Opbouwwerk Wereldburger in de eigen wijk Spiegeltje, spiegeltje Belangrijke adressen enz. SWM CURSUSBUREAU nieuws Commissaris op bezoek Het Meandertje buurtinitiatief beloond 2e jaargang - nummer 12 StichtingWelzijnMiddelburg Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baijens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie) De spiegel is gebroken. Omdat de Stichting Welzijn Middelburg de lezers van deze pagina's wil laten weten langs welke wegen ze haar diensten aanbiedt aan de Middelburgse samenleving, moet deze van ouds bekende rubriek het veld ruimen. De bedoeling van het "spiegeltje" was dat iedere Middelburger in deze kolom zijn bespiegelingen kon geven over wat hem of haar bezig hield, daarbij de dagelijkse gang van zaken met een lichte kritische ondertoon tegen het licht houdend. Helaas heeft nooit iemand uit de lezerskring zich geroepen gevoeld een bijdrage te leve ren, zodat het "spiegeltje" een spreekbuis voor de leden van de redactie is gebleven. Nu de organisatie om meer ruimte voor mededelingen vraagt heeft de redactie besloten het spiegeltje dan maar aan scher ven te laten vallen. Met tegen zin, dat wel, want je kon in dit rubriekje zo lekker mopperen. Maar dat doen we dan nu ver der wel in de andere artikelen. Ik hoop dat u ze blijft lezen, want de redactie probeert op deze twee bladzijden in De Faam een beeld te geven van het welzijn in Middelburg en van wat de Stichting Welzijn aan het bevorderen van ons aller welzijn doet. En als u vindt dat de redactie dat anders en beter zou kunnen doen, laat ons dat dan weten. Wij horen graag hoe de lezer over de welzijnspagina's denkt Tenslotte nog één kritische noot. Dagelijks wordt in de radioreclame voor een of ander tijdschrift gepraat over onze "welness". Zullen we dat toch maar in het Nederlands "welzijn blijven noemen Gerard Baijens Vanaf de volgende welzijnskrant zal deze kolom worden gevuld met adressen, telefoonnummers en andere gegevens van de Stichting Welzijn Middelburg. Deze gegeven vertellen u waar, wanneer en waar voor u de Stichting kunt bereiken en geven u inzicht in het diensten pakket van de Stichting. De redac tie hoopt u hiermee van dienst te zullen zijn. "Ik geloof in de eigen kracht van de wijkbewoners, maar de maatschappelijke veranderingen gaan zo snel dat niet alle doelgroepen deze kunnen volgen. Een opbouwwerker geeft uitleg en advies, zodat wijkbewoners zelf verder kunnen", zegt Saniye Cetin, opbouwwerkster sinds 2005. Als opbouwwerker inspireert Saniye verschillende groepen in Middelburg om actief invloed uit te oefenen op hun eigen leefom geving. Voor diverse wijken wor den projectplannen ontwikkeld. Hoewel door de gemeente of andere subsidieverstrekkers in de randvoorwaarden wordt voor zien, blijft het van essentieel belang dat de plannen ook door de wijkbewoners worden onder steund. Gemeente en andere instanties zijn zich er van bewust dat het geen zin heeft een plan door te zetten, als dit niet door de wijkbewoners wordt gedra gen. Daarom is het beleid veran derd: voorheen werden kant en klare projecten in de wijken opgezet maar tegenwoordig kunnen bewoners mee discussië ren door middel van wijktafels, wijkbeheergroepen en bewo- nersgroepen. Door betrokken te zijn kunnen de wijkbewoners de ontwikkelingen beanvloeden. Opbouwwerkers ondersteunen bewoners in wijken, buurten en straten bij het aanpakken van problemen in de leefomgeving, of bij het realiseren van gewen ste veranderingen in de woon omgeving. Doordat opbouwwer kers contact hebben met bewo ners uit alle hoeken van de wijk, vertegenwoordigers van scholen, verenigingen/stichtingen, maat schappelijke dienstverlening, de politie en ook vertegenwoordi gers van overheden, zijn ze in staat om bij een gesignaleerd probleem de juiste personen te vinden en te vragen mee te wer ken aan het oplossen van het knelpunt. Doordat je als opbouwwerker een onafhankelijke positie kunt innemen ben je ook in staat de diverse partijen aan te spreken. Allochtone wijkbewoners weten Saniye gemakkelijk te vinden. Ze voelen zich door haar erkend en gerespecteerd, waardoor Saniye de kans krijgt hen te motiveren om bijvoorbeeld deel te nemen aan de wijktafels en wijkbeheer groepen waar ze hun achterban vertegenwoordigen. Saniye: "Vaak weten de allochtone wijk bewoners niet eens wat er van hen verwacht wordt als wijkbe woner. Ik spreek ze gewoon aan op hun verantwoordelijkheden als inwoner van Middelburg, maar ook als wereldburger. Want als ik wil opbouwen dan moeten de bouwstenen op de juiste plaats komen te liggen en