La Vaca Kreatief bin Palladio Elna Center SPECIALE AANBIEDING: uit La Vaca, voor ALLES wat je wil maken! Domburgs café Tramzicht viert honderdjarig bestaan Cadeaus Eigenaren Onderbroeken te koop bij Buitenrust Nordic Walking Wonderen in de Zionskerk Genieten van het buitenleven Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws Heeft u vragen op naaimachine gebied? 19 april 2007, hele dag demonstraties! HI I Tulv/"NN/iTiilDe Faam Woensdag 18 april 2007 - Pagina 6 Van leverworst tot prins door jacco van maldegem DOMBURG - Een groot geel spandoek siert de achter wand van het café. De daar op prijkende jaartallen 1907 en 2007 maken aan eventuele onduidelijkheid een eind. Het vijfentwintig jarig jubileum van de huidi ge eigenaren is leuk, maar ondergeschikt aan het eeuwfeest van café Tram zicht. En voor wie het nog niet duidelijk is, benadrukt het krijtbord achter de bar de boodschap nog een keer. Tramzicht is jarig. Na een eeuw zijn de Tramzicht- anekdotes talrijk. Het feit dat tij dens de winterperiode de voet balvereniging in het café train de is al opmerkelijk. En dat de lagere school het etablissement, en dan voornamelijk het oude, hoge podium, gebruikte als gymlokaal evenzeer. Tonneke Biesen: "Tijdens rekstokoefe ningen moesten de leerlingen uitkijken om het plafond niet te raken." De ontstaansgeschiede nis is wellicht het alleraardigst. Het begint bij het Badhotel, waarnaast een café gevestigd was. Volgens de overlevering was het Badhotel, waar de gro ten der aarde resideerden, niet blij met een ordinair dorpscafé naast hun oprijlaan. Al snel ver huisde het café naar de toenma lige villa Nehalennia, tegenover Wie jarig is deelt uit, menen de eigenaren van Tramzicht. Daarom schenkt het café vanavond de gemeente Vee- re een cadeau dat 'te maken heeft met het milieu en het strand', aldus het echtpaar Biesen. Zij deden het idee voor het geschenk op in Benidorm en zoon Enrico noemt het een uniek idee: "Ik heb het althans nog nooit in Nederland gezien." Wat het precies is hou den ze nog even ge heim. Ook alle Dom- burgse verenigingen profiteren van de ver jaardag van Tramzicht. Middels stempelkaarten kunnen ze sparen voor extra sponsorgelden van het café. Frits: "En iede re kaart, twaalf con sumpties, is honderd centen waard." het eindstation van de tram uit Middelburg. "Het café werd verbannen naar de rand van het dorp", vertelt Rob Akkerdaas. Zoals toentertijd de groten der aarde naar het Badhotel togen, zo bezoeken ze tegenwoordig Tramzicht. Zoals prins Willem - Alexander in zijn studententijd. Het koninklijk bezoek viel al snel op. Frits Biesen: "Temid den van een groep studenten begeleid door twee lijfwachten De jaartallen op het grote gele bord maken het meteen duidelijk: café Tramzicht bestaat honderd jaar. foto: izaak verkeste kwam prins Pils toen binnen." En recent, een jaar of drie gele den, heeft zoon Enrico prinses Marilène en prins Maurits nog gesignaleerd. Andere anekdotes benadrukken meer het dorpse karakter van het café. Tot in de jaren negentig verkocht de Domburgse slager op vrijdag middag leverworst in Tram zicht. Frits: "Dan klaagde een vrouw, wier man was blijven plakken, dat ze beter leverworst met de taxi uit Middelburg had kunnen laten komen." Grappig zijn ook de verhalen over de twee oude potkachels, de voorgangers van de huidige CV-installatie. 's Zomers durfde een klant nog wel eens de ther mostaat op te schroeven als er iemand tegen zo'n potkachel leunde. "En het gebeurde ook wel eens dat er plotseling een glas bier stond te koken", zo ver telt Frits nog nagenietend. Slechts drie families zijn ooit eigenaar van Tramzicht ge weest. Na de De Meijers en Moggrés, bestieren Frits en Tonneke Biesen het café vanaf 1982. Ze doen dat inmiddels sa men met hun zoon Enrico en Rob Akkerdaas. MIDDELBURG - In het Grand Café Buitenrust in Middelburg is maandag 23 april, van 14.00 tot 16.30 uur, onderkleding voor senioren te koop. Woensdag 25 april is ervan 14.00 tot 16.00 uur een workshop bloemschikken in oranjesfeer. Het kost 12,00 euro inclusief materialen en een kopje koffie of thee. Aan melden kan voor 23 april bij de infobalie. Iedere donder dag van 14.00 tot 15.30 uur is het meezingcafé, waar zowel oude als recente liedjes wor den gezongen. VEERE De Stichting Welzijn Veere houdt in het voorjaar enkele cursussen Nordic Walking in samenwerking met fysiotherapeut Niek Knol. Het is bedoeld voor de 55-plussers van de gemeente Veere. De cursussen zijn op maandag 4,11 en 18 juni van 13.30 tot 14.30 uur in Melis- kerke. En op donderdag 7,14 en 21 juni van 13.30 tot 14.30 uur in Serooskerke. Kosten zijn 15, inclusief gebruik van de stokken. Aanmelden voor 1 mei via: 0118-583687. OOSTKAPELLE - Een groep je leden van de Protestantse kerk in Nederland houdt op zondag 22 april een instap- dienst. Het thema is wonde ren. Er is uitleg voor de kin deren en voor de allerklein sten is er een crèche. Het be gint om 16.30 uur in de Zionskerk aan de Duinweg in Oostkapelle. AbdijNieuws Provincie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Nieuwe Burg 42. Postbus 6001, 4330 LA Middelburg buitenmeubelen buitenverlichting Zaterdag 21 april kunt u de hele dag genieten van kookdemonstraties. Een topkok zal zijn kunsten vertonen op de top-buitenkeukens van Grandhall. Kom kijken en genieten van deze unieke buitenkeukens! m n 2JL Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 www.binnenuit.nl 799,- Lockmachine 529,- Naaimachine€ 429,-- (normaal)€ 958,— 2 TOPKLASSE machines en u bent direct goed ingespannen! Herenstraat 4, Middelburg 0118-611169 email: info@lavaca.nl homepage: www.lavaca.nl

de Faam | 2007 | | pagina 6