Taallessen Nederlands Behoefte blijft altijd bestaan ZipZap plannen voorjaar 2007 Spiegeltje, spiegeltje Cursussen 2e jaargang - nummer 11 J :htingWelzijnMiddelburg Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel (een persoonlijke méning, buiten verantwoordelijk heid van de redactie) Als ik er geen plezier meer in heb, dan stop ik met het vrij willigerswerk. Maar dat roep ik al achttien jaar en nog steeds overheerst de voldoe ning. Het is prachtig om te zien dat mensen hun grenzen verkennen en veel meer blij ken te kunnen dan ze zelf dachten. Als ze uiteindelijk met een trots gevoel en een mooi kunstwerkje de deur uit gaan, geniet ik net zo hard. Het gaat me niet om het schouderklopje, ik doe dit werk niet voor mezelf maar puur voor anderen. Meer dan twaalf jaar heb ik als vrijwilli ger meegewerkt met de kin derclub. Ik herinner me dat er een heel klein Turks jongetje op mijn schoot kroop, z'n arm pjes om me heen sloeg en zei: "Ik vind je zó lief!" Dat zijn onbetaalbare momenten, die heel veel energie geven. Het is prachtig om te zien hoe inge spannen die kinderen met iets bezig kunnen zijn, hoeveel fantasie ze hebben. Nog zo lekker zichzelf in de dingen die ze zeggen en doen. Jammer dat de subsidies steeds minder worden. Door de bezuinigingen moeten keuzes worden gemaakt. Elke acti viteit heel gedetailleerd plan nen om binnen het budget te blijven. Maar dat is beslist geen reden om het rustiger aan te doen. Die beperkingen vormen ook een uitdaging, ik wil ondanks alles een goede activiteit neerzetten. Het vrij willigerswerk heeft me mondi ger en zelfbewuster gemaakt. Die mogelijkheid tot persoon lijke ontwikkeling werkt sti mulerend. Zo blijft het een uit daging. De ander een goed gevoel geven, en mezelf een glimlach. Als dat er niet meer zou zijn, dan stop ik er mee. Mien Prince ledereen herinnert zich wel een ongemakkelijk vakantie-moment bij een Franse garage, Italiaanse tandarts of Spaanse politie. Het valt niet mee om uit te leggen wat je bedoelt als je de taal niet goed spreekt. Voor veel mensen in onze naaste omgeving is dit de dagelijkse realiteit: zij spreken weinig of geen Nederlands en kunnen zich niet vrij uiten. Daarom is SWM zes jaar geleden begonnen met het geven van Nederlandse taallessen in Middel burg. Een groep van acht docenten zet zich in om anderstaligen vertrouwd te maken met de Nederlandse taal, sinds januari van dit jaar onder coördinatie van Irmie van Dijk. Irmie heeft jaren lang reïntegratietrajecten begeleid voor de gemeente Middelburg. Vorig jaar ging ze met de VUT, maar Irmie is te energiek om stil te zitten en zet nu haar vaardigheden graag in ten behoeve van naar medemensen. Irmie: "We maken nauwelijks recla me voor de taallessen, toch blijven de aanmeldingen binnenkomen. De behoefte aan taallessen blijft altijd bestaan. Sommige gezinnen wonen al jarenlang in Nederland maar vooral oudere vrouwen en moeders hebben nooit goed Nederlands geleerd. Dat is jammer, omdat ze daardoor in een isole ment blijven, wat voor henzelf erg frustrerend is". In de Stromenwijk was bijvoorbeeld een groep oudere Turkse vrouwen die geen Nederlands spraken en analfa beet waren. Zij hebben eerst leren lezen en schrijven in hun eigen taal, alvorens zij Nederlands konden gaan leren. Tijdens de eerste les moesten zij hun paspoort meenemen om daaruit hun naam te leren schrijven. Intussen is deze groep zo ver gevorderd dat zij zelf boodschappen doen, eenvoudige formulieren invullen en contact maken met buurtbewoners en instan ties. Dit draagt bij aan het zelfvertrou wen en het welzijn van deze vrouwen. Maar ook mensen die nog maar kort in Nederland wonen hebben interesse in de taallessen. Irmie: "Het voordeel van onze lessen is dat alles vrijwillig gebeurt, zowel het geven