Wereld. Daarnaast zijn er op 2007 ook nog twee nieuwe nummers (Alkmaar en Meisje van de dromen) opgenomen. The Scene toert vanaf eind mei door Nederland en België. Dé grote zomer hit in de biosco pen wordt onge twijfeld het der de deel van de ongekend suc cesvolle Pirates Of The Caribbean-serie. Onder de noemer At World's End keert Johnny Depp terug als captain Jack Sparrow. De opvallendste bijrol is voor niemand minder dan Rolling Stones-gitarist Keith Ri chards die de vader van Sparrow speelt. Naast Depp en Richards keren met Keira Knightley en Orlando Bloom nog twee bekende namen terug in deze nieuwe Pirates-epi- sode. Voor Knightley zal het, zo liet ze al eerder weten, haar laat ste bijdrage worden aan de serie. Depp heeft evenwel gezegd open te staan voor een eventueel vier de deel. Zover is het nog lang niet. Eerst kunnen de liefhebbers zich vermaken met het bijna drie uur durende vervolg op deel twee Dead Man's Chest uit 2006. In At World's End zit Jack Sparrow vast aan het eind van de wereld. De helden Will Turner (Bloom) en Elizabeth Swann (Knightley) heb ben een verbond met captain Bar- bossa (Geoffrey Rush) en probe ren Sparrow te bevrijden uit de val van Davy Jones. Ondertussen maakt het spookschip The Flying Dutchman onder aanvoering van Lord Cutler Beckett de wereld zeeën onveilig. Om een einde te maken aan al het onheil wordt de Brethren of the Coast bij elkaar geroepen. Deze bond van piraten waarvan onder meer Jack, zijn va der en Barbossa deel uit maken, moet proberen The Flying Dutch man tegen te houden. Pirates Of The Carribean: At World's End, vanaf 23 mei ver wacht in de bioscopen. foto: disney enterprises. inc. Katie Melua gaf in oktober vorig jaar een wel heel op vallend optreden. De zange res die doorbrak met het hitje Nine Million Bicycles speelde in een schacht van een booreiland op maar liefst 369 meter diepte. ING STORYOFHUMAN ACHIEVEMENT CUMENTARY UNOEföHÈ» i schiederiis in als de zange res die het 'diepste* con cert ooit gaf. Ze staat dan ook in het Guinness Book Of Records. Dit opmerkelijke optreden is nu verschenen op de dvd Concert Under The Sea, waarop naast het optreden ook een interview met de zangeres staat waarin ze uit de doeken doet hoe ze bij dit onderwater-avontuur is gekomen. Daar naast zijn er ook nog niet eerder vertoonde beelden te zien van haar 2006 tournee. Katie Melua geeft begin juli in het Rotterdamse Ahoy de aftrap voor het North Sea Jazz Festival. Misschien helemaal geen interessante vraag. Toch dringt deze zich op. Hoe moet je Psilo van Luuk Gmwez nou be noemen? Je kunt er lang en breed over nadenken maar veel verder dan 'proza' en 'fictie' kom je niet. De korte hoofd stukjes zijn eigenlijk allemaal typeringen van Psilo, wiens naam een afkorting is van Psiloritis, de hoogste berg van Kreta. Als 'hoogste berg' zou Psilo eigenlijk een goed beeld van zijn omgeving moeten hebben, maar Psilo is veel meer bezig met zichzelf. Ech ter ook weer niet teveel: 'Met te veel zelf raakt geen mens ooit de berg op die hij bemint'. En ook: 'Hij voelt zich klein, en groot is de berg die hij bemint'. Psilo heeft zo zijn beslommeringen maar is bovenal gewoon een mens. Luuk Gru- wez, Psilo, geïllustreerd met treffende tekenin gen van Ilah, is versche nen bij De Arbeiders pers en kost 17,95 euro. schrijver Clifford Irving. Clifford (Richard Gere) is de wanhoop nabij als hij er al in geen jaren in is geslaagd om een succesvol boek te schrijven. Ten einde raad overtuigt hij zijn uitgever - en later ook zichzelf - ervan dat hij is verkozen om de officiële biografie over de machtige multi miljonair Howard Hughes (vlieg pionier en filmmagnaat) te schrij ven. Het moet een boek worden waarin de persoonlijkste herinne ringen en de meest controversiële geheimen van Hughes openbaar worden gemaakt. Het punt is al leen, dat Irving alles verzonnen heeft.Wat begint als een uitweg voor een schrijver die op het randje van de vergetelheid staat, eindigt in een schandaal dat uitein delijk zelfs reikt tot aan het Witte Huis. Overmand door hebzucht en een vurig verlangen naar succes, weet Clifford de wereld te over tuigen, maar op de weg daar naar toe verliest hij uitein delijk meer dan hem lief is. The Hoax is vanaf 24 mei te zien in de v bioscopen. Het komische drama The Hoax van regis seur Lasse Hallström (o.m. Chocolat) is ge baseerd foto: copyright 2007 independent films miramax films 2007 is nog maar een paar maan den oud maar Spel van Stephan Enter kan nu al tot de beste Ne derlandstalige romans van 2007 gerekend worden. In hoofdstuk ken maakt de lezer kennis met Norbert, terwijl hij in Brevendal opgroeit van pakweg 9 tot 19 jaar. Norbert is een pientere knul met een heldere kijk op de wereld. Eenmaal op de middelbare school een gymnasiast, die net geen echte bèta is. Of geen echte bèta wil zijn. In elk hoofdstuk speelt Norbert een ander spel, een spel dat past bij zijn levensfase en dat soms ook be hoorlijk serieus moet worden genomen. Van 'cowboy en in diaantje' tot keten in de bouw en van s.chaken tot een spel letje scrabble met zijn oma. Want die, zo blijkt in het laatste hoofdstuk, speelt een belangrijke rol in de ontwikkeling van Norbert. Tot Norbert uiteindelijk van 'grootmama' weet te winnen. Stephan Enter, Spel, is verschenen bij uitgeverij G.A. van Oorschot en kost 17,50 euro.

de Faam | 2007 | | pagina 30