Organisatie Zeeuwse Veteranendag is rond Collecte voor vereniging Faam Menno Monografie Acht lintjes in gemeente Veere Vliegveld in centrum Middelburg Pelgrimstocht voor Vrouwe van Polder Paul de Nooijer krijgt met boek een plaatsje tussen beroemde dode fotografen Geheimen ontsluieren Woensdag 2 mei 2007 - Pagina 11 mers al zestien jaar samen". Als kleine jongen bezocht De Nooijer met zijn lagere school klas een museum. "Ik wist toen al wel dat mensen schilderden, maar dat het ook professioneel kon, daar had ik nog nooit bij stilgestaan. Ik dacht gelijk: 'Dat wil ik ook.' De passie voor foto grafie kwam later, eigenlijk puur toevallig. Ik raakte geïntrigeerd door het feit dat je vrij snel resul taat hebt met fotografie. Zeker als je een eigen doka hebt." De Nooijer die al zestien jaar met zoon Menno werkt, kreeg over de hele wereld bekendheid. Va der en zoon halen alledaagse werkelijkheid uit haar verband en tonen het in een andere ge daante of ander perspectief. Dit is de rode draad door al hun films en foto's. Over de bekend heid in het buitenland zegt vader De Nooijer: "Het is een soort golfbeweging. Je bent op de juis te plaats, op de juiste tijd, met de juiste mensen die het mooi vin den en van het één komt vaak het ander. Momenteel gaat het ontzettend goed. Behalve het uitkomen van De Monografie, heb ik twee kersverse dvd's in mijn hand van de films 'Exit' en '100% De Nooijer'. Overigens zijn we zijn net terug uit Spanje waar 'Het Zoete Paradijs' is ge toond met live muziek en Spaanse danseressen." De serie Monografieën van Nederlandse fotografen ver schijnt op initiatief, met fi nanciële steun van het Prins Bemhard Cultuurfonds en is te koop bij de betere boek handels. Het boek beslaat 180 pagina's met 120 fullco lour foto's. Info: www.focu- smedia.nl. VEERE - Burgemeester R. van der Zwaag heeft vrijdag bij acht inwoners van de ge meente Veere een koninklij ke onderscheiding opge speld. Lid in. de Orde van Oranje Nassau zijn C. Cop- poolse uit Serooskerke, W. Koppejan-Tilroe uit Veere, A. Murre uit Oostkapelle, J. Paauwe uit Gapinge, E. Wat- tel-Moens uit Veere en L. de Wolf uit Meliskerke. MIDDELBURG - Voor zijn eerste grote solotentoonstel ling in Nederland heeft de Argentijnse architect en beeldend kunstenaar Tomas Saraceno een reusachtig schaalmodel gemaakt van zijn Airport City. Het 1,7 me ter grote ballonnenkunst- werk is tot en met 17 juni te zien in De Vleeshal in Mid delburg. VROUWENPOLDER - Van uit de Pelgrimskerk in Vrou wenpolder vertrekt zaterdag 12 mei om 10.30 uur een pel grimstocht naar Middel burg. Vrouwenpolder was ooit een bedevaartplaats. Gebeden werd bij de afbeel ding van de Vrouwe van de Polder. Het oorspronkelijke schilderij is verloren gegaan. Een latere versie hangt in de Mariakapel van de Petrus en Pauluskerk in Middelburg. Dat is het eindpunt van de pelgrimstocht. Inlichtingen en opgave bij dominee Henk de Ruiter, 0118-592863. Een opmerkelijke ode door josie kneekens BAARSDORP/MIDDEL- BURG - "Het was dus echt waar! Pas toen de uitgever Focus Mediagroep me belde, geloofde ik het", zegt de 64- jarige fotograaf en kunste naar Paul de Nooijer uit het Borselse gehucht Baarsdorp. Over de Zeeuw is onlangs 'De Monografie van Paul de Nooijer' verschenen. Het dertiende deel in een geren ommeerde reeks fotoboek werken. Nog opvallender is dat in die reeks voornamelijk overleden fotograferen geëerd worden. De Nooijer is weliswaar beroemd, maar ook nog springlevend. De Nooijer was daarom extra verrast. "Ik hoorde tien jaar gele den al van iemand, dat er ook een editie over mij zou komen. Omdat niemand met mij con tact opnam, geloofde ik het niet. Toen ik uiteindelijk gebeld werd door de tekstschrijvers, wist ik dat het serieus was", vertelt de fotograaf. "Het is een flinke pil in kleur. Het is natuurlijk fantas tisch dat je dit zomaar aangebo den krijgt." Steengoed "Een werkelijk schitterend boek vol steengoede teksten en fo to's", zegt hij trots. "Eigenlijk had mijn zoon Menno er ook in moeten staan, we werken im- Paul de Nooijer heeft zijn passie bij zoonlief Menno niet bewust met de paplepel ingegoten. "Menno wilde tropische bosbouw stude ren, maar uiteindelijk is het toch fotografie aan de kunst academie geworden. In die tijd maakte hij al filmpjes. Nadat we samen een keer een videoclip maakten, vroeg Menno of we samen konden werken. Het is nu een echt familiebedrijf waar mijn vrouw ook in mee werkt", zegt Paul de Nooijer enthousiast. "We hebben nog vele toekomstplannen. Wie weet maken we een nieuwe film of. een theater voorstelling. We laten alle opties open. Wat komt, dat komt. Je kunt niet alles tege lijk doen", besluit hij nuch ter. De Sprong uit 1980 is een van de meest beroemde foto's van Paul de Nooijer. foto: paul de noouer door marcel van der voort VLISSINGEN - Hotel Arion aan de Boulevard Evertsen in Vlissingen heeft sinds een maand Insomnia Room 300, De Kamer van de Slapéloos- heid. Gasten die het beu zijn om schaapjes te