StichtingWelzijnMiddelburg Van Mozart-recital tot gangsterrap! Het zilveren ijkpunt Kunst- en cultuurcentrum Meer dan activiteitencen trum Geen nieuw Midgard Het verzilveren van de vergrijzing Ook ontmoetingscentrum Opening Ze kunnen misschien wat van ons leren, maar of ze 't ook willen Opvoeding Voorbeeldfunctie Puinhoop Mediageweld De Spot: een indrukmakend gebouw, kunst- en cultuurcentrum voor jongeren, plaats waar het straks zal gonzen van activiteiten, waar enthousiaste vrijwilligers hun werk doen en ook: gewoon ontmoetingscentrum. "Hier kan alles", zegt lvo,"van Mozart-rec- tal tot gangsterrap." Hoe breng ik die opsomming tot leven? Wat kan er allemaal? Een poging. Activiteiten zijn belangrijk in de Spot(foto Ivo Sekhuis) Wie De Spot, het nieuwe jongeren centrum voor kunst en cultuur aan de Middelburgse Beddewijkstraat binnengaat, komt in een gebouw vol verrassingen, tegenstellingen en mogelijkheden. Door een zware, eeuwenoude poort denk je in een historisch gebouw te komen. De ook zware, maar aluminium deur verder op waarschuwt je al: Pas op, het ziet er anders uit daarbinnen! Hoe? Bekijk het zelf maar! En vergeet niet gebruik te maken van de veredelde bouwlift, die je knarsend een verdie ping hoger of lager brengt. Niet voor jou bedoeld? Doe het één keer maar. Om iets te beleven van wat ik meer dan eens hoor, in verschillende toonaarden: "ledereen moet hier kunnen komen." Dat zegt als eerste Mariska Burger. Zij laat ons het gebouw zien, de grote zaal, met een dito podium, de oefenruimtes en de opnamestudio erachter. Alles is nog leeg en kaal, onaangekleed. En toch leeft het al, hoor je de bandjes, zie je de dansers over de vloer bewegen, proef je al iets van sfeer, van gezelligheid en je thuis voelen. Mariska heeft vanuit de Stichting Welzijn Middelburg als projectmana ger een belangrijke rol gespeeld bij het tot stand komen van dit kunst en cultuurcentrum voor jongeren. Haar taak was vooral: overzicht hou den. Maar als ze ons voorgaat door de verschillende ruimtes, toont ze ook een bijna fanatieke aandacht voor details. Putjes in de vloer? Kale plekjes in het schilderwerk? "Een aantal dingen moet nog beter." Ben je niet bang dat die mooie wanden er binnen de kortste tijd niet uit zullen zien? "We hopen dat in de hand te houden door graffitiplaatsen aan te wijzen, deze pilaren bijvoorbeeld." Die betrokkenheid, dat oog voor details ook bij Saskia Freericks. Zij en Govert Mingelen vormen de artistie ke leiders van het centrum. Bij het groepje dat door Mariska wordt rondgeleid, is Krijn de Kam, die samen met Perry Walthuis het beheer krijgt over het gebouw. Krijn kent het "van vroeger. Vandaag is het zijn eer ste werkdag. Hij zoekt tijdens de rondgang naar wat hij nog herkent, lijkt verrast door wat nieuw is geworden. Als we na de rondleiding napraten, schuift Tonnie Dieleman aan, coördi nator van het centrum, belast met het op elkaar afstemmen van alle activiteiten. En dat zijn er heel wat. Veel muziek (ook klassiek!), dans- en theatervoorstellingen, presentaties, workshops en oefensessies van bandjes die zich in het zweet werken alvorens de opnamestudio in te gaan. Een centrum van puur vermaak? "Nee", zegt Saskia, "het gaat om meer. Jongeren kunnen hier straks hun artistieke mogelijkheden verken nen als ze dat willen. We bieden ze daarvoor een interne opleiding aan, bv. in theater- of geluidstechniek. We zullen ook proberen verschillende kunstuitingen met elkaar te verbin den. Door bv. muzikanten of dansers te koppelen aan een theaterproduc tie, moeten mensen elkaar gaan inspireren. Een soort creatieve kruis bestuiving, zal ik maar zeggen." Maar iemand die in het dagelijks leven stratenmaker is, wat heeft die hier te zoeken? Tonnie "Wacht even, ook in dat werk kan iets creatiefs