Pocket wordt weer pocket Gratis boek voor lezers Nederlands of Turks dé Weekkrant De Faam In het spoor van de Ark des Verbonds Door een waas van antidepressiva Liefde en bloed, opium en avontuur Van afstotend naar ontroerend Zoete wraak van 14-jarige Woensdag 7 maart 2007 - Pagina 40 In 2004 verscheen, meer dan zestig jaar na dat Irène Némirovsky in Auschwitz om het leven was gebracht, Storm in juni. Het in dringende boek over het uiteenvallen van de Franse gemeenschap in het eerste oor logsjaar, zorgde er alsnog voor dat Némi rovsky postuum de Prix Renaudot kreeg. De publicatie van Le Bal mocht Némirovsky wel meemaken. In dit boek Het bal), ver werkte de schrijfster heel andere ervarin gen: de relatie met haar eigen moeder. De 14-jarige Antoinette wil graag bij het eerste bal zijn dat haar plotseling rijk geworden ouders geven. Maar net als haar eigen moeder, wil mevrouw Kampf haar dochter liever klein houden. An toinette laat dit echter niet zomaar gebeuren. Irène Némirovsky, Het bal, de Geus, 12,50 euro. Liefhebbers van een spannend verhaal, geïnteresseerden in geschiedenis, archeolo- giefanaten. Allemaal komen ze aan hun trekken in Het laatste offer. In sneltreinvaart neemt Simone van der Vlugt haar lezers mee van Alkmaar naar Luxor, Sharm-el- Sheikh en Chartres. Birgit en haar kersverse - vlam Jef volgen het spoor van de verdwenen vader van Jef. En daarmee ook het spoor van de bijbelse Ark des Verbonds. Terwijl de twee bijna constant in levensgevaar verkeren, wordt steeds meer duidelijk wat de ark ooit geweest kan zijn. Maar het is ook duidelijk dat er 'krachten' zijn die koste wat kost geheim willen houden. Simone van der Vlugt schreef een verhaal, waarin psychologische thriller en avonturenroman door elkaar lopen. En tussen neus en lippen door wordt beetje bij beetje meer duidelijk over de schok kende jeugd van Birgit en haai" relatie tot haar zus en haar ouders. Simone van der Vlugt, Het laatste offer, Anthos/LT, 19,95 euro. Z'n ouders vinden het mooi geweest en zet ten de bijna 30-jarige Sam Penn in Kamer muziek zo ongeveer de deur uit. De psychis ch labiele zoon begint noodgedwongen een eigen leven. Samen met de nog van vroeger bekende Otter en het gothic meisje Emilie komt hij in één'huis terecht. Aanvankelijk vormen ze bijna een gezin maar al snel blijkt er niets terecht te komen van iets dat ook maar een beetje op een gezinsleven lijkt. Paul Mennes schreef met Kamermuziek een vervreemdende ro man waar de geestelijke gezondheid van de hoofdpersoon je lijkt te achtervolgen. Niet overdreven zwaarwichtig maai- de typering 'geestig', zoals de omslagtekst vermeldt, doet ook geen recht aan de roman. Wel de moeite waard. Paul Mennes, Kamermuziek, Nijgh Van Ditmar, 16,50 euro. Wie van 14 tot en met 24 maart een boek aanschaft in een Ne derlandse boekhandel, heeft dit jaar voor het eerst een keuze wat betreft het Boekenweekge schenk. Van De brug, het door Geert Mak geschreven non-fic tieverhaal, is voor de gelegen heid ook een Turkse editie ge maakt onder de naam Köprii. In de openbare bibliotheek speelt het Boekenweekge schenk voor het tweede achter eenvolgende jaar een rol. Nieu we, betalende leden krijgen een voucher voor één exemplaar, van De brug, af te halen bij de boekhandel en als extra leessti- mulans een Boekenbon van vijf euro. Bibliotheken hebben een eigen Boekenweekuitgave die zij aan leden cadeau kunnen ge ven, het Boekenweek-cv, dat geheel gewijd is aan Geert Mak. Hoe een schrikbeeld tot iets moois uit kan groeien. Hoe iets afstotends aantrekkings kracht kan krijgen. Kveta Legatova heeft met De man uit Zelary een ongewone en mooie roman geschreven. De Tsjechische gaat terug naar de oorlogsjaren, waarin zie kenhuisarts Eliska koeriersdiensten verricht voor een verzetsgroep. Als de groep wordt opgerold, stort haar wereld in. Niet de man die zij bewonderde maar een merkwaardige bergbewoner (volgens sommigen een dorpsgek) moet haar leven en toekomst redden. En dat in een om geving die haar aanvankelijk zelfs angst inboezemt. Wie wil weten waarom volledig terecht 'Verhaal van een liefde' op de omslag staat, moet dit gewoon gaan lezen. Aangrijpend en ont roerend! En daarna zou je je af kunnen vragen wat wij in het dage lijks leven eigenlijk allemaal najagen. Kveta Legatova, De man uit Zelary, Wereldbibliotheek, 17,90 euro. Al jaren staat jaarlijks een week in het teken van het algemene boek. En ook al heel wat jaren bestaat die week uit elf dagen. Ergens tussen de krokusvakantie en Pasen wordt de jaarlijkse Boekenweek gehouden, dit jaar van 14 tot en met 24 maart. Wie Boekenweek zegt, zegt Boe kenweekgeschenk. Het jaarlijk se cadeautje voor de boekenko- per is het meest gezichtbepa- lende element van de week en ook de grootste lokker om juist