er moet genoeg cement tussen de bouwstenen worden gelegd, anders wordt de balans bij de geringste zucht verstoord". Goed voorbeeld is het wereldkook-pro- ject in de Stromenwijk. De ver schillende doelgroepen laten van hun gerechten proeven. Eten is het middel, maar waar het écht om gaat is de ontmoeting. Door dit soort projecten op wijkniveau leren de wijkbewoners elkaar beter begrijpen. Saniye: "Het is heel simpel eigenlijk: Je niet con centreren op overlast en proble men, maar ook interesse tonen als ze in de voortuin thee zitten te drinken. Gewoon een gesprek je voeren, even luisteren. De kunst van het veranderen is niet het maken van een nieuw ont werp maar het loslaten van het oude. ledereen, allochtoon of autochtoon, is verantwoordelijk voor de maatschappij. Niet alleen de lusten maar ook de lasten moeten samen gedragen wor den. De opdracht van een opbouwwerker is het in elkaar weven van de samenleving. Zoals de motto van de nieuwe kabinet is: samen leven, samen werken!" Thisbe Wessel Voorkom vallen!!! Senioren kunnen zich aanmelden voor een deskundig advies en een training door een valpreventieteam: Dit houdt in: - Intake, test en bezoek aan huis om valrisico's op te sporen. Daarna wordt besproken wat u het beste kan helpen om een val te voorkomen: - Een persoonlijk oefenprogramma - Een training thuis om uw handelen veiliger te maken - Overleg met uw huisarts t.a.v. medicijnen Dit alles verzorgd door het valpreventieteam SVRZ: een arts, een fysiothera peut en een ergotherapeut Kosten worden vergoed door de zorgverzekeraar als U aanvullend verzekerd bent, en deels bij de basisverzekering. Workshop Weerbaarheid en zelfverdediging voor vrouwen in Molstraat 13 26 mei 13.30-16.00 uur. Computercursussen: Basis-, vervolg- en fotocursus U kunt zich nu al inschrijven voor cursussen in september. Gevraagd: (vrijwilliger) Docent die cursus Mobiel bellen voor senioren wil verzorgen. Tel. 627537 SWM Cursusbureau Inlichtingen en aanmelding: SWM Cursusbureau, tel. 627537 (Nel Vogel). Bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 12.30 uur. Saniye Cetin: "Opdracht is het in elkaar weven van de samenleving, (foto Ivo Sekhuis) Mevrouw Karla Peijs, de nieuwe commissaris van de koninging in Zeeland, heeft intussen kennis gemaakt met het welzijnswerk in Middelburg. Op 20 maart jl. bezocht zij het Grand Café Buitenrust. Mevrouw Peijs was onder de indruk van het succes van deze kleinschalige woon vorm en nam alle tijd om met de bewoners en medewerkers te praten. "Hoe weet je of iemand eenzaam is?", was één van haar vragen. Een bewoner legde haar uit hoeveel pijn het doet als je steeds afhankelijker wordt van anderen. Mevrouw Peijs wil zich in de toekomst verder in deze materie verdiepen. Stichting Het Meandertje ontving op 21 maart een opsteker van 1000,- in de leefbaarheidswedstrijd Kern met Pit. Een welverdiende prijs, waar alle betrokke nen erg trots op zijn. Rob Dreessens, coör dinator: "Het is een compliment voor heel Dauwendaele, we hebben er allemaal hard voor gewerkt. De belangrijkste resultaten zijn in de praktijk in de wijk te vinden. Uiteraard gaat 't Meandertje de gewonnen 1000,- besteden aan verbetering van de wijk. Deze prijs bevestigt dat de buurtver eniging een goed initiatief is waar we vol enthousiasme mee doorgaan". De stichting bestaat nu 4 jaar en is opge richt om de kwaliteit van de wijk te verbe teren. Enkele jaren geleden waren er pro blemen in de wijk, wat de populariteit niet ten goede kwam. Rob Dreessens: "Als je lekker wilt leven moet je iets doen voor je omgeving. Wij kennen elkaar hier, en dat heeft zijn voordelen. Wij durven elkaar aan te spreken als er iets is. 't Meandertje is een sleutel tot andere organisaties. Mensen komen naar ons toe als ze ergens mee zit ten, omdat ze weten dat wij hen zo goed mogelijk helpen. Door activiteiten te orga niseren, waaronder voor kinderen, en door inloopgelegenheden in het buurthuis bloeit de wijk op. Zo is er geen leegstand meer, mensen willen weer in deze wijk wonen". Er zijn nog genoeg ideeën en toekomst plannen. Zo wil men meer activiteiten voor jongeren gaan organiseren, bijvoorbeeld disco's, inloop en ontmoeting. De huidige locatie is echter niet geschikt voor uitge breide, evenementen, dus voor de toekomst staat een grotere locatie op het verlang lijstje. Rob Dreessens: "De wijk ben je zelf, dus met elkaar blijven we er iets moois van maken. Samen sterk in wijkwerk, dat is ons motto". Voor meer informatie zie de website: www.meandertje.nl Thisbe Wessel

de Faam | 2007 | | pagina 18