zitten, iets wat hij hier verder zou kunnen ont wikkelen!" Allen benadrukken dat De Spot geen nieuw Midgard moet worden, geen centrum waar opvang van jongeren centraal staat. Hoewel, Midgard ging de laatste jaren al een andere kant uit. Het organiseerde bv. workshops, maar kon toch niet goed van een slecht imago afkomen. Welke rol spelen de jongeren-vrIJ willigers. Het is met fair en onverstandig om ouderen weg te zetten als het "spook van de vergrijzing". Je zou ze ook kunnen profileren als "de zegen van de verzilvering". De verzilvering van levens- en werkervaring ten dienste van hun kinderen en klein kinderen en van anderen in de samenleving die begrijpen dat ze wat van hen kunnen leren of die ver wachten dat ze iets voor hen kunnen betekenen. Niet als beterwetende bemoeials, die komen vertellen dat het vroeger allemaal beter was. Nee, als ijkpunten waaraan af te lezen valt hoe het misschien ook kan. Saskia: "Een heel belangrijke! Het zijn er ongeveer 15, voor een deel afkomstig uit Midgard, voor een ander deel nieuw. Samen vormen ze de klankbordgroep, zeg maar de groep van meedenkers, die 1x per maand bij elkaar komt. De groep heeft zich weer gesplitst in subgroe pen: een inrichtingsgroep, een pr- groep, een programmeergroep en een sponsorgroep. In de toekomst komt er zeker ook nog een techniek- groep. Enkele dagen later, gesprek met Ivo, Aurora en Ella, allen vrijwilligers en zo mogelijk (wat zeg ik: zeker weten!) nog enthousiaster dan de begeleiders. Ivo: "Voor en door jongeren, dat moet gelden voor wat hier gebeurt." Aurora: We zijn er voor alle jongeren uit Middelburg en omgeving. Ook voor wie even wat minder goed in hun vel zitten. Die proberen we wel zover te krijgen dat ze aan activitei ten gaan meedoen!" Ella: De pas aangenomen-jongeren werkers moeten een belangrijke schakel gaan vormen tussen De Spot en jongeren. Onder hen zijn heel veel subculturen, die bv. ieder hun eigen muziek hebben." Het enthousiasme van deze vrijwilli gers is aanstekelijk. Nuchterheid klinkt door wanneer ze vertellen over hun behoefte aan structuur, waar voor de beroepskrachten moeten zorgen. 31 maart: officiële opening van De Spot, .dag vol festiviteiten. Ivo: "Op Onze kinderen en vooral ook onze kleinkinderen kunnen, als ze zich daar voor open stellen wat van ons leren. Niet omdat wij vinden dat dat moet of zo hoort, maar omdat ze zelf ontdekken dat ze hun voordeel kun nen doen met onze aanwezigheid. Niet alleen als oppassers voor hun kinderen of als spekkers van hun spaarvarkens, maar als bron van inspiratie voor het ontwikkelen van gedrag dat kan bijdragen aan een leefbare samenleving. Het is een open deur, maar ik trap hem hier en nu nog graag eens open: De toekomst van onze samenleving staat of valt met de opvoeding van onze kinderen. En die opvoeding begint al in de wieg. We kunnen daar als senioren op een bescheiden, indi recte manier een bijdrage aan leve ren. Niet door te roepen dat wij het anders en dus beter deden, maar allerlei plekken, in winkels, in de media, zullen we die aankondigen." In de gaten houden! 's Middags workshops zang, break dance, visagie, theaterimprovisatie, optredens van verschillende dans- en muziekgroepen, een djembe-groep (volg je het nog?) een jonge dichte res die voordraagt uit eigen werk en een Capoeira-voorstelling (combina tie van dansen en vechten), waarbij originele Braziliaanse instrumenten zijn te horen. Maar een klapper moet het avondprogramma worden met door een goed voorbeeld, een ijk- punt te zijn op het gebied van ver antwoordelijkheidsbesef, van res pect voor elkaar en voor eigen en andermans zaken, van solidariteit met medemensen die het minder goed hebbén dan wij. En dat is betrekkelijk simpel. Laten merken en ervaren dat je, om goed met