deze week naai' de boekhandel te komen. En wat te kopen na tuurlijk, want het boek wordt pas bij aanschaf van tenminste 11,50 euro aan Nederlandstali ge boeken verstrekt. De Boekenweektest is het ca deau van de Openbare Bibliot heken ter gelegenheid van de Heel veel leesvoer voor weinig geld. Met Het Paleis van de Hemelse Lusten van Adam Wil liams, nu in pocketvorm uitgegeven, heb je bijna 800 bladzijden heerlijk leesvoer in handen. De in China geboren Williams schreef een roman, waarbij de Boxerop standen centraal staan. Hij gebruikte fami liegeschiedenis en historische feiten maar schreef toch vooral een roman. Een roman, die gesitueerd wordt in de fictieve stad Shis- han. Terwijl de Boxers samen komen in de bossen en op de heu vels rond de stad, wordt steeds duidelijker dat de westerlingen in de stad een steeds moeilijker toekomst en alle mogelijke verschrikkin gen tegemoet gaan. Een bont gezelschap neemt haar toevlucht in het Paleis van de Hemelse Lusten. Adam Williams, Het paleis van de hemelse lusten, Poema, 12,50 euro. Boekenweek. De Boekenweek test is geheel gewijd aan de au teur van het Boekenweekge schenk en zijn werk. De test bevat zowel biografische als bibliografische informatie. In de test zijn vragen opgeno men over de auteur en zijn werk. Wie de vragen juist be antwoordt maakt bovendien kans op aantrekkelijke prij zen. Naast de uitgave van het Boekenweekgeschenk en he lemaal los van wie dat schrijft, wordt jaarlijks een speciaal thema aan de Boekenweek verbonden. Dit jaar is dat Lof der zotheid. Minnares neemt de lezer mee in de wereld van Kathakali-dansers in In dia. Mannen die transformeren in de monen, goden, fantasieën en nacht merries. Maar uiteindelijk zorgen ze ervoor dat de personages van Anita Nair een voor een hun maskers laten vallen. Waarna keuzes onvermijdelijk worden... In het nieuwste boek van de Indiase Anita Nair stap je in het verhaal als Christopher Stewart, schrijver van reisboeken, in een resort arriveert. Hij komt er om de kunst van de Kathakali-dans te onderzoeken. Hier ontmoet hij de bekende Kathakali-danser Koman en bovenal zijn nichtje Radha, die met haar echtgenoot het resort runt. Vanaf de eerste ontmoeting begint het te sidderen tussen hen en realiseer je je dat er keuzes gemaakt moeten worden die deze levens dramatisch zullen beïnvloeden. De vier jaar dat ze aan Minnares werkte, voelde Anita Nair zich vaak ontheemd. Toen zij de Kathakali-dans ontdekte, was er geen weg terug. Ze wilde de dansers leren kennen, ging wonen waar zij waren, hield pauze als zij stopten, at wanneer zij aten en schreef als zij sliepen. Bijna als gevangene Behalve een artikel over het boek van Ani ta Nair kunnen lezers van deze krant ook het boek zelf lezen. Stuur voor het einde van de Boekenweek een mailtje naar extra@whk.wegener.nl en leg uit waarom één van de beschikbare boeken juist naar u gestuurd moet worden. Vergeet in de mail naam en adres niet te vermelden. De winnaars krijgen hun prijs automa tisch thuisgestuurd. van Kathakali-dansers. "Ja, zo voelde dat precies. Ik zat soms op een kale vloer te wachten tot de dansers weer zouden begin nen. Met alleen wat kranten, wat toast en een banaan. Ik wilde alles absorberen. Ik wilde ervaren hoe het voelt om totale con trole te hebben over jezelf, op het ritme van het leven. Want dat proberen deze man nen. Door alleen te kijken kon ik het niet doorgronden, dus heb ik eindeloos vragen gesteld." De schok bij het eerste optreden was groot. "Bij het publiek is nauwelijks respect voor de dansers. De kunstvorm staat hoog aan geschreven, maar de dansers zelf worden vaak belachelijk gemaakt. Toen ik mijn con statering vertelde aan de leraar keek hij me alleen aan en zei: 'Wat jij doet, betekent misschien niets voor de mensen om je heen. Het is niet erg om je als artiest te laten zien op feesten van mensen die er niet echt iets van begrijpen. Maar verloochen nooit de kunst zelf. Blijf in elk geval de kunstvorm trouw, dan blijf je ook trouw aan jezelf.'" Die trouw aan de kunst hoopt Nair zelf ook tentoon te spreiden. "Ik vertel je mijn ver haal. Maar in wezen gaat het allang niet meer om mij. Het boek is er en dat is van jou.' Anita Nair, Minnares, Signature, 19,95 euro. /2 Rainbow Pockets brengt de pocket terug naar wat het oorspronkelijk was. De afgelopen jaren is de grens tussen een pocket versie en de reguliere uit gave van een boek ver vaagd, zowel wat uiterlijk als wat prijs betreft. Door een verlaging van de pocketprijzen brengt Rainbow pockets dit jaar het verschil terug. Zo is bijvoorbeeld Specht en zoon, waarmee Willem Jan Otten in 2005 de Li- bris Literatuurprijs won, nu te koop voor 5,95 euro. Het schnizel- paradijs van Khalid Boudou kost zelfs maar 4,95 euro.

de Faam | 2007 | | pagina 40