als het volgen van de lessen. Daardoor is iedereen erg gemotiveerd, er zit geen druk op. Deelnemers heb ben géén verblijfsvergunning nodig om de lessen te volgen, iedereen is welkom. Dat neemt niet weg dat de lessen heel serieus zijn. We bieden dezelfde lesmetho de als reguliere opleidingen". Lessen worden gegeven op diverse niveaus, van beginner tot gevorderde. Sommige nemen deel aan de lessen als opstapje naar een andere oplei ding. Anderen willen hun Nederlands juist perfectioneren alvorens ze bij voorbeeld een universitaire studie gaan volgen. Behalve de taal, komt ook de maatschappij aan bod. Zo leert men Nederlandse gewoonten kennen, brieven schrijven of sollicitatiege sprekken voeren. Deelnemers worden in alle opzichten voorbereid op het leven in Nederland. De lessen worden al jarenlang op vrijwillige basis gege ven door een aantal zeer enthousiaste docentes. Irmie: "Tijdens de lessen benadruk ken we het belang van aanwezig heid op ouderavonden en het vol- Vertrouwd worden met de Nederlandse (foto Ivo Sekhuis) gen van onderwijs. Ouders hebben door taalproblemen vaak weinig zicht op het onderwijs dat hun kin deren volgen. Zij doen hun kinde ren een groot plezier door hun betrokkenheid te vergroten. De groepen zijn gevarieerd qua achtergrond en gemengd van samen stelling. Omdat alle deelnemers op een bepaalde manier in hetzelfde schuitje zitten, vinden ze het prettig ervaringen uit te wisselen. Uit de taal groepen zijn praatgroepen ontstaan waar onder begeleiding van een vrij williger per keer een thema wordt behandeld. Dat stimuleert deelnemers om mee te denken over hun eigen leven en omgeving. Een ander leuk gevolg van de taallessen is het 'Wereldkoken', een activiteit waarbij "Een nieuwe lente, een nieuw geluid..." Het thema voor de aan staande ZipZap-periode is Lente en Muziek. Coördinator Cindy Weerepas is met haar stagiaires en vrijwilligers druk in de weer met de voorbereidingen voor de aanstaande lente-activiteiten in de week van 30 april. Workshop Weerbaarheid en Zelf verdediging voor vrouwen In SWM Locatie Molstraat 13 op 26 mei 2007 35,00 Cursus "In de put, uit de put!" Centraal staat het aanleren van prakti sche vaardigheden die helpen om zaken die somberheid veroorzaken te verande ren. Cursusduur: 10 bijeenkomsten; start half april De cursus wordt verzorgd door medewer kers van Emergis. Aanmelden SWM Cursusbureau tel. 627537 (Nel Vogel) Zo worden ideeën uitgewerkt voor een Lenteconcert in het Grand Café Buitenrust, vliegeren, bloemschikken, tekenen op muziek en picknicken. Andere activiteiten worden wegens groot succes herhaald, zoals het bolusbakken. Cindy kan tijdens de voorbereidingen rekenen op de hulp van zo'n 25 vaste vrijwilligers, maar ook op de steun van twee stagiaires van de Hogeschool Zeeland. Sharlinda Inacio volgt de opleiding Social Work en heeft haar handen vol aan de ZipZap: "Nu besefik pas hoe veel werk en voorbereiding er nodig is om dergelijke activiteiten op te zetten. Op school behande len we vooral de theorie en de te volgen methodieken. Nu leer ik wat dit in de praktijk betekent. De vele uren voorbereiding en keihard werken zijn echter snel vergeten als je de kinderen ziet genieten. Het plezier van de kinderen is de graadmeter voor het succes van je werk. Omdat de activiteiten door vrijwilli gers en stagiaires worden gedragen, kan de prijs laag worden gehouden. Een ZipZap-pas kost €3,50,. Daarvoor krijgen kinderen van 4 t/m 12 jaar behalve een pas ook een boekje met kortingsbonnen voor activiteiten en attracties (bv. zwembad, Arsenaal). Uiteraard krijgen kinderen met het pasje voorrang en korting op de ZipZap-activiteiten. Deze activiteiten vinden plaats tijdens de basisschool vakanties. Een ZipZap-pas is geldig voor een heel kalenderjaar (1 januari t/m 31 december). NJomenteel wordt de deelname aan de ZipZap-activiteiten geïnventari seerd. Carina Groenleer, HZ stagiaire Communicatie, is bezig met een onderzoek naar de tevredenheid over de ZipZapPas. Carina: "Het valt op dat er verschillen zitten in de ZipZap-deel- name per wijk. Ik ben aan het onder zoeken waarom in de ene wijk meer belangstelling voor de ZipZap-pas bestaat dan in de andere. Ligt het aan de bekendheid? Spelen scholen of de situatie van ouders een rol? Hebben de kinderen andere behoeften? Allemaal vragen waar ik op korte ter mijn antwoorden op hoop te vinden. Misschien zijn bepaalde aanpassingen nodig." Carina is een enquête aan het opzet ten die in bepaalde wijken verspreid zal worden maar binnenkort ook karf worden ingevuld via de ZipZap-websi- te. De uitslag van de enquête zal op de website worden gepresenteerd. Ook andere knelpunten zijn aan een onderzoek onderworpen en waar nodig zijn verbeteringen aangebracht. Een stukje verantwoordelijkheid voor het aan- en afmelden ligt bij de ouders. Soms is de ZipZap-reserveer- lijn bezet, maar het is nog te vroeg om een tweede lijn te openen, twee minu ten later terugbellen is de beste manier. Sommige ouders brengen hun kinderen toch naar een activiteit die al vol zit, wat tot grote teleurstelling bij de kinderen kan leiden. Cindy: "Een activiteit die altijd een groot succes is, is het Roefelen. Tijdens de zomervakantie krijgen kinderen de kans een kijkje te nemen in de 'grote-mensen- wereld' door een uur mee te wer ken in een bedrijf of organisatie. Bedrijven die het leuk vinden hier aan mee te werken, kunnen zich aanmelden via onderstaand adres" Voor aanmeldingen of meer informa tie kunt u contact opnemen met: Cindy Weerepas, telefoon 0118 629004, e-mail: zipzap@welzijnmiddelbura.nl Thisbe Wessel deelnemers gerechten koken uit hun land en tijdens het eten nader met elkaar kennis maken. Naar behoefte wordt het aanbod verder uitgebreid met bijvoorbeeld muziek en dans. Voor deze bijeenkomsten worden ook wijkbewoners uitgenodigd. Zo leren buren elkaar beter kennen en tijdens deze informele bijeenkomsten voelt iedereen zich vrij om zich te uiten, wat tijdens de officiële wijktafels niet altijd het geval is. De taallessen bieden ook mogelijk heid tot signalering. Irmie: "Als docenten merken dat er behoefte is aan informatie over een bepaald onderwerp, wordt daar op inge speeld. Maar ook als blijkt dat een deelnemer individueel tegen een probleem aanloopt, wordt hij of zij geholpen of doorverwezen naar de juiste instanties. Als iemand bij voorbeeld angstig is om terug te moeten naar het land van her komst, geven we adviezen. Zo is het belangrijk kopieën van het eigen paspoort bij zich te dragen en telefoonnummers voor noodge vallen." De taallessen zijn voor iedereen toe: gankelijk en kosten 8,- per maand, voor twee keer 1,5 uur les in de week. Het lesboek komt voor eigen rekening van de deelnemer. De lessen worden gegeven op diverse locaties in Middelburg, tijdens basisschooltijden, zodat ouders niet belemmerd worden. De lessen worden gegeven door erva ren docenten. Overigens kan SWM behalve leerlingen, ook nog docenten plaatsen. Aanmelden kan via het cursusbureau van SWM. Na aanmelding wordt door een van de docenten een afspraak gemaakt voor een intake-gesprek om het niveau van de deelnemer te bepa len, alvorens iemand in een groep wordt geplaatst. Belangstellenden voor het volgen of geven van taallessen kunnen contact opnemen met: Irmie van Dijk, coördinator taalles sen en aanverwante activiteiten, telefoon 06 187 605 01, e-mail: pivandijk@kpnplanet.nl Nel Vogel, coördinator cursusbu reau, telefoon 06 255 650 33 of 0118 627 537, e-mail: n.voael@welzijnmiddelbura.nl Thisbe Wessel -

de Faam | 2007 | | pagina 22