elkaar te kunnen samenleven gewoon een aantal dingen wel en andere dingen juist niet doet: simpe le dingen als "weltrusten "zeggen voor het slapengaan, de rommel opruimen die je zelf maakt, ie kleren ophangen of even vragen ot iemand dat voor je wil doen, samen aan tafel eten en daarbij de tv uit zetten, samen iets ondernemen, elkaar laten uitpraten tijdens een gesprek. Hele simpele dingen die het begin vormen van een dragelijke en tole rante samenleving. Dingen die je doet en laat, niet omdat het moet, maar omdat je het zelf zo'wil. Het is. alleszins de moeite waard om, in het bijzijn van je kinde ren en kleinkinderen onnadrukkelijk, maar wel consequent goede voor beelden te geven. Grenzen aan te geven waarbinnen zich in jouw opvatting een acceptabel en maat schappelijk verantwoord scala aan gedragingen afspeelt. Binnen die grenzen zijn natuurlijk allerlei per soonlijke variaties mogelijk. Dat maakt het leven juist zo boeiend. En: het is goed en normaal dat jonge mensen in hun ontwikkeling op zoek gaan naar die grenzen, er tegenaan lopen er moeite mee hebben om ze te accepteren. Maar: ze zijn er wel, die grenzen. Die moeten duidelijk gemarkeerd zijn en absoluut geres pecteerd worden. Kroegdichters, Misty Basement, Yes You Did Nuff Said en DJ Strategy, die drum 'n bass draait. Wil je kennis maken met het gebouw, met de vrij willigers en medewerkers? Wil je weten wat De Spot straks allemaal in huis heeft? Houd dan de 31e maart vrij. Aurora: "Vergeet je niet te schrijven dat we nog heel goed vrijwilligers kunnen gebruiken!" Bij dezen! Chris Stronks Als het nodig is om die grenzen te verleggen moeten we het daar samen over eens zijn. Anders maken we er met z'n allen een puinhoop van. En het lijkt er op dat we daar helaas hard mee bezig zijn. Lees de krant, bekijk het journaal en je ziet elke dag de uitwassen van wat er gebeurt als mensen al vanaf hun prilste jeugd niet geleerd hebben hun gedragin gen binnen afgesproken grenzen te houden. We kunnen de enorme invloed van de communicatiemedia op de men taliteit en het gedrag van onze kin- dern en kleinkinderen niet wegpoet sen. Dat moeten we ook niet willen. Op.dat punt kunnen we zelf van hen weer iets leren, zodat we bij woor den als e-mail, internet, chatten, i- pod en mp3 niet meer helemaal met onze oren staan te klapperen. Het is bijna niet mogelijk om je als eenvoudige opa of oma in dat medi ageweld staande te houden. Toch is er naast die zogenaamde digitale wereld ook nog een reële wereld. \Een wereld die er niet beter op wordt als we niet leren om ook als mens tot mens rechtstreeks met elkaar te communiceren. Op dat punt kunnen wij weer dat "zilveren ijk- punt"zijn waar jongeren aan af kun nen lezen hoe belangrijk het is om rechtstreeks met elkaar in gesprek te blijven. Weg met het vergrijzings- spook, leve het zilveren ijkpunt. Jan Lauret De activiteiten van de BoodschappenPlusBus in de maand maart staan vermeld in de activiteitenkrant, die kan worden opgevraagd via telefoonnummer 0118 614505. Het "spook van de vergrijzing" waart door Nederland. Tenminste: als je sommige opiniemakers moet geloven. Die vergeten gemakshalve dat die "grote grijze massa" niet enkel geld kost, maar ook (veel) geld genereert. Wat ze ook over het hoofd zien, en dat is veel erger, is dat die senioren een geweldig potentieel aan levenservaring, kennis en werkervaring met zich meebren gen. 's Lands economie en de kwaliteit van leven kunnen er wel bij varen als beleidsmakers leren om gepast gebruik te maken van dat potentieel. Het gebeurt al op grote schaal het "grijze vrijwilligersleger", waar zouden we zijn als zij er niet waren maar het kan nog beter, vooral op het vlak van de morele waarden. De senior als "zilveren ijkpunt".

de Faam | 2007 | | pagina 23