tellen of de medicatie graag laten staan, ontdekken een aangenaam alternatief. De verslaggever logeert in de ka mer om te onderzoeken of het helpt. Zodra de deur open gaat is er de verrassing. Een grote zwar te wand met zwart/wit foto's van model Ilse van Dommelen die in de kamer poseert. Het grote wit- te bed valt op met 10 zwart/wit geblokte kussens. Ronde lam pen die later op de avond voor een geraffineerd lichteffect zor gen. Er zijn meer uitdagende licht punten. Tik, tik, tik, tik, een witte koekoeksklok slaat zijn minuten aan de muur. Achter dê verrekij ker met zicht op de Schelde is een balkon, twee stoelen en een stralende zon. De golven zijn hoorbaar en de schepen varen vlak langs. Blije mensen wande len, genietend van één van de eerste zomerse dagen van het jaar. "Ah, lekker ontstressen." De koekoeksklok tikt door en op het bureau staan vijf klokken. In het bureaublad staat: "I spend the night in the Insomnia room Arion Vlissingen." Arion zou het eerste hotel in Ne derland zijn die inspeelt op gas ten die aan slapeloosheid lijden. Wie niet in slaap komt kan in de kamer activiteiten ondernemen en de geheimen van de kamer ontsluieren. Al vanaf de eerste minuut is de nieuwsgierigheid geprikkeld door een grote zwarte kist aan de muur. Vooral de tekst "Eerste hulp bij slapeloosheid" daagt uit. De kist zit vol met schil dersartikelen zoals een ezel, pen selen, papier en acrylverf. En voor de inspiratie, ook flesjes bronwa ter, barcardi, wodka en gin. Er zijn grappige details, zoals kreeftjes aan de muur en op meu belstukken. Zelfs in de badkamer. Het toppunt van ontspannen ge beurt in een volgelopen bad met het blacklight aan. De witte hand doeken zijn paars en de 3 potten gevuld met kreeften gloeien groen op. Tenslotte een keus ma ken uit de boeken. Waaronder de bundel van J. Slauerhoff met de titel 'De Zee een lied.' En in de loop van de nacht in een diepe slaap raken. door peter vrancken VLISSIGEN - De Zeeuwse ve teranendag op 30 juni kent een omvangrijk en bijna zes uur durend programma, waarin niet alleen toespra ken en herdenkingen plaatsvinden, maar ook een heus défilé afgewerkt zal worden. Ondanks afwijzende subsidie verzoeken van het merendeel van de Zeeuwse gemeenten denkt het organisatiecomité vol doende financiële middelen te verzamelen om er een geslaagde veteranendag te organiseren. "Er zijn gemeenten die ons sub sidieverzoek hebben afgewezen omdat er geen plaatselijk belang zou zijn. Maar we hebben reus achtige medewerking van zowel de gemeente Middelburg als de provincie Zeeland", laat secreta ris Thijs Koops van het comité enthousiast weten. "We hebben al meer dan tweehonderd aan meldingen binnen. Bovendien hebben burgemeester Schou- wenaar, Commissaris van de Koningin Peijs, de commandant der Maritieme Middelen kolo nel Van den Berg en parade commandant Van de Guchte hun medewerking toegezegd. En het aantal veteranen zal ze ker nog groeien, want de Stoot troepen en de Commando's hadden op 1 mei pas hun jaar vergadering. En ik heb inmid dels ook een toezegging uit Bel gië binnen", aldus Koops. Daarnaast is er medewerking van Interscaldis (Vlissingen), de Pipeband (Den Haag) en een muziekvereniging uit Amemui- den. Scouting Middelburg werkt ook aan de veteranendag mee, evenals Museum Infatuate uit Nieuwdorp, dat met meer dan twintig historische legervoertui gen in Middelburg aan de vete ranendag zal deelnemen. Het défilé vormt het hoogtepunt van de veteranendag. De route loopt van de Sint Pieterstraat via de Balanspoort, Balans, Sint Pieter straat, Damplein, Korte Delft, Lange Delft naar de Markt. VLISSINGEN - Voor de 62e keer wordt gecollecteerd voor de Anjeractie, de jaar lijkse collecte voor het Prins Bemhard Cultuurfonds. Dit jaar van 28 mei tot en met 2 juni. In Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem gaan zo'n honderveer tig collectanten van culturele verenigingen op pad om een bijdrage te vragen voor de cul tuur en het natuurbehoud in Zeeland, van manifestaties in het kader van 400 jaar Michiel de Ruijter tot de aanleg van voetpaden op Walcheren. Eenderde van de opbrengst komt rechtstreeks ten goede aan de collecterende vereni ging. VLISSINGEN - De hotelka mer is een voortvloeisel van het kunstproject Insomnia in de Vlissingse Timmerfabriek, dat eerder dit jaar stopte. De directeuren Joost van Dam me en Jerry van Zuylen van de Amadore Hotels wilden naast de Blofkamer meer themakamers. "Het is iets bijzonders en wij zien het als een kunstwerk. Inmiddels zijn wij bezig met een ro mantische- en literaire ka mer", laten de heren weten. Kunstenaar en fotograaf Remco van den Bosch en tentoonstellingsmaker Leon Riekwell hopen dat 'hun' ka mer een eigen leven gaat lei den. "De kamer houdt niet wakker, maai* laat de gast dingen doen als hij niet kan Verslaggever Marcel van der Voort had een slapeloze nacht in deze bijzonder hotelkamer in Hotel slapen", zegt Van den Bosch. Arion. foto: izaak verkeste

de Faam | 2007 | | pagina 11