r 'HONDEN JA! HONDENPOEP NEE!' VIJFTIGSTE BOOMFEESTDAG dé Weekkrant De Faam Inventarisatie vogelsoorten binnenstad Fietsparkeren bij het station Blauwezone bij winkelcentrum Dauwendaele Woensdag 14 maart 2007 - Pagina 9 Vogelbescherming Nederland heeft dit jaar "stadsvogels" in de kijker. Vogels, die typerend zijn voor binnensteden, tuindorpen en stadswijken, plantsoenen, dakgoten en achtertuintjes. Daar komen immers heel wat vogels oorten voor. Of kwamen mis schien wel, want er zijn ook soor ten, die het de laatste jaren in steden wat minder goed doen, zoals het straatjochie bij uitstek, de huismus. Om daarvoor aan dacht te vragen, heeft Vogelbe scherming alle gemeenten in Nederland uitgenodigd mee te dingen naar de prijs van "de vogelvriendelijkste stad van Ne derland". Ook Middelburg gaat zich inzetten voor dit stukje natuurlijk erfgoed Alvorens iets voor vogels te kunnen doen, is het nuttig om twee dingen te weten te komen: Om welke vogels - welke soorten - gaat het nu eigenlijk? Waar en in welke aantallen komen zij voor? Om daarachter te komen, heeft de gemeente Middelburg Jaco Walhout van de Vogelwerkgroep Walcheren verzocht komend voorjaar een inven tarisatie uit te voeren. Jaco gaat in de maanden maart tot en met juni een groot aantal malen met kijker en notitieboekje op pad. Daarbij concen treert hij zich dit jaar op de hele stad inclusief "groene longen" als de bol werken en Toorenvliedt. Hoewel in beginsel 26 vogelsoorten worden "meegenomen", zijn er een aantal soorten, waarin de gemeente extra geïnteresseerd is. Het gaat daarbij om typische stadsvogels als de huis mus, de spreeuw en de gierzwaluw, maar ook om wat meer parkgerichte vogels als de grote bonte specht, grauwe vliegenvanger en boomkrui per. Tijdens alle inventarisatierondjes worden alle -vogels -of eigenlijk alle zingende mannetjes- op een gedetail leerde kaart ingetekend. Zingende mannetjes hebben een territorium en wijzen op mogelijke en waarschijn lijke broedgevallen. Na afloop van elke ronde worden die gegevens op kaarten gezet, alle putters bij elkaar, alle kauwen, enzovoort. Aan het einde van het broedseizoen worden de kaarten naast elkaar gelegd en vergeleken. Zo ontstaat er een aardig beeld van de verspreiding en het voorkomen van vogelsoorten in de stad. Een en ander komt in een rapport, dat aan de gemeente zal worden aangeboden. Rondom het NS-station ziet het er opgeruimd uit; de meeste fiet sen staan netjes tegen de beu gels. Daardoor zijn de perrons, de kaartautomaten en de sta tionsrestauratie goed bereikbaar. Maar het fietsparkeren kan nog beter. Om het probleem aan te pakken, zijn er honderden extra beugels bijge plaatst. Bovendien is de achterzijde van het station aantrekkelijker ge maakt door meer verlichting en het realiseren van een bushalte. Hier stappen Middelburgse leerlingen op die in Goes en omgeving op school zitten. Handhaving De NS verplaatst om de twee weken foutgeparkeerde fietsen naar de achterkant van het station. Daar is nog veel parkeergelegenheid. Daarnaast ruimt de gemeente een paar keer per jaar fietswrakken en weesfietsen op. Binnenkort houdt de gemeente een fietsverwijderactie: fietsen die niet tegen de beugels staan, worden dan afgevoerd naar een depot. Daar kan de eigenaar de fiets tegen betaling terug krijgen. In het verleden heeft de onderne mersvereniging van het winkel centrum Dauwendaele kenbaar gemaakt dat er veel "werkers" parkeren op de parkeerterreinen rondom het winkelcentrum Dauwendaele. Deze "werkers" staan hier bijna de gehele dag geparkeerd, waardoor er te wei nig parkeerplaatsen beschikbaar zijn voor de "bezoekers" van het winkelcentrum. De gemeente Middelburg heeft dit parkeerprobleem nader bekeken en onderzocht. Ze is tot de conclusie gekomen dat door de aanwezigheid van "werkers" op deze parkeerterrei- Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaaiweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Fotografie: Mieke Wijnen nen er inderdaad te weinig ruimte voor "autobezoekers" van het winkel centrum Dauwendaele overblijft. Daarom zal één van de parkeerter reinen rondom het winkelcentrum speciaal bestemd gaan worden voor "bezoekers" van het winkelcentrum. Dit gebeurt door het oostelijk par keerterrein van het winkelcentrum, ingeklemd door de Vrijlandstraat, het Goudend, het gezondheidscentrum Dauwendaele, de kerk De Hoeksteen en het winkelcentrum zelf, aan te dui den als een blauwezonegebied. Dit is inmiddels ook gedaan door het aan brengen van borden en blauwe stre pen op het wegdek van het parkeer terrein. De meeste mensen vinden honden leuke dieren en beleven er veel ple zier aan, maar het hebben van hon den heeft ook minder leuke kanten. U heeft het vast wel eens meegemaakt: u loopt op straat en ineens stapt u in de hondenpoep. Het is een grote bron van ergernis: 39% van de inwo ners van de gemeente Middelburg ervaart overlast van hondenpoep.«Uit verschillende bewonersonderzoeken, klachten via de servicetelefoon van de gemeente Middelburg en klachten van wijktafels, is gebleken dat hon denpoep een probleem is. De gemeente Middelburg neemt de over last op dit gebied serieus en wil door voorlichting en handhaving de over last en ergernis van de inwoners ver minderen. Overlast voorkomen De gemeente heeft een hondenbeleid waarin maatregelen staan om over last te voorkomen. U moet honden bijvoorbeeld aanlijnen binnen de bebouwde kom en op het recreatie terrein Oranjeplaat in Arnemuiden. Honden mogen wel los lopen op de bolwerken en de grote weide in het Meiveld. Op kinderspeelplaatsen, schoolpleinen en speelweiden mogen honden niet worden uitgelaten. Ook bent u als hondeneigenaar ver plicht er zelf voor te zorgen dat de hondenpoep opgeruimd wordt. Daarnaast moet de hond identificeer baar zijn, dus bijvoorbeeld een hals band met adresgegevens dragen. Als u zich niet aan de regels houdt en bijvoorbeeld de poep van uw hond niet opruimt of geen hondenbelasting betaalt, kunt u een proces-verbaal verwachten. Speciale hondencontroleur Naast bovengenoemde maatregelen start in april een nieuwe proef in de binnenstad. Een speciaal benoemde hondencontroleur ziet toe op de nale ving van de regels voor het uitlaten van honden. De controleur geeft voorlichting en wijst de hondenbezit ters op de regels. Als een hondenbe zitter zich niet aan de regels wil hou den, wordt er een proces-verbaal uit geschreven. Voorlichting Om de inwoners van de gemeente Middelburg te informeren over de maatregelen en hondenbezitters bewust te maken van de overlast die hondenpoep veroorzaakt, start de gemeente binnenkort een mini- campagne: 'Honden Ja! Hondenpoep Néé! U hoort er dus nog vaker over. Wat kunt u doen als hondenbezitter? U kunt als hondenbezitter bijdragen aan het verminderen van de ergernis en overlast die medebewoners erva ren door de hondenpoep zelf op te ruimen. Meer weten? Voor meer informatie over dit onder werp kunt u kijken op www.middel- burg.nl of bellen met de Realisatie- bedrijven van de gemeente Middel burg, via telefoonnummer (0118) 67 53 22. Op woensdag 21 maart is het voor de vijftigste keer Nationale Boomfeestdag. Dit jubileum wil gemeente Middelburg als accentgemeente voor de provin cie Zeeland niet ongemerkt voor bij laten gaan. Daarom wordt er op het Seisbolwerk een bijzonde re ochtend georganiseerd. Die gaat om 9.15 uur van start. De bolwerken zijn de oude verdedi gingswerken van Middelburg. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog is de beplanting met de inundatie verlo ren gegaan. Door het zoute water verdwenen nagenoeg alle bomen en struiken. Als onderdeel van een grote Walcherse beplantingscampagne, plantte onder andere de Middelburg se Catharina van der Slikke op 4 november 1947 een boom bij de Seismolen. Momenteel krijgen de bol werken weer een opknapbeurt. En het leuke is dat de boomplanter van zestig jaar geleden nu weer in actie komt. Samen met Commissaris van de Koningin Karla Peijs plant zij om 9.30 uur een koningslinde. Gemeente Middelburg hoopt dat Middelburgers die zestig jaar gele den ook een boom op het bolwerk plantte bij de viering aanwezig zijn. In totaal hebben toen 1.500 kinderen van basisscholen op Walcheren mee geholpen om de beschadigde bol werken weer groen te krijgen. Op Walcheren werden 80.000 bomen geplant. Gemeente Baarn schonk Middelburg in 1947 geld voor de boomplanting, de Utrechtse gemeente 'adopteerde' Middelburg. Het verzoek was wel om een van de laantjes op de bolwerken Baarnselaan te noemen. Zo heet nu de laan die naar de Seismolen leidt. De huidige burgemeester van Baarn, Harry Smith, is dit jaar aanwezig bij de Middelburgse viering van de Boomfeestdag. Kinderen De Boomfeestdag is vooral een eve nement waarbij kinderen in actie komen. Daarom planten leerlingen van de ABS, De Uilenburch, Herman Fauke- liusschool en Acaciahof samen met medewerkers van de gemeente bomen en struiken op het Seisbol werk. Na het planten kunnen de kin deren meedoen aan een belevings- spel en een bomenspel. De Seismolen is open voor bezichtiging. De wijk in Na het feest op de bolwerken trekken Middelburgse wijkwethouders de dor pen in om samen met scholieren bomen te planten. Burgemeester Koos Schouwenaar doet dit in Arnemuiden op de kruising Doeleweg /Derringmoerweg. Aan de Bouden- laan en Noordweg in Sint-Laurens plant wethouder Hannie Kool- Blokland bomen. Wethouder Huub van Klinken gaat in Nieuw- en Sint Joosland aan de slag. In de Sloehavenstraat en Quarleshaven- straat gaan koningslinden de grond in. Het groen in de dorpen wordt om 10.30 uur geplant. Vernieuwd bomenboekje Speciaal voor de boomfeestdag is het Middelburgse bomenboekje ver nieuwd. Dit boekje werd voor het eerst uitgegeven in 2000. In die eer ste editie werd een lange wandeling beschreven langs prachtige monu mentale bomen in het centrum van Middelburg. Omdat deze eerste druk is uitverkocht en omdat er nog veel meer interessants te beleven is in de binnenstad van Middelburg, ligt er nu een boekje met drie wandelingen, die zich uitstrekken over een groter gebied. De nieuwe titel van het boek je is 'De boom die bindt'. Die naam verwijst naar de kastanje achter de vroegere kweekschool. Burgemeester Koos Schouwenaar overhandigt het eerste exemplaar aan Commissari's van de Koningin Karla Peijs. De nieuwe commissaris heeft onlangs een woning gekocht in het centrum van Middelburg. Na de overhandiging is het boekje te koop bij de Touristshop. Jaarlijks zijn er ruim 400 gemeentes die deelnemen aan de Nationale Boomfeestdag. Meer dan 150.000 kinderen planten honderdduizenden bomen en strui ken. in de vijftig jaar dat de Stichting Nationale Boomfeestdag nu bestaat, zijn er meer dan tien miljoen bomen en struiken geplant. In Middelburg wordt de boomfeestdag georgani seerd door de gemeente, MICMEC Walcheren en IVN Zeeland.

de Faam | 2007 | | pagina 9